MIDDELBURGSCHE COURANT. N° 62. Woensdag 1872. 13 Maart. Middelburg 12 Maart. De commissaris des konings in Zeeland heeft aan bur gemeester en wethouders der gemeenten in deze pro vincie eene circulaire gericht, betreffende de tijdige indiening der rekeningen en bewijsstukken wegens schuldvorderingen over 1871 ten laste van_hei~4)k, de provincie en de gemeenten vóór of op den 30™ Juni a. Deze circnlaire is gedagteekend 11 Maart en opgenomen in het Provinciaal blad van Zeeland n°. 34. De gemeenteraad van Neuzen heeft gisteren beslo ten, aan de feestcommissie aldaar eene som van ƒ350 af te staanteneinde op den aanstaanden 30©jimgen ge denkdag van de grondlegging van Neêrland's onafhan kelijkheid, 1 April, inzonderheid eengfewone bedeeling aan de armen te doen en overigens ter bestrijding van eenige buitergewone uitgaven. Door die commissie is tot heden bij de ingezetenen voor de feestviering ingezameld eene som van ongeveer 525. De feesten zullen bestaan in zinnebeeldige optochten, volksspelen op bet marktplein, illuminatie en vuurwerk, alles afgewisseld door muziek- en zanguitvoeringen. Do kamer van koophandel en fabrieken te Maastricht heeft besloten een adres aan de tweede kamer der staten- generaal fe richten om aan te dringen op het instellen van een afzonderlijk ministerie voor openbare werken, handel en nijverheid. Benoemingen en besluiten. biddbaoroem. Vergunning verleend aan de volgende generaalshoofd- en verdere officieren van bet leger in Nederlanüsch Indië, alsmede aan den na te noemen ka pelmeester tot het aannemen van de achter ieders naam vermelde ridderorde hun doorZ. M. den eersten koning van Siatn geschonken: den lui tenant-generaal W. E. Kroesen kommandant van het leger en chef van het de partement van oorlog in Nederlandsch Indië, der ridder- oide geuaamd Chula Wara Bhorn Zr. M8 adjudant in buitengewooen dienst den generaal-majoor G. M. Ver- spijck, der ridderorde genaamd Chu'a óura Bhorn den kolonel der infanterie A. J. E. Dieraont, der ridderorde genaamd Nibha Bhorn; den luitenant kolonel der infan terie II. L. Veenhuyzen, der ridderorde genaamd Chula Jsura Bhorn; den tlirigeerend officier van gezondheid l« klasse B. E. J. H. Becking, der ridderorde genaamd BhnBana Bhornden majoor der genie K. L. Pfeiffer, der ridderorde genaamd Nibha Bhorn den majoor der in fanterie J. W. Anffinortb der riddeiorde genaamd Chula Sura Bhorn; den kap. tein der artillerie D.C.J. A. Podsc, der ridderorde genaamd Nibha Bhorn; den 2" luitenant directeur der geweermakersschool te Meester-Cornelis F. WH Kuhn der ridderorde genaamd Bh usana Bhorn; en den kapelmeester bij het korps stafmuzikanten te Batavia T. F. Markus, der ridderorde genaamd Bhadra Bhorn. lagek onderwijs. Pensioen verleendten laste van den 6taat,ten bedrage van /570'ejaars,aanP.Pnypc Az., gewezen hoofdonderwijzer te Vlissingen. Marine en leger. De luitenant ter zee 2e klasseL. Haremaker, dienende aan boord van Zr. M\ ramschip Schorpioenwordt met den laatsten dezer op nonactiviteit gesteld en met den i™ April daaraanvolgende vervangen door den luitenant ter zee 9# klasse G. H. van Steyn terwijl de adelborst 1« klasse H. J. Ferguson met ingHng van den 2l<"> dezer geplaatst wordt aan boord van Zr M". schroefstoomschip Kijkduin. Naar men weet, zal het fregat met Btooravermogen Admiraal van Wassenaer, dat dezer dagen naar zee is gegaan, ter plaatse zijner bestemmingde wateren van de Kust van Guinea, zich vereenigen met de twee daar reeds aanwezige schroefstoomschepen der konink lijke Nederlandsche marine, de Citadel van Antwerpen en Het Loo. De aldus samengestelde divisie, bestemd ter bescherming van de overdracht der Kust aan Engeland, dat daarmede over een vrij aanzienlijke land- en zee macht beschikt, is bemand met 750 koppen. Koloniën. De