OÜRANT. N° 68. Woensdag 1872. 20 Maart. Mi(ldélburg-~t9 Maart. In eene vergadering van den dijkraad van het calami- teuze waterschap Stavenisse is met algemeene stemmen tot secretaris ontvanger bij dat waterschap benoemd de heer A. F. Hanesens, secretaris der gemeente Stavenisse. In de Staats-courant van heden zijn opgenomen de koninklijke besluiten van den 6tn Maart jl., houdende vaststelling van een reglement voorde scheepvaart, ter beveiliging van de spoorwegbrug over de Oude Maas in den staatsspoorweg van Botterdam naar Breda, en tot aanvulling van art. 2 van het bij koninklijk besluit van 6 December 1871 (Staatsblad n». 127) vastgesteld regle ment voor de scheepvaart, ter beveiliging van de spoor wegbrug over het Hoitandsch diep iu den staatsspoorweg van Rotterdam naar Breda. Benoemingen eu besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan mr. P. P. van Bosse, minister van koloniën, tot het aannemen en dra gen der versierselen van grootkruis der orde genaamd Maha Sura Bkorn, hem door Z. M. den eersten koning van Siam geschonken. koloniën. Eervol ontslag verleend aan W. P. A- le Jeune uit zijne betrekking van boekhouder en officier vao justitie enz. voor den dienst der Nederlandsche bezittingen ter Kust van Guinea, thans met verlof hier te lande, zijnde hij tot andere functiën geroepen. Onderwijs. Op de voordracht voor de benoeming eener directrice aan de op te richten burgerschool voor meisjts te Gro ningen zijn geplaatst: mejufvrouw C. Donker, te Dord recht; mejufvrouw P. AI. Meijer, te Rotterdam mevrouw de wede. O. R. Mory, te Arnhem, en mejutvrouw S. J. G. Gertk van Wijk, te Middelburg. Kerknieuws. Eergisteren voormiddag is de van Driel beroepen predikant, de heer E. Snellen, bij de Nederduitsche her vormde gemeente te Zierikzee bevestigd door zijn ambt genoot F. W. N. Hugenholtz, met eene redenaar aan leiding van Mattbeus 17 vers 20. Des namiddags hield de bevestigde zijne intreerede, tot welker tekst hij gekozen had Romeinen 13 vers 1, middelste gedeelte, Aangenomen het beroep tot predikant bij de Ne derduitsche hervormde gemeente te Dordrecht, door den heer Knotnerus, predikant te IJist. Marine en leger. De scheepsklerk M. J. VitriDga wordt met den l6» April a. geplaatst aan boord van Zr. M». wachtschip te Helle voetsluis. Aan den le<» luitenant de Rasvan het 8e regiment infanterie, die iu de maand September des vorigenjaara naar Algerië is vertrokken, teneinde deel tb nemen aan de expeditie van het Fransche leger tegen dein opstand gekomen Arabische stammen, is bij koninklijk besluit eene verlenging van verlof voor den tijd van twee maan den verleend. De drie Nederlandscheofficieren, D luitenants Schoen- waeckera, Haverdroeze en de Ras (beide eerstgenoem- den thans op de terugreis naar het vaderlaud), hebben met de mobiele kolonne, onder bevel van den generaal Leveido, een zeer belangrijken en verraoeieuden tocht zuidwaarts buiten de Fransche bezittingen tot Goleah volbracht. De oproerlingen van een der machtigste Arabische BtamraeD, de Chambas genaamd, zijn in een gevecht geheel uiteengedieven en op de vlucht geslagen, waarna de kolonne n«ar Laghouadt is teruggekeerd. Tot die verwijderde streken in de woestijn van Sahara waren tot nutoe geene Fransche troepen doorgedrongen. Rechtzaken. Vrijdag a. zal voor het provinciaal gerechtshof in Zeeland terechtstaan Jacob Walkier, oud 22 jaren, werkman, wonende te Groede, thans gedetineerd alhier, ter zake van moedwilligen manslag. De procureur-generaal heeft in deze zaak 13 getuigen opgeroepen, waaronder 6 tevens als deskundigen. Het provinciaal gerechtshof iu Zeeland heeft jl. Zater dag de