bekend, en al betgeen daaromtrent gezegd wordt berust uitsluitend op gissingen. De ministerraad ie Zaterdag langen tijd bijeen geweest, zonder dat met zekerheid gezegd kan worden of men tot eenig resultaat gekomen is. Dat de kansen voor een hardnekkig verzet of eene daarmede samenhangende oorlogsbedi eiging van de zijde van Engeland groot zijn, is zeer te betwijfelen. Daar mede stemt dan ook volkomen overeen de opmerking van the Observer, dat de regeering door de eerste nota van loid Granville geenszins definitief gebonden is, want dat daarin slechts geprotesteerd is tegen den eisch van indirecte schade. Met andere woorden: Engeland heeft niet gedreigd en zal ook niet dreigen en nog eens rijpelijk overleggen, voordat het zijne zienswijze met de wapenen in de vuist verdedigen zal. De hertog de Montpensier heeft een schrijven gericht aan de Spaansche kies-comités in de provinciën, waarin hij als caudidaat genoemd werd, waarbij hij iedere can- didatuur van de hand wijst. In hetzelfde stuk verklaart hij zijne aanspraken op den troon geheel op te geven en het herstel der Bourbons in den persoon van don Alfonso voor te staan. luitscliland. De «vrije gemeente" te Nürnberg heeft op eene door baar gehoudene vergadering besloten, om aan den rijksdag een adres te zenden met het verzoek, dat aan de dissidenten wettige vrijheid worde verleend, om hunne in rechten afgelegde verklaringen eenvoudig met «ja" of „neen" te bekrachtigen, in plaats van met den ofiïcieelen eed. De adressanten wijzen cr op, dat zij niet meer vragen dan ook aan de Mennonieten is toegestaan. De woelingen der katholieke partijen maken het de Daitsche regeeringen dikwijls la3tig, daar deze zich meermalen genoodzaakt zien om de rechten der geeste lijken te handhaven. Dezer dagen werd de pastoor Grunert te Insterbnrg door den bisschop van Ermland afgezet, omdat hij niet aan de pauselijke onfeilbaarheid gelooft. De heer Grunert was tevens belast met de gods dienstige belangen der militairen en met die van het werkhuis te Tapiau eu het krankzinnigengesticht te Allenstein. Hierin zag de regeering eene aanleiding om zich met de zaak te bemoeien, en reeds heeft de heer Grunert van de militaire autoriteit kennisgeving ont vangen, dat hij met de zorg voor de geestelijke belangen der militairen belast blijft. Het volgende voorval levert weder een treffend bewijs hoe treurig het nog in vele zaken in het zich steeds op zijne beschaving en ontwikkeling verheffende Duitschland gesteld is. Het betreft de huwelijken tusschen Israëlieten en Christenen, die voor twee jaren door het gerechtshof ia Oost-Pruisen onwettig werden ver klaard en na dien tijd waren de rechterlijke uitspraken dikwijls met elkander in strijd. Door een ministerieele beslissing is thans een einde aan die onzekerheid gemaakt. De lsraëlietische koopman Hirschberg in Potsdam verzocht aan den griffier van het kreitsgerecht aldaar, om de afkondigingen te doen plaats hebben voor het huwelijk met zijne tot de Evangelische gemeente be- hoorende bruid. Dit werd stellig geweigerd met kennis geving, dat hij, indien hij zijn huwelijk wilde voltrokken hebben, tot de kerk zijner bruid moest overgaan of deze zijn geloot moest aannemen. Het kreitsgerecht ver- eenigde zich met deze uitspraak en was van oordeel, dat in Pruisen het burgerlijk huwelijk slechts wettig was tusschen twee personen die beiden tot het Israelietische of een ander geloot behooren. Een beroep op het Kammergericht baatte niet. Dit rech terlijke college gaf te kennen „dat de bezwaren van den heer Hirachberg niet gegrond waren, daar, afgezien van de quaestie of volgens de bestaande wetten bet sluiten van een huwelijk tusschen een Israëliet en een dissidente geoorloofd was, de bezwaren van den heer Hirschberg niet in aanmerking konden worden genomen, omdat nergens was voorgeschreven in welk huwelijks-register zulk een huwelijk zou moeten worden ingeschreven." Volgens het besluit van 30 Maart 1857 bestaan er n. 1. 