die, naar men oordeelde, vroeger hadden kunnen en moeten zijn vér'evènd en Waaromtrent mén alzo© inlich ting vroeg. Het wetsontwerp tot vaststelling van het slot der rekening van de koloniale uitgaven en ontvangsten voor Surinamevoor 1867, werd in de afdeelingen der kamer door 38 leden verworpen. Daarbij verklaarden onder scheidene leden in de meerderheid der afdeolingen doordrongen te zijn van het groote belang dezer voor dracht, ook uit een algemeen wettelijk oogpunt van comptabiliteit. De wijze evenwel waarop het voorstel der regeering is ingericht, kwam aan deze leden onvoldoende voor, en zij deden met nadruk uitkomen dat, zoo zij al ditmaal over de bezwaren heenstaptenzij zich daardoor in hun oordeel in geen enkel opzicht gebonden wilden rekenen wanneer later dergelijke wetsvoorstellen, hetzij den dienst in Nederland, hetzij den dienst in onze Oost- ot West- Indische koloniën betreffende, aan hun goedkeuring zouden worden onderworpen. Bij het onderzoek in de afdeelingen der tweede kamer van het wetsontwerp tot bekrachtiging van het handels- tractaat met Spanje, werd ia verscheidene afdeelingen de vraag ter sprake gebracht of het sluiten van handels verdragen wenschelijk kon genoemd worden. Sommige leden meenden dat men zich hiervan kon onthouden, omdat door deze verdragen van den natuurlijken toe stand wordt afgeweken. Meerdere leden daarentegen waren van oordeel dat langs dezen weg alleen het voor recht kon verkregen worden van gelijkstelling met de meest begunstigde natie, zoolang de wetgeving van andere staten dit noodzakelijk maakt. Algemeen verklaarde men zich ingenomen met den eenvoudigen vorm van dit tractaat en de bepaling dat wederzijdsche onderdanen gebracht werden onder het gemeene recht. Hoewel er mogendheden zijn, van wie b. v. Frankryk men dezon vorm niet zou kunnen ver krijgen, achtte men dien ook voor volgende tractaten zeer aanbevelenswaardig. In éen afdeeling gaf men zijn voldoening te kennen dat vrijheid van uitoefening van godsdienst in Spanje was bedongen terwijl men in een andere afdeeling er op wees dat de ophef, waarmede de memorie van toe lichting gewaagt van de wijze waarop dit gewaarborgd is, minder gerechtvaardigd is, omdat dezelfde bepaling reeds in het verdrag tusschen Spanje en België voor komt. In éen afdeeling had men bedenking tegen de bepa ling van art. 6, vooral met het oog op de gebreken, die aan onze wetgeving kleven betreffende de fabriek- en handelswerken. Men zou gaarne zien dat de regeering zich met herziening dier wetsbepalingen onledig hield. Ouitmlattö. Algemeen overzicht. Omtrent de plannen der Fransche regeering ten op zichte van de definitieve begrooting en de wet op de mid delen voor 1872 heerscht nog volkomen onzekerheid. Aan het Journal des débats wordt uit Versailles bericht, dat Thiers zich Maandag in een particulier gesprek voor de behandeling van de nieuwe belastingen nog vóór het reces verklaard heeft. Tevens wordt daarbij als gerucht gemeld, dat de overeenstemming tusschen de regeering cn de commissie betrekkelijk de middelen, om evenwicht in de begrooting te brengen, tot stand gekomen is, in dier voege namelijk, dat door bezuinigingen op de inge diende begrooting, door de aanneming der belastingen, waaromtrent regeering en commissie bet eens zijn, en door de 45 millioen, welke bij de Fransche bank dispo nibel zijn, het tekort tot 75 millioen zou kunnen terug gebracht worden. Wanneer dit deficit in den loop van het jaar niet gedekt wordt door hetgeen de belastingen meer opbrengen dan de ramingzou nog steeds de wet tot heffing van rechten op de grondstoffen door de natio nale vergadering in behandeling genomen kunnen worden. Le Temps is eveneens van meening, dat het geheele budget nog vóór de vacantiën afgedaan zal worden. In de eerste plaats steunt het blad zijn gevoelen op het voorstel van den minister Lefrancom de departemen tale raden eerst voor 8 April byeen te roepen, verder op het bovengenoemd bericht van hot Journal des débats, en eindelijk op de mededeeling van le Siècle, dat de dekking der uitgaven voor het jaar 1872 door de com missie gevonden zou zijn, zonder dat zij haar toevlucht tot de belasting der grondstoffen behoefde te nemen. Hoe het zij, de nationale vergadering zet de