öuitmlanö. Het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland (burger- lijke kamer) heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak i van den burgemeester der gemeente Rotterdam qq.7 appel- lant, tegen de n.iawlooze vennootschap: the Great Eastern Railway-Company te Londen, geïntimeerde, i Zooals vroeger is gemeld, heeft de rechtbank te Rotter- dam den eisch der geïntimeerde toegewezen en de gemeente Rotterdam veroordeeld om te betalen de som van 36,827,16 voor door haar geheven en door geïnti meerde onverschuldigd betaalde havengelden voor de jaren 18631869. Het hof heeft het bestreden vonnis vernietigd, de geïntimeerde ontvankelijk verklaard in hare vordering, maar haar die ontzegd en haar veroordeeld in de kosten. Gemengde berichten. Te Bath zullen den l0® April a. eenige volksfeesten plaats hebben, waarvoor door de ingezetenen ongeveer 100 is bijeengebracht. Gisteren is de korenmolen te 's Heer Arendskerke met het zich daarin bevindende graan verbrand. De oorzaak is onbekend. De molen was togen brandschade verzekerd. Jl. Zaterdag is te Fort Bath uit een put' aan den zeedijk opgehaald het lijk van een onbekend Franscbman, die zijn intrek had genomen bij den logementhouder C. Griep, waar hijna wat gegeten te hebbenbloots hoofds de kamer verliet en niets meer van zich deed hooren. De beenen van het lijk waren met de draagban den van zijn broek aan elkaar en de linkerhand met een zakdoek om den hals gebonden. Volgens bijeengeraapte stukjes papier, waarmede de dijk als bezaaid was, was hij reiziger voor een Fransch handelshuis. Volgens telegram nit Aden van 23 dezer, was de reparatie aan de schroef van het stoomschip Prins H;n- drik geëindigd, en zon het, na weder 600 ton ge loste lading imgenoraen te hebbende reis naar het Nieuwediep voortzetten. (Van de passagiers zijn er ze ven (namen onbekend) per andere gelegenheid verder gereisd. Volgens telegram uit Point de Gallo van 24 dezer heeft het stooomschip Prins van Oranjein den vroegen ochtend van dien datumde reis naar Batavia vervolgd. Jl. Zaterdag is de baanwachter van het wachthuis nabij het station Swalmen, zooals uit Maastricht wordt gemeld, door den spoortrein overreden. De machinist die het ongeluk gezien had, stopte onmiddellijk, doch de baanwachter was reeds een lijk. Bij gelegenheid van het feest op Maandag a. zal de domtoren te Utrecht inwendig en uitwendig door Ben- gaalsch vuur worden verlicht. Op den 15eD Juni a. worden de vrouwelijke gevan genen uit de gevangenis te Woerden naar 's Hertogen bosch overgebracht en het dienstdoend personeel gedeel telijk overgeplaatst, gedeeltelijk op wachtgeld gesteld. Te Grave had dezer dagen een ongeluk plaats, dat bij de aanstaande feestviering op 1 April wel tot een waarschuwend voorbeeld voor anderen mag strekken. De majoor-magazijnmeester aldaar had een nieuw soort vuurwerk vervaardigd, en begaf zich tot het nemen van eenige proeven des avonds buiten de stad; daar de ont branding echter niet naar wensch gelukte, laat hij een hem vergezellend jeugdig artillerist de lont aanblazen, met het noodlottig gevolg dat deze, bij de ontploffing door de volle lading getroffen, deerlijk gebrand werd en waarschijnlijk het verlies van zijn gezicht zal te betreu ren hebben. Wij vernemen dat aan de feesten te Brussel, die (op het voorstel van den heer Beyens) aan het Belgi sche volk zullen worden aangeboden, uit erkentelijkheid voor de betoonde sympathie bij het overbrengen der beenderen van de op de Citadel te Antwerpen gesneu velden, de navolgende muziek- en andere vereenigingen zullen deelnemenSchutterijen uit RotterdamUtrecht, Dordrecht, Breda, 'sHertogenbosch, Helmond, Harden- berg, Winschoten, Harlingen en Venlo. Weerbaarheid uit RotterdamDeventer, Winschoten, Woerden en IJselstein. Schutterij-muziek uit Rotterdam, Amster dam, Dordrecht, Gouda en Venlo. Zangvereeniginguit Utrecht, Eindhoven en omstreken, Breda en Woerden. Harmoniën uit BredaRoermond en Woerden. Metalen kruis uit Hardenberg en Woerden. Rederijkers uit Woerden. De werkstaking der kleermakersgezellen te Neuren berg welke op zoo groote schaal is aangevangen, heeft spoediger haar einde bereikt dan men aanvankelijk ver moedde. De patroons, dio voorloopig hunne