Jobanna Helena Hubregtse, oud 33 jaren, uitdraag- ster alhier, was beklaagd dat zij den 11^ Februari jl. van S. Koopmans, soldaat bij het 3e regiment le bataljon infanterie, in garnizoen te Vlissingen, heeft gekocht twee kapotjassen, een linnen pantalon en een hemd, i zonder dat de bevelvoerende officier een schriftelijk bewijs van vergunning had afgegeven. Zij is, niettegen- staande hare ontkentenis, schuldig verklaard aan het, door iemand die niet aan de militaire rechtspraak is j onderworpen en zonder oogmerk om desertie te bevor- deren, koopen van militaire kleedingstukken, behoorende j tot de uitrusting van een militair beneden den rang van officier, zonder schriftelijk bewijs van vergunning j door of vanwege den bevelvoerenden officier afgegeven, I en veroordeeld tot eene geldboete van 10, alsmede in j de kosten. j Maria Stormwerkvrouw onder Biervliet, was be- klaagd dat zij den 10«n Februari jl. Hendrika Hamelynk, wonende onder IJzendijke, moedwillig meteen stuk vau een gebroken steenen waterkan geworpen en verwond, en voorts opzettelijk drie glasruiten verbroken heelt. Zij is schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen en stooten en het opzettelijk verbreken van afsluiting, en veroordeeld tot 15 dagen gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan, alsmede twee geld boeten, een van f 8 en een van f 25, en in de kosten. Rosalia Huijghes, oud 56 jaren, werkvrouw onder Schoondijke, waa beklaagd dat zij den 24" Januari jl. beleedigende en lasterlijke uitdrukkingen heeft toege voegd aan Janna van de Vijver, huisvrouw van A. Zon- nevijlle, zeggende: „gij zijt een slechte vrouw en een dief, want gij hebt stoppels gestolen van het land van Izaak Risseeuw." Zij is schuldig verklaard aan laster, en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot 6 dagen gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan, alsmede in de kosten. Augustinus de Reu, wonende te IJzendijke, was beklaagd dat hij in den avond van den 2e° Februari jl. Victoria Stoffels in hare woning moedwillig vastgegre pen, op straat geworpen en herhaaldelijk met de vnist slagen en stooten toegebracht heeft. Hij is schuldig ver klaard aan bet moedwillig toebrengen van slagen en stootenwaardoor geen ziekte of beletsel om te werken van meer dan twintig dagen is ontstaan en veroordeeld tot 15 dagen gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaaneene geldboete van f 8 en in de kosten. Lourens Florusse, oud 19 jaren, en Wilhelmina Geertsen, oud 19 jaren, beiden wonende te Domburg, waren beklaagd van openbare schennis der eerbaarheid* gepleegd inden avond van den 18" Februari op een open en van den openbaren weg zichtbaar erf onder Domburg, Zij zijn aan het hun ten laste gelegde feit schuldig ver klaard en veroordeeld ieder tot eene gevangenisstraf van 45 dagen, in eenzame opsluiting te ondergaan, en eene geldboete van f 8, alsmede in de kosten. Markje Cornelia Douw, oud 10 jarenwonende te Vlissingen, was beklaagd dat zij in den avond van den 4e° Februari jl. uit den winkel van H. L. Ouwerkerk te Vlissingen, deel uitmakende van diens woning, arglistig een pakje chocolaad, ter waarde van 60 cent, heeft weg genomen en zich toegeëigend. Daar niet voldoende ge bleken is, dat de beklaagde met oordeel des onderscheids en arglistig heeft gehandeld, heeft de rechtbank ver klaard dat zij zonder oordeel des onderscheids het feit heeft gepleegden bevolen dat zij aan hare naastbeataan- den zal worden teruggegeven, de kosten te dragen door den staat, en tevens teruggaaf der overtuigingstukken aan de eigenaren of rechthebbenden. Gemengde berichten. De gemeenteraad van 's Gravenbage heeft gisteren afwijzend beschikt op een verzoek van het Genootschap tot christelijke heiliging van den Zondag, om de ker mis voortaan korter te doen duren. In dezelfde raadszitting is medegedeeld, dat niet al leen de kinderen der openbare armenscholenmaar ook die van de gemeente-bewaarscholen op 1 April vanwege het bestuur zullen onthaald worden. Te Nijmegen waren eergisteren avond twee volks- hoopen op de been, van welke de een vaderlandsche lie deren aanhief en de andere ter eere van den paus zong. Eenige belhamels uit laatstbedoelden hoop hebben de baldadigheid gehad, om in winkels waar men oranje had uitgestald de ruiten in te werpen. Maandag namiddag te half vier uur is een deta chement militairen, bestaande uit een officier, twee onderofficieren en vijftig soldaten, van Gouda naar Ouder kerk a/d JJsel vertrokken om de rust te herstellen, die er gestoord werd wegens het besluit van den raad der gemeente om geen April-feesUe vieren. Het gemeen had bij den burgemeester de