behandeling der begrooting met bijzonderen spoed voortreeds giste ren was het budget voot marine aan de orde. De minis ter viee-admiraal de Potbuau gaf zijne toestemming tot de vermindering der be'grooting van zijn departement met 30 millioen. De gemeenteraad van Parijs heeft in zijne zitting van Maandag eene som van 18 millioen toegestaan tot het bouwen en herstellen van lokalen ten dienste van hét lager onderwijs. Dit besluit is inderdaad welsprekend. Als een merkwaardig teeken des tijds verdient ook bij zondere vermeldingdat bij dieuzelfden gemeenteraad, bij het bestuur van de hoofdstad der Fransche natie, welke bijna geheel in ultramontanen en librepenseurs ge splitst kan worden, dat bij den gemeenteraad van Parijs eene petitie van een tal van oud-katholieken is ingeko men, om het gemeentebestuur te verzoeken hun eene kerk of kapel voor hunne godsdienstoefeningen aan te wijzen. Eet Engelsche lagerhuis heeftterstond na de indie ning van de begrooting door den minister Lowe, zonder discussie het voorstel tot vermindering der belasting op de koffie, chicorei en andere surrogaten en van die op de hnizen, magazijnen en winkels aangenomen. Volgens eene depêche tyin het bureau Havas-Bullier aan de Fran sche dagblad^ heeft bet lagerhuis reeds eveneens zon der debat toegestemd in de reductie der inkomstenbe lasting. Dit bericht is nauwelijks te gelooven, daar het parlement vermoedelijk hiertoe niet zal besluiten voordat de geheele begrooting onderzocht en goedgekeurd is. Uit Leipzig wordt gemeld dat het proces wegens hoogverraad tegen LiebknechtBebel en Hepner ge ëindigd is met de veroordeeling der beide eersten tot twee jaren vestingstraf en met de vrijspraak van den laatste. Afgescheiden van de dwaalbegrippen, welke zij als het ideaal eeuer rechtvaardige en juiste staathuishoudkunde en als het aummvm eener verstandige staatkunde be schouwen afgescheiden van hunne overdreven begin selen omtrent vrijheid en gelijkheid, is het toch inder daad belachelijk dat dit opgeschroefde proces toch met eene veroordeeling eindigde. Wanneer het openlijk verkondigen van beginselen welke niet overeenstemmen met de richting waarin zich de regeering beweegt, reeds hoogverraad genoemd en als zoodanig gestraft wordt, aan welke vervolgingen staan dan nog in den Culturstaat bij uitnemendheid de partijen bloot,die het wa gen om niet in allen deele met de politiek der regeering in te steramen! Het eenige wat men met dit proces be reikt heeft is, dat de Duitsche regeering die reeds de handen vol heeft met de bestrijding der ultramontanen, ook nog de sociaal-democraten tegen zich in het harnas gejaagd heeft. Eene coalitie dezer beide heterogene richtingen, waartegen von Bismarck België zoo beleefd waarschuwde, zou ook voor Duitschland nog gevaar ge noeg kunnen opleveren. De vijanden der nieuwe Spaansche dynastie voeren in brieven en dagbladen een taal, alsof de troon van Amadeus I weder vacant ware. De Carlisten spreken openlijk van de plannen van den hertog van Madrid; een Alphonsistisch blad verspreidt het gerucht, dat von Bis marck de candidatuur van den prins von Hobenzollern a iout prix wil doorzetten; de generaal Letoux zegt in een openbrief, dat hij een aanhanger is'van den jongen koning, doch verklaart zich voor Alphonsus wanneer Amedeus gedwongen mocht worden om den troon te verlaten. Met dat al schijnt de positie van den koning nog volstrekt niet zoo hachelijk te zijn, als zijne vijanden willen doen voorkomen. Zijne regeering beging echter een politieke fout door den generaal Letoux wegens zijne naieve op merking uit al zijne betrekkingen te ontslaan. Uit Italië. De Italiaansche correspondent van le Temps geeft in een brief van 22 Maart een kort overzicht van de belang rijke debatten, welke in de kamer over de financieele voorstellen van den minister Sella plaats hadden en met zulk eene schitterende overwinning voor het ministerie eindigden. De heer Erdan zegt dat de oppositie eigen lijk slechts twee argumenten tegen het kabinet-Lanza- Sella-Visconti bezigde. En van welk gehalte waren dan nog die argumenten Het eerste was dat men betere middelen kon vinden om de noodige 700 millioen bijeen te brengen. Welke echter die betere middelen waren hierover bewaarde de oppositie zeer