per mail uit Oost Indië aangebrachte berichten loopen tot 2 Februari jl. Het algemeen overzicht van het Nieuw Bataviasch Handelsblad luidt als volgt: „Batavia beeft een paar bange dagen beleefd. Den 25™ Januari hebben de overstroomingen eene hoogte bereikt, die de oudste bewoners der stad zich niet kun nen herinneren. Overal traden de rivieren buiten de oevers, overstroomden de wegen en zetten de huizen onder water. Er waren plaatsen waar 3 a 4 voeten water in de woningen stonden. In den spoorweg, waarvan de sectie Batavia—Boom reeds onbruikbaar was geworden, vielen op het Koningspleinop Krekot en elders groote gaten. Men moest den dienst staken. De dienst op den tramway werd zoo lang mogelijk volgehouden; eindelijk werd dat mede ondoenlijk. Karren waren toen bet alge meen middel van vervoer. De inlander deed ons weder zien, dat bij de wetten van vraag en aanbod vat, want I voor een voertuig of gras werden exorbitante prijzen gevraagd, terwijl de prijs van de r'jst tot 8 per picol steeg. „Een aantal Europeanen moest bij vrienden of beken den of in hótels de vlucht uit de woniDgen nemen. De cavalerie moest de kazerne op Rijswijk verlaten. „Duizende inlanders zagen voorts hunne kampongs overstroomd. Overal zag men prauwen in kampongs en straten. „De vloed zette tevens hooger gelegen gedeelten der stad onder water. Kampong Kramat eu de Chineesche wijk van Meester Cornells moesten verlaten worden. „Vele kantoren in de benedenstad werden te 12 uren gesloten en bleven dit den volgenden dag. „Het bestuur richtte de Willemskerk en de gonver- Lements-koffiepakhuizen aan den Boom tot wijkplaatsen in. Ook werden op verschillende punten loodsen voor de vluchtelingen opgeslagen aan welke voedsel cn eenig geld werd verstrekt. De resident ontving daartoe de middelen van regeeringswege, en doordien de heer van Delden de bij de commissie overgebleven gelden van den laatsten watersnood in Solo beschikbaar steldezijnde een bedrag van 10,000. Ook enkele particulieren zetten hunne huizen er erven voor de vluchtelingen open. „Het water zakte den 26™ met grooter snelheid dan het gekomen wa*. Wij haSden een paar dagen goed weder en dit begunstigde zeer den afloop van het water. „De schade, die geleden werd, ia zeer groot. Menscben- levens waren niet te betreuren. Maar vooral Cbineezeu en inlanders hebben veel verloren. „Aan de Europeanen is door den resident eene op roeping gericht, ora zich ombeschroomd tot hem of tot den assistent resident te wenden als zij hulpbehoevend zijn, en wij zijn verzekerd dat zij op de meest kiescbe wijze, waar dit mogelijk is, hulp zullen verkrijgen. „Den 27f° des morgens hervatte de tramway den dienst. Geholpen door den waterstaat hebben de beeren Boers en von Hedemann wonderen van energie en ijver verricht om den weg, die zich in ellendigen toestand bevond, in éen nacht te herstellen. Batavia zag eerst na hoe groote diensten de tramway doet. Het publiek belang van deze onderneming en de ijver der directie jnaken het meer dan wenschelijk, dat eindelijk eens eene gunstige beslissing valle over de aanvraag, sedert zoo langen tijd gedaan, dat de regeering het in stand houden van de zaak mogelijk make door de verstrekking van eenig grint voor den weg. De kosten van onderhoud, die vroeger ongev<tr 25,000 per jaar voor den lande beliepen, komen, volgens de concessie, geheel voor rekening van den dienst. De directie heeft zich zóo ver dienstelijk jegens Batavia gemaakt, dat voorzeker thans meer dan ooit reden bestaat om den wensch te uiten, dut zij de onderneming zullen kunnen volhouden. „De spoorwegdienst is den 30" hervat van Batavia naar het Koningsplein. De resident had, voor het geval van uitersten nood, een gedeelte van den dijk tusschen Batavia en den Boom in bezit genomen, om