KERKNIEUWS. Jl. Zondag avond heeft de heer F. H. Michelsen zijne afscheidsrede gehouden als predikant bij de Evangelisch- Luthersche gemeente te 's Gravenhagewelke betrek king hi]zooals men weetheelt nedergelegd. MARINE EN LEGER. De minister van marine heeft in de Staats-courant van heden ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat in dit jaar twintig jongelingen, geboren in de jaren 1856 of 1857, na behoorlijk afgelegd examen, als adel borst 3® klasse voor den zeedienst op het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord kunnen wor den aangenomen. De admissie heeft plaats op den lfn September a. Tevens kunnen dit jaar zes jongelingen, geboren in de jaren 1855 of 1856na afgelegd examen als scheeps klerk aangesteld worden. Het examen zal in de maand Augustus a. plaats hebben. De majoor J. H. R. Gisservan het le regiment infanterie, is op zijn verzoek op nonactiviteit gesteld. KOLONIËN. De per mail uit Oost-Indië aangebrachte berichten loopen tot 22 Februari jl. De Javasche courant deelt mede, dat het hoofd van Goenoeng Tiuggi, op Sumatra's Oostkust, zich heeft onderworpen. Fr schijnt geen strijd te zijn gevoerd, ïntusschen zou een verdienstelijk officier, naar men bericht, bij deze expeditie het leven hebben verloren. De eene lezing luidt, dat hij met een ander officier in de Bila-rivier ging badende anderedat hij uit eene prauw viel. In elk geval verdween hij spoorloos, het geen men daaraan toeschrijft, dat hij door een kaaiman aangegrepen zou zijn. De westmousson is te Batavia tot bedaren gekomen. In de Javazee is het weder echter nog steeds ongunstig. Uit de binnenlanden verneemt men, dat ook in de residentiën Probolingo en Bezoekie overstroomingen hebben plaats gehad. Aan bruggen, dijken en wegen valt op Java zeer veel te doen. In het Malangsche is men eene bende valsche munters op het spoor gekomen; reeds zijn 19 personen gevat. In het Samarangsche vendu-departement blijkt de grootste verwarring te heerschen. Men spreekt thans van een tekort van ruim 82,000. RECHTZAKEN. Bij vonnis der arrondissemonts-rechtbank van Mid delburg van 22 Februari jl. werd Geevtruida Wilhelnnna Henriette Lacor, oud48jaren, naaister alhier, schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal van een half kilo gram boter ten nadeele van H. Flinte, en te dier zake veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaanalsmede in de kosten der procedure. Van dit vonnis zijn de veroordeelde en de officier van justitie in hooger beroep gekomen bij het provin ciaal gerechtshof in Zeeland, hetwelk bij arrest van jl. Zaterdag het vonnis der rechtbank vernietigd heeft, doch. zelf rechtdoende, de geïntimeerde en mede- appellante evenzeer heeft schuldig verklaard aan een voudigen diefstal, met veroordeeling tot dezelfde straf als haar door de rechtbank is opgelegd, benevens in de kosten op het hooger beroep gevallen. GEMENGDE BERICHTEN. Z. K. H. de prins van Oranje is sedert eenige dagen ongesteld. Zijn toestand schijnt ongunstiger te zijn dan men zich aanvankelijk had voorgesteld. Door de stoomvaartmaatschappij Nederland wordt het volgende bericht: „Volgens van Batavia ontvangen telegram, is het stoomschip Prins van Oranje, gezag voerder M. C. Braat, den 1«° dezer, te 10 uren 's voor middags, daar aangekomen. Aan boord alles wel." Maandag avond heeft te Roosendaal een kabaal plaats gehad tegende sociëteit De vrijheiddie ter gelegenheid van het herinneringsfeest een tooneelvoor- stelling gaf, bestaande in het drama Joan Woutersz. De burgemeester heeft alle samenscholingen verboden. De maréchaussées hebben tegen de menigte geageerd. Drie personen zijn in hechtenis genomen; een vierde heeft sabelhouwen bekomen. (JV. Rolt. cour.) Te Straatsburg is men drnk bezig met het ont mantelen der stad. Honderden arbeiders sloopen de muren der citadel en graven haar wallen af. Met de aarde vult men de grachten en wordt het terrein ge lijk gemaakt, waardoor uitbreiding der stad mogelijk is. Dat er inderdaad zucht tot uitbreiding bestaat, blijkt uit de volgende feiten De bekende Jar din Lipps gold voor weinige jaren in koop ongeveer 10,000 franc»nu heeft meer er neds 60,000 francs tevergeefs voor gebo den. Een stukje gronds, dat in het vorig jaar voor 1200 francs is verkocht, is dezer dagen voor 12,000 I francs overgedaan. Deze voorbeelden bewijzendat de waarde van den grond aanmerkelijk is gestegen. Voor het verkeer tusschen de oude en de nieuw aan te leg gen stad zullen, op kosten der gemeente, vier brug- j gen worden gebouwd over de 111. Behalve door nieuwe woonhuizen zal de stad nog in omvang en beteekenis I toenemen door het bouwen van fabrieken. Vooral zijn I het zijde-fabrikantendie zicli te Straatsburg zullen vestigen. BURGERLIJKE STAND. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den lcn dezer: P. van Be verenjm. 22 j. met J. M. Heersma, jd. 18 j. A. van Eldijk, jm. 24 j. met J. M. C. Ludik- huize, jd. 23 j. G. C. Rijers, jm. 21 j. met N. van der Eist, jd. 19 j. W. J. F. Govers, jm. 23 j., met H. J. Veerman, wed', van H. J. Brouwer, 35 j. T. E. Kluijtmans, jm. 29 j. met P. Paashuis, jd. 26 j. (Van 23—30 Maart.) Goes. Bevallen: P. J. Meijler, geb. Heijblom, d. A. Kok, geb. Gloudemans, z. ('s-Hertogenbosch). D. Kok, geb. van Oosten, z. Ch. K. Kramergeb. Verplakkc, d. C. Duvekotgeb. de Schipperz. J. Duvekotgeb. de Schipper, z. OverledenJ. I. Wolf, z. 18 d. M. Goossend. 18 d. H. Hengstmengelz. 8 j. A. Springling, wed', van K. Zweedijk80 j. Zierikzee. BevallenS. van der Krekegeb. Bal, d. P. Morijn, geb. Versteeg, d. F. Kooijman, geb. van Maanen, z. J. van der Valk, geb. Karreman, z. H. C. Manuigeb. van der Jagtz. OverledenE. de Rooijjd. 56 j. F, A. F. J. de Vrimlt, jm. 30 j. (wonende te Peruwelz in België). M. Landman, z. 23 m. C. Lowers, man van P. J. van dei- Baars, 67 j. W. de Bie, z. 1 j. J. de Graaf, z. 3 j. J. Vos, d. 18 m. N. van Dijke, d. 3 w. A.H. Vroegop, z. 18 m. STATEN-GENERAAL. tweede kamer. De commissie van rapporteurs van het wetsontwerp tot wijziging der wet, regelende de bevordering, het ontslag en de pensioneering der militaire officieren bij de landmacht, is daaromtrent in mondeling overleg getreden met den minister van oorlog. Het verslag van die gedachtenwisseling is publiek gemaakt. Daaruit blijkt dat de voornaamste punten van het verslag betroffen: 1* Den vorm van deze herzieningswetwaaromtrent de minister zich thans bereid verklaarde tot ruimer herziening casu quo aan de kamer gelegenheid te geven. 2° De vraag of ontslag uit den dienst moest worden gegeven aan officierendie aan een tweegevecht hadden deelgenomen. De minister en de meerderheid der kamer van rapporteurs meenden dat wettelijke voor ziening in deze achterwege kan blijven, maar de minister gaf te kennen dat hij bij het leger een zooda- nigen geest wenschte aan te kwecken, dat liet duellee- ren meer en meer zeldzaam werd. Hij stelde zich voor de chefs der wapenen aan te manen ook in dit opzicht een vaderlijk toezicht uit te oefenen, en zou het moge lijke doen om dergelijke aanmaning algemeen ingang te doen vinden. 3° Het stelsel van delegatiën van de raden van on derzoek. De minister blijft dat stelsel handhaven, onder het geven van meerdere waarborgen aan den beschuldigde wat betreft de kennisneming van hetgeen buiten den vollen raad geschiedt. 4° De vraag of de raad zich beperken moet tot de beslissing omtrent de schuld van den beklaagde aan de bepaalde punten, in de klacht aangewezen. Het is 's ministers bedoeling dat de aangeklaagde officier steeds uitsluitend voor éen der handelingen of gedragingen, in art. 27 der wet opgenoemd, voor den raad van onderzoek zou worden geroepen. De bedenking evenwel dat onder de feiten van art. 27 verscheidene zijn, die geheel samenhangen, zal de minister in nadere over weging nemen. THERMOMETERSTAND. 2 Apr. 'sav. 11 u. 50 gr. 3 'smorg. 7 u. 50 gr. 'smidd. 1 u.49gr. 'sav. 6 u. 47 gr. ijanödöbmdjtcn. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 3 April 1872. Nederland. ♦Certific. Werkelijke schuld 2| pet. 56fk ♦dito dito dito 3 *dito dito dito 4 ♦Aand. Handelmaatschappij 4^ ♦dito exploitatie Ned. staatssp. België. ♦Certificaten bij Rothschild 2^ Frankrijk. ♦Inschrijvingen3 ♦dito5 66* 88ï 139 1221 Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 pet. 981 ♦Certific. adm. Hamburg 5 «13 ♦dito Hope 0.18556e serie 5 85! ♦Cert. 1000 1864 5 „98 ♦dito f 1000 18665 „971 *Loten 18665 „247 ♦Oblig. Hope C°. Leening 1860 41 89-1 ♦Certific. dito4 „74 ♦Inscript. Stieglitz& C°. 