gedaan te hebben, tenminste blijkens eene interpellatie in het Engelsche lagerhuis over dit onderwerp, heeft de heer Lyons instructiën ontvangen, om ophelderingen te vragen over het ontschepen van Fransche onderdanen opEngel8chen bodem. Misschien is dit een nieuw middel, door het Fransche gouvernement uitgedacht tot bekor ting der langdurige procedures tegeD de communalisten. Zwitserland en Engeland zijn echter blijkbaar met dezen nieuwen procesvorm weinig ingenomen. Een moord te San-Juan in Spanje op een Engelschman gepleegd, maakte gisteren het onderwerp eener tweede interpellatie in het lagerhuis uit. Niettegenstaande de herhaalde opmerkingen der Engelsche regeering is de moordenaar tot dusverre nog niet vervolgd. Blijkbaar moet de reden hiervoor gezocht worden in de omstandig heid, dat de moordenaar de zoon i3 van den aloude (den vrederechter en dorpsschout), die bij den tegenwoordigen stand der par tijen in Spanje misschien door de regee ring ontzien moet worden. De secretaris van staat, lord Enfield, deelde mede dat de regeering onlangs instruc tiën aan haren gezant gegeven had, om persoonlijk een nauwkeurig onderzoek naar dezen moord in te stellen. Aan commentaren op het antwoord van Amerika aan de Engelsche regeering ontbreekt het in de Amerikaan- sche en Engelsche dagbladen niet. Allen zijn het hier over eens, dat beide partijen haar standpunt handhaven. The World, een New-Yorksch blad, gelooft „dat door het antwoord van Amerika het tractaat van Washington geheel in elkaar gevallen is, en dat eene schikking die beide natiën zou kunnen voldoen zeer twijfelachtig wordt, wanneer niet de heeren Fish en Gladstone met de meest mogelijke omzichtigheid de brokstukken van het tractaat bijeenzamelen." Rusland schijnt een zoo kwistig gebruik te maken van zijne bevoegdheid, door de wijziging van het Parij- sche tractaat van 1856 herkregen om oorlogschepen in de Zwarte zee uit te rustendat Turkije het noodig oordeelde om op vriendschappelijke wijze opheldering daarover te vragen. De Russische regeering antwoordde dat zij niet voornemens was het aantal oorlogschepen in de Zwarte zee te vermeerderen, en dat het 25tal alleen gewapend en uitgerust was met het doel om to manoeu- vreeren en de equipage te oefenen. Met welk doel die oefening plaats had, werd er natuurlijk niet bijge- Honi soit qui mal y pense! Laatste berichten. Brussel 5 Maart. Bij de behandeling van het budget van bui- tenlandsche zaken die heden in de kamer plaats vond, heeft de minister, de heer 'dAspremontLynden,in antwoord op eene vraag van den heer Bouvierverklaard dat de Belgische gezant bij het. hof van Italië oogenblik- kelijk te Brussel vertoefde, doch dat dit geen politieke beteekenis had. De minister zeide verder, dat de op heffing van het gezantschap bij den paus onmogelijk en de werkkring der beide gezanten van verschillenden aard was. De beer Solvijns had te waken voor de mate- rieele, de heer Pycke voor de zedelijke en godsdienstige belangen. De politieke toestand in Spanje. Aan een brief uit Madrid van den 29en Februari jl. ontleen en wij het volgende: „Ik kan niet anders d?n verklaren dat. de staatkun dige en staathuishoudkundige toestand van Spanje met lederen dag een meer verontrustend karakter aanneemt. Men moet hoog opklimmen in de geschiedenis der par tijen die dit ongelukkige land verdeelen, en al zijn levenskrachten uitputten, om een tijdvak te vinden waarin de geest van haat zoo onverzoenlijk was en de algemeene rust zoo ernstig werd bedreigd als thans. De aankondigingen over de goede bedoelingen der regee ring en haar beroep op hare vaderlandsliefde worden door niemand ernstig opgevat, en het is alsof de lucht met zekere revolutionnaire'beginselen bezwangerd is, die het land in een nieuwe crisis zullen sleepen, waarvan niemand de hevigheid en de ernstige gevolgen kan loochenen. „Tevergeefs geett de regeering in eene circulaire, die door den beer Sagasta is openbaar gemaakt, de verzekering van haar gematigd liberale politiek; tever geefs belooft zij „de constitutie geheel ongeschonden te zullen bewaren, de vrije uitoefening van alle indivi- dueele rechten te zullen waarborgen, de algemeene vrijheden te zullen handhavende instellingen door de