zendenof ze reeds gezonden hebben, met het doel om guano of andere daar aanwezige stoffen weg te nemen en te verschepen. Donderdag der vorige week heeft te Göttingen de proefneming plaats gehad met de uitvinding van profes sor Klinkerfues, zijnde eene eenvoudige bewerking tot hot ontsteken en uitdooven der gaslichten in de straat lantaarns. Yoorloopig bepaalde men zich tot veertig lantaarns, die men in deWeender, de langste straat der stad, allen tegelijk kon zien. Vijf minnten voor half zeven werd in de gasfabriek do bewerking gedaan en op 'tzelfde oogenblik stonden de gaslichten in al de lantaarns te branden. Eenige daarvan waren bestemd om alleen des avond3 en de overigen om den gebeelen nacht te branden, en nu zag men in den laten avond eensklaps de gasvlammen in de avond-lantaarns uitge doofd, terwijl die in de nacht-lantaarns helder bleven doorbranden, tot zij tegen bet aanbreken van den dag op dezelfde wijze eensklaps ophielden te branden. De proef is alzoo geslaagd, tot groote verbazing van het talrijk publiek, hetwelk naar de Weender was gestroomd, om daarvan getuige te zijn. Verkoopiiigen en aanbestedingen. Gisteren avond is alhier te koop aangeboden een huis en erve in de Singelstaat, wijk N, n«. 177. Verkocht voor 2,478. In hei notarishuis te Rotterdam zijn eergisteren o. a. verkocht: Een zeventigste aandeel in 35/37 aan- deelen in den Wilhelminapolder nabij de stad Goes, laatste uitdeeling over 1870 2400, voor 21,450, en een dito aandeel voor 22,100. Staten-generaal. TWEEDE KAMER. Begroeting voor oorlog. De definitieve begrooting van het departement van oorlog voor 1872 op de leest der kredietwet voor zes maanden geschoeid beloopt in uitgaven f 15,695,000, terwijl voor 187 L 14,924,763 was toegestaan. De be grooting is gegrond op de bestaande samenstelling der staven en legerkorpsen, hetgeen bet geval zal blijven totdat, na de totstandkoming der vesting- en militie- wetten ook de wettelijke legerorganisatie ingediend en vastgesteld zal zijn. Intusschen kan toch worden voortgegaan met de krachtige en betere oefening van de troepen en de aan schaffing van materieel. Het voornemen bestaat dan ook om een gedeelte des legers in de kampen van Milligen en Zeist op de Wieselsehe heide te vereenigen, en bet overige gedeelte infanterie, veld- en rijdende artillerie en cavalerie gecombineerde manoeuvres in de garnizoe nen te doen honden, en de vesting-artillerie in vestingen en magazijnen bezig te houden. De twee oudste lichtin gen der infanterie en de oudste lichting der vesting-ar tillerie zullen tot die oefeningen worden opgeroepen; Letgeen ruim 2000 man meer is dan waarop gerekend was. Voor de verschillende korpsen is o. a. hierdoor ruim 93,000 meer aangevraagd dan bij de kredietwet is toegestaan; voor de remonte is 23,993voor de militaire academie 4,092 voor den geneeskundigen dienst 35,800, voor materieel der genie 9000, voor kazerneering 10,700, voor de maréchaussée 2,631, voor andere uitgaven f 1000 meer aangevraagdvoor pensioenen enz. 500, voor onvoorziene uitgaven 1,878 minder. Aangezien de begrooting waarschijnlijk zal behandeld worden vóór de wet tot buitengewone aanschaffing van vuurwapenen, zijn van die wet eenige posten overge bracht op de begrooting, zoodat hetgeen bij de begroo ting wordt toegestaan voor materieel in mindering voor de aanvraag bij het bedoelde ontwerp strekt. Bij de kredietwet is voor zwaar geschut enz.'/150,000, thans (voor 9 stukken met affuiten en 100 schoten voor elk stuk) 256,000 aangevraagd; in plaats van 5000 zullen 25,000 geweren worden gemaakt, tot. een bedrag van ƒ882,500, verder 2500 karabijnen ad ƒ90,000, 500 ad ƒ39,600 en 100 ad /4106. In 't geheel wordt nu 798,356 meer dan bij de kredietwet 197,850) aangevraagd. Van patroonhuizen voor geweren z uilen geen 1,25,000, maar 3,750,000, van karabijnen geen 80,000 maar 310,000 stuks gemaakt worden, te zamen voor een bedrag van ƒ101,500 of ƒ68,250 meer dan bij de kredietwet is toe gestaan. Voor materieel der artillerie wordt ƒ19,000 meer aan gevraagd. De verschillende verhoogingeu zijn het gevolg van de voorgenomen meerdere oefeningen, verbetering van soldijen, ziekengelden, aanschaffing van materieel en mutatiën, die men nu beter dan bij de kredietwet kon berekenen. Thermometerstand. 20 Mrt. 'sav. 11 u. 36 gr. 21 Binorg7 u. 35 gr. 'amidd. 1 u. 38gr. 