$uitmfanï>. zwemmen, was op het punt met zijn dierbaren last te zin ken. Liever wilde hij met zijne vrouw ten gronde gaan dan haar aan den stroom ten prooi te laten en zichzelven, met de hem overblijvende kracht, te redden. Nauw heeft Viale den ijzingwekkenden toestand begrepen, of hij maakt zijn zwemgordel los, werpt dien de in doodsnood verkeerende jonge vrouw meteen: SalveseSennoraP toe, heeft nog enkele seconden do zelfvoldoening het jonge paar door zijn hulpmiddel de redding nabij ge bracht te zien, en zinkt toen zelf in de diepte. Het be houden echtpaar heet Marco del Pont, en de man zelf heeft Viale's edele daad openbaar gemaakt. Thermometerstand. 2 Mrt. 's av. 11 u. 46 gr. 3 'smorg.7u.49gr.'smidd.lu.57gr.'8av.llu.47gr. 4 'smorg. 7u.44gr.'smidd. 1 u.56gr.'sav.6.u51gr. Sta ten-ge ner aal. TWEEDE KAMER. Zitting van Zaterdag 2 Maart. In de eerste plaats wordt mededeeling gedaan van de benoeming der heeren de Lange, Kappeijne, Gevers, Mackay en Godefroi tot rapporteurs over het wetsont werp nopens de naamlooze vennootschappen. Daarna verkreeg de heer Stieltjes het woord, om te rectificeeren wat door hem bij de discussie over de zaak Janssen is gezegd, dat nl. een commissie van officieren bij de grondwetsherziening van 1848 de afschaffing der Oranjevlag in plaats van de nationale had aanbevolen. Plotseling in de discussie gehaald, kon hij geen stukken meer raadplegenhij had dit later gedaan en bemerkt dat die vraag niet is gedaan. De eerlijkheid gebood dit te erkennen. Alsnu werd de beraadslaging over deconclusie betref fende de leveranciën heropend. Niemand voerde echter het woord meer. Het amendement van den heer Bredius, om geheel onbeperkte concurrentie toe te laten, werd (bij de her stemming na het staken der stemming op jl. Woensdag) verworpen met 32 tegen 23 stemmen. Vóór stemden de heeren: Idzerda, Blom, van Voorthuysen, van de Putte, van der Linden, Yirulyde Lange, Kappeyne, Lenting, van Delden, Dam, Mackay, Rombach, Westerhoff, Gevers, Bredius, van Houten, Jonckbloet, Moens, Pijls, Mirandollevan Beyma en de voorzitter. De conclusie der commissie tot beperking der concurrentie door den eisch om later te doen blijken van het bezit der ver- eischte werkplaatsen, werd daarop goedgekeurd. Vervolgens ging de kamer over tot het opmaken der nominatie ter vervulling eener vacature in den hoogen raad. De uitslag daarvan was dat op de aanbevelingslijst geplaatst werden, de heeren m".: J. W. Schuurman, raadsheer in het provinciaal gerechtshof in Zuid-Hol land, le candidaat, bij vierde stemming; A. A. de Pinto, raad-adviseur bij het departement van justitie, 2e candi daat, bij derde stemming; C. J. N. Nieuwenhuys, raadsheer in het provinciaal gerechtshof in Utrecht, 3e candidaat, bij tweede stemming N. F. van Nooten, als voren, 4e candidaat, bij eerste stemming, en P. J.Mom Yischrechter in de arrondissementsrechtbank te Arnhem, 5ecandidaat, bij tweede stemming. Deze lijst zal den koning schriftelijk worden aangeboden. Algemeen overzicht. De verklaring van den heer Pouyer-Quertier als getuige a décharge in de zaak van den ex-prefect, den heer Janvier de la Motte, heeft een onbeschrijfelijke opgewondenheid teweeggebracht. De minister van financiën heeft de zoogenaamde mandate fictifs onder het keizerrijk, d. i. de aanvragen om geld op leugenachtige bescheiden, verdedigd en gezegd dat hij pijnlijk verrast was door de appreciatie van zonder twijfel onregelmatige handelingen, doch waaraan niet het minste booze opzet ten grondslag lag. In de comptabiliteit kan men niet alles voorzien en vaak vereischt iets onverwachts bij zonderen spoed. Ik heb onder het keizerryk het systeem bestreden, om die onverwachte uitgaven uit andere toege stane fondsen te vindeDmaar uit dit stelsel moesten onherroepclyb de ma:,dots fictifs ontstaan. Ik wil onge twijfeld geene onregelmatigheden in de administratie aanmoedigen, maar ik zeg dat de administratie zich niet streng houden kan binnen de grenzen van het budget." Niet alleen dat een minister van financiën zulke ge vaarlijke theorieën verkondigt, dat een geveinsde uit- uitgave van 's lands penningen volkomen gerechtigd kan zijn en iedere controle daaromtrent onnoodig is, maar zelfs dat hij als minister van financiën zegt niet te wil len medewerken, om de onverantwoorde som ten bate van den staat in te vorderen en zoodoende de verkeerde appreciatie van den minister van binnenlandsche zaken 1 openlijk te huldigen,deze vreemde handelwijze heeft terecht de algemeene