burgdie door den bisschop van Ermeland in den ban gedaan ishad aanschrijving ontvangen van de militaire autoriteit om den dienst voor het garnizoen te blijven waarnemen. De aalmoezenier van het Pruisische leger dacht er anders over, en verbood ingevolge de excommuni catie den pastoor Grünert om langer den dienst als katholiek priester waar te nemen. De minister von Roon heeft thans echter de aanschrijving der militaire autori teit bekrachtigd en den aalmoezenier opheldering ge vraagd over zijne handelwijze, en hem verzocht de wetten en reglementen op te geven, waarop volgens hem dit verbod berust. De Beiersche tweede kanier zet het onderzoek der begrooting onafgebroken voort. Ofschoon zoowel door Duitsche als door vreemde liberalen terecht gezegd is, dat, zoo ooit het Duitsche keizerrijk den zuiveren par lementairen regeeringsvorm aannemen zalde stoot daartoe door het zuiden gegeven zal worden, heeft de zitting der Beiersche kamer van Dinsdag doen ziendat de personen die op het kussen zitten nog gaarne het voorbeeld van den grooten Noord-Duitschcn minister volgen en zich weinig bekommeren om het votum der volksvertegenwoordiging. Het go ld hier een relatieve kleinigheid, die volkomen vreemd blijft aan regeerings- beleid, en in zooverre van zeer weinig gewicht ia; maar waar de vertegenwoordiging met de verpletterende meerderheid van 188 tegen 9 stemmen een regeeringa- voorstel afwijst, daar betaamt het geen constitutioneele regeering om dit votum met de verklaring te beantwoor den, dat „do regeering zich de middelen zal weten te verschaffen, de kamer moge die toestaan of niet." De regeering zal volgens hare verklaring thans uit een reservefonds puttenom de door de kamer afgestemde uitgaven, 20,000 gulden tot subsidieering der regee- ringspers, te bestrijden. De commissie voor het Fransche budget heeft, om ten minste voorloopig een einde te maken aan den strijd met Thiers over de wijze tot dekking der uitgaven, een besluit genomendat door baar in den vorm van een wetsvoorstel aan de nationale vergadering is ingediend. De commissie stelt voor, dat de kamer, na de behande ling van de begrooting der uitgaven, de regeering mach tige om tot het einde van 1872 de bestaande belastin gen cn de andere inkomsten te blijven innen, en dat de quaestie van bet deficit bij het onderzoek der be grooting voor 1873 uitgemaakt worde. Alvorens in deze netelige quaestie eene beslissing te nemen, heeft zij in lichtingen ingewonnen bij de commissie voor detarieven, die verklaarde zich tegen de belasting der grondstoffen fe zullen blijven verzetten en slechts bare toestemming te kunnen geven tot verhooging der invoerrechten op caoutchouc, teer, pek, hars, verschegroentenvisch, enz., welke heffing slechts eene som van hoogstens 6 millioen zal opleveren, in stede van 110 millioen die Thiers door de belasting der grondstoffen wilde doen opbrengen. Volgens le Siècle beeft deze mededeeling de commissie voor het 'budget doen besluiten, om niet in de belasting der grondstoffen toe te stemmen en het bovengenoemde wetsvoorstel in te dienen. Zij voorzag dat Thiers desniettegenstaande aan zijn lievelingsdenk beeld zou blijven vasthoudenen oordeelde het terecht onvoorzichtig om een debat over deze quaestie uit te lokken, juist op het tijdstip dat de afgevaardigden voor nemens zijn op reces te gaan. Het oordeel der commissie over het voorstel van den minister Lefranc tot verdaging van de zittingen der departementale raden is niet zeer gunstig. De regee ring zal echter vermoedelijk haar voorstel weder kun nen intrekken, omdat de verdaging dezer zittingen onooodig geworden ie door het besluit der vergade ring, gisteren in overeenstemming met de regcering genomen, om de zittingen der nationale vergadering van Zaterdag 30 Maart tot Maandag 15 April te schorsen. De begrooting der uitgaven benevens het voorstel der commissie voor het budget zal dus waarschijnlijk nog vóór het reces afgedaan kunnen worden. Het budget voor marine werd gisteren met een belangrijke meerder heid aangenomen. De minister de Pothuau werd door bijna alle fractiën levendig toegejuicht, toen hij in de vermin dering zijner begrooting met 30 millioen toestemde, en de dagbladen brengen bijna zonder onderscheid hulde aan „den eenigen minister diezonder den dienst te schaden, ineen belangrijke vermindering der uit gaven toestemde." Uit Frankrijk. Het rapport der commissie, aan welke de herziening der besluiten van de regeering der nationale vergadering, is opgedragen met nauwkeurige opgave van de decreten welke naar haar oordeel afgeschalt, gewijzigd of behou den moeten wordenis door den rapporteur, den