Parapluie! öuttralanö. JcetijMngert. 2iöü£rtntttcn. 36jarige Echtvereeniging den 26«n Februari ji. een hevige gasontploffing plaats in een zaal, waarin 200 personen tegenwoordig waren. Er brandden aanvankelijk slechts 6 gaspitten, doch toen te 7 uren een voordracht door den heer Sabina zou worden gehouden ontstak een bediende de andere pitten; eens klaps wierp een geweldige ontploffing den bediende tegen den grond. Hij zoowel als vele andere aanwezige personen krëgen brandwondenhunne haren waren ver schroeid en iedereen was van schrik verstijfd. De zaal en de aangrenzende bibliotheek leverden een treurig schouwspel op. Bijna alle ruiten waren verbrijzeld, de schilderijen weggerukt, beelden en sieraden omgewor pen en stuk geslagen. Het ontvlamde gas baande zich door de vensters een weg naar buiten en dreigde,met nog vreeselijker verwoestingen, doch door de beradenheid van eenige personen was men den brand weldra meester, zoodat de hulp van de brandweer niet eens noodig was Op de Pusterthaler spoorbaan heeft in de nabijheid van het station Ehrenburg een ongeluk plaats gehad, dat nog ernstiger gevolgen had kunnen hebben dan het geval is geweest. De trein dieffies avonds te 6 uren van Brnnneck was vertrokken, kreeg in de nabijheid van Ehrenburg een zoo snelle vaart dat men geen rollen van wielenmaar als 't ware slechts glijden hoorde. Ongelukkigerwijze passeerde de trein een langen hoogen dam. Te zes uren 22 minuten derailleerden 6 goederen wagens die zich in het midden van den trein bevonden, en werden met vreeselijk geweld van den dam naar be neden geslingerd. De geheele trein werd uit zijn ver band gerukt. De achterste wielen der locomotief geraakten uit de rails; de locomotief deed nog éen ruk, waardoor de passagiers door elkander wer den geworpen en bleef toen steken, Toen de pas?a- frgiera, ten getale^ van 40 of 50 uitstapten, zagen zij een tooneel van groote verwoesting. Niet alleen waren de 6 goederenwagens geheel verbrijzeld en vernieldmaar zelfs de spoorbalken waren in drie of vier stukken ge broken de rails als dunne ijzerdraden gebogen en de locomotief diep in den grond gewoeld, terwijl de wagens door de passagiers meer hingen dan stonden. Yan de passagiers waren slechts twee personen licht gewond, van het dienstpersoneel was éen conducteur ernstig en twee licht gekwetst. Algemeen overzicht. Tbe Times wijdt naar aanleiding van de depêche uit Philadelphia, waarin in korte trekken de inhoud van het antwoord der Amerikaansche regeering op de nota van lord Granville medegedeeld wordt, een artikel aan de kansen die voor een minnelijke schikking tusschen Engeland en Amerika bestaan. Het orgaan der City komt tot de conclusie, dat men het tractaat van Wash ington als mislukt beschouwen kan, wanneer het antwoord van de Vereenigde staten in den geest gesteld is als de depêche uit Philadelphia doet gelooven, omdat Engeland evenmin van zijn standpunt kan wijken als de Amerikaansche regeering, die zoo hardnekkig aan hare eens opgevatte meening blijft vasthouden. Twee New-Yorksche bladen, the Herald en the Eve- ningpost, daarentegen gelooven te mogeu voorspellen dat de Engelsche regeering zich door den concilianten toon der Amerikaansche nota genoopt zal zienom in de meening der regeering van de Unie te berusten en de beslissing omtrent de interpretatie van art. 1 van het tractaat van Washington eveneens aan de rechtvaardig heid der scheidsrechters over te laten. Hoe gematigd de toon dezer bladen der beide partijen ook zijn moge; in hoofdzaak blijft toch het geschil bestaan en is er weinig grond voorhanden om aan eene toenadering van een van beide zyden te gelooven. Het bericht uit Parijs, onlangs per telegraaf door ons ontvangenomtrent de reis van den heer von Arnim Daar Berlijn, verliest veel van zijn gewicht, wanneer men de mededeeling van le Siècle, waaraan dit bericht ontleend was, in het^oorspronkelijke leest. Het blad deelt namelijk mede, dat de heer von Arnim Parijs verlaten zal, eu niet reeds verlaten heeft, voornamelijk met het doel om zijne brieven van terugroeping aan den paus aan te biedenbij wien hij vóór zijn