MIDDELRURGSCHE COURANT. VEEMARKT N° 69. Donderdag K1ET TE DOEN PLAATS HEBBEN öinnmlanïr. 1872. 21 Maart. SCHORSING VAN db te OOSTBURG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Oost- burg maken bij deze bekend dat door den Gemeente raad is besloten oin, op Maandag den 25 Maart 1872, alhier de V 0 011J A ARS-VE EM ARKT uithoofde in Belgiënabij de grenzen van dit district zich de Veepest heeft geopenbaard. Oostburgden 15 Maart 1872. De Burgemeester F. L. BENTEIJN. De Secretaris, L. THERI Mz. Middelburg 20 Maart. Het reglement van. orde voor de tweede kamer. Nu een nienw reglement van orde voor de tweede kamer is tot stand gekomen, is bet voor vele lezers wel licht niet ondienstig dat wij nog eens beknopt de hoofd punten nagaan, waarin dit van het vroegere reglement verschilt. Nadat de tweede kamer in hare zitting van den 11"« October 1869 besloten bad, om eene commissie te benoemen, belast met eene herziening van het reglement van orde, werden door de afdeelingen tot leden van die commissie benoemd de heeren Begram, van der Linden, Bichon van IJselmonde, van Eek en Heemskerk Azn. Zij boodt aan de kamer een volledig reglement van orde aan, doch bad bij de bewerking daarvan het oude regle ment op den voet gevolgd. Volgens het voorloopig verslag over dat ontwerp der commissie was het oordeel betreffende dien arbeid over het geheel niet gunstig en had men liever gezien, dat de commissie een artikelsgewijze herziening had voorge steld, dan een geheel nieuw ontwerp. De opmerkingen in het voorloopig verslag hadden ten gevolge, dat de commissie van redactie verschillende wijzigingen in haar ontwerp bracht, doch bij het eindverslag werden door de rappoiteurs nog eenige veranderingen op het gewijzigd ontwerp voorgesteld, dat den 14<"> dezer in behandeling kwam. Eene verbetering in den parlementairen arbeid moest vooral worden verkregen, door een betere wijze van werken in de afdeeliugen ter voorbeiding voor de be handeling der aan de orde zijnde onderwerpen in de openbare zittingen. Reeds bij het voorloopig verslag werd tekennen gege ven, dat vele leden zoodanige verbetering verwachten van de invoering van een stelsel van zelfstandige, ver antwoordelijke rapporteurs. De commissie van redactie, die er reeds vroeger mede bekend was geworden dat dit veler wensch was, was echter voor de invoering van dat stelsel teruggedeinsd, doch had daarente gen voorgesteld, dat wetsvoorstellen an grooten omvang of wijde strekking aan tweeledige behandeling zouden zijn onderworpen, zoodat eerst over de hoofdbeginselen en vervolgens over de bijzondere bepalingen zou worden gesproken. Dit vond reeds in de afdeelingen veel tegenstand, daar de wijze van behandeling veel uitvoeriger zou worden; men kreeg dan drieërlei open bare discussiën: eerst over de quaestie of het wetontwerp was van grooten omvang of wijde strekking, vervolgens over de beginselen en eindelijk over de bepalingen. In de zitting van 14 Maart jl. werd art. 22, waarin bet be ginsel voor zoodanige behandeling was nedergelegd, met 49 tegen 10 stemmen verworpen en dus voor alle onderwerpen een zelfde wijze van onderzoek vastge steld. De oude bepaling dat de rapporteurs zullen mededee- len, wat in de afdeelingen is aangemerkt, behandeld of verlangd, is wel gehandhaafd, maar door een amende ment van de heeren Godefroi, Tak en Jonckbloet wordt tevens aan de rappoiteurs de. verplichting opgelegd om te overwegen wat tot een juiste kennis en waai deering van het wetsontwerp kan strekken. De aanneming van dat beginsel had ten gevolge, dat door de amendementen van de drie genoemde heeren verscheidene bepalingen werden vastgesteld, waardoor een betere voorbereiding voor het openbaar debat wordt gewaarborgd. Wenscht de commissie van rapporteurs dat sommige punten, die in eene afdeeling werden besproken, ook nog in eene andere zullen worden behandeld, dan zal dc vast stelling van een algemeen verslag eerst na die discussie plaats hebben. Acht zij overleg met de regeering noodig, dan zal dat schriftelijk of mondeling plaats hebben, voor dat hef algemeen verslag wordt vastgesteld. De com missie van rapporteurs kan een nieuw sectie-onderzoek doen plaats hebben; zij kan eventueel noodig geachte amendementen ontwerpen, met waarborgen van de uiting van 't gevoelen der minderheid van de commissie. De algemeene rapporteur maakt een zelfstandig verslag op, met inachtneming van hetgeen in de afdeelingen is ver handeld en van hetgeen uit hot overleg met de regeering is gebleken, met bijvoeging van nota's van leden, nota's van wijzigingen en bescheiden van regeeringswege bij de commissie ingekomen. Deze regeling is in hoofdzaak het gevolg van de door de heeren Godefroi, Tak en Jonckbloet voorgestelde amendementen. Hoewel op voorstel van den heer Gratama is bepaald, dat bet verslag door den griffier kan worden opgesteld, berust de verantwoordelijkheid daarvoor toch altijd bij den rapporteur. Men krijgt dus éen ver slag, en de onderscheiding tusschen voorloopig en eind verslag vervalt. Om een getrouwe opkomst in de afdeelingen te be vorderen stelde de heer de Roo voor, dat bij bet verslag j eene lijst zal worden gevoegd, bevattende de namen der leden die niet aan het onderzoek in de afdeelingen heb ben deelgenomen. Hoewel velen van deze bepaling 1 