verontwaardiging opgewekt. De oud-minister van binnenlandsche zaken de heer Casi- mir Perier, heeft terstond getelegrapheerd aan den procureur-generaal te Rouaanof het verslag der dagbladen omtrent de verklaring van den heer Pouyer-Quertier wel juist was, en na het ontvangen van het bevestigend antwoord zich terstond naar den heer Thiers begeven en zijn beklag over den minister van financiën ingediend. De minister van justitie, de heer Dufaure, door wiens bemiddeling en met wiens goedkeuring do opgemaakte rekening ten laste van den heer Janvier de la Motte aan den procureur-generaal ter hand gesteld is, heeft verklaard zijn ontslag als minis ter te zullen nemenwanneer de heer Pouyer-Quertier lid van het kabinet blijft. De verontwaardiging over deze zaak is ook op de banken der afgevaardigdenzonder onderscheid bij alle partijen, zeer groot, en wanneer Thiers niet terstond een energieken maatregel neemt, ziet men heden eene interpellatie over deze zaak tegemoet. De zittingen der nationale vergadering van Vrijdag en Zaterdag waren bijzonder rustig. De kamer bracht de behandeling der wetsontwerpen tot uitkeering van buitengewone pensioenen aan de nagelaten betrek kingen der slachtoffers van den burgeroorlog en tot vaststelling der wijze van benoeming der rechterlijke ambtenaren ten einde. Men zal zich herinneren, dat voor eenigen tijd de vergadering voor de consequentiën terugdeinsde van haar votum, om aan de weduwe van kolonel Billiet, die te Limoges door de opstandelingen gedood werd, een buitengewoon pensioen toe te kennen. Deze beslissing kan natu nrlijk niet worden teruggenomen, zoodat die als uitzondering op den regel blijft bestaan, dien de kamer op raad van de commissie in deze zaak vaststelde, namelijk dat behalve de betrekkingen van de generaals Lecomte en Clement Thomas en van den kolonel Billietaan de betrekkingen der gijzelaars, die in de week van 21 tot 28 Mei vermoord werden, pen sioenen uitgekeerd zullen worden. In het achtste bureaubelast met het onderzoek der geloofsbrieven van den heer Rouher, is besloten om de conclusie omtrent de al of niet toelating op te schorten en een nader onderzoek in te stellen. Zaterdag werd de heer Dauzon, de prefect van Corsica, gehoord, die o. a. zeidedat „Corsica overgeleverd is aan ambtenarendie blinde aanhangers van het gevallen keizerrijk en open lijke vijanden van de bestaande regeering zijn. De ver kiezing van den heer Rouher was niets minder dan een openlijke samenzwering ten gunste van het keizerrijk." Het nader onderzoek zal heden voortgezet worden. De aanslag op het leven der koningin van Engeland is van bijzonder weinig, belang geweest. Niet alleen was het wapen van den dwazen O'Connor niet geladen cn geheel onbruikbaar, maar zelfs blijkt dat zijn schijn- aanslag in niet het minste verband staat met de fenians noch eenige politieke beteekenis heeft. De plotselinge schrik der koningin is dus het eenige nadeel dat door dezen waanzinnigen jongeling toegebracht is, en een officieele mededeeling in de couranten stelt het Engel- sche publiek ook in dit opzicht gerust. In een brief aan den minister-president dankt de koningin voor de goede ontvangst, die haar en haren kinderen Dinsdag van de millioenen harer onderdanen te beurt viel. Zij zegt geen woorden te kunnen vinden om uit te drukken hoe zij geroerd en voldaan is over het enthusiasme en de gehechtheid die men haar be toond heeft. Zij dankt dc natie daarvoor uit het diepste harer ziel en verklaart, dat de koninklijke familie dien dag niet vergeten zal. Een telegram uit New-York meldt, dat het antwoord der Amerikaansche regeering Zaterdag verzonden is. De Engelsche Observer zegt te kunnen verzekeren, dat dit antwoord geen positieve verklaring omtrent de quaestie bevatof de indirecte schade in beginsel aan nemelijk geacht moet worden, maar op het nut wijst om dit vraagpunt ook aan het oordeel der scheidsrechters te onderwerpen. Amerika zal aan Engeland de verant woordelijkheid laten om het eerst van het tractaat af te wijken, het zal dus geen onmiddellijke maatregelen nemen maar alleen de rechten zijner visschers in de Canadasche wateren doen gelden. De Amerikaansche Tribnne daarentegen vermeldt het gerucht, dat Amerika op niet zeer bedekte wijze in zijn antwoord heeft laten doorschemeren dat het zich niet verwonderen zou, wanneer de scheidsrechters de indirecte schade onaanne melijk en onwettig zouden oordeelen. Het New-Yorksch blad zegt, dat wanneer dit gerucht bevestigd wordt, dit een onvergeeflijke