gezantschap bij de Fransche regeering geaccrediteerd was. Hij is voorne mens de reis over Berlijn te nemen, en dan persoonlijk op de goedkeuring der nieuwe schikking bij von Bis marck aan te dringen. Terstond daarna zal hij als gewoon lid deel uitmaken van het corps diplomatique te Parijs. Wat in de depêche hoofdzaak was, is dus eigenlijk bij zaak, ofschoon men vertrouwen mag dat von Bismarck zijne toestemming tot het maken der nieuwe schikking wel reeds voorloopig gegeven zal hebben. Het Journal des débats geeft in hoofdtrekken eenige bijzonderheden omtrent deze overeenkomst, waaronder echter de be spoedigde ontruiming van het Fransche grondgebied door de Duitsche troepen niet voorkomt. Volgens deze mededeeliug loopt do overeenkomst slechts over de ver vroegde betaling der 4.10 millioenen welke nog van het vierde halve milliard betaald moeten worden, tegen eene vergoeding aan de schatkist van 5 pet. intrest over twee maanden, vertegenwoordigende ongeveer een som van 3J millioen. De Döbats zijn bijzonder met deze overeen komst ingenomen, omdat „zij een bewijs is van de solva biliteit en de schuldeischers van den staat geruststellen kan. Wanneer men een nieuw beroep op bet krediet moet doen, zal de medewerking van geheel Europa ons niet ontbreken." De belangrijke discussie, welke heden in de nationale vergadering plaats moest hebben over de bekende adressen betrekkelijk de politieke houding der Fransche regeering tegenover Italië, is weder uitgesteld, tot groote teleurstelling van de tallooze nieuwsgierigen die zich van toegangskaarten voor de tribunen voorzien hebben, en wellicht ook tot grooten spijt der heeren Dupanloup, Keller, Lucien Bran, de Belcastel en alle enfant» terribles der rechterzijde," zooals le Temps hen noemt. Het is niet duidelijk wat tot dit gevaarlijk uit stel aanleiding gegeven heeft. Men onderstelt dat de regeering omtrent de conclusie der motie van orde van zienswijze veranderd is. De commissie wilde voorstellen om over te gaan tot de orde van den dag, in de verwach ting „dat de rechten van den heiligen stoel geëerbiedigd zouden worden," terwijl de regeering in plaats van „de rechten" het woord „onafhankelijkheid" wilde lezen. De commissie had zich ten slotte met deze wijziging- ver- eenigd, doch thans heeft, zooals het gerucht wil, de regeering deze gemotiveerde orde van den dag nog te dubbelzinnig geacht en verklaard, daaraan hare stem niet te kunnen geven. Wanneer dit de ware reden voor het uitstel is, uan kan men niet anders dan de voor zichtigheid derregeering prijzen. Voor het hof van assises te Rouaan zijn gisteren in de zaak van den ex-prefect Janvier do la Matti de ge tuigen a décharge gehoord. De beer Pinard, minister van binnenlandsche zaken onder het keizerrijk, heeft ten gunste van den beschuldigde gesproken en zijne vervolging aan partijhaat toegeschreven. De minister van financiën, de heer Pouyer-Quertier, bracht daarna vele teiten tot ontlasting van den beschuldigde by en eindigde op bartstochtelijken toon met een verwijt tegen den minister van binnenlandsche zaken, die in een besluit den heer Janvier de Ja Motti den naam gegeven had van rekenplichtige en schuldenaar te kwader trouw. Deze verklaring heeft zooveel sensatie teweeggebracht, dat de voorzitter het noodig scheen te oordeelen, om te zeggen dat „zulke twisten tusschen ministers voor de justitie volkomen onverschillig zijn.'' Het feest te Londen. Algemeen heerscht in Engeland de overtuiging dat, wanneer de koningin zich in het openbaar zal ver- toonen, het gunstig weder zal zijn. De ervaring heeft die overtuiging zoo zeer bevestigd dat men bij mooi weer zegt „het is queens weatlierGedurende een reeks van jaren bad zij aan geen openbare plechtigheden deel genomen doch toen zij Dinsdagomgeven van al den luister der Engelsche monarchie, zich aan het volk vertoonde, om deel te nemen aan de plechtige gods dienstoefening die uit dankbaarheid voor het herstel van den prins van Wales in de St. Paulus-kerk zou worden gehouden, was het werkelijk queens weatlier. De optocht werd door uitmuntend weder begunstigd. Men herinnert zich