2e a 4" L. 4 ♦Obligation 186769 4 751 ♦Certificaten6 47| ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 235 ♦Oblig. dito4 Obl. spoorweg Poti-Tiflis5 911 dito dito Jelez Orel5 „91 dito dito Charkow Azow. 5 91 Polen. ♦Schatkistobligatiën 4 73-g- Oostenrijk. ♦Oblig. metall. in zilver Jan./Juli. 5 63 ♦dito dito April/Oct. 5 631 ♦dito in papier Mei/Nov. 5 57-J- ♦dito dito Febr./Aug. 5 Italië. Leening 18615 - Spanje. ♦Obligatiën. BuitenL 186770. 3 30# dito 18713 „301 dito Binnenlandsche 3 26-I3ff Portugal. ♦Obl. 1856—62 3 39$ ♦dito 1867—69 3 39$ Turkije. dito (binnenl.)5 52# Egypte. Obl. 1868 7 „87 Amerika. ♦Obl. VereenigdeStaten (1874) 5 951 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 971 ♦dito dito dito (1885) 6 981 ♦Obl. Illinois7 ♦dito dito Redemtion6 Obl. Atl.Gr. W. Spw. Oliiosec. (7p) 81# dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures. 8 Obl. St. Paul Pac. Spw. 1« sec. 7 75 dito dito dito 2tsec. 7 741 dito dito 1869 dito 7 75# Brazilië. ♦Obl. 1863 4 i ♦dito 1865 5 „951 Mexico. dito 18513 n 14! Grenada. dito afgestempeld 6 „19 Venezuela, dito3 101 Ecuador. dito1 Prijzen van coupons. Amsterdam, 2 April. Metall. f 22.371; Dito zil ver 24.40; Dito Eng. per f 11.90; Éng. Russen per Eng. Portugal per f 11.90; Fransche 561. Belg- f 561Pruis, f 3515 Hamb. Pussen f 311 Russen in Z. R. f 32Pools, in Fl. f 361; Napelsehe Spaansche Piasters f 2.25; Spaansche in Frcs. f 11.871; Amerikaansche Dollars f 2.41Papier ƒ2.17. Öuitentanö. ALGEMEEN OVERZICHT. Aangaande de eerste bijeenkomst der permanente commissie, die Maandag onder voorzitterschap van den heer Grévy te Versailles plaats had, verneemt men de volgende bijzonderheden. Thiers woonde die zitting in persoon bij. Hij lichtte zijne verklariugen omtrent den algemeenen politieleen toestand, die hij in de laatste zitting der kamer had afgelegd en die de rechterzijde zoo mishaagd hadden, nader toe en herhaalde met bijzonderen nadruk al hetgeen hij omtrent de vredelie vende gezindheid der mogendheden en omtrent de vei ligheid en inwendige rust van Frankrijk gezegd had. In antwoord op een vraag van een der leden zeide hij, dat de wapeningen van Rusland in de Zwarte zee het onvermijdelijk gevolg waren van de opzegging van het tractaat van 1856, eene zaak waaromtrent Frankrijk met gerust geweten alle verantwoordelijk heid op Engeland kon werpen. Ten opzichte van de opzegging van het handelstractaat met België ver klaarde de president der republiek, dat de regeering slechts hare vrijheid wenschte en geenszins eene commercieele politiek wilde volgen in strijd met de wenschen der nationale vergadering. Hij stelde zich voor met medewerking van de Belgische regeering nieuwe tarieven, die elke zes maanden herroepbaar zouden zijn, tot stand te brengen. Ten slotte deelde Thiers mede dat hij zich in de quaestiê omtrent de overlegging der rapporten en conclusion, die de commissie voor de capitulatiën in gereedheid bracht, geen partij zou stel len en aan het verlangen der meerderheid zou voldoen, ofschoon hij in die overlegging en openbaarmaking niet weinig bezwaar zag. Te Parijs wordt de aandacht van liet publiek hoofd zakelijk beziggehouden door het proces, dat generaal Trochu voor de assises heeft doen aanleggen tegen de heeren de Villemessant en Vituthoofdredacteur en mede werker van le Figaro. Het hof van assises levert sedert eenige dagen een zonderling schouwspel op; men ziet niet anders dan hooggeplaatste personen op de banken der getuigen, men hoort niet anders dan bekende namen; het keizerrijk en de regeering der nationale verdediging zijn ruimschoots vertegenwoordigd. Vitut heeft een artikel geschreven, waarin de eer en het krijgsmanswoord van Trochu door het slijk worden ge haald le Figaro heeft dit artikel opgenomennadat het elders was geweigerd, en de generaal, die menige

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 4