BeetijMngm. ijjanöflsbmcljtm. Tlïrmtmtien. Tot nut van den Javaan. Spreker W. Gf. A. FOKKER. Va&erlandsch Fonds AANMOEDIGING VAN 'S LANDS ZEEDIENST, Kweekschool voor de Zeevaart jaren later tiep Thiers uit „Pempire estfaif en de waar schuwing van Gróvy was in verruiling gekomen. Grévy is in het departement Jura geborenwaar zijn invloed buitengewoon groot is en het noemen van zijn naam in 1868 voldoende was, om hem weder tot verte genwoordiger te doen verkiezen, nadat hij 17 jaren zich niet op politiek gebied had bewogen. Op den 4#n Sep tember ging hij weder naar de Jura en reeds zijn ma nifest tegen dat uiterste drijven van Gambetta was vol doende geweest, om hem voor het presidentschap der nationale vergadering te bestemmen, waartoe hij reeds driemaal werd geroepen en dat hij met strikte onpartij digheid waarneemt. Belgische brieven. Brussel 24 Maart. Do beide kamers zijn op Paasch-reces gescheiden. De kamer van afgevaardigden ging Vrijdagde senaat Za terdag uiteen. De laatste moest nog vóór de schorsing zijner zittingen eene beslissing over de Romeinsche quaestio nemen. De warme aanhangers van het wereldlijk gezag, wier hooge leeftijd zelfs hun vurigen ijver niet kan uitdooven, heb ben hunne anathema's naar het hoofd van Victor Emma nuel geslingerd. De heer Casier heeft zich zelfs de vol doening verschaft, om den koning van Italië rondweg een roover en overweldiger te noemenwaardoor hij zich niet alleen een scherp antwoord van den Brusselschen senator, den heer Reintjens, maar zelfs een niet malsche vermaning van den voorzitter, den prins de Ligne, op den hals baalde. Maar ten slotte heeft men van beide kanten begrepen, zoowel de aanhangers van het wereld lijk gezag als de verdedigers van Italië met Rome tot hoofdstad, dat. België in dezequaestie maar éenen weg te volgen had: namelijk, om de katholieken niet te erge ren, voorloopig den gezant op het Vaticaan te behouden en tevens een ambassadeur met zijn legatie te accredi- teeren bij de regeering van het Quirinaal te Rome. De heer d'Anethandie vroeger met zoo heftige bewoordingen de voldongen eenheid van Italië bestreed, heeft zelf8deze stelling verdedigd nu hijdeministerbank verlaten heeft, en daardoor erkend dat er overwegende belangen zijn die zelfs een clericaal minister belemme ren en hem de handen binden. Hij was het dan ook, zooals men zich herinneren zal, die den beer Solvijns bevel gaf om het hof van Victor Emmanuel te volgen, wanneer ook zijne collega's hot deden. Le Bien public schuimbekt wel is waar van woede, maar evenmin in den senaat als in de kamer heeft de clericale meerderheid het gewaagd, ooi hare afkeuring over deze stelling: te formuleeren. Wat den tegenwoordigen minister van buitenlandsche zaken, den graaf d'Aspremont-Lynden, betreft, deze heeft zich er mede tevreden gestejd om zijn bitter be droefde politieke vrienden te verwijzen naar God en naar de hulp die hij op het juiste oogenblik aan den heiligen vader zal verleenen. Door een merkwaardige toevalligheid sprak bijna op hetzelfde uur de bisschop van Orleans in de nationale vergadering te Versailles zijn korte redevoering uit, waarin hij zijn verzoek, om de zoogenaamde katholieke petitiën in behandeling te nemen introk, als eenigen troost op God's hulp wijzende. Niemand verbiedt den ultramontanen om te blijven hopen, maar zij kunnen er zeker van zijn dat evonmin als het water der rivieren tot de bronnen terugkeert, de paus ooit den wereldlijken troon weer bestijgen zal. Het is eene schending van het volkenrecht, roepen de katholieke ij veraars uit. Hebben zij dan de wilze