Vers van den CVII. Psalm. Het overige was een aller- cïerlykste en welspveekenste Redenvoering, in welke de Historie van Vlissingens Verlossinge in het tref fende Dagligt wierd voorgesteld, welke eindelyk met gepaste, verheven en godvrugtige Aanspraken en Zegengroeteh aan de Heeren Staatenaan Zyne Doorlugtige Hoogheid, en in zyn Plaatze aan den Hoog Edel Geboren Heere van de Perre aan de Magis traat, de Kerkenraad en de nabuurige Predikanten, aan den Burger Krygsraad en laatstlyk aan de Gemeente besloten wierd, waar op na een Psalm Gezang in een tref- lyk Na-Gebed do hartelykste Gebeden en Dankzeggingen den Allerhoogstcn werden toegebragt. Iets dergelyks werd ook in de kleine Kerk verrigt door den Eerw. Heer Jona Willem, ie Waterdie zonder Text af te lezen alleen- lyk een historische Reden voering hield, welke de Goed. keuring van zyn aanzicnlyk Gehoor volkomen wegdroeg Na dat de Godsdienst dan in eerstgemelde Kerk geëindigd wasbegaf zig gemelde Stoet onder het Spelen van het Orgel uit de Kerk weder na het Stadhuis en onder het Luiden on Spelen der Klokkenen het Losbranden van 21. Stukkenwaarna zig de Heeren Officieren alle gesa- mentlyk weder na het gemelde Logement vervoegden. Op het zelve Stadhuis dan wierd des Middags het Staatig Gezelschap op een Pragtige Maaltijd door de Regeeriug vergastwaar by ook de Predikanten, bene vens eenige Oude Regenten en Officiers dezer Plaats tegenwoordig waren. Zoo dikwils men de Hooge Ge zondheden dronk, beantwoorde men zulks met 9 Canon Schooten. Teffens hadden de Heeren Officiers van de Burgery in het Logement mede des Middags een Splen- dide Maaltyd, wejke Officiers aldaar door een Pleirtige Deputatieuit naam van Hun Edel Agtb. dezer Plaats, door den Pennionaris Ordinair Mr. L. G. van Sonsbeeck over hunne wel verrigte Maueuvres, Trouw en lever werden bedankt, en ieder met eeD fraaye Zilvere Gedenkpenning, op welke dezelfde Zinnebeelden en Inscriptien staan die wederzyds ter Pnye van het Stadhuis geschilderd waren, beschonken5 Ook heb ben de Heeren Burgemeesters eu Regeerders mede dezelf de Medaille in het Goud doen vervaardigen, welke ook op het Stadhuis zyn uitgedeeld. Men vergat ook niet de Ouderdom te Verheugen. De Oude Mannen en Vrouwen in het Gasthuis zyn mede getracteerd. Zoo dra den Avond naderde wierd de Standerdbehangen met een Vlag, op welke een Geharnasten Arm met een Sabel in de Vuist verbeeld wierd en welke Standerd van 's Mor genstelkens door een Piquet der Vry Compagnie bewaard was, door de drie Hteren die ze gebragt hadden, ge- acompagneerd door de Vry Compagnie die den Trein ter Rammekens Poorte waren te gewoet getrokken, weder afgenomen onder het Roepen van Houzé en gebragt in Statie na het Stadhuis op de Raadkameralwaar de Hee ren nog alle waren zittende. Aldaar zwaayde meu met dezelve driemaal over Tafel, onder het weder Roepen van Houzé en Drinken der Conditiën op de Vryheid. Ten einde den Avond en aanstaanden Nagt geen minder Eer aantedoenals wel den dag met alle Luis ter doorgebragt wasSalueerde men by het Luyden der Avondklok met 21 Canon Schoten. Het geen door het missen van het Ligt des Dageraads zyn pragt verbo ren bad, zag men eenmaal weder opgehelderd door de Glans der brandende en schitterende Lampions, met welke het een en ander fraay vereierd was. Het geïl lumineerde Stadhuis vertoonde by de Decoratien ook slangsgewyze opklimmende en in een Punt uitloopende geïllumineerde Piramieden. Boven en ter zyde van de Beurs vond men Vyf Historische