schappij paal en perk gesteld en de onafhankelijkheid van het Germaansche volk, ja de vrijheid der wereld voor tyrannieke onderwerping bewaard. Van dit stand punt beschouwd kunnen ook wij aan het feest deel nemen, dat de Nederlanders op den 1" April vieren. „Wel heeft men het in Duitschland menigmaal betreurd, dat de losscheuring van Spanje ook de los scheuring van Holland van het Duitsche rijk tenge volge had, maar die band was toch reeds zeer los, en zoo de Hollanders zich ook al uit den staatkundigen bond met Duitschland terugtrokken, toch hebben zij vaak en juist in de meest kritieke momenten getoond goede vrienden te zijn. Wanneer ook al in den laat- sten tijd menige vijandige stem in Holland tegen Duitschland vernomen wordt, dan ligt dit vóór alles in de vrees dat de machtige nabuur zijn duur gekochte en door een roemrijke geschiedenis verheerlijkte staat kundige onafhankelijkheid in gevaar zou kunnen brengen. „Men heeft, zooals wij reeds zeiden, vaak het natio nale feest van den lr|> April als een confessioneel feest opgevat, als de feestelijke herdenking van de overwin ning, door het protestantisme op het katholicisme behaald. Het is karakteristiek, dat reeds in den aanvang, toen nauwelijks nog van eene feestviering sprake was, de organen van het ultramontanisme in Holland opstoven en daartegen ijverden. Zij wezen met ostentatie en niet zonder overdrijving op de wreed heden, waaraan de katholieken in den onafhankelijk heidsoorlog hadden blootgestaan, en schreeuwden luid over onverdraagzaamheid en opwekking van religieusen haatzij vergaten of wilden vergetendat juist hunne godsdienstige onverdraagzaamheid en hunne nog heden volgehouden aanspraken op de alleenheerschappij dei- katholieke kerk den opstand en de onafhankelijkheid van het land tengevolge haddenzij vergaten of wilden vergeten, dat, door den oorlog en de overwinning, Holland het eerste en voor geruimen tijd het eenige land was, waar het denkbeeld der godsdienstige ver draagzaamheid werkelijkheid werd. Men heeft hun gevraagd of zij inderdaad wenschen konden, dat de Spaansche heerschappij overwonnen en het land behouden had? Op die vraag hebben zij gezwegen. Dat het feest overigens in Holland als een politiek en niet als een confessioneel feest beschouwd wordt, bewijst de groote deelneming, die het bij de aanhangers van alle gezind ten en ook bij de katholieken vindt. De strijd moge in den aanvang over geloofsartikelen ontbrand zijn, de voortzetting van dien strijd gold het hoogste goed der menschheid, de zelfstandigheid van den persoon en van den staat, de vrijheid en onafhankelijkheid van volk en vaderland. De Geuzen hebben, toen zij tegen Spaansche en pauselijke tyrannie streden, inderdaad voor ideeën gevochten en gezegevierddie eerst twee eeuwen later meer algemeen erkend en aangenomen zijn. Zij legden de grondslagenwaarop heden het geheele bestaan van den staat en van den vrijen mensch berust, en daarom moet de geheele beschaafde wereld hartelijk deelnemen aan het groote herinneringsfeest der Hollanders!" Te Zierikzee is de le April ook feestelijk gevierd. Uit bijna alle woningen en van alle schepen wapperden de vlaggen, en arm en rijk, oud en jong waren met de nationale en oranje-kleuren getooid. Bij herhaling werd het carillon bespeeld. In de beide kerkgebouwen der Nederduitsche hervormde gemeente werden feest redenen gehouden, en in een werd door de gemeente, onder begeleiding van orgelspelhet vijfde couplet van het Volkslied staande gezongen. Des namiddags te 1 uur deed het muziekkorps der schutterijdoor eene schutterlijke wacht vergezeldeene promenade door de stad, onder het spelen der volksliederen en andere stukken. In de Concertzaal zijn gisteren en heden matinéss en soirees musicales gegevendaar de sociëteithou der Zantvoort een muziekgezelschap heeft geëngageerd. Gedurig werden vreugdeschoten gelost. Maandag avond mocht men zich in gunstig weder verblijden, zoodat de illuminatie uitmuntend slaagde. Ook waren hier en daar de woningen van binnen smaakvol met spiegels en bloemen versierd. Eenige leerlingen der hoogere burgerschool voeren in eene met vlaggen ver sierde a giorno verlichte boot de haven op en neêr, terwijl zij bengaalsch vuur ontstaken en feestliederen en muziek deden hooren. Eene ontelbare volksmenigte was op de been, waaronder veel geestdrift, en gepaste vroolijkheid heerschte. De voorgenomen optocht naar het graf van den Grooten Zwijger te Delft heeft gisteren, door goed weer begunstigd, in de beste orde plaats gehad. De verschillende groepen van den trein, die