'sa v. 6 u. 38 gr. ffuitffltanö. Algemeen overzicht. In Versailles was gisteren het gerucht verspreid dat do meerderheid der commissie, die met het onderzoek der nieuwe postovereenkomst tusschen Frankrijk en Duitscbland belast is, ,jiiet zeer gunstig daarvoor ge stemd is omdat de bepalingen daarvan zwaarder op Frankrijk dan op Duitscblaod drukken. De overeen stemming tusschen de regeering en de commissie voor het budget ten opzichte van de dekking van het tekort is nog evenmin tot stand gekomenen Thiers schijnt met meer nadruk dan ooit op de belasting der grond stoffen aan te dringen. Hij heeft aan de commissie voor de tarieven der inkomende rechten een nieuw ontwerp aangeboden, en een invoerrecht van 4 pet. voorgesteld op katoen, linnen, wol en zijde. De tegenstand der commissie ook tegen dit nieuwe ontwerp is zeer groot en niet verminderd door het bezoek eener commissie uit de kamer van koophandel te Lyondie zich tegen iedere belasting op de grondstoffen verzette, en in ieder geval dringend verzocht, wanneer het ontwerp toch aangenomen moebt wordenoin boogtens 3 pet. op zijde te heffen. Omtrent do begrootingen van marine en oorlog is eene schikking tusschen de regeering en de commissie tot 1 stand gekomen. De minister van marine heeft ten slotte toegestemd in de vermindering van het budget van zijn departement met niet minder dan 28 millioen, ter wijl na onderling overleg de begrooting van oorlog van 450 millioen op 440 millioen gebracht is. Het onstuimige debat in het Engelsche lagerhuis over het voorstel vau den heer Charles Dilke, om eene enquête in te stellen over de civiele lijst en de uitgaven van het koninklijke hof is, zooals te verwachten was, met de verwerping geëindigd. Met 276 tegen 2 stemmen werd deze beslissing genomen. De heer Horsman heeft zich blijkbaar niet, zooals wij gisteren uit het verslag der zitting meenden te moeten i opmaken, met het antwoord van den minister tevreden gesteld, maar is later op zijne interpellatie teruggekomen. De heer Gladstone weigerde eerst thans uitdrukkelijk om de verzekering te geven die de interpellant van de 1 regeering verlangde. „Het parlement zeiae hij kent den geest, de bedoelingen en de voornemens der regeering betrekkelijk de Alabamaquaestie, en zoolang van die algemeen bekende beginselen niet afgeweken wordt, zijn mededeelingen overbodig. De qnaestie om de macht van de kroon ten opzichte van het sluiten van internationale verdragen te beperken, moge een onder- i werp van discussie kunnen uitmaken, de eisch van den heer Horsman, om reeds vooraf de bewegingen der regeering te belemmeren en aan een onnoodige controle te onderwerpen, gaat echter te ver." Ofschoon het be- j richt niets meldt omtrent de stemming over het voorstel- Horsman, kan men toch met vrij groote zekerheid aan nemen dat de meerderheid in het lagerhuis hare sanctie aan de beginselen van den heer Gladstone gege- i ven zal hebben. De kamer van afgevaardigden in de Cisieithaausehe rijkahelft heeft, op het voorbeeld van den Duitschen j rijksdag, bij de regeering aangedrongen op het indienen i eener speciale wet, waarbij de misbruiken van den kan sel strafbaar gesteld zullen worden, of anders de be staande strafwetten ook met gestrengheid toe te passen op de geestelijkendie zich aan deze misbruiken schul- I dig maken. Hoewel het laatste middel nog boven j het eerste te verkiezen ismoet ook hiermede voor- I zichtig omgegaan worden, wil men niet aan het i kwaadhetwelk men meent dat door de predika- I tiën der geestelijken gesticht wordt, meer invloed bij de massa verzekeren. De staat vergete toch niet dat het openlijke en zichtbare minder gevaar oplevert dan het verborgene, en dat door verkortingder vrijheid van spreken op den kansel de geheime macht van den biechtstoel noodzakelijk in diezelfde mate toene- 1 men moet. j De algemeene beraadslagingen over de financieele voorstellen der Italiaanscho regeering zijn Woensdag met een uitvoerige redevoering van den rapporteur der commissie van onderzoek, den heer Minghetti, gesloten. In den loop van het debat verklaarde de minister-presi- dent, de heer LaDza, dat, waar de heer Sella zeide met zijne voorstellen te willen staan of vallen, hij niet alleen eene quaestie van portefeuille, maar een kabinets- j qnaestie stelde en in naam van al zijne ambtgenooten I zonder onderscheid sprak. De algemeene indruk, door het voorloopig onderzoek en de algemeene beraadslagin gen teweeggebracht, is dat de kamer zich in hoofdzaak met de plannen