schending der nationale waardigheid i zou zijn. Uit deze tegenstrijdige beschouwingen blijkt, I dat nog niets met zekerheid over de détails van het j Amerikaansche antwoord gezegd kan worden. Belgische Brieven. Brussel 3 Maart. Met volle recht hebt gij de inwijding van uwen spoor weg als een waar nationaal feest gevierd. Niet alleen uit een materieel oogpunt, hoe vruchtbaar de gevolgen daarvan ook zijnmaar vooral uit een politiek en moreel oogpunt moet men zich geluk wenschen met het tot stand komen van deze nieuwe brug die Zeeland met het vasteland verbindt. Wie zou op het stoute denkbeeld kunnen komen, om de locomotief, die, door vollen stoom gedreven, door de ruimte sneltte willen tegenhouden Welnu, zij brengt niet alleen reizigers en koopmansgoederen, de voort brengselen van alle oorden der wereld, maar ook voert zij op hare ijzeren door den stoom voortgestuwde vleu gelen den vooruitgang op ieder gebied aan. Dit woord vooruitgang neem ik in de ruimste betee- kenis ik versta daaronder de hcdendaagsche beschaving met hare licht- en schaduwzijden, met hare deugden en gebreken. Na de pers hebben de spoorwegen door de snelheid, waarmede zij de algemeene toenadering tot stand bren gen, er toe bijgedragen om een breede klove tusschen het verledene en tegenwoordige te maken. Te vergeefs pogen particuliere belangen en hartstochten, veeten en onver zoenlijke vijandschappen zich te verzetten, te vergeefs willen zij vaak op den ouden weg terugkeeren en de massa, die dikwerf zoo gemakkelijk op het dwaalspoor te brengen is met zich medcsleepen. De stoom die den afstand verkort, en de electriciteit die dien geheel doet verdwijnendoor de gansche wereld in geregelde en voortdurende onderlinge betrekking te brengen, doen die intriges, die kinderlijke samen zweringen mislukken en roepen die schimmen toe: wij gaan niet meer terug! en ziet, de legerscharen van dien modernen kruistocht deinzen verschrikt terug en vallen in het stofevenals die troep Iersche muzikanten van Ivernessin de legendedie aangetrokken door het schit terende licht zich blijmoedig verbonden hadden om op een nachtelijk feest bij gelegenheid van Allerzielendag te spelen. De morgen komt en zij zullen vroolijk en opgewonden naar huis keeren, maar toen zij daar aankwa men en noch de huizen noch de menschen weder herken den en vernamendat wat hun een nacht had toege schenen inderdaad een geheele eeuw geweest was, toen vielen zij zonder taal of teeken ineen Deze legende is een symbool van de schimmenver- tooning der legitimisten en ultramontanen te Antwerpen Het is nog geen acht dagen geleden dat zij daar het hoogste woord voerden. Zij zwaaiden den koninklijken standaard, alsof de tijd der leliën en van het koningschap bij de gratie Gods wedergekomen ware! Zijne majesteit Hendrik V zou terugkeeren naar het Louvre en naar Versailles, en de legitimisten waren gekomen, als eertijds de wijzen en de koningen van het Oosten, om het eerst deze merk waardige verschijning te begroeten. Men hielp in België om opnieuw dit verouderde stuk ten tooneele te voerendat men sedert 1793 ge loofde van het politieke repertoire geschrapt te zijn. De Belgische regeering, de burgerlijke en militaire autoriteitenhet gemeentebestuur van Antwerpen, ja zelfs de meerderheid der kamer bogen zich met vol komen zelfverloochening en in strijd met hunne eigene reden van bestaan voor de speelpop van Frohsdorff, het wonderkind van Fratfkrijk Toen België zich zoo goreedelijk leende om die ge heimzinnige verborgenheden van de middeleeuwen op nieuw op te wekken, zondBretagne ons zijne Vendéeërs; in België zou de nieuwe kruistocht uitgerust en ge wapend wordende katholieke Vlamingen vergaten en i bespotten hunne geschiedenis. Ofschoon het oude huis der leliën Vlaanderen aan Filips den Schoone heeft overgeleverd, schaamden zij zich niet om ter eere van den afstammeling van deze gekroonde vijanden het schoone lied van den leeuw van Vlaanderen aan te hef fen, dat de Vlamingen en hunne hoofden, Breydel en de Coning, de overwinnaars in den slag der gouden sporen met geestdrift vervulde! De geheele geestelijkheid was opgetogen! Men droomde reèds van een dubbelen kruistocht, van een dubbele restauratie: het legitieme koningschap in Frankrijk en het pauselijk wereldlijk gezag te Rome. En wat is van al deze schoone plannen en verwach tingen overgebleven? zelfs niet de minste rook. De krachtige adem van het volk is over Antwerpen heenge-

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2