Tafereelen, by den Dag reeds aldaar gesteld, waarin de Gebeurtenissen van het Jaar 1572. wierden afgebeeid, alle welke door een menigte van Lampions verligt wierden, zynde de Pyla- ren der zeiver Beurs Slangsgewyze mede geillumineerd geweest en een geïllumineerde Strik bovendezelve Beurs, het geen een aangenaam gezigt uytleverde. Het Gast huis toonde mede zyn Blydschap wegens dien aaugena- men Dag door een voor het zelve opgeregte Eerepoort, die mede verligt wierd; zynde het Heere Logement mede fraay vereierd geweest met verligte DecoratienOok was de Eere Poort op de Paarde Markt en voor de Groote Kerk verligt. Men had toen weder een Pragtige Maaltyd op het Stad huis en eene afzonderlyke wierd 'er mede van Stadswe gen aan alle de Leden van den Burger Krygsraad gegee- ven, welke Leden door een Plegtige Deputatie der Staa ten, bestaande uit den Edel Agtb. Heer Mr. L. P. van de Spiegel, Burgemeester der Stad Goes en den Heer Raad Pensionaris dezer Provincie Mr. J. M. Chalmers, andermaal na gedaan verzoek wierden bedankt voor hun Yigilantie in het Paradeeren en Optrekken, 's Nagts bad men ook een Pragtig Vuurwerk, zoo in het Water, als op 't Land, voor 't Huis van de Heer A. Louysseh op de Kaay en zyn er eenige Pectonnen verbrand en dus dit Plegtig Jubel Feest tot algemeen Genoegen en zonder Ongelukken ten einde gebragt. De Collectein beyde Kerken op dien Dag gedaanbeloopt eene Somma van 1500, waar hy nog 72 Gulden raogelyk zyn gevoegd om dus ook op deze wyze het Jaartal (1572) te vereeu wigen. Ook deed op heden onze Rector der Latynse ScholenDidericus van Cruyselbcrgeneen Cierlyke Ora tie In Memoriam excussiante Una SceculaServitutis Jvgi. dat is: Ter Gedagtenisse der Afschudding van het Juk der Slaverny, nu twee Eeuwen geleden zynde dit ook door de Conrector Johannes Jacobus Wagenaar in fraaye Latynse Veersen gedaan. De Staats-courant van heden bevat het koninklijk besluit van den 11«" dezer tot vernietiging van het be sluit van burgemeester en wethouders der gemeente Winschoten, van 14 December 1871, bepaleade den duur van het provoost-arrest, toe te passen op leden der schut- terij aldaar, die nalatig zijn gebleven aan de hun gedane aanmaningen tot betaling van opgelegde geldboeten. De overwegingen die tot dit koninklijk besluit heb- ben geleid zijn de volgende: dat de wet aan de gemeen tebesturen geene bevoegdheid toekent, om bij het ver- leenen hunner goedkeuring, overeenkomstig art. 71 der wet van 11 April 1827, tot toepassing van het provoost- arrest cp leden der schutterij, die nalatig bleven aan de hun gedane aanmaningen tot betaling dor hun, bij vonnis van den schuttersraad, of krachtens art. 68, door den kommandant der schutterij opgelegde geldboete met de kosten te voldoen, den tijd, gedurende wel ken de veroordeelde of bekeurde in arrest zal wor den genomente bepalendat het provoost-arrest, aan leden der schutterij op te leggen, volgens de wet niet als strafmaar als dwangmiddel tot betaling der boeten en kosten te beschouwen is; dat derhalve de tijd, gedu rende welken de nalatige in arrest wordt gehouden, mits beperkt tot het in art. 71 bepaalde maximum van veer- 1 tien dagen, alleen afhangt van de voldoening der boete en kosten, of van het leveren door den iu arrest gestelde van het bewijs van onvermogen tot betaling; dat alzoo het besluit van burgemeester en wethouders der ge- meente Winschoten van 14 December 1871, den duur van het provoost-arrest bepalende, in strijd is met de wet. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan L. Coblijn tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 3C klasse der orde van Danilo, hem door Z. H. den vorst i van Montenegro geschonken. adel. Verheven in den Nederlandschen adel Willem 1 van Citters, te 's Gravenhage, en mt Cornelis van Cit- térs, burgemeester van Heinkenszand en 's Heer-Arends- kerke, met al hunne wettige zoo mannelijke als vrouwe lijke afstammelingen. hypotheken. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan C. Sandt van Nooten uit zijne betrekking van be waarder van de hypotheken, Let kadaster en de scheeps- bewijzen- en ontvanger der registratie en domeinen te 1 Deventer, behoudens aanspraak op pensioen, met dank betuiging voor de aaD den lande in onderscheidene 1 betrekkingen bewezen diensten gedurende een tijdvak van ruim acht en vijftig jaren. posterijen. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan J. A. Sannes, uit zijne betrekking van directeur van het postkantoor te Veendam, met vrijlating ora zijne aan spraak op pensioen te doen gelden. Onderwijs. Voor de betrekking van leeraar in de Hoogduitsche en Fransche taal- en letterkunde aan de hoogere burger school te Deventer hebben zich zes sollicitanten aange boden. Volgens de wet op het middelbaar onderwijs is echter geen hunner bevoegd om beide talen te onder wijzen. Kerknieuws. Het kiescollege der Nederduitsche hervormde gemeente te Rotterdam heeft eergisteren avond, ter voorziening in de vacature het volgende zestal van predikanten opge maakt: de heeren J. W. Fèlix, te Utrecht: dr. Pb. J. Hoedemaker, te Veenendaal; J. Vermeer, te Zwolle; K. T. Creutzberg, te Arnhem, en J. P. Nonhebei te Middelburg. Gemengde berichten Aan het Leidsch dagblad wordt aangaande de Brielsche feestviering 0. a. geschreven, dat des morgens van den le° April de predikant J. Post in de groote kerk te Brielle de godsdienstige feestrede zal uitspreken. De hoofdcommissie heeft bijeenverzameld 18,154,90i en wel voor het monument f 2429.68, vooreen nuttige in richting (zonder aanduiding welke) 333.50, vooreen Oranje-weeshnis f 12.50. Zij ontving voorts in de jongste dagen toezegging van nog ruim f 11,668, waarvan f 5622.80 voor het asyl, f 676.90 voor het monument en 5368.86 zonder bepaalde vermelding van bestemming. Te Schiedam wordt reeds sinds eeu paar weken door oud en jong de Oranjekleur gedragen, in afwach ting van het April-feest. De gemeenteraad heeft aan burgemeester en wethouders een krediet van f 1000 en aan de feestcommissie 2000 toegestaan. Gecostumeerde optocht en illuminatie zullen ook daar niet ontbreken. Volgens een telegram uit Point de Galle van 19 dezer was de volkomen herstelling van de schroef van het stoomschip Prins van Oranje ten einde gebracht; eenige geloste lading werd herscheept, en de reis naar Batavia zon spoedig hervat worden. De Groningsche volksgaarkeuken heeft in de eerste 3 maanden van haar bestaan 25,000 portiën spijs afgeleverd. Over die maanden zal 4 pet.rente uitgekeerd worden. Aan den gemeenteraad van Leiden is door het raads lid J. M.E. Dercksen een voorstel ingediend om den prijs van het gas der stedelijke gasfabriek met 1 Januari 1873 te verminderen tot op 2 de 1000 kubieke voeten of 7 ct. de kubieke meter. Uit de daarbij gevoegde toelichting blijkt dat de fabriek over 1870, nadat de rente van de schuld aan de stad voldaan en een som van 9323.15 bij het reservefonds gevoegd is, een winst van 52,385.39] heeft opgeleverd en aan dé stad voor de straatverlich ting met