dien te kunnen doorsteken. Dat is niet noodig geweest. Twee doorlaatbruggen op dat gedeelte zullen bij de herstelling van den dijk thans wat vergroot worden. Het bestuur heeft een zeldzaam voorbeeld van gevoel van strikt recht gegeven, door aanbieding van restitutie aan de alonnés van de kleine som die zij verloren hebben door het staken van den dienst gedurende eenige dagen. „Hoezeer de stad thans voor een groot gedeelte van water bevrijd is, staat de rivier op Tanab-Abrang weder door nieuw gevalleu regens zeer hoog. Het is te hopen dat wij het ergste gehad hebben. Maar Februari is veelal eene maand van bandjirs. „In de afdeeling TangeraDg, residentie Bantam, in Samarang, vooral in het Kendalsche en Demaksche, in Krawang, in Japara en elders zijn de rivieren eveneens met groot geweld buiten de oevers getreden, ontstonden talrijke dijkbreuken en werden velden en kampongs onder water gezet. „Samarang staat bijna elk jaar onder water. De sterke bellingen van de naburige bergen stellen de stad telkens aan bandjirs bloot en onze waterstaat schijnt niet bij machte te zijn voldoende afvoerkanalen te maken. Er zijn projecten gemaakt, maar niet uitgevoerd. Thans is de toestand treuriger dan ooit. Duizende inlanders zijn zonder dak en de Europeesche bevolking brengt gelden voor de noodlijdenden bijeen. „Ook bier is de behoefte aan betere afwatering drin gend gebleken. „Z. Exc. de gouverneur-generaal gaf den 22™ de eerste audiëntie waarop een Inlandsch hoofd van Sumatra zich kwam beklagen over baudelingeu van den gouver neur van Sumatra's Westkust, den heer Netscher en den 23™ een talrijk bezochte receptie. Hij had de maat regelen, door de autoriteiten genomen, persoonlijk nage gaan, en vertrok den 24™ vroegtijdig naar Buitenzorg. Den 26™ keerde Z. Exc. hier terug, toen hij berichten omtrent bet toenemen van de overstrooming bad gekre gen. Met recht mocht hij de activiteit van het plaatselijk bestuur en van de ambtenaren van den waterstaat prij zen, die al het mogelijke gedaan hebben en van vroeg tot laat in de weer waren, te midden van de wateren en de modder. „De blauwe vlag heeft weder dagen achtereen ge waaid. Eerst sedert een paar dagen kan de stoomvaart dienst hervat worden en komt er weder leven in den handel." Gemengde Inrichten. Heden morgen is de stoomboot Zeeland, die gebruikt wordt bij de werken aan den nieuweD boverimond buiten Vlissingen, tegen een tui-touw van eene heistelling ge varen, met het ongelukkig gevolg dat de achterste tui-touwen braken en de heistelling op de stoomboot viel. De gezagvoerder heeft daardoor een been gebroken en bekwam voorts nog belangrijke kneuzingen. Burgemeester en wethouders van Amsterdam heb ben aan den gemeenteraad voorgesteld om van den post voor onvoorziene uitgaven der begrooting voor 1872 beschikbaar te stellen een bedrag van f 13,C00, ten behoeve van het geven van openbare feestelijkheden bij gelegenheid van den driehonderdsten verjaardag der inneming van den Briel, op 1 April a. Voor de verlich ting van het paleis op den Dam is 4000 bestemd. De hoofdcommissie van het feest te Brielle heeft officiel bericht ontvangen, dat Z. M de koniDg den eer sten steen van het monument en asyl komt leggen. Het voorstel om den heer de Vries als feestredenaar uit te noodigen, is goedgekeurd. Het erf Goolkate, te Enschedé, circa 12 banders groot, zal, volgens de Arnhemsche couraDt, binnen twee jaren in een prachtig volkspark veranderd worden. Wijlen de heer H. J. van Heek heeft bij uiterste wilsbeschikking 72,000 beschikbaar gesteld, om aan Enschedé's ingeze tenen een wandelplaats te bezorgendie haar wederga in Nederland niet zal vinden. De gemeente heeft ge noemd stak land daarvoor welwillend afgestaan. De

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1