van den heer Sella vereenigen zal. Uit Duitschland. Wanneer een artikel in het bekende politieke maand schrift „ïm neuen Reich" geloofd mag worden, dan is van het nieuwe ontwerp eener rijkswet op de drukpers weinig goeds ie verwachten. De verplichting tot bet stellen van cautie is wel is waar opgeheven, en eveneens zijn alle bepalingen vervallen die in strijd zijn met de vigeerende Geteerbeordnungmaar daarentegen is het be ginsel der confiscatie behouden. De schrijver van het artikel roemt echter de verbeteringen welke daarin gebracht zijn, daar ten eerste de bijvoegsels en bijlagen niet meer in beslag genomen worden, wanneer de geïn crimineerde stukken in het hoofdblad voorkomen, en ten tweede het in beslag nemen binnen 12 uren door het openbaar ministerie en binnen 3 dagen door de raad kamer der rechtbank bekrachtigd moet worden. Maar deze termijnen zijn nog een eeuwigheid voor een blad, dat het nieuws van den dag brengt, en de onmogelijk heid wordt daardoor niet weggenomen, dat voortzetting van een of ander blad door de politie feitelijk verhinderd wordt. Verschillende maatregelen van controle der druk pers worden bovendien nog in het nieuwe ontwerp gevon den, als confiscatie en verbod van bnitenlandsche bladen, verantwoordelijkheid van schrijver, redacteur of druk ker, enz, zoodat van vrijheid van drukpers in het Duit- scbe rijk vooreerst nog wel geen sprake zal kunnen zijn. De heer Windthorst de bekende leider van de Duitsche centrum-partijliet hoofd der ultramontaan- sche partij in den rijksdag en de Pruisische kamer van afgevaardigdenvolgt het voorbeeld van zijn aartsvijand von Bismarck. In zijn officieelen „Anzeigerde ultramontaansche Germania, verklaart hij, dat het hem onmogelijk is om alle telegrafische en schriftelijke adres sen en betuigingen van sympathie afzonderlijk te beant woorden. In naam ook van zijne vrienden neemt hij dezen weg te baat om daarvoor aan allen zijn dank te betuigen. De Schlesische Zeitung meldt uit Ratibor, dat Maandag avond een oproer uitgebroken is onder de arbeiders van de mijnen te Wittkowitz in Moravië, waar bij verschillende gebouwen verwoest en beschadigd en de kas gestoleo werd. De troepen hebben het oproer met geweld moeten onderdrukken, met het treurig ge volg dat 4 arbeiders gedoodongeveer 50 gewond en meer dan 100 gevangen genomen werden. Bij het eerste bericht van dezen opstand bracht men dien in verband met de arbeidersonlusten, welke in den laatsten tijd zoo vaak in Pruisisch Silezië voorkwamen en met de pro paganda, welke men beweert dat de Internationale in Silezië, Hongarije, Bohemen en Moravië maakt. Een later bericht deelt echter mededat het eenige motief voor het oproer ligt in de voortdurende nalatigheid der administratie wat de geregelde uitbetaling der loonen betreft. De bisschop van Mainz, de bekende heer von Ketteler, heeft rekenschap afgelegd aan zijne kiezers, die hem naar den rijksdag zonden. De Frankfurter Zeitung neemt dit lijvige stuk op en besluit hare opmerkingen met deze woordenwaaruit men reeds de hoofdgedachte van het stuk kan opmaken„De heer von Ketteler kenschetst zich in zijne brochure als een ultra- montaan van het zuiverste gehalteveel handiger en voorzichtiger dan menig ander, maar betzelfde doel als de anderen najagend. Tegen de beschuldiging dat hij een principieel tegenstander van het Duitsche rijk zou zijn, verzet hij zich zeer bepaald. Alleen de twijfel, dat het nieuwe rijk zich leenen zal tot het vervullen van zijne christelijke en ultramontaansche wenschenbaart hem zorg en kommer. Moge die twijfel dagelijks grooter worden en wij daardoor meer en meer zekerheid erlan gen, dat die wenschen van den bisschop nooit vervuld zullen kunnen worden!" De Vossisehe Zeitung vraagt ondersteuning voor het denkbeeld van een harer correspondentenom een adres aan den rijksdag te zenden met het verzoek, dat de rijks-regeeriug de voltooiing van den dom van Straats burg door den bouw van de daaraan ontbrekende tweede toren onderneme. Weldra zal de begrooting voor de rijks provincie Elzas-Lotbaricgen door den rijks-kanselier aan den bondsraad worden aangeboden. Men verzekert dat daarop een som van 43 millioen francs is uitgetrokken tot verbetering van het hooger- en lager onderwijs, vooral door verhooging van bet salaris der onderwijzers. Voor openbare werken zouden 7 millioen francs worden aangewezen.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3