weinig heil verwachten, is zij echter aangenomen, j In het ontwerp reglement was voorgestelddat de openbare vergaderingen te 1 uur zouden aanvangen en 1 dat des Zaterdags geene zitting zou plaats hebben, 1 tenzij de kamer daartoe uitdrukkelijk mocht besluiten. De commissie van redactie was van oordeel, dat dit een gunstigen invloed op de beraadslagingen zou uitoefenen, doch do kamer behield den ouden tijd van 11 uren en i sloot den Zaterdag niet uit. I De bepaling van het oude reglement, dat de vergade- j ring uur na den bepaalden tijd zou worden geopend, [of verdaagd, als geen 4 L leden tegenwoordig waren kwam in bet ontwerp niet voor, het. wilde onraiddel- 1 ij k e opening op den bepaalden tijd. De commissie yan rapporteuis had eene speling van 1 uur voorgesteld en de kamer veieenigde zich op voorstel van den heer van i Kerkwijk daarmede, terwijl zij door de aanneming van I een amendement van de heeren Godefroi, Tak en Jonck- bloet op art. 6L de bepaling van het ontwei p-reglement j verwierp, dat de voorzitter beurtelings aan een spreker j voor of tegen het in behandeling zijnde onderwerp I het woord kon verleenen. Van meer invloed op de spoedige afdoening der aan j de orde zijnde zaken kan de bepaling wezen op voor stel van den heer van Houten aangenomen, dat bij Je j algemeene beraadslagingen slechts eenmaal door ieder I spreker het woord mag worden gevoerd, tenzij de kamer verlof geve om hiervan af te wijken. Het oude reglement i stond toe om over ieder onderwerp tweemaal het woord te voerendit zal nu wel bij de behandeling der artike len van een wetsontwerp als regel gelden maar niet bij de algemeene beraadslagingen. Teneinde te waken dat door veranderingen bij de ba- handeling in voorstellen gebracht de eenheid van het geheel niet worde verbroken, was in het ontwerp-regle- ment eene bepaling opgenomendat de eindstemming over een voorstel waarin wijzigingen zijn gebracht 24 uren zou kunnen worden uitgesteld, en dat vóór die eindstemming alleen de samenhang der aangenomen dee- len nader in overweging kon worden genomen. De hee ren Godefroi c. s. en van Houten wilde deze bepaling nog meer uitbreiden, om nog grooter waarborgen voor een heid te krijgen, doch de kamer verwierp zoowel hunne amendementen als het voorgestelde artikelzoodat de verantwoordelijkheid voor het verband geheel voor re kening van den wetgever blijft. Belangrijk was de strijd die in de kamer over artikel 147 van het ontwerp-reglement werd gevoerd. Bepaalde het oude reglement, dat alle werkzaamheden der ka mer of van door baar, den voorzitter of de afdeelingen benoemde comraissien, die bij de sluitiug eener zitting onafgedaan zijn gebleven,zooverre zij niet de be handeling van voorstellen des konings be treffen, in de volgende zitting worden hervat, in het ontwerp-regiement werd daarentegen voorgesteld, dat deze bepaling ook voor laatstgenoemde voorstellen van toepassing zon wezen. De kamer nain het voorgestelde artikel aan en huldigde daaidoor het beginsel,dat alle werkzaamheden, die onafgedaau bleven, in een volgende I zitting kunnen worden voortgezet, zonder dat telkens i een nieuwe behandeling plaats heeft. Vooral op de af- j doening van wetsontwerpen kan dit een zeer gunstigen invloed hebben. Ingeval van ontbinding der kamer zullen echter alle bij baar aanhangige werkzaamheden vervallen deze be paling ontbrak aan het oude reglement. De belangrijkste bepaliogen, die op den goeden en vluggen gang der werkzaamheden den meest overwe genden invloed zullen uitoefenen, werden over het al gemeen door amendementen in het ontwerp gebracht, dat echter nog op menig punt van bet oude afwijkt. Zoo zullen volgens het nieuwe reglement de commissiën tot onderzoek der geloofsbrieven uit 5, iu plaats van uit 3 leden betaan de centrale afdeeling zal ook door den coinies-griffier worden bijgestaan; tot handhaving der orde is voor de schorsing der vergadering geen tijd be paald; de voorzitter der hamer kan geen lid der afdee lingen zijn; als de vergadering moet worden verdaagd om dat bet aantal tegenwoordig zijnde leden niet vol doende is, zullen de namen der afwezigen niet meer in liet verslag worden opgenomende termijnen, die tus schen de uitdeeling der afdeelingsverslagen en de open bare bebandeÜDg moeten verloopen zijn eenigszins ge wijzigd; de bevoegdheid der leden om voor te stellen een adres tot den koning te richten is geregeld, enz. Gisteren is door de regelingscommissie van het XII« j taal- en letterkundig congres eene vergadering gehouden, j waarin besloten is om dat congres in de eerste dagen I van September e. k. alhier te houden. De ontvangst der leden zal op Maandag den 2cn plaats hebben. Door den Nederlandschen consul-generaal in Portugal is de heer K. J. Grill aangesteld tot zijnen vice-consul te St Ubes. Benoemingen en besluiten. marine. Bevorderd tot schout bij nacht, de kapitein ter zee F. A. A. Gregory, tot kapitein ter zee. de kapi tein-luitenant ter zee J. A. Vaudevelde, tot kapitein luitenant ter zee, de luitenant ter zee D klasse A. Jar- man, en tot luitenant ter zee 1« klasse, de luitenant ter zee 2e klasse J. L. Duker. Eervol ontheven: 1° de schouten bij nacht A. F. Sie- I deuburg en J. van der Meerscb, met deniaatsten Aprila.,

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1