Ouitrnlanö. wachtgeld H. K. Swaab; een tweejarig verlof naar Eu ropa aan den opzichter 2« klasse bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken F. J. Kroese. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit 'slands dienst, met behoud van recht op pensioende gewezen opziener bij het koffie-etablissement te TemanggoengF.H.Zeydel. Benoemd: tot adsistent-resident voor de comptabi liteit van het vendu-departement te Samarang, de amb tenaar op wachtgeld J. L. A. Winter; tot hoofdonderwij zer aan de openbare eerste lagere school te Djokjokarta, de eerste hulponderwijzer aan de openbare tweede lagere school te Samarang W. d'Anconatot eersten hulponder wijzer aan de openbare tweede lagere school te Sama rang, de eerste hulponderwijzer aan de openbare lagere school te Amboina H. van Bergentot len hulponderwij zer aan de openbare lagere school te Amboina, de 2e hulponderwijzer aan de openbare lagere school te Tagal L. P. C. Roskott; tot 2«n commies bij het departe ment ran financiën, de ambtenaar op nonactiviteit S. L. Polak; tot deurwaarder bij den landraad te Buitenzorg, de klerk op het adsistent-residentie-bureau aldaar N. W. Hoepermans. dbpartement tan oorlog. Verleend: een twee jarig verlof naar Nederland, aan den onderintendant 2* klasse van de militaire administratie D. W. Muller een tweejarig verlof naar Nederlandwegens ziekte, aan den officier van gezondheid 2* klasse A. J. van der Burg. Ontslagen: uit 'alands dienst, de klerk bij de mili taire administratie L. C. Vodegel. (Javasche courant van den 13** Februari.) civiel dbpartemint. Verleend: een tweejarig ver lof naar Nederlandwegens ziekteaan den griffier bij den omgaanden rechter in de eerste afdeeling mr. S. van Gigch, aan den zendeling-leeraar bij de inlandsche christen-gemeente te Depok en Toegoe J. Beukhof en aan den ontvanger der in- en uitvoerrechten te Bandjer- masin F. A. Mackenzieontslagen uit 's lands dienst de gewezen klerk op het residentie-bureau te Kediri C. F. Baesjou. Benoemd: tot president van den landraad te Soera- baija, het lid van den raad van justitie te dezer plaatse mr. W. J. Essers; tot lid van den raad van justitie te Soerabaija, de officier van justitie bij den raad van justi tie te Makassar mr.L. J. Godefroy; tot hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school te Bandjermasin, de be noemde hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school te Banjoemas A. Bommeltot hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school te Banjoemas G. van derKaaden, thans in die betrekking te Bandjermasin werkzaambij het binnenlandsch bestuur in de residentie Wester- afdeeling van Borneo, tot controleur 1<> klasse, de con troleur 2e klasse N. Klausz; tot controleur 2* klasse, de controleur 3« klasse W. H. Senn van Baseltot contro leur 3* klasse, de ambtenaar ter beschikking H. J. A. van Maarseveen; bij de landelijke inkomsten en cultu res, geplaatst: in Bezoeki, A. J. Spaan, tijdelijk belast met de waarneming der betrekking van controleur 2* klasse; in Kediri, J. de Crane, herbenoemd ambte naar ter beschikking. Overgeplaatst: van Rembang naar de Pr eanger de controleur 2e klasse H. L. C. te Mechelen; van Kediri naar Rembang, de ambtenaar ter beschikkingmr. J. Tijl; van Soerabaija naar Kadoede controleur 2e klasse W. C. M. B. Ingenluyff. Overgeplaatst: bij de burgerlij ke openbare werken, van Tagal naar Batavia, de ingenieur 3C klasse H. W. de Roosvan Batavia naar Tagal, de ingenieur 3e klasse C. L. F. Post; van Indramaijoe naar de hoofdplaats Che- ribon, de adspirant-ingenieur J. E. de Meijiervan de hoofdplaats Pasoeroean naar Malang, de adspirant-inge nieur J. W. Le Comte. Geplaatst: respectievelijk te Soerabaija en Banjoe mas de benoemde opzichters 2e klasse W. Keyzer en H. Begemann. Overgeplaatst: bij de afdeeling telegraphie, van Batavia naar Benkoelen, de ingenieur D. Houtman; van Batavia naar Lahat, de benoemde adjunct-ingenieur M. P. Raket; van het telegraafkantoor te Soerabaija naar dat te Weltevreden, de telegrafist 1* klasse B. Epple; van het kantoor te Salatiga naar dat te Soerabaija, de telegrafist le klasse A. H. Holdertvan het kantoor te Samarang naar dat te Salatiga, de telegrafist 2* klasse C. van Delft; van het hoofdbureau der telegraphie naar het kantoor te Poerwakarta, de telegrafist 2e klasse F. A. de Graaf; van het kantoor te Weltevreden naar dat te Samarang, de telegrafist 2« klasse M. G. van Klin kenberg; van het kantoor te Poerwakarta naar dat te Weltevreden, de telegrafist 2* klasse J.M. Muller; van het kantoor