MIDDELRURGSCHE COURANT. N° 57. Donderdag 1872. 7 Maart. i I lliddelbnrg 6 Maart. De minister van justitie heeft heden in de tweede kamer het wetsontwerp tot vervanging der artt. 414,415 en 416 van het wetboek van strafrecht door andere be palingen breedvoerig verdedigd. Daarna hebben ver schillende sprekers gerepliceerd. De heeren Heijdenrijck, J. A. C. A. van Nispeuvyan Sevenaer en C. J. C. H. van Nispen tot Sevenaer hébben het wetsontwerp nog bestreden. De a'gemeene beraadslagingen zijn gesloten morgen zullen de discuasiën over de artikelen een aanvang nemen. In sommige dagbladen wordt de opmerking gemaakt dat de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, niettegenstaande of misschien juist tengevolge harer tariefsverhooging, over de week van 1218 Februari j 1. f 10,000 minder inkomsten heeft gebad dan in 't zelfde tijdvak in 1871, terwijl sedert 1 Januari jl. dooreengere- kend 14 kilometer spoorweg meer bereden wordt dan vóór dien tijd, en de inkomsten tot des ver regelmatig stijgende waren. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft gisteren besloten 1500 beschikbaar te stellen voor de commissie die de feesten van 1 April zal leiden, en tevens om dien dag aan de kinderen van de acht openbare armenscho len ten koste der gemeente, eenig genot te bereiden. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan C. A. Eck stein, adjunctcommies bij de topographisehe inrichting, tot het aannemen en dragen van de versierselen van ridder der Wasa-orde, hem door Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. eerïteekenbn. Vergunning verleend aan mr. H. W. du Perronvice-president van het hooggerechtshof van Nederlandsch-Indië, tot het aannemen van het eeretee* ken genaamd Bhusana Bhornaan J. B. Oosteweeghel, hoofdschout te Weltevreden, tot het aannemen van het eereteeken genaamd Bhadra Bhorn, en aan R. F. de Seyff, gepensioneerd kolonel der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indië, lid van het comité van bestuur der Nederlandsch-Indische spoorwegmaatschappijtot het aannemen van het eereteeken genaamd Bhusana Bhornhun door Z. M. den eersten koning van Siam geschonken. KOLONië*. Benoemd tot voorzitter van het hof van justitie in de kolonie Curasao mf. J. P. Smeele, thans lid van dat hof, en tot gegradueerd lid m<". Sol C. Hen- riquez, thans kantonrechter aldaar. Onderwijs. De gemeenteraad van Deventer heeft eergisteren be sloteneene oproeping van sollicitanten te doen voor de betrekking van directrice der op te richten boogere burgerschool voor meisjes, en aan die betrekking eene jaarwedde van 2000 te verbinden. Volgens de schoolberichten in de Nieuwe bijdra gen voor onderwijs en opvoeding van Februari jl. be draagt het getal vacante scholen: openbare voor gewoon lager- 22dito voor meer uitgebreid onderwijs 1. Vacante hulponderwijzersbetrekkingen 71,* die van hulponder wijzeres 1. Koloniën* De per mail uit Oost-Iudiö aangebrachte berichten loopen tot 24 Januari jl. Aan het mail-overzicht van de Java-Bode ontleenen wij bet volgende: „De stad Batavia en bare omstreken aan de zeezijde zijn sedert het vertrek der vorige mail bij voortduring onder water blijven staan. Doch thans doet de over strooming ook hoogerop haar ongerief gevoelen. Het geheele Koningsplein staat blank, Passer Baroe loopt onder, voor het post- en telegraafkantoor wast elkoogen- blik do stroom. Een gedeelte van den spoorweg tusschen do halte Koningsplein en de halte Noord wijk is wegge spoeld, en de treinendie sedert een paar dagen reeds niet verder reden dan tot de stad, met vermijding van het gedeelte Kleinen Boom, beginnen heden eerst te Noordwijk te loopen. Tusschen Rijswijk en Noordwijk is de rivier