2 registers van huwelijken, éen voor Israëlieten en éen voor dissidenten. In de behoefte aan een register zou echter door den minister van justitie worden voorzien, want, nadat de heer Hirschberg diens hulp had ingeroepen kwam wel dra bil het Kammer gericht eene aanschrijving van het ministerie van justitie: „Als gij inderdaad inde verordening van 30 Maart 1857 een leemte hebt ont dekt, dan kan deze echter in geen geval tengevolge heb ben dat het sluiten van een voorgenomen huwelijk wordt verijdeld. Daarom bepaal ik: Huwelijken tusschen Israëlieten en dissidenten zullen zoowel in het register voor Israëlieten als in dat voor dissidenten worden inge schreven. Gij inoogt nu verder beoordeelen of zulke huwelijken geoorloofd zijn." Het Kammer gericht besliste nu, dat zulke huwelijken wettig konden voltrokken worden, en beval de andere antoriteiten aan, de zaak zooveel mogelijk te bespoedi gen. Het huwelijk is werkelijk reeds eenige dagen ge leden gesloten. Door den procureur-generaal bij het hoogste rech terlijke college te Berlijn is een lid van het openbaar ministerie bij dat college naar Leipzig gezonden om de zittingen in het h oog verraad -proces tegen Bebel, Lieb- knecht en Hepner hij te wonen. In weinig steden verwekt de tijd der verhuizing in het voorjaar zooveel drukte als in Berlijn. Er is ge brek aan woningen en reeds verscheidene jaren achter een hoorde men tegen den tijd van verhuizing klagen, dat duizenden zonder dak zouden zitten, en toch waren het slechts enkelen die in het werkbuis een onderkomen kwamen zoeken; de meesten hadden nog eene woning gevonden, Dat evenwel de behoelte aan woningen groot is kan daaruit blijken, dat de in aanbouw zijnde huizen reeds worden verhuurd lang voor zij gereed zijnzelfs voor dat nog trappen of vensters zijn aangebrachten zij dus nog verre van bewoonbaar zijn. De eigenlijke verhuis- drukte begint veertien dagen voor het eindigen van den huurtijd. Het „Intelligenzblatt", de van ouds geprivi- ligeerde moniteur voor uilen die woningen willen huren ol verhuren, wordt dan des avonds met spanning verbeid door honderden die nog niet van eene woning voor zien zijn, en terstond vliegen, als een schaar duiven, honderden in verschillende richtingen uit, om eerst zeer laat in den avond terug te keeren. Waren nog maar alle aanbiedingen van woningen ernstig gemeend, maar ook Jocus en Chicane spelen daarbij hun rol. Wil een huurder een lastigen huisheer plagen dan Iaat hij eene advertentie plaatsen: „daar of daar zijn tegen 1» April nog woningen te huur van 80 tot 150 thalerWee den atmen huisheer! Door een onverantwoordelijke trouweloosheid wordt de inhoud van de advertentie reqas bekend, zoodra zij in het anDonce- bureau is opgegeven, en een schaar van menschen die woningen zoeken richt zich terstond te voet en per rijtuig naar het opgegeven adres. Allen worden afgewezen, doch zij vertrekken niet zoo spoedig als zij gekomen zijn. Ieder geeft eerst zijn hart lucht niet tegen hem die aanleiding tot de steeple chase heeft gegevenmaar tegen den ellendigen huisheerde straatjeugd bemoeit zich natuurlijk ook met de zaak en begroet ieder nieuw aankomende met een oorverdoovend gejuich spoedig is de bende zoo talrijk geworden, dat de politie-agenten tusschenbeiden moeten komen cm eene stremming van het verkeer op straat te verhinderen. Dit tooneel duurt van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, begint den vol genden morgen reeds vroegtijdig, doch loopt gewoonlijk tegen den middag van den tweeden dag af; dan begint de stroom zich weer iu een andere richting te bewegen. In de laatste dagen zag men dergelijke voorvallen her haaldelijk in de Prinzenstrasse, Ziegelstrasse, Dresdner- strasse, Dosenthalerstrasse en Sebastianstrasse. Niet zelden hebben kluchtige gebeurtenissen plaats tot groot vermaak van het aanwezig publiek. Belgisclie brieven. Brussel 17 Maart. Morgen zal de Place de 1' Hotel de ville te Brussel den naam kunnen aanschouwen van den heer Langrand Dumonceau, den graaf van het heilige Roomsche rijk, den geliefden zoon van Pio nono, publiek aangeslagen als bedriegelijk bankbreukige en uit dien hoofde bij verstek veroordeeld tot tien jaren gevangenschap, aan geplakt op een bord naast een anderen dief, die even- eeus voortvluchtig en veroordeeld is tot vijftien jaren tuchthuisstraf. Het is tien tegen een dat geen enkel hoofd der cleri- cale partij het morgen wagen zal om over de Place de 1'Hotel de ville te gaan. Ziedaar dan het einde van hem, dien de heer Bras- seur handiger en bekwamer genoemd heeft bijna dan God zelf, dien het eerste katholieke congres te Meche- len als een gelukkige verschijning, als den profeet van een nieuw tijdperk, als den Columbus van de verchris- telijking van het kapitaal begroette! Die Weltgescliichte ist das AVeltgericht. Deze scboone woorden van den grooten dichter Schil ler zijn niet alleen van toepassing op de volken, maar ook op de personen. En omdat die woorden waar zijn, omdat alle mensche- lijke, handelingen, zoo goeden als kwaden, steeds hare natuurlijke en logische gevolgen hebbendaarom beven en sidderen heden de d'Anethans en de Notbombs, de Dedeckers