MIDDELBÜRGSGHE COURANT. N° 63. Donderdag 1872. 14 Maart. Ten einde te kunnen voldoen aan de vele aanvragen welke nog steeds bij de uitgevers inkomen, om exemplaren van het nominer der Middelburgsche courant dat op den dag der opening van den spoorweg alhier ver schenen is, hebben zij besloten van dat nommer een tweede uitgave ter perse te leggenwaarin -ook de in latere nommers vermelde bijzonderheden omtrent het ge vierde feest zullen worden opgenomen. Deze uitgave zal morgen voormiddag a 15 cent per exemplaar aan het bureau verkrijgbaar worden gesteld. Middelburg 13 Maart. De provinciale staten van Utrecht hebben gisteren in plaats van wijlen mr. J. K. van Goltstein, tot lid van de eerste kamer der staten-generaal gekozen mr. W. baron van Goltstein, oud-lid der tweede kamer, en wel in her stemming met mr. W. J. Royaards van den Ha wet houder te Utrecht. De gekozene bekwam 20, de heer Royaards 17 stemmen. Men schrijft ons uit 'sGi^avenbage van 12 dezer: „De Rotterdamsche waterweg is dan gelukt! Althans een geul van 32 decimeter is thans aanwezig, een Har wich-boot is den nieuwen Maasmond uitgestoomd, en heeft practisch de omstandige peilingen bevestigd die dezer dagen werden uitgevoerd, en waarvan de cijfers door de dagbladen, a la larbevan de wet van 1869, in R ij n 1 a n d- sche voeten (ineen noot werd daarop nog eens opzette lijk gewezen) werden gepubliceerd. Zou dan het advies van zoovele deskundigen, van de hydrographie der marine en van dat aantal ingenieurs dat de zaak besprak, onge grond zijn, en de heer Calana de kroon op het hoofd hebben gekregen Jammer dat deze reeds voor eenigen tijd tot Leeuwen-ridder is geslagen; de booze wereld zei toen dat de decoratie gegeven werd terwijl de wer ken nog in vollen gang waren, omdat de hoofdingenieur waarschijnlijk het welslagen evenmin beleven zou als Nederland! want voor zulk een succes, in allen op zichte tegen wind en stroom, tegen natuur cn leer in behaald, mocht werkelijk wel een extra versierd kruis worden verleend. Men zou, als Bastiat voor de beste be antwoording van de prijsvraag naar den werkkring van den staat, er wel m prix d'un million avec couronnes, croix et mbans voor mogen uitloven.... Maar zijn we nu reed» aan het einde? Is Rotterdam nu voor goed geholpen en de nieuwe Maasmond verzekerd? Ziedaar eene vraag die ik,leek in het valt zelfs geen dilettant-waterbouwkun digeevenmin met neen als met ja durf beantwoorden. A Is bijdrage tot haar beantwoording door meer bevoeg den, diene alleen dat ik nog dezer dagen van nieuwe, en groote, en dure plannen hoorde, neerkomende op afdam ming van het Haringvliet en kanalisatie van het eiland Goedereede, teneinde Brouwershaven tot voorhaven van de tweede koopstad van Nederland te maken. Dit plan pleit niet voor een zeer stellige verwachting van den nieuwen Rotterdamsche waterweg, waarvoor thans reeds zooveel is ten offer gebracht, en waarvoor de laatste en zwaarstwegende loodjes nog in de schaal moeten gelegd worden. „Maar soyons oplimistes. Ook op een ander terrein mogen wij die beminnelijke eigenschap ten toon spreiden, op 'tparlementaire, waar 'ter anders vrij donker uitziet. Zooals ge gezien hebt, was ik juist ingelicht ter zake van de inkomsten-belastingde ontknooping van dat treur spel is nu na afloop van het Paasch-reces bepaald. Dit is dan ook niet de lichtstraal waarop ik wijzen wil; de aanneming van het wetsontwerp op de coalitiën (de „wet om werkstakingen gemakkelijk te maken," zooals de bij het Dagblad zwerende old foggies der Besogne-kamer haar noemen) door onze tweede kamer bedoel ik. Erg nuttig is die partieele wijziging van den Code pénal niet te noemenafschaffing van een wet die niet uitgevoerd wordt is eigenlijk monnikenwerk. Maar dat onze tweede kamer het ontwerp zou hebben afgestemd, haar