1 door optochten, volksspelen, muziek en zang, vuur werk enz. waren ook daar, evenals op de meeste plaat sen in ons land, de voornaamste bestanddeelen der feestviering, die werd opgeluisterd door de versiering van openbare en particuliere gebouwen. De jeugd werd niet vergeten, hetzij door de aanbieding van versna peringen, hetzij door de uitreiking van platen en boekjes. Heden zijn te 's Gravenhage ten behoeve der staats spoorwegen de volgende werken bij Arnemuiden aanbe steed a het uitdiepen der Arnemuidsche havenb het maken van aanlegplaatsen te Arnemuiden; c het maken van een grindweg tusschen Arnemuiden en den grooten weg der 1« klasse n® 3 van Goes naar Middelburg; d het graven van een gedeelte van den Arnemuid- schenVeerschen watergang, met eenige bijkomende werken; e het leggen van een afsluitdam door de Arne muidsche haven; het verbeteren en onderhouden van den straatweg op den Sloedam en de bestrate toegangs wegen daarheen. De laagste inschrijving was van den heer G. M. Sig- mondt, te Werkendam, voor f 76,700. De begrooting is f 77,000. Den 2e" Mei a. zal te 's Gravenhage de aanbesteding plaats hebben van het maken van een haven-stations gebouw te Ylissingen en eenige verdere werken ten behoeve van den spoorweg en het kanaal door Wal cheren. Aanwijzing op het terrein zal worden gedaan den 22en en 25« dezer, telkens des voormiddags te 10uren. Naar het Utrechtsch dagblad verneemt, is de directie van de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen voornemens, om met 1 Juni den zomerdienst te openen. Bij beschikking van den minister van financiën is bepaald dat de volgende ambtenaren bij de administratie der posterijen hunne functiën zullen uitoefenen als volgt: de commies 3e klasse C. C. Yrendenberg op het spoorweg postkantoor Amsterdam-Emmerik-Bentheimde commies 3e klasse P. F. Freudenberg ten postkantore te Nij megen; de commies 3e klasse J. A. J. van der Schaaff ten postkantore te Zwolle; de surnumerair H. C. de Marree ten postkantore te Zierikzee; de surnumerair H. J. Greven ten postkantore te Gouda. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw mt Ph. van den Broecke, te Middelburg. Vergunning verleend aan J. B. Tetar van Elven, te Amsterdamtot het aannemen en dragen der versier selen van komman deur der orde van Isabella la Catho- lica van Spanje. rijks-avocaten. Eervol ontslag verleend, op ver zoek, aan nu. Pb. van den Broecke als rijksadvocaat te Middelburg. rijks schatkist. Benoemd tot surnumerair voor den dienst van 's rijks schatkistmr. D. de Jongh tot Pols broek, candidaat-notaris te 's Gravenhage. KERKNIEUWS. Aangenomen het beroep tot predikant bij de Neder- duitsche hervormde gemeente te Oudelande door den heer G. de Wildepredikant te Maasdam. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche her vormde gemeente te 's Heer-Abts- en Sinoutskerke de heer E. W. Heinecke, predikant te Noorden. Het kiescollege der Nederduitsche hervormde ge meente te Rotterdam heeft uit het vroeger medegedeelde zestal van predikanten het volgende drietal opgemaakt de heeren J. W. Felix te Utrecht, J. Vermeer te Zwolle, C. J. Bryce te 's Gravenhage. Ter voorziening in de vacature van predikant bij de christelijk gereformeerde gemeente te Groningen, is een zestal opgemaakt, bestaande uit de heeren: J. W. A. Notten te Leeuwarden, J. van Beest van Andel te Veendam, J. H. Wiersma, te Zierikzee, W. H. Gispen te Kampen, L. Lindeboom te 'sHerto genbosch en J. Groenewegen te Midwolda. MARINE EN LEGER. Zijner majesteits schroefstoomschip Kijkduin, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse W. F. H. Cramer, is in den voormiddag van den 3«a dezer van de reede van Texel vertrokken, ter opvolging zijner bestemming naar Curasao. (Staats-cour.) GEMENGDE BERICHTEN. Jl. Dinsdag nacht zijn te Vlissingen op enkele plaatsen de versieringen afgesneden en is bij een dei- ingezetenen een kogel in de deur geschoten. De balda dige bedrijvers dezer ongeregeldheden zijn echter ach terhaald. Te Amersfoort zijn eergisteren avond, terwijl een optocht met fakkellicht gehouden werd, bij onderschei dene ingezetenen de glasruiten ingeslagen. Dientenge volge is de bijstand der militaire macht ingeroepen. De daarop gevolgde nacht is echter rustig voorbijgegaan. Te 's Heerenberg is de feestviering jl. Maandag ook gestoord. Tegen half 5 uur vertoonde zich een groote massa volk uit het naburige Emmerik (Pruisen). Die personen trokken schreeuwend de straten door, roepende: „Oranje