te Samarang naar dat te Benkoelen, de telegrafist 3e klasse C. W. Pandy. Gep laatstals chef van het tweede bureau op het .hoofdbureau der telegraphie, de ingenieur G. W. ten Brummeler: als chef der tweede telegraaf-afdeeiing, de benoemde adjunct-ingenieur P. M. Timmer. B enoemd: tot telegrafist 3e klasse J. J.Genger; tot leerling-telegrafist J. H. A. Lanny. departement van oorlog. Verleend: een tweeja rig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den officier van gezondheid 1® klasse K. W. Hamilton of Silverton- hill, aan den militairen apotheker 3c klasse H. Feenstra, en aan den 2eB luitenant der infanterie J. J. S. van Kem pen; een tweejarig verlof naar Nederland, aan den leB luitenant der infanterie J. J. van Berg. Overgeplaatst: infanterie, bij het 5e bataljon, de kapitein A. H. Ouwens, van het garnizoens-bataljon 2a militaire afdeeling op Java, bij het garnizoens-bataljon 2e militaire afdeeling op Java, de 1° luitenant H. A. Wijnmalen, van het 9® bataljon. Gesteld: op non-activiteit, infanterie, de 1« luitenant R. de Lannoy, onlangs van verlof uit Nederland terug gekeerd. departement der marine. Verleend: een twee jarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den marine-magazijnmeester te Soerabaija E. L. G. P. C. Andrau. (Javasche courant van den 16«n Februari.) civiel departemknt. Verleend: een tweejarig ver lof naar Nederland, wegens ziekte, aan den geneesheer voor de op Java op te richten krankzinnigengestichten dr. F. H. Bauer. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit's lands dienst, R. H. Belle jr.thans op wachtgeld. Verklaard: dat het, aan den geschorsten opzichter 3e klasse bij den waterstaat en 's lands burgerlijke open bare werken D. Toepoel verleend ontslag uit's lands dienst moet worden beschouwd als te zijn verleend eervol. Wordt vervólgd Gemengde berichten. De gemeenteraad van Groningen heeft aan de com missie voor de feestviering van 28 Augustus (de herden king van Groningen's ontzet in 1672) eene subsidie van f 1600 toegestaan. Uit 's Hertogenboseh wordt aan Het Vaderland ge schreven: „De toestand wordt hier met den dag erger; hoe meer de 1® April nadert, hoe meer de wederzijdsche verbittering onder het volk toeneemt. Het is nu zoover gekomen, dat zelfs de kinderen tegen de buste van „Willem den Zwijger" die bij een der boekverkoopers voor de ramen staat de afschuwelijkste scheldwoorden uitbraken, en dat de oude lui niet achterblijven spreekt wel van zelf. Ik was er ooggetuige van dat een gewoon handwerksman, zijne bitterheid niet langer kunnende bedwingen, tegen de ruiten spoog, waarachter de plaat, voorstellende „Het verbond der edelen" ter bezichti ging hing. Natuurlijk werd hij voor dit heldenfeit door de menigte met bewijzen van goedkeuring overladen." Wij kunnen hier bijvoegen dat ook te Breda de onder linge verbittering groot is. Tot het oprichten van een muziektent op de markt om slechts éen voorbeeld te noemen waren geen werklieden te bekomen, daarom laat men dit werk nu door soldaten verrichten. De commissie voor de viering van het Aprilfeest te Gorinchem heeft o. a. een nabootsing georganiseerd der inneming van den Briel. De inscheping der Water geuzen geschiedt des avonds te 7 uren in de kleine hayen. De vloot, waarin de vaartuigen feestelijk opge tuigd en verlicht zijn, stelt zich in beweging naar de zijde van Sleeuwijk en stevent eenige malen de rivier op en af tusschen de beide havens. Schipper Koppestok begeeft zich naar de vloot en wordt van daar naar de stad gezonden tot opeisching. Koppestok keert terug naar de vlootvergezeld door twee afgevaardigden. De beschieting der plaats neemt een aanvangde beman ning der vloot, ontscheept, ordent zich en bereikt de poort. [Tafereel.] De poort bezwijkt en wordt inge nomen. De optocht trekt in triomf door de stad voor afgegaan door muziek, enz. Bij het bezwijken der poort heeft een Bengaalsche verlichting plaats. Tengevolge van de onvoldoende remmingwerken bij de oranje-sluisdeuren bij Schellingwoude is aldaar Woens dag den 20*° Maart reeds een vaartuig gezonken. Het was een met steenkolen geladen tjalk die, van Amsterdam ko mende, zich door een der sluizen naar zeewildebegeven, doch op een gedeelte van een der sluishoofden stootte dat onder water stond. Het schip werd terstond lek, waarop men maatregelen nam om te voorkomendat het in den sluiskolk zonk. In plaats van het naar stil water te voeren bracht men het tegenover de suatiesluis, door welke het vloedwater nvet ontzettende snelheid naar zee terugstroomt. Het zinkende schip, door