nationale souvereiniteit in het leven geroepen te zullen beschermen." Tevergeefs wijst de regeering op de ver- eeniging vandeprogressistischeen unionistische partijen en op de vorming van „een grooteconstitutioneele partij" als een waarborg voor den inwendigen vrede en de goede orde. Tevergeefs verzekert zij, dat bij de aanstaande verkiezingen de ambtenaren „een waardige, bedacht zame, onpartijdige en eerbiedige houdiDg zullen aanne men ten opzichte van overtredingen van de wet en van de particuliere rechten." Niemand hecht aan zulke woor den geloof, eniedereenisoverdeze circulaire verbitterd, die, als zij in toepassing werd gebracht, in de hoogste mate het ministerie dat haar als zijn programma aan nam tot eer zou verstrekken." „Het land weet echter hoeveel vertrouwen dergelijke documenten verdienen, en herinnert zich de schandelijke en talrijke misbruiken en onwettigheden die de laatste verkiezing en alle die sedert de revolutie elkander opvolgden hebben geschandvlekt. In de corte», zooals die de laatste maal waren samengesteldbestond inder daad een talrijke groep afgevaardigden die men den naam Lazares (Lazarussen) had gegeven om aan te duiden, dat zij door de handelingen der 'regeering opgewekt en uit hunne graven opgeroepen waren. Hoe wel zij op het slagveld der verkiezingen overwonnen en verslagen waren, had men hen door schandelijke knoeie rijen en omkooping van stemmen tot overwinnaars en afgevaardigden weten te verheffen. Welk vertrouwen kan het land stellen in een ministerie dat verklaart deze politiek te zullen handhaven? „In hare zitting van den 24en heeft het comité der radicale partij, overeenkomstig den raad van de heeren Zorilla, Martos en Becerra, besloten deel to nemen aan de verkiezingen en zich op dat terrein aan te sluiten aan alle tegenstanders van de regeering. De republikeinen zullen deze coalitie aannemen, doch wat de Carlisten betreft is dit niet zoo zeker; zij zullen bet laten afban gen van het aantal candidaturen dat hen zal worden toegekend. Men verzekert dat ook de Alphonsisten tot de coalitie zullen toetredenniet met het doel om eenige zetels in de cortes te verkrijgen, maar eenvoudig met de bedoeling om den tegenwoordigen toestand nog meer verward en onoplosbaar te maken. „Wat zal de regeering doen in het vooruitzicht van zulk een ongelijken strijd en wat zal het gevolg wezen van den triomf van hen die- tegen de dynastie gestemd zijn Deze coalitie kan slechts den toestand gevaarlijker maken, de abdicatie en het vertrek van den koning verhaasten, en beroeringen veroorzaken waarvan de gevolgen niet te voorzien zijn. De aanhangers van het ministerie hebben slechts éene hoop: zij rekenen er op dat de coalitiedie in beginsel is aangenomengeen praktisch resultaat zal opleveren, dank zij de onver zoenlijke en vijandige gevoelens der verschillende partijen. „Er is dus niet veel scherpzinnigheid noodig om te zicD, dat Spanje op den rand van een nieuwe revolutie staat, die óf een herstel der monarchie öf den triomf van een meer radicale politiek ten gevolge zal hebben. „Nog erger is, dat de staat der financiën van dag tot dag slechter wordt. Op het einde van Juni zullen de verplichtingen van de schatkist het aanzienlijke cijfer van 2,200,000,000 realen 1 reaal 32# cent) hebben bereikt. Hoe wil men die verplichtingen nakomen? Men verzekertdat de nieuwe minister van financiën, de heer Camacho, reeds onderhandelingen heeft aangeknoopt voor een leening van 250 millioen, en noemt zelfs de namen van de bankiers Bauer en Weisveiller, waarmede de heer Camacho in nauwe betrekking staat, als de per sonen waaraan de regeering de operatie zou opdragen. „Verscheidene dagbladen verzekeren, dat in de om streken van Madrid een militair kamp zal worden aan gelegd onder bevel van generaal Caballero de Rodas. Dit zou inderdaad een goede en voorzichtige maatregel zijn, maar hij toont tevens dat de regeering zeer ongerust is. Generaal Rey heeft bij de aanvaarding van de portefeuille van oorlog aan de garnizoens kommandanten oene circulaire gezonden waarin hij de plichten en de krijgstucht van het leger op ernstige wijze bespreekt, en die met ingenomenheid is ontvangen. „Aan de regeering is door vereenigde kapitalisten