Bij de overwpging der wetsontwerpen tot naturali- i satic van F. C. Wildmann en zes anderen is in de sectiën i de vraag gedaan, of er bezwaar tegen zou bestaan om, ter bekorting in 'i Staatsblad en tot vereenvoudiging bij stemmingen, bij meerdere naturalisatiën slechts éen wet voor te dragen van even zoovele artikelen als perso nen genaturaliseerd moeten worden. Ouitmlanö. Algemeen orerziclit. Een brief van den Franschen gezant bij het Duitsche rijk, den heer de Gontaut-Bironaan den president van het comité tot het verleenen van hulp aan krijgsgevan genen te Rijssel, door een dagblad van het departement du Nord publiek gemaakt, brengt een goede tijding om trent de nog in Duitschland gevangen gehouden Fran- sche militairen. Op het voorbeeld van den koning van Beieren heeft thans ook de Duitsche keizer gratie verleend aan alle Fransche krijgsgevangenen, die ten gevolge van een rechterlijke uitspraak nog in de Duit sche vestingen en gevangenissen achtergebleven zijn. Bevreemdend is het echter, dat het publiek deze goede tijding op deze wijze het eerst verneemt en de regeering, aan wie do gezant toch zonder twijfel van dit besluit kennis gegeven heeft, het niet noodig oordeelde om daarvan in het Journal offieiel mededeeling tc doen. Niet minder onverklaarbaar is het dat het Fransche publiek uit Berlijn en uit Duitsche couranten vernemen moet, dat de laatste financieele overeenkomst tusschen von Arnim en Pouyer-Quertier geslotendoor de Duit sche regeering bekrachtigd is. Het Journal offieiel be waart ook het stilzwijgen over deze gewichtige gebeur tenis, die Frankrijk buiten vele financieele voordeelen het voorrecht verschaft alle aandacht te kunnen wijden aan het vraagstuk, om zoo spoedig mogelijk het Fran sche grondgebied van de Duitsche bezetting te bevrijden. Een Duitsch blad brengt de plotselinge reis van den heer von Bülowden militairen attaché aan het Duitsche gezantschap te Parijs, met onderhandelingen over deze zaak in verband, doch zonder eenigen grond voor zijn beweren op te geven. De heer von Arnim is Donderdag van Berlijn naar Rome vertrokken, om eindelijk zijne brieven van terugroeping aan den paus aan te bieden. De algemeene beraadslagingen over de wet tegen de Internationale zijn gisteren in de nationale vergadering ten einde gebracht. Het wetsontwerp is daarop naar de commissie gerenvooieerd, teneinde de ingediende amen dementen en tegenvoorstellen te onderzoeken. Op de orde van den dag van heden komt de interpellatie in zake het oatslag van den heer Ponyer-Quertier in de eerste plaats voor. Men vreest dat zij niet alleen de geheele zitting in beslag nemen, maar ook tot onstuimige debat ten aanleiding geven zal. De beer Thiers heeft zich gisteren persoonlijk gewend tot de commissie die belast was met het onderzoek der wet van den minister Victor Lefranc, en verklaard dat de regeering zich niet met de wijzigingen vereeni gen kan, welke de commissie in het oorspronkelijk voor stel gemaakt heeft. De president der republiek drong op het behoud van art. 2 aan, doch eischte in de voornaamste plaats het herstel der redactie van art. 1,omdat hij niet kon toelaten dat constitueerende besluiten, die aan het bestaan der regeering het leven geschonken hebben, werden genegeerd en zoodoende de wet juist geene be scherming schenken zou aan het gouvernement, tc wiens behoeve het voorstel gedaan was. Het beste blijkt deze bedoeling van de meerderheid der commissie nit de weglating van de tweede alinea van art. 1 van het regeerings-voorstel, luidende: „Iedere openbaarmaking van geschriften, welke het opruien of aanzetten tot de omverwerping van het gouvernement ten doel hebben, zal gestraft worden enz." Door hare weigering om deze alinea aan te nemen, geeft zij implicite te kennen, dat zij die handelingen geoorloofd acht, dat men die omver werping kan bepleiten en zich daaraan straffeloos kan overgeven. Blijkbaar nemen de monarchale partijen iedere gelegenheid te baat, om zich voor het mislukken van het; geruchtmakende „manifest der 80" schadeloos te stellen. In éen enkel opzicht is Frankrijk op den weg zijner reorganisatie een belangrijken stap vooruitgegaan. In de laatste zitcing der commissie voor de reorganisatie van het leger heeft de minister vau oorlog, de heer de Cissey, namens de regeering verklaard dat zij zich met het be ginsel der algemeene dienstplichtigheid vereenigd heeft- De minister maakte slechts bezwaar tegen de jaarlij ksche inlijving van alle dienstplichtige jongelieden omdat dit het budget van oorlog te veel bezwaren zou. Nu echter de regeering en de