öuitftUanï». Algemeen overzicht. De Fransche nationale vergadering heeft gisteren het debat over de Ünancieele voorstellen aangevangen eu de algemeene beraadslagingen ten einde gebracht. Heden zullen de afzonderlijke ontwerpen aan de orde gesteld worden. De commissie heeft in hare laatste vergadering eene reductie van 30 millioen op het budget gevraagd en vooral het hooge cijfer van de begrooting van oorlog bestreden. Thiers heeft slechts eene vermindering van 10 millioen toegestaan en in overeenstemming daar mede er in toegestemd dat het effectief van het leger van 460,000 op 440,000 man gebracht zal worden. Het tekort op het budget ad 140 millioen zal eensdeels, ten bedrage van 50 millioen, gedekt worden door belastin gen, welke zoowel door db regeering als door do com missie goedgekeurd zijn, terwijl over de dekking der resteerende 90 millioen verschil van gevoelen bestaat tusschen de commissie en Thiers, die zijn geliefkoosde belasting der grondstoffen nog niet wil opgeven. Verschillende leden hebben gisteren in de openbare zitting op meer bezuiniging aangedrongen en de posten aangewezen waarop die zou kunnen worden toegepast Natuurlijk, bekleedde daaronder de begrooting van oorlog een eerste plaats. Thiers heeft persoonlijk de tribuue beklommen zeker bij gemis aan een defini tieven minister van financiën om het budget te ver dedigen. Hij erkeudo dat de uitgaven zeer hoog waren, maar noemde die de onvermijdelijke erfenis van het ver- ledene. De reorganisatie van bet leger eischte vermeerde ring van uitgaven, die echter slechts voorbijgaande zouden zijn, want de regeering organiseerde het leger niet om oorlog te vocron, maar omdat zij partij moest trekken van de treurige ervaring van den laatst en oorlog. De afgevaardigden mogen zich door deze woorden van Thiers laten overhalen om de hooge begrooting van oor log goed te keuren, buiten Frankrijk zullen er weinigen gevonden worden, die ook maar eenigszins geloof zullen hechten aan deze voorspiegelingen, dat de Fransche regeering na de noodzakelijke reorganisatie van het leger eene vermindering van het oorlogsbudget zal voor stellen, omdat zij niet met het oog op een oor log hare weerbaarheid vermeerderde. Het 'Engelsche ministerie von buitenlandsehe zaken heeft bekend gemaakt dat de officieele opzegging van bet Fransch-Engelsche handelstractaat door de Fran sche regeering gisteren heeft plaats gehad. Wel was het te voorzien dat Thiers van deze bevoegdheid, bem door de nationale vergadering verleend, na een niet al te lang tijdsverloop gretig gebruik zou maken, doch nog steeds hoopte men, (lat de een of andere onvoorziene gebeurte nis een der grootste en schoonste monumenten van het keizerrijk voorde vernielende slagen van het protectio nisme behoeden zou. Tot groot nadeel van Frankrijk is die hoop niet verwezenlijkt, en met bijna mathematische zekerheid kan men voorspellen, dat, nu- van de*n kant van Engeland geen bezwaren meer geopperd kunnen worden, Thiers zijne belasting der grondstoffen ook wel zal weten door te zetten. De heer Gladstone beeft gisteren in bet lagerhuis medegedeeld, dat de ministerraad heden over het ant woord der Vereenigde staten beraadslagen zal. Hij voegt er bij, dat de regeering geene raededeelingen daarom trent aan bet parlement doen zal dan nadat de zaak in den ministerraad behandeld is. De heer Horsmann kon digde zijn voornemen aan, om bij de regeeringer op aan te dringen dat de voorstellen, die zij aan het kabinet van Washington in antwoord op deze nota wenscht te doen, vóór de definitieve aanneming aan het parlement zullen medegedeeld worden. Van het middel, dat volgens de dagbladen door de Amerikaansche regeering aan de hand gedaan wordt om tot een vergelijk tusschen beide partijen te geraken, is niet veel heil te verwachten. Wanneer Amerika bij zijn eisch tot vergoeding der indirecte schade volhardt en Engeland daarentegen dien eisch in strijd met het trac- taat van Washington onbillijk blijft noemen, dan is het bijna onmogelijk dat beide landen het op dien verschil lenden grondslag ooit omtrent een maximum van schade vergoeding eens zuilen worden. Daar Amerika juist op de indirecte