OÜRANT. N° 64. Vrijdag 1872. 15 Maart. Ten einde te kunnen voldoen aan de vele aanvragen welke nog steeds bij de uitgevers inkomen, om exemplaren van het nomrner der Middelburgsche courant dat op den dag der opening van den spoorweg, ajhier ver schenen is, hebben zij beslóten 'van 'dat nommer een tweede uitgave ter perse te leggenwaarin ook de in latere nommers vermelde bijzonderheden omtrent het ge vierde feest zijn opgenomen. Deze uitgave is a 15 cent per exemplaar aan het bureau verkrijgbaar. Middelburg H Maart. Bij de tweede kamer is van den minister van oorlog een nota van wijzigingen op het wetsontwerp tot rege ling en voltooing van het vestingstelsel ingekomen. De discusssie over bet ontwerp tot herziening van het reglement van orde der kamer is, in de zitting van heden, tot artikel 31 gevorderd. De meeste amende menten werden verworpen, alsmede artikel 22 van het ontwerpluidende„Wanneer een wetsvoorstel naar de afdeelingen is verzonden, kan de kamer op voorstel van de centrale atdeeling ot van een lid der kamer beslissen, dat het niet op de gewone wijze maar als een voorstel van grooten omvang of van wijde strekking zal worden behandeld. Begrootingswetten worden altijd op de gewone wijze behandeld." Een amendement van de heeren Godefroi, Jonckbloet en Tak, strekkende tot instelling van vaste rapporteurs, is met 31 tegen 28 stemmen aangenomen. Aan den heer Nierstrasz is verlof verleend, om tot de regeering eene interpellatie te richten over de deelne ming van Nederland aan de in Weenen te bonden conferentie tot regeling van de maatregelen betreffende de veepest. Bij den raad van state, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is gisteren o. a. ingekomen een konink lijk besluit van 5 dezer, houdende afwijzing van het beroep van den raad der gemeente IJzendijke van een besluit van gedeputeerde staten van Zeeland, waarbij de goedkeuring is onthouden aan het raadsbesluit be trekkelijk het bedrag der jaarwedde van den hoofdon derwijzer aan de openbare lagere school in gemelde gemeente. De Staats-courant bevat de verslagen van de commis- siën, belast met het afnemen van het examen van hulp apotheker en apotheker van 1 Augustus 1871 tot 1 Angustus 1872. Met ingang van den 20«n dezer zijn benoemd tot directeur van bet vereenigd post- en telegraafkantoor te Bodegraven, C. Saton, en te Boskoop, T. Tulleken beiden tot dusver postdirecteur. (Staats cour.) Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan G. A. N. J. Jan sen, adjanct-commies bij het departement van justitie, tot het aannemen en dragen der versierselen van officier der orde van Nichan Iftihar, hem door Z. H. den bey van Tunis geschonken, «n aan B. Léon, deurwaarder bij de arrondissoment8-rechtbank te 's Gravenhage, tot het aannemen en dragen der versierselen van kommandeur der orde van Santa Rosa, hein door den president der republiek Honduras geschonken. hooge raad, Benoemd tot raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden m'. J. W. Schuurman, thans raadsheer in het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland. belastingen. Opgeheven de volgende ontvangkan toren der directe belastingen en accijnsen, gevestigd te Zoeterwoude, bestaande uit de gemeente van dien naam, Leiderdorp, bestaande uit de gemeente van dien naam, en Zegwaard, bestaande uit de gemeenten Zegwaard, Zoetermeer en Benthuizen; de gemeente Voorschoten afgescheiden van het ontvangkantoor der directe belas tingen en accijnsen, gevestigd te Stompwijk, met toe voeging daarentegen van de gemeenten Zegwaard en Zoetermeer, zoodat het kantoor Stompwijk alsnu zal be vatten de gemeenten Stompwijk, Veur, Zegwaard en Zoetermeer; de gemeente Benthuizen gevoegd bij bet ontvangkantoor der directe belastingen en accijnseD, gevestigd te Hazerswoude c.sonder voortdurend beheer van den tegenwoordigen titularis F. M. J. van Ghert; ingesteld een nieuw ontvangkantoor der directe belas tingen te Leiden (buitengemeenten), residentie Leiden, voor de gemeenten Zoeterwoude, Leiderdorp en Voor schoten; vastgesteld dat het ontvangkantoor Leiden (buitengemeenten)bevattende de gemeenten Zoeter woude, Leiderdorpen Voorschoten, zal worden ingedeeld bij de conti ole Leiden; dat het ontvangkantoor Rijswijk, bevattende de gemeenten Rijswijk en Wateringen, zal worden afgescheiden van de controle 's Gravenhage (tweede afdeeling) en daarentegen zal worden ingedeeld bij de conti ole Delft. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Stompwijk c. a. M. Scliaalje, thans ontvan ger derzelfde middelen te Zoeterwoude; te Leiden (bui tengemeenten), residentie Leiden. E. G.de Gelder, thans ontvanger derzelfde middelen te Leiderdorp; te Bode graven c. a. J. G. Oosterbaan, thans ontvanger derzelfde middelen te Zegwaard c. a. leger. Overgeplaatst bij den generalen staf, de kapi tein H. F. O. Hardeuberg, van bet regiment grenadiers en jagers. Onderwijs. Vanwege den minister van staat en van binnenland- sche zakeD wordt ter algemeene kennis gebracht, dat de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs voor het jaar 1872, zullen worden afgenomen in den loop der maanden April en Mei aanstaande. Zij die zoodanig examen wenschen af te leggen, be- booren zich vóór 1 April 1872 schriftelijk aan te mel den aan het departement van binnenlandsche zaken. Marine en leger. De minister van oorlog heeft, bij circulaire van 20 Fe bruari jl., aan de bevelhebbers in de militaire afdeelin gen eenige