verge ten waarop de pausen zich van hun wereldlijk gezag meester gemaakt hebben? Herinneren zij zich dan niet hoe zij zich voortdurend met alle vijanden van Italië verbonden, om het erfdeel van Petrus uit te breidenen dat zij met geweld die vorsten beroofden of geheel ver jaagden, welke zij niet door list konden overwinnen? Neen, het is niet meer dan billijk, dat de zaken weder in haren natuurlijken toestand gekomen zijn. En eerst wanneer men vergelijkingen wilde makenen zich eens dc daden van een Sixtus IV en een Alexander VIom niet van de annexatiën van een Gregorius VII te spreken, in het geheugen terugroept, is het voordeel geheel aan de zijde van Victor Emmanuel. Hij heeft Rome en den Kerkelijken staat noch door list noch door geweld verkregen. Hij heeft daarvan bezit genomen in Daam van Italië, omdat het Italiaansche volk zelf daartoe den wensch uitsprak, omdat Italië na eeuwen van nood en slavernij, gebukt onder een ondragelijk ink, aan alle ledematen gebonden, verbrokkeld en,zoo als Richard von Metternich zich uitdrukte, terugge bracht tot een uitsluitend geograpbisch begripgroot, machtig en trotsch zijne verschillende ledematen aan de banden ontwrongen had en zich éen gemaakt had ten aanschouwe van de geheele wereld. Pins IX moge met zijne banbliksems dreigen, zelf staat hij onherroepelijk voor het fait accompli. Hij zelf gevoelt en ondervindt daarvan alle consequentiën en leeft van de civiele lijst, welke hem door het Italiaan sche gouvernement met eene mildheid en loyauteit, die boven alle critiek verheven zijnuitbetaald wordt. In de Romeinsche quaestio is nog wel niet het laatste woord gesproken. De ultramontanen mogen zich met onzinnige verwachtingen vleien, maar men zou ziende blind moeten zijn wanneer men niet inzag dat aan het feit van de eenheid van Italië niets meer te veranderen is. Het onbetwiste en onloochenbare overwicht hetwelk in Europa die staten hebben, welke door het Vaticaan op belachelijke wijze als afvalligen behandeld worden, een overwicht dat niet door het toeval geboren is, maar zijn ontstaan te danken heeft aan een samenloop van omstandigheden en feiten, welke juist diezelfde staten nog geruimen tijd in macht en aanzien zullen doen stij gen dit overwicht maakt het herstel der pauselijke wereldlijke macht duizendmaal onmogelijker dan eene restauratie der Napoleontische dynastie in Frankrijk. Heden is te Grangemouth gearriveerd het barkschip Riga, gezagvoerder C. Tobiassen, van Porsgrunde. Schip en equipage in goeden staat. Graanmarkten enz. Rotterdam, 25 Maart. Tarwe, rogge en haver met middelmatigen aanvoer onveranderd; zomer- en winter- gerst met ruimen aanvoer 25 cent lager; paardenboonen werden flauw tot vorigen marktprijs verkocht; witte- en bruineboonen onveranderd, stemming lusteloos; groote blauwe erwten 20 ceDt lager. Amsterdam, 25 Maart. Raapolie op 6 weken 46. Lijnolie op 6 weken 40. Prijzen Tan effecten. Amsterdam 25 Maart 1872. Nederland. ♦Certific. Werkelijke schuld. 2J- pet. 55$ ♦dito dito dito 3 66^ ♦dito dito dito 4 88$ ♦Aand. Handelmaatschappij 4J- 136-1- ♦ditoexploitatie Ned. staatssp 123" België. ♦Certificaten bij Rothschild 2$ Frankrijk, inschrijvingen3 53$ ♦dito ....5 Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 b 981 ♦Certific. adm. Hamburg. 5 71 ♦dito Hope O. 1855, 6e serie 5 85$ ♦Cert. 1000 1864 5 „97 ♦dito 1000 1866 5 96 ♦Loten 1866 5 „246 ♦Oblig. Hope Co. Leening 1860 4$ ♦Certific. dito4 74 ♦Inscript.Stieglitz&Co.2ea4eL. 4 74 ♦Obligatiën 186769 4 74$ ♦Certificaten 6 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 2331 ♦Oblig. dito4 Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 90$ dito dito Jelez Orel 5 90 dito dito OharkowAzow. 