commissie het in de hoofdzaak eens geworden zijn, zal men gemakkelijk een middel vinden om deze quaes tie van ondergeschikt belang op te lossen. Het Pruisische heerenhnis heeft gisteren de debatten over de artikelen der wet op het schooltoezicht aange vangen en ten slotte de geheele wet, zooals zij van de kamer van afgevaardigden ingekomen was, met de belangrijke meerderheid van ongeveer 50 stemmen, na melijk met 125 tegen 76, aangenomeu, nadat de door de commissie gewijzigde eerste paragraaf met 126 tegen 75 verworpen was. De beslissing omtrent de dotatiën is eindelijk bekend geworden. Do som van 300.000 thaler is geschonken aan den organisateur en den leider van het Duitsche leger, den generaal von Roon en den veldmaarschalk von Moltkeen aan de chefs van zelfstandige legerafdeelin- gen, namelijk aan prins Frederik Karei, de generaals von Manteuffel, von Werder en von Goeben, terwijl de groothertog van Mecklenburg en de kroonprins van Saksen voor eene dotatie bedankt hebben. Dotatiën van 200,000 en 100,000 thaler zijn geschonken aan de gene raals von Podbielski, von Stosch, von Kameke en de erfgenamen van generaal von Hindersin, verder aan de chefs der generale staven van de drie hoofdarmeeën, aan alle kommandanten der 12 Noordduitsche armeekorpsen, aan de chefs der Beiersche, Wurtembergsche en Baden- sche troepen, aan de ministers van oorlog van Wurtem- berg, Beieren, Baden en Saksen, en aan den president van den bondsraad, de heer Delbriiek. Men verneemt geene bijzonderheden meer omtrent den aanslag op het leven van von Bismarck, die het ver moeden rechtvaardigen dat de jeugdige Westerwell met soortgelijke voornemens naar Berlijn kwam. Het maakt integendeel den indruk alsof deze vermoedelijke aauslag als voorwendsel gebruikt werd om met de intriges der Poolsche geestelijkheid nader bekend te worden. Zooals men zich herinnert werd te Posen terstond het jezuïeten klooster door de politio doorzocht en beslag gelegd op alle aanwezige papieren. In Berlijn schijnt men thans ijverig daarin te snuffelen. Een eerste onderzoek heelt reeds tot de ontdekking geleid, dat de aartsbisschop van Ledochowski voor eenigen tijd door den paus tot primaat van Polen benoemd is, geheel zonder voorkennis der Pruisische regeering. Daar aan dit hoogste kerkelijke ambt tevens de waardigheid verbonden is van plaats vervanger van den koning, zoodra de Poolsche troon vacant is zoo heeft deze benoeming thans ook een poli tieke beteekenis. Volgens h *t Poolsche staatsrecht, dat door de meerderheid der Polen nog als vigeerend be schouwd wordt, is dus de aartsbisschop niet alleen de hoogste geestelijke, maar ook de hoogste wereldlijke autoriteit. Het is niet te ontkennen dat deze ontdekking van groot gewicht is, doch dit neemt niet wegdatopde wijze, waarop de Pruisische regeering tot die ontdek king gekomen iswel iets valt af te dingen. Parijsche kroniek. Men is tegenwoordig in Parijs niet meer zoo b^zonder ingenomen met de weldaden van de „Haussmannisatie" van Parijs. Hoewel men erkent, dat door den aanleg van nieuwe straten in sommige kwartieren de circulatie van de lucht en het licht veel verbeterd is, zijn toch velen van oordeel, dat de tot het uiterste gedreven zucht om zelfs de breedste en goed gebouwde straten in boule vards te herscheppen tot eentonigheid heeft geleid, en behalve de kosten die er aan besteed zijn groote bezwaren heeft veroorzaakt. De grondslag van het Haussmansche stelsel was de rechte lijn tegen wil en dank, de rechte lijn in weerwil van alle bezwaren, en daar deze lijn de kortste weg is van eenïg punt naar een anderwas het voortdurend streven, de hoogste gedachte van de prefectuur van de Seine twee punten ter verbinding te vinden. Was dit gelakt, dan werden de houweelen in werking gebracht en niets was meer heilig voor do stedelijke sapeurshot Parthénon, de kerken van St. Pieter van Rome en St. Sophie, het Alhambra zouden hen zelfs niet weer houden hebben. Voorwaarts! voorwaarts! klonk voort durend het bevel en men ging voort en haalde de muren omver, die den weg versperden. De gevolgen zijn in vele opzichten onaangenaam, als gevaarlijke scherpe of vreemde stompe hoekeu, lijn rechte straten telkens door andere gekruist, waarin men geen 3 minuten ver rustig op het trottoir kan loopen reusachtige pleinen die, daar er geen wegwijzers zijn geplaatst, den voetganger tot zeer juiste topographische waarnemingen noodzaken. Om niet in den maalstroom van rijtnigen te worden opgenomen, vlucht men op het trottoiren men is geheel ingesloten; men kan niet meer ontsnappen, en verkeert in