glazen ingeworpen en andere baldadigheden gepleegd, zoodat de hulp der militaire macht was ingeroepen. Naar men aan Het nieuws van den dag verzekert, heeft de bisschop van Haarlem aan de geestelijkheid in zijn diocese bevel gegeven, op den Ion April de kerken te illumineeren en vlaggen uit te steken. De Vereeniging van officieren der schutterij in Nederland heeft aan de leden der "Vereeniging eene cir culaire gezonden, naar aanleiding van de uitnoodiging van den heer Beyens te Brusselom de deputatiën uit de Nederlandsche schutterijen, studentenkorpsen enz. in Juli e. k. naar de hoofdstad van België te zenden. Het bestuur heeft gemeend het gedaan voorstel ernstig in over weging te moeten nemen en is na rijp overleg tot de over tuiging gekomen: „dat die bedoelde demonstratie ge heel overbodig is en aan het gedaan voorstel geen gevolg behoort te worden gegeven." De kolonel-kommandant der dienstdoende schutterij te Amsterdam maakt boven dien in het Handelsblad bekend, dat niemand zijner offi cieren, noch het muziekkorps der schutterij, verlof ge vraagd heeft zich bij deze demonstratie aan te sluiten. Dat verlof zou ook niet verleend zijn. In Het paleis van justitie leest men bet volgende: Waarschijnlijk is nog nooit door een rechtbank op zulk een vreemdsoortige wijze een getuige in verhoor geno men als dezer dagen door de rechtbank te Rotterdam geschiedde. Een vrouw, van wie goederen waren ont vreemd, moest hieromtrent getuigenis komen afleggen. Daar deze vrouw echter geen voeten heeft en ook de rechterhand mist, verblijft zij dag en nacht in een over dekten wagen en moest daarin vau Maassluis naar Rot terdam vervoerd worden. Deze wagen werd in bet paleis van justitie gebracht vóór de deur der gehoorzaal, maar was te breed, om door die deur naar binnen ge sjouwd te worden. De rechtbank, bestaande uit drie rechtersalsmede de officier van justitie en de griffier, plaatsten zich toen voor de geopende deur en hoorden op die wijze de getuige nadat zij met de linkerhand den eed had afgelegd. Wij vernemen, dat op het einde van de maand Mei door de afdeeling Rotterdam en omstreken van de Hol- landsche maatschappij van landbouw, in den Doele te Rotterdam een tentoonstelling van honden zal worden georganiseerd. De jury, die de uit te loven prijzen, waar onder een voor den grootsten en een voor den kleinsten hond, zal toekennen, zal worden gepresideerd door den beer m'. J. Henricus Van Gale, te Rijswijk. Ter gelegenheid van de voorgenomen aanzienlijke verbouwing van don Amsterdamschen schouwburg, brengt de Nieuwe Rotterdamsche courant in herinnering, dat 11 Mei a. juist een eeuw zal verloopen zijndat de groote schouwburg der hoofdstad door een geweldigen brand werd vernield. Gelijk men weet, stond dat gebouw op de Keizersgracht bij de Runstraat en verrees de tegenwoordige komedie later, als noodhulp, waarom zij dan ook van hout opgetrokken werd. Op den avond van den brand voerden de Vlaamsche operisten, onder het bestuur van J. T. Neijts, voor een zeer talryk publiek ten tooneele: „De kwalijk bewaarde dochter", gevolgd door „De deserteur". Bij het spelen van dit laatste stuk moest men het tooneel voor eene gevangenis duister maken, waartoe men, dus luidt het verhaal, „de schuiven hadt laten vallen voor de smeerkokers, die in agt blikke bakken bestaende, anderhalven voet boven eikanderen, in ieder bak wederom andere kleine bakjes geplaatst hadden met verscheidene overeind staande blikken pijpjes, met kaerssmeer gevuld, en dienden om de scher men te verlichten. Deze smeerkokers dus eenigen tijd gesloten zijnde geweest, was bij den een en ander wel een ongewoone damp en stank ontwaerd, maer men schreef dezelve aen ligte oorzaeken toe, en vreesde geen kwaeds. Doch vermoedelijk door het lang toeblijven der schuif voor de smeerkokerswas het smeer in een der bakken heet. geworden en had vlam gevat, welke vlam de smeerkoker uitkwam." Dit gebeurde des avonds omtrent kwart voor negen uren. Op het geroep van brand ontstond nu de hevigste verwarring, daar de toe schouwers tegen elkaar indrongen en ook naar verkeerde uitgangen, daar sommige gesloten waren vluchtten, bij welke gelegenheid menigeen van de been raakte. De brand was om 9£ uur op zijn hevigst, duurde tot's nachts 2 uren en werd zelfs van Texel waargenomen. Bij het opruimen der puinhoopen vond men 16 lijken, waaron der die van den eersten stads-bouwmeester Rauws, den tooneelmeester Brinkman en den opzichter der werktui gen Teffers. De afgebrande schouwburg, voorheen de Academie genaamd, vervolgens met de rederykerskamer In liefde bloeiende vereenigd, werd in het laatst van 1637 herbouwd en op 3 Januari 1638 