OÜRANT. N° 55. Dinsdag 1872. 5 Maart. Middellmrg 4 Maart. In de zitting der tweede kamer van heden zijn de discussiën aangevangen over het wetsontwerp tot ver vanging van de artt. 414, 415 en 416 van het wetboek van strafrecht door andere bepalingen. De heeren Godefroi, van Zuijlen, Wintgens en Heems kerk Ae. bestreden het wetsontwerp en noemden het ontijdig, nutteloos en schadelijk. Yan de regeering is een wetsontwerp tot wijziging van de postwet ontvangen. De kamer heeft bepaalddat de interpellatie van den heer Heemskerk Az. betreffende de uitvoering van het tractaat met Engeland tot afstand van de kust van Guinea zal plaats hebben na de behandeling van het wetsontwerp tot bedreiging van straf tegen de vernie ling en de onbruikbaarmaking van schepen en andere vaartuigen door andere dan in de artt. 434 en 435 v*n het wetboek van strafrecht genoemde middelen. Ret Provinciaal blad van Zeeland n*. 29 bevat een besluit van den commissaris des konings in deze pro vincie, waarbij, op grond dat zich in het koninkrijk België bij voortduring gevallen van veepest hebben voorgedaan, worden ingetrokken de verleende doorloo- pende oatheffingen van de bepaling van art. 1 van het koninklijk besluit van den 8en December 1870, tot het invoeren van straat- en stalmest, alsmede van versch en g«zouten rundvleesch. Tot secretaris-ontvanger van het calamiteuze water schap Scherpenisse is met algemeene stemmen benoemd de heer J. L. Luyk, gemeente-secretaris aldaar. Uit Breda schrijft men ons „Naar men verneemt is de graaf van Chambord voor nemens een week of zes hier te verblijven. Hij ontvangt dagelijks talrijke bezoeken van vreemdelingen, die met een volgenden trein vertrekken of een nacht overblijven. Het is moeilijk hem te zien dan alleen in de mis, welke hij getrouw in de St. Antonius kerk bijwoont. Daarheen begeeft hij zich per rijtuig. Op straat komt bij niet. Eens slechts deed hij een wandeling door de stad om een bezoek te brengen aan de St. Barbara-kerk op de Haven, vóór een jaar of drie ingewijd, en aan de Griete- kerk, tot bezichtiging van het beroemde Mausoleum, ter eere van Engel bert van Nassau en diens echtgenoot opgericht. Geen onzer stadgenooten, wereldlijk noch geestelijk persoon, ook niet de pastoor bij wien hij de mis bqwoont, heeft hem bezocht. De burgemeester, bij wien des graven secretaris zijn opwachting is gaan maken, heeft aan het hotel twee visite-kaartjes laten afgeven. Dikwijls ziet men personen van het gevolg door de straten wandelen zonder dat zij heel veel aan dacht trekken. Over het geheel betoont de bevolking zich vrij onverschillig omtrent de gebeurtenis van 'sprinsen verblijf, die meer de aandacht der buiten wereld trekt dan de hare." Tot tijdelijk adsistent bij de rijks-telegraaf zijn benoemd: W. G. E. Bertram jr., te AssenJ. W. Exalto d'Almaras, te Bellingwolde; H. Tjebbes, te BolswardE. J. Keep, te AssenW. S. M. E. Everts, te AmsterdamF. Hout graaf, te Bloemendaal; W. fl. Pieter, te Amsterdam; S. Wigersma, te Leeuwarden; P. de Klerk, te Dordrecht; H. Brouwer, te AmsterdamD. Koeleman, te Alkmaar, en J. Blitz, te Amsterdam. (Staats cour.) Benoemingen en besluiten. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe- belastingen (derde kantoor) te AmsterdamA. J, L. Beudt, thans provinciaal inspecteur der directe belas tingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Leeuwar den; benoemd tot ontvanger der in- en uitgaande rechten en accijnsen te Rotterdam, L. J. Sala, thans provinciaal inspecteur der directe belastingen, in-en uitgaande rechten en accijnsen te Eindhoven; benoemd tot provincialen inspecteur der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Leeuwarden, H. J. Westenbergthans controleur derzelfde middelen aldaar; te Eindhoven, A. J. R. A. de Ceva, thans contro leur derzelfde middelen te Roosendaal. koloniën. Eervol ontslag verleend uit 'slands dienst, op verzoek, aan den Oost-Indischen ambtenaar A. ten regte A. E. J. Floquet, laatstelijk opziener le klasse bij de Bteenkolenmyn Oranje-Naasau te Pengaron (Zuider en Oosterafdeeling van Borneo), thans met verlof in Europa, met ingang van 1 Maart 1872 en met behoud van recht op pensioen, bijaldien hij volgens de bestaande bepalingen daarop aanspraak heeft. Eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, op verzoek, aan den Oost-Indischen ambtenaar A. van der Yelde Cz., laatstelijk bouwkundige voor de bebakening en kust- verlichting in Nederlandsch-Iudië, thans met verlof hier te lande, met ingang van 1 Maart 1872 en met behoud van recht op pensioen, bijaldien hij volgens de bestaande bepalingen daarop aanspraak heeft. Onderwijs. Benoemd tot eerste hulponderwijzeres aan de school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes te Lochem, mejufvrouw D. C. Snijders, thans hulponderwijzeres alhier. Kerknieuws. Aangenomen het beroep tot predikant bij de Waalsche gemeente te Amsterdam door den heer M. A. Perk, predikant bij die gemeente te Breda. Aangenomen het beroep tot predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Leiden door den heer M. 8. J. de Wolff, predikant te Dalfsen. Den 23en Januari jl. was de algemeene synode der Nederlandsche hervormde kerk buitengewoon ver gaderd ter zake van het hooger beroep, ingesteld door den predikant Laan te Maassluis, tegen een vonnis van het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland, waarbij hij wegens onchristelij ken wandelen verstoring van orde en rust voor den tijd van drie maanden was gesehorst. Nadat de synode bij loting tot op de helft harer leden was verminderd, werd de zaak opnieuw ter hand ge nomen. Daar gedurende de loop van het rechtsgeding enkele leden tot de overtuigiug kwamen dat de beschuldigde in een staat van krankzinnigheid verkeerde, werd de eindvraag of hem zijne daden toerekenbaar warenhoewel geenszins door allen, ontkennend beantwoord en bij dus van de schorsing als kerkelijke straf onthevendoch tevens werd het classicaal bestuur van Rotterdam gelast om verder in deze zaak te bandelen. Daar het officieel orgaan de uitspraak der synodus contractu tot op heden nog niet heeft opgenomen, bestaat er grond voor het vermoeden, dat de beschuldigde her ziening hoeft aangevraagd, zoodat in dit geval de zaak voor de geheele synode ter definitieve beslissing zou moeten worden gebracht. (Het Vaderland.) Marine en leger. De ctat-major van Zr. M«. fregat met stoom vermogen Admiraal van Wassenaer, gereed liggende tot vertrek naar de kust van CJuinea, is samengesteld als volgt :kom- mandant, kapitein ter zee D. L. de Haes; 1* officier, kapitein-luitenant ter zee J. K. L. Gey van Pittius; lui tenants ter zee 1« klasse: jonkheer J. H. P. von Schmid auf Altenstadt, W. A. Arriëns en J. M. Brevetluite nants ter zee 2e klasse T. Spree, A. M. R. Wagner en L. M. L. de Haan; adelborsten le klasse: D. Stolp, M. T. T. J. de Nerée tot Babberich, J. H. Strootman, W. H. Dittloff Tjassens, G. C. Otten, N. G. J. Kroeff, J. G. SnethlageJ. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wijborgb, J. Cardinaal, R. L. Koolemans Beijnen, W. Al- lirol, J. Bollaan, P. Brutel de la Rivière en M. Smits; officier van gezondheid 1° klasse J. C. Steenbergendito 2o klasse J. J. Hendriksz; officier vanf administratie 1° klasse F. Wolfsondito 3ü klasse J. H. C. Vermeer; scheepsklerken W. A. Le Rutte en J. D. Isingkapi tein der mariniers J. A. Y. van Es, en 2« luitenant der mariniers H. J. Jolles. Gemengde berichten. Jl. Vrijdag is een 75jarig persoon uit Neuzen naar het huis van arrest te Goes overgebracht, verdacht van diefstal van omstreeks 400 ten nadeelo van den ont vanger der rijks belastingen te Neuzen, bij wien hij vroeger tien jaren als huisbediende werkzaam was thans werd hij in het liefdehuis to Hulst verpleegd. Het grootste gedeelte van het ontvreemde werd bij een boom aan de wallen van Hulst teruggevonden. Volgens De Noordatar zal Z. M. de koning in den loop der maand Mei a. een officieel bezoek brengen aan de provinciën Groningen en Friesland, en in de maand Juli aan Drenthe. Naar deLeidsche courant verneemt, zal de Leid- sche boogleeraar de Vries den l"» April a. te Brielle als feestredenaar optreden. Het Handelsblad meldt dat voor de monding van den nieuwen waterweg van Rotterdam naar zee, waar circa 6 maanden geleden bij hoog water 56 duim water stondzich thans eene bank gevormd heeft, waar nu bij laag water slechts van 9—12 dM. water blijft staan. De noordelijkste punt dezer bank ligt in de volgende pei lingen de vuurtoren van het westelgkste hoofd Z. O., het b nitenste bolbaken van bet noordelijk hoofd O. Z. O. J,- O., de monding van het strand Z. O. Z. Deze bank strekt zich circa 400 meter buiten het langste hoofd in zee uit, heeft eene lengte van 1500 a 1600 meter, en ecne breedte van 200 tot 400 meter. Op eene scheeps lengte heeft men 10 voet water meer aan den buitenkant. Op deze bank is jl. Woensdag middag de Harwichboot, toen die daar te 2 uren aankwam aan den grond geva ren en heeft er een uur vastgezeten. Alleen aan het stille wederde snelle rijzing van het water en den zui delijken wind is het te danken, dat het schip vlot geko men en daarna het Brielsche zeegat ingevaren is. Te Monnikendam heeft, volgens de Nieuwe Rotter- darasche courant, een zeer gegoede boer 25 koeien ge kocht onder voorwaarde, dat hij, voorde eerste een halven cent gevendevoor elke volgende bet dubbel van de voorgaande zou betalen. Hij sloot dezen koop in tegenwoordigheid van getuigen en moetnu/167,772.15i voor de 25 stuks betalen, dus 6710,88 per koe. Toen hij tot die ontdekking kwam, weigerde bij den koop ge stand te doen de zaak zal nu voor den rechter worden gebracht. Met den reeds vroeger ontworpen spoorweg van Antwerpen op Hoogstraten tot de grenzen, en van daar op Nederlandsch grondgebied over Zundert, Rijsbergen en Princenhage op Breda, schijnt men voortgang te zul len maken, daar de baan reeds uitgebakend wordt en de beide regeeringen concessie aan de heeren Bennert c. s. hebben verleend. Jl. Woensdag is in een tuin te 's Hertogenbosch een fraaie veelkleurige kapel gevangen. Men zal zich herinneren dat in December des vorigen jaars op de Plate-rivier een stoomboot, de Ame rica, in brand geraakte en zonk. Thans wordt de vol gende treffende episode uit die vreeselyke ramp in een dagblad van Buenos-Ayrcs wereldkundig gemaakt. Aan boord bevond zich een passagier, Viale geheeten, die, van een zwemgordel voorzien, zich in den stroom ge stort had, en dank zij dit vrij zekere hulpmiddel, alle hoop mocht koesteren om behouden aan den oever te komen. Hij was ongehuwd, reisde alleen en had zich, door niets ter wereld gebonden, om niemand te bekommeren. Ter wijl hij, door zijn zwemgordel ondersteund, zich land waarts voortbewoog, ontdekte hij te midden van de rivier een anderen reiziger, die met een jeugdige vrouw tegen den stroom worstelde. Het was een pas gehuwd paar. De jonge man, die zijn bezwijmde echtgenoot niet dan met de grootste inspanning het hoofd boven water kon houden terwijl bij daardoor slechts éen arm over had om te

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1