tactische aanbevelingen en voorschriften toegezonden met het oogopeen oorlogstoestand. Daarin wordt gezegd, dat, met het. oog op onze toestanden bij spoedig opkomend oorlogsgevaar en naar aanleiding van de ondervinding door de jongste mobilisatie des legers opgedaan, door den generaal-majoor, cbef van den gene ralen staf, eene tactische instructie werd ontworpen waarmede de minister van oorlog zich zeer wel heeft kunnen vtreeDigen. Hoewel die instructie eerst in oor logstijd tot volledige toepassing kan komen, moeten echter de oefeningen in tijd van vrede die toepassing voorbereiden en mogelijk maken, zoowel door methode van oefening als door den te bereiken graad van ge oefendheid. Een en ander Jaat nog te wenschen over. Daartoe behoeft o. a. slechts op de volgende hoofdzaken te worden gewezen: 1°. de tegenwoordige tijd eischt voor de cavalerie eene meer zorgvuldige en methodische opleiding in den actieven voorpostendienst; 2°. de oefe ningen in het doorsneden terrein, in het polderland, waaruit ons land voor een groot gedeelte bestaat, wor den in het algemeen nog te veel verwaarloosd, en juist die geoefendheid, welke de tegenpartij niet ot niet in die mate kan hebben, kan en moet ons een groot over wicht verschaffen; 3". de oefeningen van twee of drie gecombineerde wapens behooren nog te veel tot de uit zonderingen, en bestaan dan te uitsluitend in zooge naamde manoeuvres of spiegelgevechten. De minister heeft het wenschelijk geacht, die instructie reeds nu ter algemeene kennis te brengen, en te bepalen dat zij eer lang bij de koninklijke militaire academie algemeen verkrijgbaar zal worden gesteld. De tactische aanbevelingen en voorschriften, met het oog op een oorlogstoestand gegeven, betreffen a Den dienst in het algemeen. Geconcentreerde huis vesting. Maatregelen in de kantonnementen enz. tot marschvaardigheid. Regeling van voeding en marseh. Oefeningen. b Den voorpostendienst. Actieven en staanden voor- postendiensti Schildwachten en patrouilles. Parool (woord) en eontreseinhuishoudelijke teekens. Consignes betrekkelijk het toelaten binnen en buiten de voorposten. Maatregel tegen verrassing. Optische signalen tusschen voorposten en hoofdpost in spoed vereischende gevallen Aflossing van de voorposten. Kommando. Kondschaps- dienst. Onverwachte verschijning van den vijand binnen onze liniën. c Het gevecht. Elementaire gevechtsregelen. In fanterie. Artillerie. Cavalerie. Speciale aanbevelingen voor gevechtshandelingen in het Polderland. Gevechts voering. Gewonden. Koloniën. Blijkens Indische berichten van 20 Januari jl., is het den gouverneur-generaal bij een persoonlijk onderzoek te Batavia gebleken, dat de personen die voor het water waren gevlucht goed gehuisd en gevoed werden. De vluchtelingen hadden hun goed gered. Mensehen- levens zijn er niet te betreuren geweest. Staats-cour De gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië heeft de volgende beschikkingen genomen (Javasche courant van den 26e<> Januari.) civiel departement. Verleend: een tweejarig ver lof naar Nederland, wegens ziekte, aan den commies op het adsistent-residentiekantoor te Sampang (Madura) D. Mulder en aan den gewezen klerk op het residentie kantoor te Cheribon C. Geerlofs, thans op wachtgeld. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioen, de in de uitoefening zijner bediening geschorste cipier bij het civiel en mili tair gevangeuhuis te Weltevreden P. Koot; uit zijne be trekking, de civiele gezaghebber van Beloe, E.F. Kleian. Benoemd: bij het departement van binnenlandseh bestuur, tot lc° commies, de ambtenaar op nonactiviteit J. P. do Vries en de 2e commies bij het departement jonkheer L. Th. Hora Siccama; tot 2en commies de 3c commies bij dat departement F. Beynon; tot 3®° com mies W. C. C. Bleckmann, thans zonder bezoldiging werkzaam bij dat departementtot lcn commies op het residentiekantoor te Batavia, de ambtenaar op nonacti viteit C. Beynontot griffier bij de landraden teMeester- Cornelis en Bekassi, de ambteuaar op nónactiviteit W. H. Simon; tot hoofdonderwijzer aan de openbar© eerste lagere school te Samarang, de hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school te Pasoeroean L. C. Pol derman; tot hoofdonderwijzer aan de openbare eerste lagere school te Padang, de hoofdonderwijzer aan de openbare tweede lagere school aldaar N. Poltot hoofd onderwijzer aan de openbare lagere school te Pasoeroean, de hoofdonderwijzer aan de openbare .'agere school te Ban j ."etnas M. A. Ter wen; tot hoofdonderwijzer aan de openbare tweede lagere school te Padang, de 1« hulp onderwijzer aan de openbare derde lagere school te Soerabaija W. F. den Broeder; tot hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school te Malang, de D hulponder wijzer aan de openbare derde lagere school te Samarang, K. G. van WijDen; tot hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school te Banjoemas, de D hulponderwijzer aan de openbare tweede lagere school te Soerabaija A. Bom mel; tot lïn hulponderwijzer aan de openbare derde lagere school te Soerabaija, de D hulponderwijzer aan de openbare eerste lagere school aldaar J. G. Tbeunissen; tot le" hulponderwijzer aan de openbare derde lagere Bchool te Samarang, de hulponderwijzer aan de openbare lagere school to Ngawi J. Zeven. (Javasche courant van den 30tn Januari.) civiel departement. Verleend: een tweejarig ver-

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1