met den Gijsbrecht van Amstel ingewijd. Eergisteren was bij gelegenheid van de palm- paardenmarkt te Utrecht het vervoer van passagiers en goederen op den staatsspoorweg van Utrecht naar Boxtel zoo aanzienlijk dat herhaaldelijk twee locomotie ven voor een trein moesten worden gebezigd. Er waren 811 paarden- aangevoerd waarvan sommigen voor 700 het stuk werden verkocht. Door de Engelsche admiraliteit is een officieel bericht openbaar gemaakt, waarin wordt medegedeeld, dat van het oorlogschip Ariadne twee officieren der marine en negen matrozen verdronken zijn. Een der matrozen was over boord gevallen, waarna terstond een boot werd uitgezet, die door den hevigen golfslag omsloeg; terstond werd een tweede boot uitgezet, doch ook deze sloeg om en de poging om éen man te redden had den dood van 10 anderen ten gevolge. Over de sneeuw-blokkade op de Amerikaanscne Union-Pacific-baan in Januari jl., worden nog de vol gende bijzonderheden medegedeeld. Gedurende de eer ste dagen van de reis had men geen gebrek aan levens middelen doch weldra zag men zich genoodzaakt om aan ieder station dat men bereikte zich zooveel mogelijk van het noodige te voorzien. Zes, zeven of acht personen vereenigden zich en kochten en kookten voor de geza menlijke behoeften. Des morgens te 6 uren begon men te koken. Als er geen water meer was, werd sneeuw gesmolten. Dikwijls waren de kaarsen op en moest men den nacht in het duister doorbrengen. Een jong echtpaar, dat te New-York gehuwd was, bracht van zijn huwelyks- reis 33 dagen op dezen tocht doorin den nacht van den 15en werden twee kinderen in den trein geboren terwijl een öjarig meisje stierf aan longontsteking, door de hevige koude ontstaan. In het college van het klooster in de stad la Seyne j bij Toulon heeft eene poging tot vergiftiging op groote schaal plaats gehad. Aanvankelijk liep het gerucht dat verscheidene leerliugen waren vergiftigddoch weldra bleek hetdat deze allen gezond warenmaar dat men het op hunne leeraren gemunt bad. Van de 26 geeste lijken hadden 16 zooveel vergif gebruiktdat zij nog niet hersteld zijn, terwijl de toestand van 3 of 4 hunner zeer gevaarlijk is. Het schijnt dat het water in de karaf fen aan het middagmaal door een der bedienden met vergif was vermengd. Deze is gearresteerd, en men koes tert in de stad wel eenige vreesdat bij deze misdaad de politiek in het spel is, daar de partijen aldaar scherp tegenover elkander staan. Door de directie van de Belgische maatschappij Veritas is eene statistiek openbaar gemaakt van de zee rampen gedurende de maanden Januari en Februari 1872. Hieruit blijkt dat in Januari 260 zeeschepen ge heel verloren gingen en in Februari 160 te zamen in twee maanden 420 zeilschepen en wel256 Engelsche, 38 Fransehe, 25 Amerikaansche, 22 Duitsche, 20Griek- sche, 14 Italiaansche, 11 Nederlandsche9 Noorweeg- sche, 4 Deensche, 4 Zweedscbe, 4 Portngeesche, 3 Oostenrijksche2 Spaansche, 1 Turksch 1 Russisch» 1 van Nicaragua en 5 onbekende. Hieronder zijn begre pen 31 schepen die men bij gebreke van berichten be schouwt als met man en muis te zijn vergaan. Het aantal stoomschepen die in hetzelfde tijdperk zijn vergaan bedraagt 39, waarvan 6 worden ondersteld met man en muis te zijn verongelukt. Gisteren morgen heef t voor de derde maal in 10 jaren een ernstig ongeluk plaats gehad in de groote stoomwe verij van de Société Linière te St. Gilles bij Brussel door het springen van een stoomketel. Zes werklieden werden gedood en 12 meer of minder ernstig gewond, waarvan 4 in hopeloozen toestand verkeeren, terwijl men vreest dat onder de ingestorte puinen nog meer slachtoffers liggen. De aangerichte verwoesting is zoo belangrijk dat de schade op 300,000francs wordt berekend. Door de justitie is een gerechtelijk onderzoek ingesteld naar de oorzaken van de ramp. Tkermometerstand. 26 Mrt. 'sav. 11 u. 36 gr. 27 'smorg.7 u.37 gr.'smidd.lu.53gr.'sav.6u.53gr. Staten-generaal. TWEBDB KAMER. Bij het sectie-onderzoek van het wetsontwerp tot het toestaan van kredieten ten behoeve van tot bet dienstjaar 1867 behoorende onvereveude vorderingen ten laste der Indische begrooting, betuigden een aantal leden hun leedwezen, dat de regeering zich wederom tot de wetgevende macht wendde met aanvragen om kredieten voor vorderingen ten laste van de Indische begrooting, dienst 1867, en dit te meer, omdat de minister niet alleen zich buiten staat acht te verklaren, dat deze aan vragen de laatste voor den genoemden dienst zullen zijnmaar zelfs eenigermate het vooruitzicht op latere aanvragen opent. Daarbij trekken een aantal vorderingen de aandacht

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2