heer Taillef'ert, aan de nationale vergadering ingediend. Dat deze herziening noodzakelijk was blijkt voldoende wan neer men bedenkt in welken ongelukkigen tijd de legislatieve werkkring der regeering van den 4en Sep tember viel. Geplaatst tusschen de keizerlijke regee ring, die in haar val een tal van door haar uitgevaar digde wetten medesleepte, en het gouvernement der aanstaande nationale vergadering, aan wie de taak der nieuwe wetgeving rechtens toekwam, kon de roeping van de regeering der nationale verdediging niet anders dan hoogst moeilijk en ondankbaar zijn. Behoudens de vele juiste opmerkingen en conclusiën welke in het lijvige rapport voorkomen, heeft de com missie echter deze omstandigheid te weinig in acht ge nomen, en zich daardoor vaak tot onbillijke en strenge veroordeelingen laten verleiden. Het meest wordt dit zichtbaar in haar scherp oordeel over de besluiten van October en November betreffende de strenge bepalingen tot handhaving der discipline. „Iedereen weet echter schrijft le Temps dat deze hesluiten algemeen noodzakelijk geacht werden om de discipline te her stellen in de gedemoraliseerde troepen waaruit men een leger moest maken, en dat geen generaal die decre ten strenger toepaste dan generaal d'Aurelle de Pala- dines, toen hij de eerste armee der Loire vormde en aanvoerde. Tegen het beleid van dezen generaal heeft toch wel bijna niemand eenige afkeuring in het midden gebracht." Maar niet alleen de liberale en republikeinsche pers veroordeelen deze onbillijkheden in het bedoelde rapport. De conservatief-liberale Monïteur universel zelfs keurt deze partijdigheid der commissie ten strengste af. „In derdaad, wij zijn er verre van verwijderd zoo roept het blad uit om alle handelingen en besluiten van de delegatie te Tours goed te keurenmaar voortglij dende op het hellend vlak waarop de driftige neiging tot reactie zoo velen jaagt, zou men er weldra toe kun nen komen om de nationale verdediging en de poging van het land om den vijandelijken inval af te slaan, als een misdaad tegen den staat te beschouwen." Het rapport van den generaal Chasseloup—Laubat over het wetsontwerp der recruteering van het leger te land en ter zee, is eergisteren afgedrukt en aan de leden der nationale vergadering rondgedeeld. Dit rapport be slaat niet minder dan 104 bladzijden druks. Omtrent de beweerde overeenstemming tusschen Thiers en de com missie, ten opzichte van de afschaffing der plaatsvervan ging en de invoering van den algemeenen dienstplicht, geeft het Journal des débat» de volgende inlichtingen „Als resultaat eener conferentie, die de beer Thiers en de minister van oorlog nogmaals met de commissie voor het leger hadden kunnen wij mededeelen dat, wanneer er al overeenstemming bestaat betreffende verscheidene belangrijke punten, ten aanzien van de quaestie der rem placeering, die inderdaad dezelfde is als de algemeene dienstplichtigheid, de gevoelens der regeering en der commissie nog uiteenloopen. De commissie wil zonder voorbehoud of uitzondering de plaatsvervanging afschaf fen. In het oog der regeeriDg zou het onmogelijk zijn om zonder de toelating der remplaceering aan de eischen van sommige burgerlijke ambten en betrekkingenin éen woord aan alles wat de tegenwoordige maatschappij vordert, voldoende te beantwoorden. De commissie gelooft, zonder deze behoeften en eischen te miskennen, dat men daaraan voldoen kan door maatregelen en bepa lingen, die tot vlijtige beoefening en tot spoedige ken nis zoowel der civiele als krijgswetenschappen aansporen, zonder daarom toe te laten, dat men zich door geld van zijn militairen plicht kan ontslaan. Met alle stemmen min éene nam de commissie het beginsel der algemeene dienstplichtigheid zonder plaatsvervanging aan." De communalisten die tot ballingschap in eene kolonie zijn veroordeeld zullen weldra, overeenkomstig de bepalingen van de op den 23«« Maart door de natio nal e vergadering aangenomen wet, waarbij het oord der transportatie wordt aangewezen naar Nieuw-Caledonië worden overgebrachtdoor de oorlogschepen la Guer- rière en la Garonne. Twee compagniën van het 3c regi ment mariniers zullen den overtocht medemaken om het garnizoen in de kolonie te gaan versterken. Het departement van marine heeft gezorgd dat het noodigc materiaal door zeilschepen vooruit is gezonden, zoodat in de kolonie alles op de komst der nieuwe kolonisten is voorbereid. Zij die veroordeeld zijn om hun straftijd in een versterkte plaats door te brengen, zullen naar het schiereiland Ducos, de anderen naar de eilanden des Pins en Marie worden getransporteerd. Op alle plaatsen zullen de veroordeelden