aller bijval mocht inoogsten, zagen er zeer goed uit. Een groep was gevormd door de studenten van de polytechnische sehool; een andere bestond uit jongelingen, gekleed in het costuum van den Spaanschen tijd. Te Haarlem heeft eergisteren de met veel luister ge arrangeerde optocht ongestoord plaats gehad. De cos tumes worden als prachtig geroemd. De illuminatie was algemeen en oogverblindend; vooral de kolossale met duizende lampions verlichte pyramide, door de zorg van het gemeentebestuur op de Groote markt op gericht, maakte een heerlijk effect, verhoogd door het op 't raadhuis ontstoken electrisch licht. Parade van de infanterie, cavalerie en veld-artillerie, alsmede salutschotenopenden te Breda de feestviering. Op de Groote markt waren aan het eene einde een muziektempel en aan het andere einde een eerepoort met chassinet opgericht. Verschillende muziekkorpsen deden zich daar den geheelen dag en avond bij afwis seling hooren. Op de Gasthuisvelden werden volksspe len gehouden en des avonds waren de Groote markt, de groote sociëteitverscheidene koffiehuizen en eenige particuliere woningen geïllumineerd. De feestviering is rustig en ongestoord afgeloopen. In het naburige Oosterhout zijn daarentegen bij den protestantschen kastelein van Gendt, in wiens hotel Z. M. de koning het vorige jaar eenige dagen vertoefde, de glazen ingeslagen. Hetzelfde had plaats bij den burgemeester te Zevenbergen, die geweigerd had te vlaggen. De eerste werd gestraft wegens zijn te warme deelneming aan het feest, de laatste wegens zijne ont houding. Het feest te Utrecht werd in alle kerken op gods dienstige wijze geopend. Van gemeentewege had eene uitdeeling aan de schoolkinderen plaats, en door regen ten van het ambachts-kinderhuis werden de kinderen op ververschingen onthaald. Op de school voor minver mogende kinderen van Roomsch-katholieke ouders ont vingen de kinderen een krentenbrood van 2 kilogram met sinaasappel en een plaat, en de armen van de kerk van den H. Dominions elk een brood. In het Sterre- bosch werden minuutschoten gelost en parade gehouden. Te 1 uur ving de optocht aandie te 5 uur eindigde. De geheele trein had een aangenaam en schoon voor komen. Vooral de caroussel-sociëteit vormde een keu rig geleide voor de oranjevaan. De leerlingen der hoogere burgerschoolde rederijkerskamer Jan van Beers, de leerlingen van het stedelijk gymnasium en de Utrecht- sche zilverfabriek muntten uit door hunne costumes. Onderscheidene vereenigingen hadden ook door fraaie triomfwagens den luister van den optocht verhoogd. De eerste wagen was die van den Weerbaarhcidsbond, getrokken door zes paarden der veld-artillerie, waarop het borstbeeld des konings prijkte, omgeven met een wa pentropee, terwijl achterop een antieke toren stond, waar van de poort stuk geschoten was, voorstellende den muur en de poort van Brielle. Het geheel was versierd met wapenen en uitrustingsstukken van ouderen en nieu- weren tijd, waarondereen paar stukken geschut op het schip van de Ruij ter gebruikt, die daartoe door mevrouw de douairière van Heeckeren waren afgestaan; verder kwamen de wagens van Vreugde na den arbeid, waarop verschillende ambachten uitgeoefend werdendrie van de typografische vereeniging Nut en genoegen, met in werking zijnde letterzetterij en boekbinderij boekdrukkerij en steendrukkerijdie van de Utrecht- sche afdeeling der Vereeniging voor fabriek- en hand- werksnijverheid met een zinuebeeldige voorstelling van de nijverheideen bijenkorf in een fraaien tuineen van de Utrechtsche terra-cotta-fabriek met een monumentale hulde aan de helden van den tachtigjarigen oorlog, en een van de tooneel-vereeniging Melpomene, waarop allerlei zonderling uitgedoste figuren de aanschouwers met grappen en kluchten bezig hielden. Te half 5 uur werd op het Vreeburg met het oplaten van luchtballons begonnen, terwijl de kinderen in de overdekte Botermarkt met sinaasappelen en koek ver blijd werden. Op het Vreeburg en de Neude werd geïllumineerd en door het muziekkorps der schutterij en dat van het 7c regiment infanterie de feestvreugde verhoogd. Alles ging ongestoord zijn gang, doch op het Vreeburg is, naar het Utrechtsch dagblad verneemt, reden tot klach ten gegeven doordien uit de kleederen van verschillende dienstmeisjes uit baldadigheid stukken geknipt zijn, zoodat die kleederen bedorven zijn. Te 9 uren werd op het Vreeburg een vuurwerk afge stoken, hetwelk minder gunstig slaagde dan de ver lichting van den Dom, die uitstekend gelukte. In Tivoli was ook alles vreugde en opgewondenheid. Vele versieringen