toestem ming tot een verhooging der loonen niet wilden geven, (slechts een zeer geringe minderheid had zich daartoe bereid verklaard) hebben een algemeene vergadering gehouden; bij die gelegenheid is bet besluit genomen, om de vorderingen iu te willigen. Het arbeidsloon voor particulier werk is daardoor met 40 pet., dat voor fa brieken, magazijnen enz. met 100 pet. verhoogd. Men heeft erkend, dat een niet verdedigbare wanverhouding in het tarief der loonen bestond, en de quaestie op boven vermelde wijze voor goed uitgemaakt. Eenige dagen geleden passeerde voorbij het kan toor der douanen aan de poort der Fransche grensstad Saint Louis een jonge sterke kindermeid met twee zui gelingen in haar armen. Door een ongelukkig toeval' liet zij een der kinderen, die aan hare zorg waren toe vertrouwd, vallen. Een kreet van schrik ontsnapte aan de ambtenaren die zich in de nabijheid bevonden, en ter stond toeschoten om het arme wicht op te nemen, ter wijl de meid het op een loopen zette. In plaats van bloed stroomde echter niets dan alcohol over de straat, en de kindermeid, die weldra werd gevat, bleek een bekend smokkelaar te zijn. In Januari is gedurende een twaalftal dagen de hitte in de Australische stad Adelaïdezoo heviggeweest dat alle handel en bedrijven hebben stilgestaan. De huizen werden des daags zoo heet, dat zij des nachts niet konden afkoelen, waardoor Let bijna onmogelijk werd om te slapen. Een koud bad was een denkbeeldig genot, want de temperatuur van het water was 79 graden. Zij wier middelen het toelieten namen de wijk naar de kust. Tegen den avond werden alle middelen van vervoer in beslag genomen, om naar de kust van Glenelz te gaan, waar duizenden den nacht op het strand doorbrachten, om van de betrekkelijke koelte te genieten. Velen die te arm waren, om zich dat genot te verschaffen, sliepen op de straatsteenen in de open lucht, om toch geen koeltje ie missen. The World verhaalt, dat te New York voor 840,000 dollars eene bezitting van Napoleon III is verkocht, ge legen op den hoek van Dey streek en Broadway, die voor zeven jaren door dokter Evans voor 480,000 dollars voor hem was aangekocht. De staat van de ontvangsten tot bevrijding van het grondgebied in Frankrijk, bekend gemaakt in het Bulletin du comité général te Parijsluidt als volgt: Aan vaste inschr ijviDgen bij het comité général ontvan gen 1,530,152 francs 48 centimes. Aan inteekeningea 2,724,848 francs 20 centimes. Aan inschrijvingen en be lastingen voor het eerste half-milliardin de departe menten 36.154,061 francs 90 centimes. Totaal generaal 41,409,062 francs 58 centimes. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 24en dezer: P. W. de Jonge, jm. 34j. met C. Verwer, jd. 35 j. J. D. Grube, jm. 33 j. met A. Smit, jd. 28 j. (Van 16—23 Maart.) Goes. Bevallen: A. P. O verweel, geb. van de Velde, d. S. K. Meijler, geb. Nagelkerke, z. Overleden: P. F. van den Boogaart, d. lj.J. de Jonge, gehuwd met J. Visser, 63 j. Zibrikzbe. BevallenR. J. van Kempen, geb. Ocht- man, z. M. van Nieuwenhuizen, geb. de Wit, d. W. Kloet, geb, Boot, z. J. S. van Meerendonk, geb. van Herrikhni- sen, z. D. van der Est, geb. Gebuijs. z.E. Bal, geb. van Seters, z. K. Legemate, geb. Visser, doode dochter. Overleden: T. Koole, vred®. van P. A. Swaan, 64 j. J. J. Hoeder, d. 6 m. E. de Rooij, jd. 56 j. Thermometerstand. 25 Mrt. 's av. 11 u. 38 gr. 26 'smorg. 7 u. 38 gr. 's midd. 1 u. 43 gr. 's av. 6 u. 41 gr. Staten-generaal. tweede kamer. De minister van justitie heeft aan de kamer inge zonden twee wetsontwerpen ter vaststelling van tarieven van gerechtskosten in burgerlijke en militaire straf zaken. Ter uitvoering van de wet van 1Ö38 werden in 1860 bij koninklijk besluit tarieven vastgesteld, waaraan, echter uithoofde van ministerieele vervangingen geen uitvoering gegeven werd, zoodat de zaak, in afwachting eener nieuwe rechterlijke inrichting en der herziening van het wetboek van strafvordering, bleef liggen. De tegenwoordige minister houdt dat uitstel voor onnoodig, omdat, welke grondslagen ook bij de nieuwe rechterlijke inrichting en de herziening van bet wetboek van straf vordering' worden aangenomenaltijd getuigen zullen moeten worden gehoord, deskundigen gerequireord, afschriften van