in den afgeloopen nacht zoo gewasseudat de weg aan beide zijden overstroomd is en de traraway- wagens, voor zoover het verkeer niet gestaakt istot hoog boven de assen door het water heenworstelen. De particuliere rijtuigen die dat voorbeeld volgengelijken badkoetsen aan het zeestrand. Groote ongelukken hebben tot hiertoe niet plaats gehad, en op de gevaarlijkste punten zijn, dank zij de goede zorgen van den water staat, de dijken gaaf gebleven. De Chineesche winkels in de stad zijn ontoegankelijk, en de passer bij het Chineesche kamp is in een grooten vijver herschapen. De bewoners die anders slechts éen dag in het jaar schoonmaak houden, grijpen, nu zij het water slechts voor het scheppen hebben, de gelegenheidaanom hunne vloeren en meubelen eene extra-beurt te geven. Meer wordt in de kampongs geledenwier bewoners genood zaakt zijn, hunne houten huizen ten prooi te laten; en allen, Chincczen en inlanders, zullen, naar te vreezen is, als het water afloopt, tengevolge der uitwase mingen van den vochtigen bodem, door nog meer koortsen en andere ziekten geteisterd worden, dan bij het naderen van de oostmoesson reeds jaarlijks het ge val is. Verscheiden honderden Bantammers, door het water uit hunne kampongs verdreven, zijn met vrouwen en kinderen naar die residentie teruggekeerd. Dat ern stige hulp vereischt wordt, blijkt uit de omstandigheid, dat heden de watersnood-commissie van 1861 gelden ter beschikking heeft gesteld v^dea resident van Batavia, „Te Samarang is het met de overstrooming even zoo gesteld als te Batavia, en bovendien is daar het verkeer met de reede zoo 'goed als geheel verbroken. De van Batavia komende booten der Nederlandsch Indische stoomvaart-maatschappij kunnen noch passagiers aan den wal zetten, noch goederen lossen, en zoowel de eeneu als de anderen zijn genoodzaakt door te varen naar Soerabaija," De gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië heeft de volgende beschikkingen genomen (Javasche courant van 28 Januari jl.) Ontslagen: bij besluit van 17 December jl., n«. 4 op verzoek, uit 's lands dienst, de resident van Timor J. A. Caspersz. Benoemd: tot intendant der gonvernements-hotels, de majoor der artillerie, adjudant van den gouverneur- generaal, J. J. de Rochemont. civiel departement. Verleend: een tweejarig ver lof naar Europa wegens ziekte, aan den gewezen adsis- tenf-resident voor de comptabiliteit te Samarang, L. C. J. A. de Vogel; een tweejarig verlof naar Neder land, wegens ziekte, aan den ingenieur le klasse bij den waterstaat A. Th. Sorillon. Benoemd: tot griffier bij den omgaand en rechter in de 4e afdeeling, de ambtenaar voor den burgerlijken dienst in Nederlandsch Indie C. Raseh; tot 3*n substituut- griffier bij het hooggerechtshof in Nederlandsch-Indië, de ambtenaar voor den burgerlijken dienst aldaar mr. C. baron van Voorst tot Voorst; tot commies bij bet departement van financiën, de klerk P. J. van Deun tot 3« commies bij de algemeene rekenkamerde klerk bij dat college A. Darricarère. departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den kapitein der infanterie F. H. Albrecht. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit Zp. M\ militai ren dienst, wegens volbrachten diensttijd, met beboud van recht op pensioen, de majoor der infanterie A. H. F. C. F. Rödlich. Overgeplaatst: geneeskundigen dienst, bij 'srijks magazijn van geneesmiddelen te Batavia, de militaire apotheker 2« klasse J. Heringa, van het groot militair hospitaal te Padang; bij den geneeskundigen dienst van Celebes en onderhoorigheden, de militaire apotheker 2é klasse F. A. C. Valkenhoff, van 's rijks magazijn, van geneesmiddelen te Batavia; infanterie: bij het 2e batal