aangebodenom het tabaks-monopolie te pachten voor een jaarlijksche som van 700 millioen realen." ^anödsbmcljtrn. Graanmarkten enz. Rotterdam, 4 Maart. De aanvoer van Zeeuwsche, Vlaamsche, Flakkcesche en Overmaassche tarwe was heden ruim, de stemming weder lusteloospuike soorten tot flauw vorige prijzen verkocht, mindere slechts ge deeltelijk tot 25 cents lager te plaatsen. Voor de goede en puike nieuwe bedong men van 11.50 a /II en voor de mindere van 10.50 a /8.50, puike jarige van f 11.25 a 10.75 en mindere van 10 a /9 per mudvoor rogge was het heden weder zeer stil, slechts bij gei ij ven vond men nog maar moeilijk tot 20 cents verlaging koopers. Nieuwe Zeeuwsche en Vlaamsche bracht van 8 a 8.25 en Noord Brabantsche van 7 a/ 7.40 per mud op; gerst vond heden door kleineren toevoer totgoed vorige prijzen betere plaatsing. Voor de winter- besteedde men van /5.25 a /5.60 en voor de zomer-van 5 a /4.75per mud; per 1950 kilo. Fransche 182, 184, 186. Haver ruim ter veil en tot vorige prijzen langzaam te plaatsen.Voor den langen betaalde men van /2.75 a 3.50 en voor den korten van 4 a 3.50 per mud, terwijl men voor 78/80 pond inlandsche voer- /7a 7.25, 80/82 pond dito 7.50; 83/84 pond dito7 a 7.12j bedong; boekweit, Noord Brabantsche door kleinen toevoer beter te plaatsen,/10.25j 10.35, 10.50, nieuwe Fransche 9.05, 9.30, 8.80, alles per 100 kilopaardenboonen bij ruime aanbieding als voren verhandeld, van /6a/ 6.40 per mudduiven- boonen als voren van 7.75 tot 8.25 naar qualiteit; bruineboonen bij kleinen aanvoer als voren verkocht; Wa'.chersche 12 a 11.50 en Zeeuwsche naar deugd van 10.50 a /8.50 per mnd; witteboonen als voren verhan deld Walchersche van 13.50 a 13.75 en Zeeuwsche naar qualiteit van 12 a 11.50 per mud: blauwe erwten bleven voor den kook ongevraagd. Dito mesting erwten brachten van /7 a 7.25 per mud op; nieuw inlandsch hennepzaad 8.50per mud te koop; kanariezaad opnieuw 25 cents per mud lager afgegeven, 8 a /8.50 per mud; van mosterdzaad werd bruin van 25 a 27 en geel van 12 a f 15 per mud geveild. Rotterdam, 5 Maart. Ter markt van heden waren aangevoerd: 930 runderen. 159 vette, 78 nuchtere kal veren, 94 schapen, 218 varkens en 89 biggen. Runde ren le qual. 80, 2e qual. 60, kalveren l«?qual. 110, 2e qual. 90 cent, schapen 80 cent per kilogram. Vlissimgkn 5 Maart. Boter 1.34 a 1.28 per kilo gram. Bfctijöingen. Gisteren is ter reede vanVeere gekomen de Engelsche brik Economy, gezagvoerder Baser, van SnnderlaDd met kolen naar Middelburg bestemd. Prijzen ran effecten. Amsterdam 5 Maart 1872 Nederland ♦Certific. Werkelijke schuld. 2# pet. 56 ^♦dito dito dito 3 66^ ♦dito dito dito 4 87 f# ♦Aand. Handelmaatschappij 4J 133# ♦ditoexploitatie Ned. staatssp 124 België. ♦Certificaten bij Rothschild 2^ Frankrijk. *Inschrg vingen3 *dito5 Rusland. *Obligatiën 1798/1816 5 98# ♦Certif c. adm. Hamburg 5 69#- ♦dito Hope O. 1855, 6e serie 5 85# ♦Cert. 1CO0 1864 5 „96| ♦dito /1000 1866 5 r 96tV ♦Loten 1866 5 - ♦Oblig. Hope Co. Leening 1860 4} 89# ♦Certific. dito4 ♦Inscript.Stieglitz&Co.2ea4eL. 4 71# ♦Obligatiën 186769 4 74# ♦Certificaten 6 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 228 ♦Oblig. dito 4 180 Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 91# dito dito Jelez Orel 5 91# dito dito Charkow Azow. 5 90# Polen. ♦Schatkistobligatiën4 73 Oostenrijk. *0blig. metall. in zilver Jan.Juli 5 64 ♦dito dito April/Oct. 5 63# ♦dito in papier Mei/Nov. 5 „57# ♦dito dito Febr./Aug. 5 Italië Leening 1861 5 62# Spanje ♦Obligatiën. Buitenl. 1867—70. 3 31## dito 18713 31# dito Binnenlandsche 3 26# Portugal. *Obl. 1856—62 3 39# ♦dito 1867—69 3 „39# Turkije. dito (binnenl.)5 49# Egypte Obl. 1868 7 „83# Amerika ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 „97 ♦dito dito dito (1882) 6 97| ♦dito dito dito (1885) 6 „99 ♦Obl. Illinois. 7 94# ♦dito dito Redemtion 6 Oblig. Atl.Gr.W.Spw.Ohiosec.(7p) 77# dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures8 Obl. St.Paul Pac.Spw. l^sec. 7 dito dito dito 2esec. 7 „74# dito dito 1869 dito 7 74# Brazilië. ♦Obl. 1863 4# ♦dito 1865 5 „95# Mexico. dito 1851 3 14# Grenada. dito afgestempeld6 18# Venezuela ditoS 8}4 Ecuador. dito.1

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3