5 89! Polen. *Schatkistobligatiën4 Oostenrijk. *0blig. metall. in zilver Jan.Juli 5 621 ♦dito dito April/Oct. 5 62 A ♦dito in papier Mei/Nov. 5 57 Hf ♦dito dito Febr./Aug. 5 58 Italië. Leening 1861 5 65 Spanje ♦Obligatiën. Buitenl. 1867—70. 3^ 31A dito 18713 311 dito Binnenlandsche 3 261 Portugal. ♦Obl. 1856—62 3 „391 ♦dito 1867—69 3 „391 Turkije. dito (binnenl.)5 5ÜtV Egypte Obl. 1868 7 841 Amerika. *Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 „95$ ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 971 ♦dito dito dito (1885) 6 981 ♦Obl. Illinois. 7 ♦dito dito Redemtion 6 Oblig. Atl.Gr.W.Spw.Ohiosec.(7p) 81 dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures8 Obl.St.Paul &Pac.Spw. lesec. 7 dito dito dito 2«sec. 7 741 dito dito 1869 dito 7 741 Brazilië. ♦Obl. 1863 41 ♦dito 1865 5 95$ Mexico. dito 18513 pet. 15TV Grenada. dito afgestempeld6 191 Venezuela, dito 3 9| Ecuador. dito1 9 Prijzen van coupons. Amsterdam, 23 Maart. Metall. 22.50; Dito zilver 24.42; Dito Eng. per 11.90; Eng. Russen per Eng. Portugal per ƒ11.90; Franseho 55$. Belg ƒ56; Pruis, ƒ351; Hamb. Russen 31$; Russen in Z. R. 321; Pools, in Fl. ;Napelsche Spaan- sche Piasters ƒ2.25; Spaansche in frs. 11.85; Ame- rikaansche Dollars ƒ2.41; Papier 2.161- Heden behaagde liet den Almachtige tot zich te nemen, mijn zeer geliefden echtgenoot FLORUS BRAAM, in den ouderdom van ruim 40 jaren, diep betreurd door mQ, mijne kinderen en verdere betrekkingen. Middelburg M. DE ZEEUW, 23 Maart 1872. Wede. p. Braam. Heden overleed ten mijnen huize onze veelgeliefde moeder, behuwd- en grootmoeder SUZANNA CHRIS- TIAANSSE, Weduwe GEERT WISSE, inden ouderdom van 89 jaren en bijna 6 maanden. Aagtekerke Uit aller naam, 24 Maart 1872. P. WISSE Gz. Dienende deze tot kennisgeving aan vrienden en bekenden. De ondergeteekende breDgt bij deze openlijk zijnen dank aan al degenen die bij den brand tnsschen den 19" en den 20en dezer hunne welwillendheid hebben getoond, zoowel door bet verbrande graan hem niet te doen vergoeden, als hem nog de gunst te verleenen, hun benoodigd graan voor zijne rekening bij een ander te laten malen. Koudekerke 25 Maart 1872. K. BRASSER. De ondergeteekende, Curator in het faillissement van J. W. LE MARCHAND geeft bij deze kennis dat de zaak des gefailleerden, met machtiging der Arrondis- sements-Rechtbank alhier, onder zijn toezicht, van hem curator, voorloopig zal worden voortgezet. Middelburg 25 Maart 1872. HUBERTUS REKKER. KORAALVEREJENIGING op Woensdag 27 Maart. ©EENBASIE BIJEENKOMST, Dinsdag 26 Maart des avonds te half acht, in het Museum. Daarna gemeenzaam onderhoud. opgericht ten jare 1781. TE AMSTERDAM. Inschrijving van adspiranten om opgenomen te wor den in de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam, ter opleiding voor de Koopvaardij voeding, Klee dingen Onderwijs, tegen vergoeding van honderd galdenvoor elk studiejaar (men zie verder de be palingen) op Donderdag den 23" Mei 1872 des voormiddags te 9 urenin het gebouw der Kweek school te Amsterdam, en elders bij HH. Commissarissen- Correspondenten. In dit jaar kan éen jongeling geheel kosteloos worden op genomen. Commissarissen-Correspondenten, te Middelburg, de heer Mr. A. H. G. FOKKER; te Zierikzee, de heer Jhr. J. L. DE JONGE. De Commissaris-Secretaris, J. J. TEDING VAN BERKHOUT. 278e Staats-Eoterij, lc klasse. Getrokken bij J. DE KEIJZER te Cortgene een vijfde van ƒ20,000 op n°. 905.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3