de tijden niet, dat de hoofdstad der Britsche monarchie in zoo feestelijken tooi als Dins dag was gehuld, om zijne vorsten te ontvangen. Zelden werden die hartelijker begroet. De huizen in de straten die de stoet woest passeerenwaren versierd met bloe men, groen en draperieën, en zelts de daken der huizen waren bezet met toeschouwers die geen plaats konden vinden in de straten, voor de vensters, op de tribunes of de balcons. De menigte die zich op de trottoirs had ge plaatst was door een haag van grenadiers der konink lijke garde in hun roode uniformen en hooge haren mutsen gescheiden van het midden der straat, waarlangs de stoet passeerde. De costumes die bij officïeele plechtigheden in Enge land worden gedragen hebben reeds geruimen tijd de verbazing en zelfs de bespotting van andere landen op gewekt en de vreemdelingen gar.n ze zien, om zich een denkbeeld te kunnen vormen van kleederdrachten en gewoonten die elders reeds langen tijd zijn verou derd en vergeten. Engeland echter is op dat punt zeer conservatief. De optocht van Dinsdag heeft dit weder in alle opzichten bevestigd. De stoet werd ge opend door eene afdeeling huzaren; in het eerste rijtuig zat de speaker van het lagerhuis in ambtsgewaad, met zijn reusachtige witte pruik getooid. Het rijtuig zelve is een antiquiteit zooals men te vergeefs in het museum van Cluny zou zoeken en dagteekent reeds uit de 16e eeuw. Op het rijtuig van den speaker volgden de lórd-kanse lier, de hertog van Cambridge en de grootwaardigheids- bekleeders. Voor de koninklijke koetsen reed te paard in een purperen en hermelijnen gewaad en bloothoofds de lord-mayor van Londen met de sleutels van de stad in de hand. De koningin, de prins en prinses van Wales bevonden zich in een rijtuig, en schenen aangenaam verrast door de wijze waarop zij werden begroet. De geestdrift der menigte steeg ten top toen de stoet Marlborough House passeerde. Op een der tribunes bevonden zich de jongste kinderen van den prins en de prinses van Wales, terwijl de beide oudste aan den optocht deelnamen in een rijtuig 't welk onmiddellijk voor dat van de koningin reed. Toen de kleinen hun oudere broeders zagen begon nen zij te juichen van vreugde, maar nog grooter werd hunne blijdschap toen zij hunne ouders en grootmoeder in de volgende koets zagen, en van weerszijden werden levendige teekenen van genegenheid gewisseld, tot groot genoegen van de ontelbare toeschouwers. Overal was het gedrang geweldig, maar vooral in de nabijheid der St. Paulus-kerk. Men verzekert dat 70per sonen daardoor werden gewond en een werd gedood. De orde werd overal uitmuntend gehandhaafd en de feestelijke stemming alzoo over het geheel niet gestoord. Heden zijn van Veere naar zee gezeild de schooners Adriana Fxaücisca, gezagvoerder A. van Eyk, en de Adriana Wilhelmina, gezagvoerder C. Reynhout, beide in ballast van Middelburg naar Newcastle. ABRAHAM ERASMUS en WILHELMINA JONG MAN, menschen, die in behoeftige omstandigheden verkeeren, zijn 6 Maart a. s. 5© jaar gehuwd. Groede 1872. Namens het burgerlijk armbestuur, CH°. BRAKMAN. van ANTHONIJ JOHANNES BONGERS en JEANNETTE DE KEIJZER. Middelburg 3 Maart 1872. hunne dankbare kinderen en behuwdkindeben. Ondertrouwd A. A. NOEST en A. BUSQUET. Ylissingen 1 Maart 1872. Eenige en algemeene kennisgeving. Bevallen van eene Dochter M. WESTERBURGER Romberg. Middelburg 2 Maart .1872. De gezamenlijke werklieden van de heeren DITMARS en PAGE, bewijzen hunnen dank voor de Feestgave, hen op den 29en Februari door hunne patroons uit gereikt. God zegene hun beiden. Tegen betaling van advertentie-kosten bij W. APPEL terug te bekomen, een goud Medaillon met portret, verloren in het Feestlokaal. Degene, die in den avond van den len dezer eene Parapluie VERLOREN heeft, kan dezelve, tegen betaling der advertentiekosten, terugbekomen bij J. H. W. VAN MEERENDONK, Abdij. Vergadering van Middellburgscli Zie kenfonds, op Dinsdag den 5CB Maart, des avonds te zeven uren, in de Sociëteit Sx. Joris op de Balans, ter opname van leden. Namens het bestuur, D'. MEEMELING.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3