schade de grootste som baseert, is het dui delijk dat het maximum van Engeland steeds zooveel lager dan dat van Amerika, of het maximum van Amerika steeds zooveel hooger dan dat van Engeland wezen zal, als Amerika voor de indirecte schade meent in rekening te moeten brengen. Enkele Pruisische bladen doen gelooven, dat de mi nister van eeredien8t het voornemen aan den dag gelegd heeftom langs wettigen weg de belangen en aangele genheden der oud-katholieken te regelen. De beer Falk zou volgens die bladen reeds den bi-schop van Ermeland, dr. Krementz, aangeschreven hebben om de gevolgen zijner cx-communicatiën, welke voor staats burgers toestanden in het leven roepen in strijd met de bestaande wetten, weg te nemen en op te heffen. De bladen voegen er bij dat, wanneer de bisschop mocht blijven weigeren om aan dezen eisch te voldoen, door deu staat besluiten uitgevaardigd zullen worden tot waarborging der rechten van alle staatsburgers, zonder onderscheid van gezindte en geloof. De openbare ineening in Oostenrijk opponeert ook meer en meer tegen het besluit van den minister Stremayr, dat, hoewel in strikte overeenstemming mot de bestaande wetteneen groot gedeelte der Duitsch-Oostenrijkers van het genot van eenige staats burgerlijke rechten berooft. Voor eenige dagen reeds drong de Neue ireio Presse met recht op de wijziging der verouderde wetten aan en in dienzelfden geest- is in de Duitsche grond wets-vereen igingen in Bohemen en Moravië een adres aan den minister aangenomen, dat door den bekenden oud-katholieken Praagschen pro fessor Schulte is opgesteld. In beide vereenigingen werd op gematigdheid aangedrongen en een votum van afkeuring oyer het besluit des ministers met groote meerderheid verworpen. Trouwens de heer Stremayr schijnt meer en meer te begrijpen dat zijn besluit een onhoudbaren toestand in het leven geroepen heeft. Toen gisteren in den rijksraad zijn voorstel aan de orde was, om een half millioen uit te trekken tot verhooging van de bezoldiging der lage katholieke geestelijkheid, werd dit eerst goedgekeurd nadat hij het voornemen te kennen gegeven had om eveneens aan de geestelijkheid der oud- katholieken gelijke voorrechten te verschaffen. iaaïsie berichten. Versailles 16 Maart. De militaire commissiewelke belast is met het on derzoek naar de oorzaken en omstandigheden, die tot de capitulatie der versterkte plaatsen in den laatsten Fransch Duitschen oorlog geleid hebbenheeft heden met twee stemmen meerderheid tot de verwijzing van maarschalk Bazaine voor een krijgsraad besloten. In ieder geval zal het aan de beslissing van de nationale vergadering overgelaten worden, in hoeverre aan dit besluit gevolg gegeven zal worden. Uit frankrijk- De commissie uit de nationale vergadering die belast is met het onderzoek van een wetsontwerp tot bescher ming van den eigendom in Algerië beeft besloten, dat in beginsel de Fransche wet op onroerende goederen ook in Algerië zal worden toegepast. In de bijeenkomst waarin dat besluit werd genomen, heeft een belangrijke discussie plaats gehad tusschen de heeren Warnier, Lucet, Lambert, Patissier, Humbert en den hertog van Aumale. De laatste heeft vooral het donkbeeld verdedigd, om de algemeene beginselen van de Frans.he wet ook in Algerië toe te passen, doch met die toepassing slechts te beginnen in plaatsen waar het individueel eigendomsrecht reeds wordt erkend. De commissie fot onderzoek van het wetsontwerp op den arbeid van kinderen in fabrieken heeft in haar laatste bijeenkomst dc quaestie van de inlichting der werkplaatsen met het oog op de gezondheid der werk lieden behandeld en tot rapporteur den heer Eugöne Talion benoemd. Aan de leden van de nationale vergadering is het rapport van den heer Eobert de Massy uitgereikt, over het wetsontwerp tot intrekking van de decreten van 22 Januari 1852 betreffende de goederen van de familie Orleans. Het wetsontwerp zooals het thans door de com missie wordt voorgesteld, bevat in de eerste plaats eene bepaling tot intrekking van de decreten van 22 Januari 1852. In artikel 2 wordt bepaald, dat de roerende en onroerende goederen, die krachtens de genoemde decre ten in bezit van den staat