en ook de door verschillende inge zetenen ontstoken illuminatie trokken bijzonder de aan dacht. De commissie tot het examineeren van varenslieden alhier heeft heden met gunstig gevolg als derden stuur man voor de groote vaart geëxamineerd (Hendrik Chris- tiaan Antoni van- der Eijkgeboren te Vlissingen. Blijkens bekendmaking van den opper-kamerheer en den chef van het militaire huis des konings in de Staats-courant van heden, zal Z. M. de koning den 10eD dezer in het paleis te Amsterdam audiëntie ver- leenen aan commissiën, civiele en militaire autoriteiten, officieren en militairen, en den li" dezer aan particu lieren. Met machtiging des konings is jonkheer D. Ploos van Arastel aangesteld tot Nederlandsch vice-consul- generaal voor AustraliëNieuw-Zeeland en Tasmanië. De Vereeniging tot beoefening der geschiedenis van 's Gravenliage heeft ter gelegenheid der feestviering van jl. Maandag den heer J. L. Motley aangeboden een perkament, waarop een brief geschreven was, ge teekend door al de leden der vereeniging en vervat in een blauw fluweelen, met zilver gemonteerden koker, zijnde eene hulde aan den schrijver van: The history of the rise of the Dutch Republic. Het slot van dien brief luidt aldus „Geniet, als tot loon voor hetgeen wij aan u ver plicht zijn, voorspoed in uw huiszelfvoldoening bij den historischen arbeid, waarmede gij u thans in ons mid den bezig houdt. Te liever brengen wij u deze wel verdiende hulde, omdat gij een telgzijt van eene mach tige republiek, op welker wording het voorbeeld van Nederland niet zonder invloed bleef; omdat gij tot eene natie behoort, bij wie het nog niet geheel is vergeten dat een door Hollanders uitgerust schip het eerst de Hudson-rivier heeft bevaren en dat in de zeventiende eeuw New-York Nicuw-Amsterdam heette." Naar wij vernemen is eergisteren te Brielle aan den heer Motley de bijzondere onderscheiding te beurt gevallen, van door de rcehtsgeleerde faculteit van de Leidsche hoogesehool, bij monde van professor de Vries, be noemd te worden tot doctor honoris causa in de rechten. De Groningsche faculteit bewees den geleerden schrij ver reeds vroeger een gelijke eer met de aanbieding van het doctoraat in de letteren. De minister van financiën, daartoe gemachtigd bij koninklijk besluit van den 12:» Maart jl., heeft de krachtens koninklijke machtiging van 21 October 1809 door den minister van binnenlandsche zaken aan den heer W. Cornel Jewett verleende vergunning tot den aanleg en liet gebruik van eene telegrafische verbinding van Nederland met Noord-Amerikawelke vergunning is gewijzigd bij beschikking van den minister van financiën van 14 Maart 1870, nader gewijzigd. Deze wijziging is niet van kracht dan nadat zij zal zijn opgenomen in oen authentieke akte, waarbij de onder nemer verklaart die aan te nemen, en welke akte in het archief van het ministerie van financiën zal worden neilergelegd. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw F. J. Plate, president van de kamer van koophandel en fabrieken te Rotterdam. rechterlijke macht. Benoemd tot kantonrechter te Hulst mr. P. J. Hollingerus Pijpers, thans wethou der en advocaat te Breda. ministerieele departementen. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan J. M. Kilchmeijr, uit zijne betrekking van adjunct-commies bij het departement van financiën, met vrijlating om zijne aanspraak op pen sioen te doen gelden. Benoemd tot commies bij het departement van finan ciën A. H. van Andelthans ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Ezinge c. a. (Groningen). registratie. Benoemd tot directeur der registratie en domeinen: voor de provincie Noord-Brabant, stand plaats Breda, M. P. Smissaert, thans directeur der registratie en domeinen voor het hertogdom Limburg: voor het hertogdom Limburg, standplaats Maastricht, J. L. Becking, thans inspecteur der registratie en do meinen le klasse. belastingen. Ingetrokken de benoeming van E. C. H. W. Vermeer, tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Hillegersberg c. a.sedert overleden; en W. H. J. van Hien, thans ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Heythuizen c. a. (Liraburg), benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Hillegers berg c. a. (Zuid-Holland). marine. Toegekend een wachtgeld van f 1700 'sjaara aan den eervol ontslagen hoofdingenieur der marine A. J. H. Beeloo. leger. Op nonactiviteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt, de 2®luitenant P. J. Schipperheyn van het 7e regiment infanterie.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2