in de goot! De geuzen in de goot!" Velen, die een oranjestrikje droegen, werden mishan deld; de rijksveldwachter Straatman werd half dood weggedragen. Eindelijk trok de woeste hoop af, maar kwam circa 7 uren terug, nog beter van stokken voorzien dan vroeger. Toen werden bij de protestanten de glazen ingeworpenzoomede in het gebouw waar feest werd gevierd en dat met de schooljeugd gevuld was. De de monstratie werd met een serenade bij den pastoor be sloten. Uit Arnhem wordt betrekkelijk deze gebeurtenis nog het volgende geschreven„De staatsraadcommissaris des konings, en de procureur-generaal bij het provinciaal gerechtshof hebben zich eergisteren naar 's Heerenberg begeven, alwaar den 1" dezer de feestelijkheden ver stoord werden door een groot aantal Duitschers, die daar ter plaatse grove baldadigheden gepleegd en, naar men zegt, o. a. den burgemeester en een der wethou ders ernstig mishandeld hebben." Te Loosdninen heeft de burgemeester aan eenige jongelieden die een optocht wilden houden zulks ver boden. Dit heeft aanleiding tot ongeregeldheden en botsing met de «politie gegeven. Eenige feestvierenden werden licht, een hunner meer ernstig gewond. De bur gemeester heeft toen de hulp ingeroepen der militaire macht die evenwel geen dienst heeft behoeven te doen. II. M. de koningin heeft aan de hoofdcommissie voor het feest te Heiligerlee bericht doen toekomen dat zij verhinderd zal zijn om gevolg te geven aan de uitnoodiging tot bijwoning van het feest der onthulling van het monument. Gisteren was de toestand van Z. K. II. den prins van Oranje gunstiger. Eergisteren morgen is een polderwerker te Utrecht, die met verschillende personen gevochten had, door eenige politie-agenten als een lijk, met eenige wonden aan het hoofd, op een kruiwagen naar het politie-bureau gebracht. De Duitsche soldaten schijnen hun strijdlust nog niet geheel te kunnen bedwingen. Te Mainz hebben reeds herhaaldelijk gevechten tusschen artilleristen en infanteristen plaats gehad, waarbij reeds dooden zijn gevallen en verscheidene werden gewond. Maandag morgen is een pleiziertreinkomende van Birmingham en uit 20 waggons bestaande, 5mijlen van daar gederailleerd; slechts enkele passagiers zijn daarbij licht gewond. THERMOMETERSTAND. 3 Apr. 's a v. 11 u. 45 gr. 4 'smorg. 7 u. 44gr. 'smidd. 1 u. 49 gr, 'sav. 6 u. 46 gr. 6uitrnlrtnö. ALGEMEEN OVERZICHT. De aandacht van de dagbladen en het publiek in En geland is bijna uitsluitend gevestigd op eene gebeur tenis dieop zich zelve van weinig gewichtmeerdere beteekenis verkrijgt door de demonstratiën welke daar van het gevolg zijn. De leader der conservatieve partij in het lagerhuisde heer Disraëliis een bezoek gaan brengen aan de stad Manchester en zijne partij geeft zich alle moeite om dit bezoek als een belangrijke ge beurtenis voor te stellen. Maandag avond kwam de tegenstander van den heer Gladstone in de industrieele stad aan en alle vereenigingen der tories van geheel Lancashire ontvingen hem op schitterende wijze. Onge veer 30.000 personen waren aan liet spoorwegstation verzameld om hem op te wachten en bij zijne aankomst werd hij luide toegejuicht. De paarden werden van zijn rijtuig gespannen en dertig man trokken hem naai de woning waar hij zijn intrek zou nemen. Den volgenden dag had een groote demonstratie der tories ter zyner eere plaats en tallooze adressen wer den hem toegezondenwaarin de hoop werd uitgedrukt dat hij weder spoedig tot den ministerieelen zetel geroepen mocht worden. Gisteren avond zou een groote meeting gehouden worden in de Trades-Hall, waaraan de heer Disraëli zou deelnemen en bij welke gelegen heid hij zonder eenigen twijfel zijne politiek uiteenge zet en den weg aangewezen heeft, dien hij in zijne oppositie tegen het kabinet-Glad stone volgen zal. Onwillekeurig vraagt men zich af wat deze demonstra tiën te beduiden hebben en te vergeefs raadpleegt men de Engelsche dagbladen om te vernemen, waarmede de heer Disraëli zich in den laatsten tijd zoo verdien stelijk gemaakt heeft, dat hem te Manchester een ont vangst bereid is als nog zelden aan een staatsman ton deel viel. De poging der tories, om zich met de arbei dende klasse te coaliseerenis in het vorige jaar zoo totaal mislukt, dat men daaraan bezwaarlijk de sym pathie der industrieele bevolking van Manchester kan toeschrijven. Het eenige wat met zekerheid uit deze demonstratie blijkt, is dat de conservatieve partij de dagen van het .liberale ministerie geteld en het optre den van