weige ring om een inderdaad onbillijke wetsbepaling, wanneer dat voorgesteld wordt, in te trekken, zou in onze dagen van spanning een zeer bedenkelijk en ontmoedigend verschijnsel geweest zijn. „Vreemd; alsof 'thaar te doen was om den goeden indruk dezer stemming weg te nemenbesluit nu ech ter de kamer het door den minister Delprat gewijzigd militie-wetsontwerp niet in de afdeeliugen te onderzoe ken voordat een nader ontwerp omtrent bet vesting stelsel zal zijn ingediend, een besluit dat, met het oog op het nog voorbanden liggend werk, gelijk staat met een verschuiven der behandeling tot het volgende zit tingjaar. Dit besluit, door den heer de Roo geprovoceerd, maakt vooral een vreemd contrast met de verwijten alsof 't der regeering geen ernst was met de verhooging van 's lands weerbaarheid, die den geavanceerd-libera- en in den mond bestorven zijnen die schering en inslag uitmaken der veelvuldige militaire artikelen van het met den kapitein-afgevaardigde zeer bevriend Vaderland. „Er moge grond zijn voor de bewering dat de vesting wet uit een technisch oogpunt de grondslag van ons de fensiestelsel moet zijn, waarvan o. a. de sterktebepaling van het militiecontingent afhangt. Maar een der moreeie hoofdzaken der verbetering van bet gehalte van ons leger, en dat daarvan heel wat afhangt voor de weerbaarheid eens lands vertoonden ons verleden jaar Duitschland en Frankrijk zoowel positief als negatief, de afschaffing van plaatsvervanging en nummerverwis- seling, was de hoofdtrek "an het nu buiten behandeling gelaten wetsontwerp. En die groote verbetering zal nu, zelfs onder de gunstigste omstandigheden, ook nog in 1873 niet kunneD ingevoerd worden. Men vergeet ook dat het cijfer-bezwaar 'gemakkelijk is weg te ruimen door bij amendement de gebeele bepaling van het con tingent uit de militiewet te lichten, en die telken jare, naar gelang van omstandigheden, aan _het uitvoerend gezag over te laten. „Het doet mij genoegen dat eindelijk het Bijblad eens in de kamer ter sprake is geweest. Dat laat waarlijk heel wat te wenschen over, zoowel om de reeksen indigeste en veelal overtollige cijfers waarmede men het altijd met even groote letters vol drukt en die het tot onbruik bare, althans onhandzame folianten maken, als om het laat verschijnen der bijlagen. Zoo ontvingen de geabon- neerden o. a. half Januari de wetsontwerpen en daarover gewisselde stukken die reeds half December door de kamer waren gedebatteerd en afgedaan. Ik geloof niet dat 'tligt bij de commissie voor de stenographie, noch bij den directenr van het Bijblad zelfs, maar eer bij de lands drukkerij, die in 't leven schijnt te blijven, evenals de Staats-courant, om alle bezwaren eener staatsindustrie aanschouwelijk voor te stellen. Niet dat deiv.dustrie zelve ten achteren is, integendeel worden er op 's lands drukkerij tegenwoordig o. a. staaltjes van „natuurzelf- druk" (den kunstnaam ken ik niet) gegeven, die zeer net moeten zijnonder de hooggeplaatste heeren en vooral dames die daar bouquetjes en bloemetjes hebben zien afdrukken is althans maar éen stem over de aardige en lieve uitvoering. Maar leg de kosten van het groote personeel en der technische capaciteiten van Staats courant en landsdrukkerij eens naast die waarmede par ticulieren werken moeten, en ge zult versteld staan, ook zonder dat ge de hemelsbreed verschillende resultaten in rekening neemt. „Nog éen woord en ik ben weer uitgepraat. De Nieuwe Rotterdamsche courant zag in mijn laatsten brief over het ontslag van den generaal Engelbregt een poging om de verantwoordelijkheid voor regeeringsdaden van den minister op den koning over te brengen. Ik vermeld dit pour la rareté du fait, opdat uwe lezers, die, naar ik hoop, mijn brief hebben gelezen, eens kunnen oordee- len hoever de Rotterdamsche redactie 't gebracht heeft in de kunst van lezen. Ik ben dankbaar voor de opmerk zaamheid aan de oevers van de Maas aan mijn schrijven geschonken; maar men ga, bid ik, éen stapje verder men blijve niet staan op de tegenwoordige hoogte, men leze eerst geheel en versta dan wèl. Dan, maar dan ook alleen, ben ik volkomen bereid mij te verantwoorden." Benoemingen en besluiten. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belas tingen en accijnsen te Schagen o. a. (Noord-Holland), jonkheer S. R. van Spengler, thans ontvanger der directe belastingen in- en uitgaande rechten en accijnsen te 's Heerenberg; der directe belastingen in- en uitgaande rechten en accijnsen te 's Heerenberg, B. C. Charbon, thans ontvanger der directe belastingen en accijnsen te 's Gravenpolder c. a. (Zeeland.) leger. Op pensioen gesteld, op verzoek, ten bedrage van 1005 's jaars, de kapitein C. L. D. Muschart, van het 6« regiment infanterie. Benoemd bij het wapen der infanterie: bij het 4e regi ment tot le» luitenant (naar onderdom van rang) de 2e luitenants P. L. H. Mansvelt en H. A. Russer, beiden van het korps: bij het 6e regiment, tot kapitein 3C klasse (naar ouderdom van rang), de 1« luitenants W. S te veis, van het 4e regiment, en N. van Hille, van het regiment grenhdïers en jagers. Benoemd bij het korps ingenieurs, mineurs en sappeurs tot majoor, de kapiteins N. van Rhijn en P. Stolk, bei den van het korps; tot kapitein 3e klasse (naar ouder dom van rang), de le luitenant P. C. Kool, van het korps, en tot len luitenant (naar oudeidom van raDg) de 2e luitenant F. J. Haver Droeze, mede van het korps. Op pensioen gesteld, ten bedrage van 1065 's jaars, de kapitein H. C. Mecima, van het wapen der infanterie, thans op nonactiviteit. posterijen. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan H. ter Poorten uit zijne betrekking van directeur van het postkantoor te Koevorden, met vrijlating om zijne aanspraken op pensioen te doen geldenen benoemd tot directeur van het postkantoor te Koevorden J. H. ter Poorten, thans geagreëerd klerk aan dat kantoor. Kerknieuws. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche her vormde gemeente te Wageningen de heer G. C. Boomer, predikant te Ritthem. De heer J. D. Aartsen van Eindhoven heeft bedankt als lid der in de vorige maand benoemde commissie van zeven leden der Nederduitsche hervormde gemeente alhier, aan welke is opgedragen om maatregelen voor het voeren van vrij beheer der kerkgoederen voor te stellen en dit beheer van de tegenwoordige beheerders over te nemen. Thans is de heer J. C. van Sorge in zijne plaajs gekozen met 201 van de 235 uitgebrachte geldige stemmen. Bij de stemming in de vorige maand werden 458 stemmen uitgebracht. Gemengde berichten. De commissie voor de Ommelanderkas heeft een circulaire gericht aan de verschillende gemeentebesturen in de Ommelanden, welke belangrijke inlichtingen bevat omtrent de verdeeling. Na den lc" Mei zullen in con tanten aanwezig zijn ƒ500,965. De andere bezittingen bestaan in inschrijvingen in de grootboeken der natio nale werkelijke schuld, en wel tot een nominaal bedrag van ƒ1,281,200. Naar den bestaanden koers vertegenwoordigen die inschrijvingen een kapitaal van ƒ872,000, en dus al de bezittingen te zamen ongeveer ƒ1,373,000. De commissie meent dat op denlfnMei7 zijnde de datum die voor de berekening der waarde van de inschrijvingen is vastgesteld, in elk geval gerekend mag worden op een verdeelbaar kapitaal van 1,350,000» De eerste vijftien voorstellingen van Ruy Bias in het Odeon te Parijs hebben 90,490 francs opgebracht dus meer dan 6000 francs per avond. Victor Hugo ont vangt een vierde van de bruto-ontvangsten. Dezer dagen bemerkte men te St. Nazaire in zee

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1