denzelfden toestand als iemand die in een versterkte plaats gedeporteerd is. Op de Place dn Chateau d'eau ziet men het stelsel tot volkomenheid gebracht: groote straten braken en ver slinden onophoudelijk een stroom van rijtnigen en voet gangers, die zich in bontste verwarring in allerlei rich tingen bewegen. Als men het ongeluk heeft om des avonds ophet midden van het terrein te geraken, waar zich de stroom verdeelt, is men niet zeker ongedeerd te zullen te huis komen men berekent toch, dat er dage lijks twee ongelukken plaats hebben; dit is het offi- cieele cijfer. Iedere maatregel daarom die ten doel heeft om het gebied voor de manoeuvres der koetsiers eenigszins to beperken, eenige orde te brengen in de circulatie der rijtuigen en het verkeer voor de voetgangers gemakke lijker te maken verdient toejuiching. „De heer Pouyer-Quertier, zegt le Temps, is einde lijk vervangen voorloopig door den heer Goulard. Wat een kostelijk mensch, die mijnheer GoulardUit stekend geschikt om leemten aan te vullen De regeering heett behoefte aan een vertegenwoordiger bij den koning van Italië, niet iu de daad maar in naam; de heer Goulard is bereid om die rol op zich te nemenwel te verstaan theoretisch. Het ministerie van koophandel verliest onverwachts zijn chefmen laat de heer Goulard roepen, en deze laat terstond zijn onzeker gezantschap varen en installeert zich in de Rue Saint Dominique. Ter nauwernood heeft hij zijn nieuwe betrekking aan vaard of de portefeuille van financiën wordt vacant. Hoe zal men die vervullen Gelukkig is de heer Goulard bij de hand, doch ditmaal moet men hem verdubbelen; welnu, daar is niets aan gelegende heer Goulard zal zich hervormen in de heeren Goulardde een zal op den linker- en de ander op den rechteroever der Seine wonen en ieder van die ministers, die slechts éen per soon vormen, zullen beurtelings te Versailles of te Parijs vertoeven. Ziedaar iemand dien men het zeer druk maakt en die bet druk heeft." Uit Amerika. Op den 12e» Februari deed in den Amerikaanschen senaat de heer Suraner een voorsteldat een hevigen schrik onder de ambtenaren der administratie teweeg bracht. Op grond van talrijke daadzakendie hij ver meldde, stelde de heer Sumner voor dat een enquête zou worden ingesteld naar den handel in wapenen met Frank rijk, die gedurende den Fransch- Duitschen oorlog door de Amerlkaansche regeeriug niet alleen zou zijn geduld, maar waaraan zij zelfs medeplichtig zon zijn geweest. Hij deelde o. a. mede dat de Fransche regeering voor wapenen aan de Vereenigde staten 45,000,('00 francs gelijkstaande met 11,000.0( 0 dollars in goud of 14,000,000 in papier betaalde. De wapenen werden gekocht door agenten van het Fransche gouvernementdie 2J pet. commissieloon genoten voor hurne bemoeiingen. Het zal nu de taak der commissie zijn om te onderzoeken waar de 4,000,000 dollars zijn geblevendie tusschen het Fransche gouvernement en dat der Vereenigde staten zijn zoek geraakt. Een andere merkwaardige bijzonderheid van deze zaak is, dat bet bewijs is geleverd', dat in de werkplaat sen van de Amerikaansche reeeering met alle kracht gewerkt werd om patronen te maken voor Frankrijk. net voorstel werd met groote meerderheid van stem men aangenomen en heeft zeer de aandacht getrokken van de Amerikaansche bladen, die er bijna eenparig op aan dringen dat bet onderzoek met groote gestrengheid en onpartijdigheid zal plaats hebben. De New-York Tribune zegt o. a.: „Er moet noodzakelijk een onderzoek worden ingesteld naar den verkoop van wapenen en patronen aau Frankrijk door de regeering van de Vereenigde staten. Het zou een ellendige verontschuldiging wezen (a pitiful excuse) dat de eventueele uitslag van de enquête onze aanspraken voor het scheidsgerecht te Genéve zou kunnen 6cbaden. liet Amerikaansche volk heeft zich niet aan bedrog, diefstal of overtreding schuldig ge maakt als zekere ambtenaren dit hebben gedaan, dan moet dit ter algemeene kennis worden gebracht, en moeten de schuldigen worden gestraft. De natie zal er geen schade door lijden dat haar onschuld aan den dag komt en dat haar ontrouwe dienaars hun gerechte straf niet ontgaan." Over het algemeen heeft het voorstel-Sumner groot opzien gebaard, en men vreest dat het op de herkiezing van Grant een ongunstigen invloed zal uitoefenen. De Duitschers in Amerika zijn zeer benieuwd naar de hou ding die von Bismarck ten opzichte van deze quaestie zal aannemen. De liberaal-repubükeinsche beweging, die haar uit gangspunt in Missouri heeft, schijnt een grooten omvang

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2