logisch het diepste stilzwijgen. Een lid der linkerzijde, de bankier Serva- dio, schijnt echter de noodzakelijkheid ingezien te heb ben om tenminste een andere financieeie combinatie tegenover die van den heer Sella te stellen. Hij ver klaarde dan ook niet zonder ophef dat hij een geheel nieuw systeem had uitgewerkt. „Noem het," riep men hem toe. „Zoo dwaas niet!" antwoordde hij, „ik zal het mijnen vrienden mededeelen wanneer zij aan het bestuur zul len zijn." Bestaat nu echter dit geheimzinnig systeemja dan neen De vrienden van den heer Servadio zeiden na tuurlijk: „men moet hem op zijn woord gelooven, want hij heeft in verschillende ondernemingen getoond het financie-wezen te kennen." De meerderheid heeft echter zeer terecht begrepen dat het waagstuk toch te groot' zou zijn, om een minister met een uitgewerkt financieel plan te verwisselen tegen een ander die beweert in het bezit te zijn van een geheim middel tot redding van de financiën van den staat. Het eenige voordeel, dat deze geheimzinnige houding van den heer Servadio aanbiedt, is hierin gelegen dat men terstond zijne keuze bepalen kan, wanneer eens bleek dat de plannen van den heer Sella in de praktijk niet voldeden. Het tweede argument, dat volgens Erdan tegen het kabinet gebruikt werd is; „gij neemt bovendien een zeer slechte politieke houding aan. In December 1869 zijt gij door de linkerzijde aan het bestuur gekomen, die u let terlijk naar de zetels van bet ministerie-Manebrea ge trokken heeft, en thans steunt gij uitsluitend op de rech terzijde. De linkerzijde is terecht verstoord over uwe min achting, nadat gij hare diensten aangenomen hebt. Zij heeft voor u de kastanjes uit het vuur gehaalden nu.. gij zijt ondankbaar." De regeering werd als het ware met vragen bestormd. „Wat zult gij doen, hoe zult gij Rome besturen Zijt gij niet te lauw? Wanneer zult gQ de wet op de geestelyke goederen, wanneer die op de godsdienstige corporatiën indienen? Hebt gij goede diplomatieke betrekkingen en denkt gij er wel aan, mijnheer Visconti-Yenosta, om een verbond met het groote Duitschland te sluiten?" De heeren Lanza en Sella verdedigden de binnenlandsche politiek, maar de heer Viseonti-Venosta, die zelden veel lust betoont, om zonder groote noodzakelijkheid op de tribune te verschijnen, en zoo weinig mogelijk nutteloos woorden verspilt, heeft het onnoodig geoordeeld om van zijne diplomatie te spreken. De stemming der motie van vertrouwen bewees, dat ook zonder zijne verdediging zijn zetel nog zeer vaststaat. Zooals wij reeds vroeger vermeldden, had de aanneming daarvan met eene meer derheid van 69 stemmen plaats. gSjantrrtsbmcfitro. Graanmarkten enz. Amstbrdam, 27 Maart. Raapolie op 6 weken f 46. Lgnolie op 6 weken 40$. Prijzen yan effecten. Arasterdam 27 Maart 1872. Nederland. ♦Certific. Werkelijke schuld. 2$ pet. 56 ♦dito dito dito 3 66$ ♦dito dito dito 4 88^ ♦Aand. Handelmaatschappij 4$ 136 ♦ditoexploitatie Ned. staatssp 123 België. ^Certificaten bij Rothschild 2$ Frankrijk, inschrijvingen.....3 ♦dito5 Rusland. *Obligatiën 1798/1816 5 98^ ♦Certific. adm. Hamburg 5 72? ♦dito Hope C°. 1855, 6e serie 5 85$ ♦Cert. f 1000 1864 5 „97 ♦dito 1000 1866 5 ♦Loten 1866 5 2464 ♦Oblig. Hope Co.Leening 1860 4$ 89$ ♦Certific. dito4 73$ *Inscript.Stieglitz&Co.2ea4eL. 4 73$ ♦Obligatiën 1867—69 4 74$ ♦Certificaten 6 47$ ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 233 ♦Oblig. dito4 180$ Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 91$ dito dito Jelez Orel 5 90-jV dito dito Charkow Azow. 5 90 Polen. ♦Schatkistobligatiën4 73$ Oostenrijk. *Oblig. metall. in zilver Jan. Juli 5 62$$ ♦dito dito April/Oct. 5 62$ ♦dito in papier Mei/Nov. 5 57$ *dito dito Febr./Aug. 5 58$ Italië. Leening 1861 5 64$ Spanje. ♦Obligatiën. Buitenl. 186770. 3 30$ dito 1871.3 30$ dito Binnenlandsche 3 26$ Portugal. ♦Obl. 1856—62 3 39 ♦dito 1867—69 3 „39$ Turkije. dito (binnenl.)5 50$$ Egypte Obl. 1868 7 86$ Amerika. *Obl. Yereenigde Staten (1874) 5 „95$ ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 97-^ ♦dito dito dito (1885) 6 „98$ ♦Obl. Illinois. 7 ♦dito dito Redemtion 6 Obiig.Atl.Gr.W.Spw.Ohiosec.(7p) 80$ dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures. 8

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3