jon, de kapitein J. W. E. Schadee van der Does, van bet 6e bataljon; bij het 10* bataljon, de Ie luitenant C. J. J. H. van Kempen, van het lie bataljon; bij bet 13e bataljon, de le luitenant J. Tijl, van het garnizoens bataljon der Zuider- en Oosteratdeeling van Borneo; bij het garnizoens-bataljon der Zuider- en Oosteratdeeling van Borneo, de le luitenant H. H. G. Franssen van het 3e bataljonin activiteit hersteldinfanteriede majoor op nonactiviteit A. J. Diepenbroek. Gemengde berichten. De directeur van Nederlandsch Mettray, de heer J. W. Schlimmer, deelt in de Landbouw-courant den uitslag mede van het verschil in melkgeven tusschen gehoornd en ongehoornd vee, Ongehoornde koeien leverden 1/3 meer melk, terwijl die melk bovendien op 30 liter 0.145 kilogram meer boter gaf. De kantonrechter in het derde kanton te Amster dam heeft gisteren morgen niet minder dan zestig zaken wegens overtreding der verordening op de losloopende honden behandeld. Eenige jaren geleden werd, op een der paden bui ten de Utrechtsehe barrière te Arasterdam, bet lijk gevonden van een persoon, die, blijkens de kenteekeDen, gewelddadig om 't leven was gebracht, zonder dat het toen mocht gelukken den dader te ontdekken. Dezer dagen werden, naar men verneemt, twee mannen gear resteerd, onder verdenking van zich aan den moord op bedoelden persoon te hebben schuldig gemaakt. Aanlei ding tot deze ontdekking gaf een twist tusschen de beide verdachten, waarbij de een den ander bet plegen van gemelden moord verweet. Dejastitie doet onderzoek., De pogingen om een fusie tot stand te brengen tusschen het hoofdcomité van den Noord-Hollandsch Frieschen spoorweg en dat van de HarlingerHeeren- veensche lijn zijn mislukt. De gemeenteraad van Enkhuizen heeft Vrijdag besloten, voor 75,000 deel te nemen in de leeniDg voor den Noord-HollandschFrieschen spoorweg, onder voorwaarde, dat de lijn van Hoorn naar Enkhuizen ge lijktijdig met die naar Medemblik zal worden aangelegd en geopend. De vorige week zijn drie kolonisten uit de kolonie Veenhuizenontvlucht. De veldwachter ontdekte hen in de heide achter Fochteloo; toen hij hen wilde arresteeren verzetten zij zich en ontstond een gevecht, waarbij de veldwachter en een der kolonisten werden gewond. Een paar in de nabijheid arbeidende veenwerkers kwamen den veldwachter te hulp, waarna de drie kolonisten het hazenpad kozen. Tot dusver zijn zij nog niet terug gevonden. Curatoren van het Stolpiaansch legaat aan de universiteit te Leiden hebben in hunne vergadering van den 2en Maart jl. beslotep de navolgende prijsvraag uit te schrijven „men verlangt eene geschiedenis van de leer der aangeboren begrippen." De prijs voor het goedge keurde antwoord is de gouden medaille ter innerlijke waarde van f 250, en f 100 in geld; of wel, naar verkie zing, de geheele som in geld. Te Samarang is een dame, dicht bij KarangBidara woonachtig, door de gewapende macht naar de centrale gevangenis aldaar geëscorteerd. Zij was door den raad van justitie veroordeeld tot acht dagen gevangenisstraf wegens het toebrengen van een klap aan een harer be dienden. De deurwaarder, die haar naar de gevangenis moest geleiden en haar sommeerde met hem mede te gaan kreeg tot antwoord het daar wel bekende Moh V Daarop heeft de deurwaarder de hulp ingeroepen van den schout, die onmiddellijk gereed was zijn bijBtand te verleenen en zich dan ook in pontificaal naar de dame begaf, na alvorens de hulp der militaire macht te hebben verzocht. De schout had voldoening van zijn werk; de dame werd, tot groot genoegen van een aantal ondeugende knapen, tusschen de bajonetten der soldaten naar de gevangenis geleid.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1