volgende arresten uitgesproken Gerardus de Munck, ond 22 jaren, werkman, wonende onder Grauw, was beklaagd als zou hij op den De cember jl., des avonds te ongeveer kwart over tien uren, arglistig hebben weggenomen en zich toegeëigend een tarwebrood, hetwelk lag in eene ongesloten kast, staande in de woonkamer der herberg van en bewoond door P. Sikkelerus te Hulst en ten diens nadeele, in welke herberg de beklaagde als bezoeker was opgenomen. Hij is schuldig verklaard aan diefstal gepleegd bij nacht in een bewoond huis, en, onder aanueming van ver zachtende omstandighedenveroordeeld tot eene cor- rectioneele gevangenisstraf van 45 dagenin eenzame opsluitiug te oudergaan, alsmede in de kosten der procedure. Andries Flipse, oud 60 jaren, arbeider te Cara- perland (Wissekerke) thans gedetineerd alhier, was beklaagd als zou hij ia den nacht van 12 op 13 Decem- cernber jl., tusachen 3 en 4 uren, na het buitenraam van het bewoonde achterkamertje der woning van Pieter de Smit onder CamperJand te hebben verbrokendoor gezegd raam zijn geklommen, en zich alzoo den toe gang tot die woning hebben verschaft en een aldaar aanwezigen, goed gesloten, eikenhouten lessenaar, bevattende een grauw linnen zakje met de som van f 27.50 aan rijksdaalders en guldens, een lossen rijks daalder, eenige quitantiën eu rekeningen, en eenige koperen voorwerpenarglistig hebben weggenomen en zich toegeëigendals zou bij met dien lessenaar ge vlucht zijn uit voornoemde woning en hem op eenigen afstand hebben opengebroken, op de weide van zekeren Mariuus J3roerse, en, met achterlating der overige bovengenoemde voorwerpen, het zakje met de som van f 27.50 daaruit genomen en zich toegeëigend hebben. Te voren was de beschuldigde bij arrest van dit hof dd°. *24 Mei 1S56 ter zake van diefstal, gepleegd in een niet bewoond doch gesloten gebouw door middel van inklimming, zulks na bevorens ter zake van diefstal te zijn veroordeeld geweest tot drie jaren kruiwagenstraf, veroordeeld tot eene correctioneele gevangenisstraf van driejaren. Thans is hij schuldig verklaard aan diefstal, gepleegd des nachts in een bewoond huis, met behulp van buitenbraak, inklimmingen binuenbraak, na vroe gere i veroordeeling tot gevangenisstraf van meer dan éen jaar, eu veroordeeld tot een tuchthuisstraf vatf 5 jaren, met last dat eeu uittreksel van dit arrest zal wor den gedrukt eu aangeplakt te Middelburg en Wisse kerke, ter plaatse waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in de kosten der procedure. Jl. Zaterdag is het vonnis van den krijgsraad te Haarlem, gewezen in de bekende zaak tegen de luite nants Ort en Thierry de Bye, iu een openbare terecht zitting uitgesproken, en teeft de auditeur-militair, namens den advocaat-fiskaal voor 's konings zee- en landmacht, daarvan geappelleerd aan het hoog militair gerechtshof der NederlandenBij het vonnis ziju beide beklaagden schuldig verklaard aan vechterij met een burger en, met toepassing van art, 20 van het reglement van krijgstucht, gesteld ter beschikking van den komman- dant van hun korps. Luitenant Ort is bovendien schul dig verklaard aan het uiten van een scheldwoord tegen iemand, zonder daartoe uitgetergd te zijn. Door den auditeur-militair was geconcludeerd tot schuldigverklaring van beide beklaagden aan moedwil lige mishandeling, welke geen ziekte of verhindering van te werken had ten gevolge gehad, en luitenant Ort bovendien aan het niten tegen iemand van een scheld woord, zonder daartoe uitgetergd te zijn; en geëischt veroordeeling van luitenant Ort tot eene gevangenisstraf van twee maanden, te ondergaan in eenzame opsluiting gedurende eene maand, en