zijn en nog niet zijn vervreemd, terstond zullen worden teruggegeven. De nog niet betaalde prijzen van verkochte goederen ot hakhout en de nog niet verschenen annuïteiten zullen met het genot der rente, te rekenen van 1 Januari 1872, eveneens worden gerestitueerd. De directeur van het dagblad le Radical, de heer Jules Mottu, is, tengevolge van een verhoor door den rechter van instructie, gearresteerd, dooh men verzekert-, dat deze arrestatie geen politieke oorzaken heeft, maar in verhand staat met zijn onlangs uitgesproken faillisse ment. Op initiatief van den voorzitter van den gemeen teraad van Parijs, den heer Vautrain, hebben de afge vaardigden van het departement van de Seine in de nationale vergadering eene bijeenkomst gehouden, waarin de heer Vautrain zijne collega's uitnoodigde, om maatregelen te beramen teneinde te trachten van den staat vergoeding te verkrijgen voor de 200 millioen francs die de stad aan de Pruisen had moeten opbrengen. De schulden der hoofdstad bedragen 2 milliarden en het budget bad behoefte aan die 200 millioen. Eene commis sie werd benoemd, bestaande uit de heeren Andié, Adam, Gambetta, Denermandie, Tirard en de Ploeue, die zich over deze zaak tot de regeering zal wenden. De commissie uit de nationale vergadering voor de reorganisatie -van het lager onderwijs heeft het beginsel van het verstrekken van kosteloos onderwijs aangeno men voor alle kinderen wier ouders, volgens de stateD, door de plaatselijke schoolcommissie op te maken, zullen blijken onvermogend te zijn om daarin te voorzien. Deze lijsten moeten echter door de gemeenteraden en de departementale raden worden onderzocht en gear resteerd. De ouders of voogden van de kinderen die kosteloos onderwijs ontvangen zullen kunnen kiezen tusschen de staatsscholen of de vrije scholen. In de militaire kringen te Parijs is het gerucht in omloop dat generaal Cissey aan de kamer een krediet van 200 millioen zal vragen, uitsluitend ten behoeve van bet wapen der genie, teneinde nieuwe verdedigings werken te kunnen aanleggen. De helft van die som zou bestemd worden voor den bouw van 20 forten bij Parijs, die ieder 40 millioen zouden kosten de overblijvende 20 millioen zouden worden besteed om de booldstad zelve in krachtiger staat van verdediging te brengen. Het krediet zou echter niet over een jaar, maar over ver scheidene jaren loopen. Bcctijöintjm. Gisteren is van Veere naar zee gezeild de Engelsche brik Economy, gezagvoerder J. Baxter, in ballast naar New-Castle. ^anöflsbrrirl]t£tt. Graanmarkten enz, Vlissijjgbx 15 Maart. Boter f 1.34 a f 1.30 per kilo gram. Prijzen ran effecten. Amsterdam 16 Maart 1872. Nederland. ♦Certific. Werkelijke schuld. 2$ pet. 56$ ♦dito dito dito 3 66$ *dito dito dito 4 88 *Aand. Handelmaatschappij 44 134$ ♦ditoexploitatie Ned. staatssp 123$ België. *Oertificaten bij Rothschild 2$ Frankrijk. *Insehrij vingen.3 *dito5 Rusland. ♦Ooligatiën 1798/1816 5 98$ ♦Certific. adm. Hamburg 5 70 ♦dito Hope O. 1855, 6C serie 5 85$ ♦Cert. 1C00 1864 5 „96$ ♦dito f 1000 1866 5 96 f$ ♦Loten 1866 5 „250 ♦Oblig. Hope&Co.Leening 1860 4$ 69,^ ♦Certific. dito 4 74$ ♦Inscripfc.Stieglitz&Oo.2«a4*L. 4 ♦Obligat-iën 1867—69 4 74$ ♦Certificaten 6 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 234 ♦Oblig. dito 4 Obl. spoorweg Poti-Tiflis .5 91J dito dito Jelez Orel 5 91$ dito dito Charkow Azow. 5 Polen. ♦Schatkistobligatiën4 Oostenrijk. *0blig. metail. in zilver Jan.Juli 5 63 ♦dito dito April/Oct. 5 63 ♦dito in papier Mei Nov. 5 58 ♦dito dito Febr./Aug. 5 58 Italië. Leening 1861 5 Spanje. *Obligaticn. Buitenl. 1867—70. 3 31$ dito 18713 31,3, dito Binnenlandsche 3 26$ Portugal. *Obl. 1856—62 .3 40$ ♦dito 1867-69 3 „40$ Turkije. dito (binnenl.)5 50$ Egypte Obl. 1868 7 84$ Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 n 94j ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 97$ ♦dito dito dito (1885) 6 98$ ♦Obl. Illinois. 7 93$ ♦dito dito Redemtion 6 Oblig. Atl.Gr.W Spw.Ohiosec.(7p) 77$ dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures8 Obl St.Paul &Pae.Spw. l'sec. 7 dito dito dito 2csec. 7 74$ dito dito 1869 dito 7 74$

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3