r 7 MIDDELRURGSCHE Maandag 1872. C0ÜB1N T. 25 Maart Middelburg 23 Maart. Bij de nadering van de voorgenomen feestviering ter herdenking der gebeurtenissen op G April 1872 begint zich te Vliasingen hoe langer zoo meer eene feestelijke stemming te openbaren en neemt de belangstelling en zucht tot samenwerken van de zijde der ingezetenen aanmerkelijk toe. Met recht verwacht men dan ook dat het feest zeer geanimeerd zal zijn. De eigenlijke feestdag is Zaterdag 6 April, doch reeds den avond te voren zal het gunstig bekende muziekkorps van het regiment veld artillerie uit Arnhem door de feestcommissie geëngageerd in den Prinsentuin een concert geven, hetwelk ais eene inleiding tot de feeste lijkheden kan worden beschouwd. Iu de Groote kerk der Nederduitsche hervormde ge meente zal in den voormiddag van den 6e» April eepe feestrede worden gehouden ter godsdienstige herdenking van de heugelijke gebeurtenis. Vervolgens zal eene groote parade van het garnizoen en de schutterij plaats hebben. Te '2 uren wordt van het raadhuis naar de Groote markt een optocht gehouden, waarbij de verschillende bedrijven nit VJissingen vertegenwoor digd zuilen zijn, begeleid door de muziekkorpsen van het regiment veld-artillerie en het 3e regiment infanterie. Daarbij zullen zich een 200tal kinderen dei- school van on- en minvermogenden aansluiten, die van 3 tot 5 uren op cle Markt, onder leiding van hun hoofdon derwijzer, eenige zangstukjes zullen uitvoeren, afgewis seld door de muziek van het 3e regiment infanterie eu gymnastische oefeningen door een gezelschap acrobaten. Gelijktijdig zal het muziekkorps der veld-artillerie bij het standbeeld van de Ruij ter eene uitvoering geven terwijl dit korps zich des avonds van 8 tot 9 uren ineen versierden cm verlichten muziektempel nogmaals zal dosn hooreu. De hoofdonderwijzers der bijzondere scholen de hee- ren A. Prince en H. P. van Rosmalen, hebben zich be reid verklaard om, in nader te bepalen lokalen, des avonds te 6 uren eene volksvoordracht te houden, waarbij door kindereu zal gezongen worden. Met het vallen van den avond zal een algemeene illu minatie ontstoken en te 9 uren de toren met Bengaalsch vuur verlicht worden. Te halt 10 zal nogmaals eene muziekuitvoering door het korps van het 3e regiment infanterie plaats hebben op de Pottenkaai, alwaar ook te 10 uren een groot vuurwerk zal afgestoken worden. Benoemingen en besluiten. kroondomein. Benoemd bij de administratie van het kroondomein: tol commies, J. H. A. Verbeysthans adjunct commies tot adjunct commies, J. J. de Jong, thans l«le klerk ter directie der registratie en domeinen in de provincie Zuid-Holland; en zulks met ingang van 1 April a. posterijen. Eervol ontslag verleend aan Z. D. J. W. Gulden, uit zijne betrekking van directeur van het post kantoor te Wondrichem, met vrijlating om zijne aan spraak op wachtgeld te doen golden, en benoemd tot directeur van het postkantoor te Wondrichem EL Kiewict de Jonge, thans geagreëerd klerk ten postkan tore,te Drachten. leger. Op pensioen gesteld, ten bedrage van /7C0 's jaars, de le luitenant W. Badon Ghyben, van het wa pen der infanterie, thans op nonactiviteit. Benoemd bij het personeel van den veterinairen dienst van het leger, tot paardenarts le klasse (naar ouderdom van rang), de paai denarts 20 klasse W. F. Schiöder, van het 2e ïegiment huzaren. Onder wijs. Gisteren middag te 1 uur droeg professor W. G. Brill in het groot auditorium te Utrecht het rectoraat der hoogeschool over aan zijn opvolger, professor Th. Hal- bertsma, met een rede: de scien/iae laudegenus humanum ah indignae dominations vinculis vindioantis (Over de weten schap en haar vermogen om de boeien der slavernij to verbreken). KerJmianws. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Oudelande de heer G. de Wilde, predikant te Maasdam; en hij de Nederduitsche hervormde gemeen te te St. Annaland de heer J. G. Ormelpredikant te Loon op Zand. Koloniën. Aan de per mail uit Nederlandsch-Iudië aangevoerde berichten,loopende tot 17 Februari jl., outleenen wij het volgende De Javasche courant van 13 Februari meldt: „Van cle ezpeditionnaïre macht, bestemd om tegen Goenoeng-Tinggi (Sumatra) te ageeren, zijn berichten ontvangen, loopei^e tot 22 Januari jl. „In den avond van den 15e» dier maand op de reede -Van Panei aangekomen, stoomde de Kapoeas I op den 19c» daaraanvolgende met vier gewapende booten op sleeptouw, de Bila rivier op, en bracht de troepen tot voor Negri-Lama. De oivres waren vooruitgezondeu. Hooger de rivier op moest de tocht per kruisboot en met inlandsche vaartuigen worden voortgezet. „Te Bandar staat èene met geweren gewapende macht van 4C0 man Bilasche hulptroepen gereed, om zich bij de kolonne te voegen, terwijl van Kota-Pinang 300 man hulptroepen zijn toegezegd. De vorst van Panei kan niet over een strijdmacht beschikkeudoch is, even als de radja moeda van Bila, met vervoermiddelen behulpzaam. „De geest onder de troepen was steeds uitmuntend, en de gezondheidstoestand liet niets te wenschen over." Uit een hoofdartikel in cle Soerabaijasche courant van 7 Februari' blijkt, dat de uitgever van dat blad, bij nalatigheid van een tot geldboete veroordeeld schrijver, door bet openbaar ministerie als de aansprakelijke per soon is aangemerkt. Het bedrag der boete, door den schrijver verschuldigd, is van des uitgevers borgtocht afgehouden, en deze gesommeerd, het ontbrekende bin nen den door de wet bgpaalden termijn aan te zuiveren. Men schrijft uit Probolingo, dd. 1 Februari aan den Java-Bode: „De hevige regen, die in den nacht van 30 op 31 Ja nuari gevallen is, gepaard met vreeselijke winden, heeft alhier geene onbelangrijke schade aangericht." Gemengde berichten. Woensdag heeft de beproeving der groote ijzeren brug over het Noordzee-kanaal bij Velzen in tegen woordigheid der rijks-iDgenieurs en der ingenieurs van de kanaalmaatschappij, met het beste gevolg plaats gehad. De overbrugging, welke uit een beweegbaar en een vast gedeelte bestaat, overspant drie openingen. Twee dezer openingenwelke door het beweegbaar gedeelte overspannen worden, hebben ieder een door- vaartwijute tusschen de hoofden on den middelpijler van ongeveer 23; meters; de derde opening, ter wijdte van 20 meters, is overspannen door het vaste gedeelte. De lengte der draaibrug bedraagt ongeveer 53 meters en die der vaste brug 22 meters, zoodat de geheele brug 75 meters lang is. Donderdag middag is Jacob de Vletter uithoofde van den zorgvollen toestand zijner gezondheid en ten gevolge van zijn bepaalden weusch om in den kring van zijn gezin zich geneeskundig te doen behandelen per rijtuig van 't Gravensande naar Rotterdam vervoerd. In het Hunsingo-kwartier (provincie Groningen), worden pogingen aangewend (o. a. te Kantens, te Mid- delstum enz.), om de stoombootjes, die thans de gemeen schap tusschen de stad Groningen en dit kwartier onder houden, weder te doen vervangen door de aloude trekschuiten en barges. De adressen te dien einde vin den talrijke onderteekenaren. De reden voor deze terug gaande beweging is vooral gelegen in de omstandigheid dat de wallen veel hebben te lijden van de beweging der bootjes in de smalle vaarwaters, waarin ze zich aldaar moeten bewegen. Uit Limburg wordt aau de Nieuwe Rotterdamsche courant gemeld,dat de procureur-generaal in Limburg, 1 die, ingevolge artikel 4 der wet op de rechterlijke orga- nisatie, als