vonnissen afgegeven en exploiten gedaan moeten worden. Bij de thans na meer dan dertig jaren wachtens voorgedragen tarieven is gelet op*de bezwaren tegen die van 1860 ingebracht en met de opgedane ondervinding rekening gehouden. Toch zullen alle bezwaren niet. vermeden kunnen worden, maar de eischen van het publiek belang zijn in 'toog gehouden. Bij de tegenwoordige voordrachten is de classificatie tot berekening der vergoedingen voor tijdverzuim van getuigen en van de schadeloosstelling van deskundigen en deurwaarders vervallen; de verhooging bepaalde zich tot de inwoners van Amsterdam, 's Gravenhage, Rotterdam en Utrecht. Bij uitbreiding zou een nieuwe regeling moeilijk zijnbovendien verliezen de bewoners van 't platteland door de verre afstanden soms meer dan die der groote gemeenten. Daar de deurwaarders in kleine gemeenten in veel ongunstiger positie verkeeren dan die in groote gemeenten zijn allen gelijkgesteld. Hetzelfde geldt ten aanzien der deskundigen teD platten lande; ook deze zijn gelijkgesteld, hetgeen geen belang rijke vermeerdering van uitgaven zal ten gevolge hebben. Do schadeloosstelling voor tijdverzuim is voor alle getuigen gesteld op 60 cents per dag, zonder onder scheid voor mannen, vrouwen en kindereniedere getuige ontvangt voor reis- en verblijfkosten 5 cents per kilo meter afstand. Als een gevolg van deze nieuwe regeling is ook het tarief in militaire strafzaken veranderd, wat betreft de grondslagen van berekening, de wijze van toeschatting en begrooting en de wijze van uitbetaling. Het eerste ontwerp is vervat in 116, het tweede in 9 artikelen. Algemeen overzicht. „De Luxemburgsche quaestie zal zoo schrijft een Berlijnsch correspondent zonder eenigen twijfel op zoodanige wijze opgelost worden, als het belang van Duitschland en van Luxemburg medebrengt. De mo gelijke tegenstand van den prins-stadhouder zal daar aan even weinig kunnen veranderen als eene minis ter-crisis, eene kamerontbinding of andere dergelijke kunstmiddeltjes meer. Tot het tegenwerpen der bepa lingen van het Londensehe tractant bestaat sedert de neutraal-verklaring in de depêche van 17 Februar, niet de minste reden meer. Frankrijk staat door het vredesverdrag geheel buiten de quaestie en zal zich trouwens, beboudeus eenige belachelijke dagbladarti kelen, volstrekt niet met de zaak inlaten." Ofschoon er van den aanvang niet aan te twijfelen viel of de Luxemburgsche quaestie zou in dien zin opgelost worden, als het belang van Duitschland medebrengt, is het echter nog zeer de vraag of die oplossing ook zoo geheel in het belang van Luxemburg en het overige Europa is. Het is volkomen overbodig om daarover te twisten wanneer zelfs de tegenstand der Luxemburgsche regee ring of de uitgedrukte wensch der vertegenwoordiging van het groothertogdom niet baten, om recht over geweld te doen zegevieren en de Duitsche regeering te overtuigen dat het belang van Duitschland nog niet altijd dat zijner naburen is. Duitschland wil nu echter eenmaal dat de exploitatie der Luxemburgsche spoorwegen in Duitsche handen komen zal, daaraan valt dus voorloopig niets te veranderendoch waar zoo openlijk erkend wordt dat alle tegenstand van Luxem burg de Duitsche regeering niet weerhouden zaldaar spreke zij ook niet voortdurend van hare onthouding in de binnenlandsche aangelegenheden van andere staten. Blijkens telegrafisch bericht uit Berlijn heeft de eerste conferentie met de Luxemburgsche afgevaardigden gis teren plaats gehad, en bevestigt deze de verwachting dat de exploitatie der bewuste spoorwegen door de kei zerlijke administratie van de lijnen in den Elzas en Lotharingen zal plaats hebben. De Duitsche rijkskanselier toont zijn woord gestand te zullen doenom „de weldaden der Duiteche taal" aan de niet-Duitsche deelen van het rijk te schenken, of beter gezegd op te dringen. Bij den bondsraad is een wetsontwerp ingediend „regelende het gebruik van de officieele taal in Elzas-Lotharingen." Tot kenschetsing der liberale bepalingen dezer wet is het voldoende mede te deelen, dat reeds met 1 Juli 1872 het gebruik der Duitsche taal in alle takken van bestuur en rechts pleging voorgeschreven wordt. Slechts bij de behande-

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2