hare aanhangers als zeer aanstaande schijnt te achten. Ontegenzeggelijk hebben de verwikkelingen naar aanleiding van het tractaat van Washington aan het kabinet-Gladstone een gcvoeligen slag toegebracht, en hebben andere teleurstellingen, die de regeering in de zitting van het vorige jaar moest ondervindenhare positie zeer verzwakt maar dat de liberale ministers reeds zoo spoedig hunne zetels zouden moeten ontrui men, dit is nog allerminst uit de houding van het parlement gebleken. In ieder geval zal het verschil van opvatting der Engelsche en Amerikaansche regee ringen ten opzichte van het tractaat van Washington eerst uit den weg geruimd moeten zijn. Het nieuws uit Frankrijk wordt door le Temps op de volgende wijze geresumeerd„Er is hier slechts éene gebeurtenis die de algemeene attentie wekt, namelijk het einde van het proces-Trochu tegen le Figaro. Zij is reeds levendig door de pers en door het publiek be oordeeld en besproken, en toch bestaat de kans dat zij nog langer uitgeplozen zal wordennu het reces dei- nationale vergadering een volslagen leegte in onze bin- nenlandsche politiek teweeggebracht heeft." Inderdaad te vergeefs leest men de Fransche dagbladen na om ook maar éen politiek feitéene gewichtige gebeurte nis uit Frankrijk te vinden; zij deelen omtrent het bin nenland niets anders mede dan hunne verschillende be schouwingen over de nederlaag, die generaal Troclm feitelijk voor de jury geleden heeft. Het eenige Fran sche nieuws, dat nog eenige aanspraak op belangrijk heid kan maken, is een telegrafische depêche uit Parijs aan the Times, dat Zaterdag a. een groot aantal veroordeelden, waaronder naar men zegt Rochefort en Assybegeleid door een sterk detachement troepen naar Nieuw-Caledonie vertrekken zal. Die Italienischen Nachrichteneen nieuw orgaan dat te Rome in de Duitsche taal wordt uitgegevenspreekt de mededeeling van le Messager de Paris tegen, dat Italië het voornemen zou koesteren om zich van Tunis meester te maken. Het blad wijst op de conciliante hou ding der Italiaansche regeering in het geschil met Tunis, door de beslissing op te dragen aan een scheids rechter, die onder goedkeuring van den Bey gekozen zou worden, en tracht aan te toonen dat deze voorne mens bovendien in strijd zouden zijn met Italië's neigin gen. Doch de zaak zelve is van luttel gewicht. Wij vermelden het slechts als een merkwaardig teelten des tijds, hoe de beide vijanden van 1870, Franschen en Duitschers, op alle mogelijke wijzen als het ware om de vriendschap van Italië bedelen. Organen, in de beide talen geschreven, moeten het der Italiaansche natie dagelijks herhalen, dat niemand het beter met Italië voor heeft dan Duitschland of Frankrijk, al naar gelang de verzekering in 1' Italië of in die Italienischen Nach richten gegeven wordt. Wanneer Cavour uit zijn graf herrees, dan zou hij de zelfvoldoening kunnen smaken, dat de twee eerste natiën van Europa elkander de vriendschap betwisten van hetzelfde Italië, dat nog voor dertien jaren in kleine staten verbrokkeld, niet den geringsten invloed op de Europeesche gebeurtenissen kon uitoefenen. Een telegram uit Madrid meldt dat de verkiezing der kies-bureaux in geheel Spanje, behalve te Cordova, Dinsdag zonder de minste stoornis is afgeloopen. Men gelooft, dat de regeeringspartij verreweg de overwinning behaald heeft. Belgische brieyen, Brussel 2 April. Gij weet waarschijnlijk dat de minister van oorlog den heer Bender, kapelmeester van het muziekkorps van het regiment der koninklijke guidesgeen verlof gegeven heeft om de uitnoodiging aan te nemenwelke hem door een lid van de Rotterdamsche feestcommissie gebracht was om met zijn korps het nationaal feest van den le" April te komen opluisteren. De minister heeft door een onbeduidend voorwendsel zijne weigering trachten te rechtvaardigen. De ware reden ligt echter voor de hand: de minister van het, clericale kabinet heeft niet gewild dat het muziekkorps van een Belgisch regiment den luister zou helpen ver- hoogen van een feestdat de nederlaag van het katho lieke Spanje en van de heilige inquisitie verheerlijken moest. Doch laten wij het erkennendat deze beslissing van den minister volkomen logisch was, al beleedigt zij de rechtmatige uitingen van alle nationaal gevoel. Gij kunt het immers van een clericaal minister niet vergen, dat hij aan zijn onderhoorigen vergunning geeft om aan een feest deel te nemen, dat gewijd is aan de over-

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2