ambtenaar van hetopenbaar ministerie in 'tbij- j zonder belast is met de handhaving der wetten en het doen uitvoeren van alle strafvonnissen, niet alleen wei gert de gebiedende voorschriften der wet op te volgen en de door het bof in Limburg uitgesproken arresten ge heel ten uitvoer te leggen, maar zulks zelfs halstarrig geweigerd heeft te doen, sedert hij procureur-generaal in Limburg is, d. i. sederf 1865. Hetgeldt hier bij artikel 36 van het wetboek van strafrecht gevorderde en door tal van arresten uitgesprokene en bevolene aanplakking van uittreksels der arresten van crimineel veroordeelden. Nimmer ontvangen cle burgemeesters die uittreksels, hoewel bevolen in de arrestende zaken worden zooveel mogelijk geheim gehouden. Onder de bustes, die den nieuwen nationalen schouwburg te Antwerpen zullen versieren, behoort ook het kolossale borstbeeld van Jacob van Lennep. Deze week is te Nijmegen aangekomen de Lent's Swimming American circus of drijvend paardenspel. Het circus is sierlijk ingericht, het bevat eene drukkerij, gasfabriek, eigene stallen enz., alsmede twee restau rants. Nijmegen is de eerste plaats in Nederland, die door den heer Lent bezocht wordt. In een uiterst bouwvallig huis in de Stamford straat te Londen is eenigen tijd geleden eene oude dame, Cordelia Angelina Raad genaamd gestorven, van welke het na haren dood gebleken is, dat zij in het bezit was van vele gebouwde eigendommen te Londen, welke meestal in denzelfden staat van verval verkeerden als het door haar bewoonde perceelen voorts van voor een bedrag van ruim 100,000 p. st. aan fondsen gereed geld eu andere roerende goederen. Dit allesbehalve de gebouwde eigendommen, waaromtrent zij geene beschik kingen gemaakt heeft en die aan hare naaste, maar zeer verre neven vervallen, heeft zij vermaakt, aan het hospi taal voor teringlijders te Brompton. Men heeft in hare woning eene groote menigte curiositeiten gevonden, onder anderen eenegeheele kamer vol met oude hoeden en mutsen, benevens een zak, waarin zich 500 p. st. aan zes-stuiver3stukjes bevonden. Thermometerstand. 22 Mrt. 's av. 11 u. 38 gr. 23 'smorg.7u.36gr. 'smidd. In. 45gr.'sav. 6u.40gr. Staten-generaal. tweede kamer. Zitting van Vrijdag 22 Maart, j De minister van financiën beantwoordde in den aan- I vang der zitting de bedenkingenmedegedeeld in het i eindverslag over de wijziging der postwet. Hij betoogde dat een regeling der postspaarbanken, een zoo moeilijk en omvangrijk werk, waarmede de minister alleen nog in beginsel zich ingenomen verklaard heeft, hier niet wel geplaatst zou zijn en de tegenwoordige wet lang opgebonden zou hebbendat wat het vervoer van brieven over ons land naar Engeland en Amerika betreft, dit niet meer bij ons is, daar wij geen geregelde pakketvaart bezitten gelijk België; dat de minister gaarne eenige nadere verklaring vernam van het gezegde in 't verslag dat de regeeriiig van de oorlogs-omstandigheden van 1870 bad kunnen gebruik maken om in deze voor ons den toestand van vóór 1830 te herstellen; dat de minis ter van alle treinen gebruik doet maken voor het brie venvervoer; dat de minister zorg zal dragen voor ver betering der postzegels; en dat de aanmerking over het port der drukwerken is gegrond op een verkeerde bere kening. Hierop werd door den heer van Eek nog nader de quaestie der drukwerken besproken; door den heer Tak het brievenvervoer naar Engeland en Amerika; door de heeren Begram en van Naamen het verbod om op post wissels het doel der betaling te schrijven; door den heer Storm de vertraagde uitbetaling van postwissels bespro- i ken. Nadat de minister op al deze punten had geant-

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1