den stroom mee gesleept, joeg door de sluisvernielde de brug die daar over ligt en zonk eindelijk op ongeveer 270 meters voor de sluizen, nabij de vaargeul. De bemanning werd ge lukkig gered. Door het gemeentebestuur van Amsterdam zijn thans vier pompbokschuiten afgestaan om het vaartuig te lichten. Paris Journal meldt, dat Harriet Beecher Stowe, de schrijfster van De negerhut, overleden is. Zij was den 15en Juni 1812 te Litchfield in Connecticut geboren. In de dezer dagen ontvangen Zuid-Afrikaan- sche couranten leest men beschrijvingen van een buiten gewoon prachtig zuiderlichtdat in den avond van Zondag 4 Februari langs de geheele kust der kolonie is waargenomen. Men herinnert zich dat op dienzelfden avond hier te lande en in verschillende deelen van het noordelijk halfrond een buitengewoon prachtig noor derlicht algemeen de aandacht getrokken heeft. Door de rechtbank in Mansion-house te Londen werden 11. Maandag weder twee Nederlandsche matrozen veroordeeld tot het betalen cener boete van 100 pond sterling elk, of 6 maanden gevangenisstraf, wegens het smokkelen van 168 kilo's tabak. Teneinde den stand van den roeiwedstrijd tusschen Oxford en Cambridge van minuut tot minuut te kunnen mededeelen, heeft de directeur van the Central news de beide vaartuigen door een stoombootje doen volgen. Al voortstoomende vierde het bootje een telegraafkabel uit, die met den telegraafdraad op het land verbonden was. Onder het uitvieren werd getelegrapheord, zoodat men te Londen beter op de hoogte was van den loop en den uitslag van den wedstrijd dan de meeste toeschouwer!. Onder de belangrijke kunstwerken die tegenwoor dig worden aangelegd behoort ook de tunnel onder Genua, die in het laatst van deze maand gereed zal zijn en voor het verkeer worden opengesteld. Het doel van dit werk, waarmede in 1870 een aanvang werd gemaakt is om den spoorweg aan de oostzijde van de stad in verbinding te brengen met die aan de westzijde en de overige lijnen van Opper-Italic. De lengte van den tunnel waarin een dubbel spoor ligt, is 2300 meters. In het mid den is een groote ruimte gebouwd met het oog op den mogelijken aanleg vam een zijtak van den tunnel ter verbinding van de bestaande stations met de haven. Volgens het jaarverslag der kamer van koophandel te Essen, vond men in het etablissement van Krupp: 514 smelt-, gloei- en cementovens, 169 schoorsteenen245 coaksovens, 120 andere ovens, 340 draaibanken119 schaafmachines 114 boormachines, 90 slijpbanken, 120 verschillende machines, 150 stoomketels, 256 stoom machines met 8377 paardenkracht, 56 stoomhamers ter zwaarte van 309J centenaar. Het getal werklieden was 7100, het geproduceerde gietstaal was in 1870 ongeveer 130 millioen pond. Onder de stoommachines waren er: 1 van 1000 paardenkracht, 3 van 800, 1 van 500, 1 van 200, 1 van 160, 3 van 150, 1 van 120, 3 van 100, de overigen van minder kracht. Onder de stoomhamers was er 1 van 6001 van 4001 van 2001 van 150} 1 van 140, 2 van 110, 8 van 100 centenaars. Thermometerstand. 27 Mrt. 'sav. 11 u. 50 gr. 28 'smorg.7 u.52 gr. 'amidd.lu.56gr. 'sav.6u.57gr. Algemeen overzicht. Dat de verhouding tusschen het Pruisische heeren huis en de regeering nog niet van de vriendschappelijk- ste is, blijkt uit het hoogst ongepaste antwoord van den voorzitter der commissie, die belast is met het onderzoek der Kreisordnungden beer von Kleist-Retzow op het verzoek van den minister von Eulenburg om zoo veel mogelijk spoed met de behandeling dezer wet te maken. Op weinig parlementairen toon zeide de voorzit ter, dat „de regeering toch wel niet van de leden der commissie verlangen zou, dat zij ter wille van het wets - ontwerp gedurende de Paaschweek niet naar huis zou den gaan?" Do heer Kleist wenscht 14 dagen voor het opmaken van het rapport en 4 weken voor hetonderzoek der commissie, „zoodat vau het openbare debat in de maand April, zooals de minister van het huis schijnt te vergen, wel geen sprake zal kunnen zijn." De regeerings- gezinde leden van het heerenhuis zijn echter uit eigen beweging bijeengekomen, teneinde het wetsvoorstel commissoriaal te onderzoeken en zoodoende aan het bil lijk verlangen der regeering tegemoet te komen. Hier door zal waarschijnlijk de openbare behandeling der wot aanmerkelijk bekort kunnen worden. De minister van eeredienst, de heer Falk, wordt door zijn ambtgenoot van oorlog krachtdadig bijgestaan om de rechten der oud-katholieken zoowel als die der infal- libilisten te handhaven. De pastoor Griinert te Inster-

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2