luitenant Thierry de Bye tot eene gevangenisstraf van eene maand, te ondergaan iu eenzame opsluiting gedurende vijftien dagen, en beiden, in stede der geldboeten, tot kamerarrest met acces, luitenant Ort gedurende achteu luitenant Thierry de Bye gedurende vier dagen. De krijgsraad heeft overwogen, dat, daar door gebrek aan bewijs niet kon worden beslist, op welke wijze de strijd was ontstaan tusschen de beklaagden en de getuige Grobbee, niet anders kon worden aangenomen dan dat de beide beklaagden zich hadden schuldig gemaakt aan vechterij, waartegen voorzien is bij art. 20 van het reglement van krijgstucht. Haartcour.) Gemengde berichten. Te Goes hebben eenige heeren de leiding op zich genomen van een feest op 1 April a., althans waaneer zij de noodige medewerking mogen ondervinden. Ook te Haarlem zal met de April-feesteneen gecostu- meerde optocht worden gehouden, waarin onder anderen de voornaamste personeo uit den tachtigjarigen oorlog zullen voorgesteld worden. Voorts zal eeu orgelconcert, met medewerking van de Haarlemsche zangverenigin gen, gegeven worden. De sociëteit De vereenigiDg zal des avonds haren leden een vauxhalaanbieden de on derofficieren van het 3« regiment huzaren zullen in den schouwburg eene voorstelling geven, en in twee of drie lokalen zal, door de zorg der feestcommissie, voor het publiek gelegenheid bestaan om des avonds feest te vieren. De gemeenteraad heeft eene subsidie van 600 toegestaan doch een voorstel tot het illumineeren van eenige gemeentegebouwen is verworpen. Daarentegen zal door de ingezetenen zeiven, te oordeelen naar de reeds gedane bestellingenvrij algemeen geïllumineerd worden. Te Groningen wordt het gebouw waarin het doof stommen-instituut gevestigd is gewijzigd en uitgebreid. Eeu heer te Goes vermiste eergisteren een aantal kippen; bij onderzoek vond hij een 16tal met afgebeten koppen en pooten in den tuin verspreid. De moordenaar werd tevens spoedig ontdekt en ontving als loou een goed schot hagel in den kop. Die moordenaar was een groote herdershond. Ongeveer 60 schildersknechts te Dordrecht hebben Vrijdag den arbeid gestaakt. Dienzelfden avond zouden huunc patroons met de werkbazen in het bouwkundig vak een bijeenkomst hebben om over de loonsverhooging te beraadslagen, en op die vergadering is ook werkelijk met eenparige stemmen besloten tot verhooging van het looa der bekwame knechts met 15 pet., in te gaan op 1 April a. De werklieden hebben met die verbooging genoegen genomen, mits zij terstond een aanvang neme. Heden hebben de knechts van een der voornaamste bakkers te Rotterdam hun werk gestaakt. Zij eischen verhooging van loon. In den Haag heeft een militair al stoeiende een kameraad zoo ernstig verwond dat hij terstond aan de gevolgen bezweken is. In de gemeente Oostellingwerf overleed dezer dagen op 82jarigen leeftijd iemand, wiens nalatenschap op 300,000 geschat wordt. Het opmerkelijke hiervan is dat de grondslag van dit kapitaal geweest is de som die de man ontving toen hij op 20jarigen leeftijd als plaatsvervanger voor de militie in dienst trad. Door bet muntcollege, den muntmeester en 's rijks stempelsnijders te Utrecht zullen gedenkpenningen worden vervaardigd, ter herinnering aan het Aprilfeest, en op den l«n April worden uitgestrooid. Volgens de Amsterdamsche dagbladen is te Am sterdam een belangrijke hoeveelheid gouden munten en zilveren penningen vermist: waaruit of door wieu wordt niet gemeld. Het Handelsblad meldt dat de som van 50,000 voor de oprichting van het gasthuis voor ooglijders te Amsterdam thans ten volle bijeengebracht is.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1