voldoende gelegen heid tot arbeid vinden, daar landbouwinrichtingen wor- den gemaakt evenals in andere Fransche koloniën. De afgevaardigden van het departement der Seine in de nationale vergadering zijn eergisteren door den minister van binnenlandscbe zaken ten gehoore ont vangen, teneinde hem de gronden voor de teruggave door den staat van de 200 millioen oorlogsschatting, door Parijs aan de Duitschers betaald, te ontwikkelen. Zij beschouwen die oorlogsschatting als eene der voor waarden voor den wapenstilstand en het vredestractaat, en meenen op dien grond dat de staat tot vergoeding verplicht is. De heeren Léon Say, prefect der Seine, en Vautrain, president van den stedelijken raad, waren bij de bijeenkomst tegenwoordig. De quaestie van de teruggave zal weldra in den minis terraad worden behandeld. Aan de leden van de nationale vergadering is het rapport van den heer Vitet over het wetsontwerp tot ver hooging van de tarieven der patentrechten, namens de commissie voor het budget, rondgedeeld. Met een enkele wijziging adviseert de commissie tot aanneming van het ontwerp, waardoor verscheidene rechten aanzienlijk zullen worden verhoogd. Be herziening der Zwitsersche constitutie. De herziening van de bonds-constitutie houdt de gemoederen in Zwitserland in groote spanning. Terwijl de een in de wijzigingen waarover het volk op den 12*11 Mei a. uitspraak zal moeten doen een oorzaak van den aanstaanden ondergang van het land ziet, wor den zij door een ander als het eenige middel tot toekom stige grootheid geprezen. Een van de invloedrijkste organen van Fransch Zwitserland, le Journal de Genève, dringt, na het voor en tegen te hebben gewikt en ge wogen krachtig op de aanneming van de nieuwe bepa lingen aan. Wanneer men nagaat welke gewichtige belangen door de aanneming van de nieuwe constitutie eene wijziging zullen ondergaan, dan verwondert men er zich niet over, dat de gemoederen daardoor in beweging zijn geraakt en dat de strijd der partijen zich levendig 'doet gevoelen. In de eerste plaats zal de Ieger-organisatie door de 25 kantons aan de wetgevende macht van den bond opgedragen worden. In de kosten van de oefening, de wapeningde kleeding en uitrusting van het bondsleger zal door den bond worden voorzien. Al het oorlogs- materieel gaat over in het bezit van den bond, die de beschikking zal hebben over de arsenalen en de vestingen. Voor de vorming van troepenafdeelingen zullen, evenals in Duitschland, zooveel mogelijk man schappen uit hetzelfde kanton of uit de aangrenzende kantons worden vereenigd. Tot dekking van de uitgaven, die het gevolg van deze hervorming zullen zijn, zal de bondsregeering in het vervolg ontvangen1° de inkomsten van de belasting die wordt opgebracht door hen die van den militairen dienst zijn vrijgesteld, en 2* de inkomsten der douanen en van de posterij die thans geheel of gedeeltelijk in de kassen der kantons vloeieD. In een ander artikel wordt aan de bondsregeering opgedragen het toezicht over de bosschen en Alpische stroomen. De overstroomingen van 1834, 1838 en 1868 hebben een uitgaaf vau meer dan 7 millioen gulden ten gevolge gehad. Zij zijn grootendeels toe te schrijven aan de verwoesting der bosschen op de hooge bergen en aan het gebrek aan waterleidingen voor den loop der stroo- men. Men kon den tijd reeds tegemoet zien waarin de dalen van den Rijn en van de Tessin onbewoonbaar zouden worden, indien zij niet onder een beter toezicht kwamen. Het bestuur van het binnenste gedeelte van het dal, dat tot het kanton van St. Gallen behoort, heeft niets te zeggen over het kanton Grison dat veel hooger ligt. Het is daarom noodzakelijk, dat de bondsregeering kan waken voor de belangen zoowel van den een als van den ander. Een advocaat of geneesheer, die zijne studiën in een der 25 kantons beeft volbracht en devereischte examens met goed gevolg heeft afgelegd, mag tot nogtoe geen prak tijk uitoefenen buiten het kanton waarin hij zijn diploma heeft verkregen, en dat in een land van ruim 2£ millioen inwonersDoor zes kantons was slechts een onderling contract gesloten, waarbij zij waren overeengekomen om de 'geneesheeren uit die zes kantons wederzijds te erkennen. De nieuwe constitutie wil vrijheid verleenen tot uitoefening van ieder bedrijf, waarvoor bet diploma op rechtmatige wijze is uitgereikt. Deze bepaling vindt vooral kracktigen tegenstand bij hen die scherpe afschei ding tusschen de kantons voorstaan en die vreezen dat de kantonnale rechten en voorrechten geheel zullen worden vernietigd. Bij de nieuwe constitutie zal het verboden zijn open-

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3