het onderhoud der straatlantaarns ten getale van 596, die ieder gedurende 2538 J uien hebben gebrand, niet meer dan f 10,000 wordt in rekening gebracht, ofschoon dit in verhouding tot den prijs der gasverbrui- kers op ruim f 25,000 zou te staan komen. De voorstel ler acht die winst niet gewenscht, in het midden latende of zij geoorloofd is, omdat het gaslicht geen artikel van weelde ismaar de gemeente verplicht tot de levering tot den prijs dien het haar kost, nu het in haar macht is, gelijk die te Groningen cn te Utrecht wordt berekend tegen 74 en 7 cent per kubieke meter, en de leverantie van gas te Haarlem geschiedt door een particuliere gas fabriek, die uitstekende zaken maakt. Door den heer Etb'le Marek, directeur der opera te 's Gravenhage, zijn twee conférences sur Varl drama- tique gehouden in de studenten vereen iging Doctrina te Leiden, die zeer de belangstelling der hoorders hebben opgewekt. In de eerste bijeenkomst leverde hij een over zicht van het praktisch gedeelte der dramatische kunst teneinde de moeilijkheden van die kunst en de wijze om die te overwinnen in het licht te stellen. De tweede bijeenkomst was grootendeels gewijd aan een vluchtig overzicht van de voornaamste phasen uit de geschie denis der dramatische kunst, terwijl beide keeren door den heer Marck ten slotte eenige gedichten werden voorgedragen van Alfred de Musset en Molière. Uit Dusseldorf wordt gemeld dat gifteren morgen te ruim 3 uren brandsignalen een hevigen brand aan kondigden in de academie der schilderschool. In onge- loofelijk korten tijd stonden het geheele gebouw en de galerijen in vlammenwelke zich ook aan het gouver nementsgebouw der provinciale Stenden mededeelden. Te 12 uren in den middag was men den brand meester. Verscheidene kunstschatten en artikelen van waarde zijn verloren gegaan. Het museum van schilderij en en de provinciale bibliotheek zijn echter gered. De schade is zeer belangrijk. De engte van het Engelsche kanaal tusschen Dover en Calais wordtjaarlijks door ongeveer 200,000 schepen gepasseerd. Om de gevaren die aan de vaart door die engte verbonden zijn te verminderen, wordt zij thans door electrisch licht verlicht, zoodat, behalve als het mist, de zeelieden niet alleen de kusten, maar ook de andere vaartuigen op een afstand kunnen zien, waardoor het gevaar van aanvaring gering is geworden. De drie lichttorens met electrisch licht zijn geplaatst aan kaap Gris-Nez in Frankrijk en aan de kapen Dungeness en South-Foreland in Engeland. Uit Iserlohn in Westphalen wordt aan de Essener Zeitung gemeld, dat het noordoostelijk gedeelte der stad, dat wel 4 van baar geheele oppervlakte bevat, in zakt met stralen, kerken en huizen. De bodem is zoo onveilig, dat uit een kleine straat 25 gezinnen elders eene woning hebben moeten zoeken. De schade is reeds zeer groot en toch vreest men dat de bergwerken aan Iserlohn nog meer nadeel zullen berokkenen. De te Londen gevestigde gezant van Chili heeft in de dagbladen bekend gemaakt, dat het aan de vaartui gen van alle natiën, op straf van inbeslagneming van schip en lading, verboden is, in de nabijheid der eilan den of zeekusten van Patagonië, aan de straat van Magellaanof die van Vuurlandvoor anker te gaan of deze kusten te naderen. De aanleiding tot deze veror dening is, dat eenige Britsche kooplieden, reeders of kapiteins van Britsche koopvaardijschepen, voornemens zijn schepen naar de bedoelde eilanden of zeekusten te

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2