en de Deehamps. Zij zien de justitie als een zwaard van Damocles boven hunne hoofden hangen. Reeds doet de akte van beschuldiging vermoeden dat men eerst aan den aanvang staat van het zoo rechtvaar dige zoenoffer dat aan de beleedigde openbare meening gebracht woidt. De rechter van instructie, de heer Celarier, heeft be- sloten verder te gaan en strenge rekenschap te vragen van die mannen, die, tot de hoogste rangen der maatschappij i behoorende, rijk en aanzienlijk zijnde, met onderschei- dingen en eereteekenen overladen, afgevaardigden, j ministers van staat of ministers in functie zijnde, niet j geschroomd hebben om zich in de meest gewaagde spe- culatiënin de onzedelijkste knoeierijen te steken alleen met het doel om zich te verrijken. De schoonzuster van Langrand is in de afgeloopen week ook gearresteerd. Zij is evenals de neef van den Belgischen ambassadeur te Berlijn, de heer Camille Nothomb, betrokken bij de verduisteringen der waar den ten nadeele van de aandeelhouders na de uitspraak van het faillissement en de vlucht van Langrand. Op andere tijden zou een schandaal, als de zaak Lan grand is, de partij die zulke mannen en zulke onderne mingen begunstigt en in bescherming neemt zekerlijk omvergeworpen hebben. Maar men zou inderdaad bijna i zeggen, dat de publieke opinie de kracht verloren heeft om verontwaardigd te zijn, niettegenstaande achtereen volgens de schandelijkste onthullingen en de ongeloofe- lijkate gebeurtenissen aan het licht komen! Doch men moet zich over niets meer verwonderen. De clericalen dragen hun doornenkroon blijmoedig, de schuldige leden hunner partij poseeren als martelaars, j en zij denken aan niets minder dan om hun macht uit te breiden bij de drievoudige verkiezingen, welke in de maanden Juni en Juli zullen plaatshebben. De bedrijvigheid en ijver der clericaie leiders en agen ten grenzen aan het ongeloofelijke.Aan geld geen gebrek dit wordt met volle handen uitgestrooid. Daarover be hoeft men zich niet te verwonderen. Evenals men on langs bij toeval vernomen heeft, dat een belangrijk ge deelte van den St. Pieterspenning, die bij de Belgische geloovigen bijeengezameld was, gebruikt werd om beurzen aan de universiteit te Leuven voor eenige ul- tramontaansche adellijken uit Rome te bestemmen, even zoo schijnt het dat een niet onaanzienlijk gedeelte dezer collecte, die ad majojem Bei gloriam bijeengebracht is, nog aangewend moet worden tot verbreidingTler clericaie propaganda in België, om de zegepraal der katholieken bij de aanstaande verkiezingen te verzekeren. Die kas wordt overigens gevoed uit een ontelbaar aantal bronnen, o. a. door de werken van weldadigheid voor de Chineesjes, door de vereeniging van St. Vincentius a Paulo, en door de werkzaamheden der kleine kunste naars, die heden door de clericaie dagbladen op zeer stichtelijke wijze aangekondigd worden. Kleine kunstenaarsHet denkbeeld is inderdaad schoon, en wie zal vertellen of de groote kunstenmakers er van profiteeren? Is het niet voor den roem en luister der kerk, en heiligt het doel de middelen niet? Na zich vast en stevig in de beide kamers genesteld te hebben wil de clericaie partij baar macht uitbreiden door zich de meerderheid in de gemeente-en provinciale raden te verzekeren. De groote middelpunten Brussel, Gent, Brugge enz., hebben nog liberale gemeenteraden, en alleen de provinciale raden van BrabantHenegou wen, Luik eu Luxemburg zijn nog liberaal. In deze regeeringslichamen moeten de clericaie candidaten nog gedrongen worden. Door de verdeeldheid der liberale partijdie in vol slagen staat van ontbinding verkeert, zullen de clerica len belangrijke overwinningen kunnen behalen. Maar het zal met dit werk gaan als met het kunstig opgetrokken geboaw van den heiligen Langrand. Het zal ineenstorten op den dagdat zij zullen gelooven het op grondslagen van graniet gevestigd te hebben en zij het zullen kronen met den clericalen domper. Zooals ik het Belgische volk ken, geloof ik dat zijn liberalisme, zijn haat voor alle slavernij en onderdruk king eerst dan herleven zullen, wanneer het zal bemerkt hebben dat België, buiten zijn wetende rotten borough van het ultramontaniame geworden is. .SrrtijMngm. Volgens brief van den gezagvoerder G. v. d. Borden, voerende het barkschip Susanna Elizabeth, dd. New- Castle New-South Wales 27 Januari jl., was hij den 22"1 aldaar behouden van Melbourne gearriveerd en dacht hij na 10 a 12 dagen de reis naar Hongkong te vervol- gen. Schip en equipage waren in goeden staat.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3