MIDDELBURGSE HE COURANT BIJVOEGSEL van de van Vrijdag 1 Maart 1872. No. 52. Het gemeentebestuur van Hrabbendijhe Sj3§pfr4§jJ' yraagt voor de openbare school dier gemeente een iweeiSen SIUIjPOJ&SDES&.WMZtCIi, opeene jaarwedde van f 35©. Sollicitanten wenden zich,onder overlegging der vereischte stukkenmet franco brieven tot den Burgemeester vóór den 15c" Maart 1872. Krabbendijke 20 Februari 1872. DOMINICUS, Burgemeester. C. C. VAN DEN BRINK, Secretaris. öinnrnlanö. Middelburg 29 Februari. Een groot aantal ingezetenen te Vlissingen hebben door het uitsteken der vlaggen blijk gegeven van hunne ingenomenheid met bet feest van dezen dag de open stelling van den Zeeuwschen spoorweg tot Middelburg. De graaf van Chambord heeft, zooals ons van daar wordt gemeldte Dordrecht reeds vele deputation ont vangen. Hij is voornemens zijn verblijf voorloopig te 's Hertogenbosch te vestigennaar welke stad bij heden met zijn gevolg is vertrokken. Uit Breda wordt ons gemeld, dat de graaf van Cham bord met een gevolg van drie personen aldaar is aange komen, en is afgestapt in het hotel de Kroon. Waar schijnlijk zal bij drie dagen aldaar vertoeven. Benoemingen en besluiten. corps diplomatique. Benoemd tot attaché bij het Nc- derlandsche corps diplomatique jonkheer mr. K. W. P. F. Gericke van Her wijnen. Kerknieuws. Bij het classicaal bestuur van Groningen is eene aan klacht ingediend, door een predikant uit diezelfde classis, tegen jhr- L. de Geer, theologisch doctor en predikant te Groningenter zake dat door dezen op Zondag den 11° Februari jl. de predikbeurt, in de voormiddag-gods dienstoefening, in de Der-A kerk zou zijn afgestaan ge weest aan iemand die het radicaal daartoe miste of wel zou hebben verloren. Koloniën. Den 30" Januari kwam voor het hof van justitie te Curasao in behandeling de zaak van het openbaar ministerie tegenmr.W. Sassen Jz. De heer Sassen wraak te achtereenvolgens de beeren J. H. Schothborg, P. T. Krafft, J. J. de Bros en jonkheer mr. D. M. Rammelman Elsevier, op grond van vijandschap van hem, Sassen, tegen die beeren. Het hof nam echter de wraking niet aanterwijl ook geen der rechters gebruik maakte van art. 297 van het wetboek aan strafrecht, waarop de heer Sassen een beroep deed. De zaak werd op den 31ou Januari voortgezet en de exceptie door den heer Sassen voorgedragen, dat de heer Eamaer tijdens zijne benoeming niet het radicaal had om tot procureur-generaal te kunnen worden benoemd en dat hij dus niet als openbaar ministerie mocht wor den gehoord, werd door het hof verworpen. Eveneens werd afwijzend beslist op eene conclusie van den heer Sassen om het geding te schorsentotdat door den be voegden rechter uitspraak zou zijn gedaan over zijne klacht tegen den gouverneur en den disfcricts-commis- saris Muller. Het verzoek om uitstel tot 6 Februari, omdat ziju leeftijd hem niet toeliet dagen achtereen zoo lang te pleiten, werd niet ingewilligd. De voortzetting der zaak werd bepaald op 1 Februari. In die zitting werd echter een geneeskundig attest overgelegd dat de heer Sassen wegens ongesteldheid zijn huis niet kon verlaten. Daarom werd uitstel gevraagd tot 20 Februari, tloch slechts tot de eerstvolgende zitting verleend. Gemengde berichten. Te Aardenburg maakt men reeds groote toebereid selen voor het vieren in Juni a. van het tweede eeuw feest der heldhaftige verdediging van de Aardenburg- scbe burgerij tegen de Fransche troepen. Hetprogramma is nagenoeg vastgesteld. Daartoe behoort ook een festi val, waar toe tevens de Zuid-Nederlandsehe muziekgezel schappen zullen worden uitgenoodigd. De gedenkpenning wordt vervaardigd door den Belgischen graveur Wiener. Eergisteren is door den gemeenteraad van Dordrecht tot het aanleggen van verschillende werken in het be lang van den gezondheidstoestand besloten en tot afschei ding van het waterschap der gemeente van dat van den Vierpolder. De gezamenlijke kosten zijn geraamd op 320,000. Evenwel zullen niet alle werken dadelijk worden uitgevoerd. Daarvoor en tot het exploiteeren van het Liernurstelsel, zullen maatregelen genomen moeten worden tot vermeerderingdergemeente-inkom sten. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft besloten een nieuwe hcogere burgerschool met vijfjarigen cursus voor 250 a 300 leerlingen te stichten. Het voorstel om de bestaande lokalen in te richten voor een hoogere burgerschool met driejarigen cursus werd verworpen. Te Streefkerk is wen aan een dreigend gevaar ontkomen. Men heeft namelijk ontdekt, dat in de her vormde kerk de hoofden der hoekpilarenwaarop het- houten plafond rust, verteerd zijn. Onmiddellijk heeft het collego van kerkvoogden hierin doen voorzien. Volgens officieele opgave van den onder-secretaris bij het departement van buitenlandscbe zaken, Enfield, heeft het Britsche gouvernement tot heden aan tele grammen ter zake van het Washington-tractaat reeds betaald 7277 pd. 13 sh. 6 p. of bijna 90,000 gulden. Tlierinometerstand. 27 Feb. 's av. 11 u. 34 gr. 28 'smorg^u.Slgr.'smidd.luAlgr.'sav.eu.SOgr, Staten-generaal. Naar aanleiding van het bij de jongste begrootingsdis- cussiën door den heer Stieltjes gesprokene over de waterverdeeling tusschen de hoofdtakken onzer groote rivieren beeft de minister van binnenlandsche zaken gevolg gegeven aan zijn toezegging om deze gewichtige zaak nader te doen onderzoeken. Tengevolge van het ingesteld onderzoek heeft de minister een rapport van den hoofd-ingenieur Caland ontvangen, dat, met de bijlagenaan de tweede kamer is toegezonden. Uit hetgeen in dat rapport voorkomtblijkt, naar liet oordeel van den hoofd-ingenieur, dat men in'tbelang van den nieuwen Maasmond niet moet trachten verhoo ging te voorkomen van de waterstanden te Krimpen zooals de heer Stieltjes wenscht, maar dat men, vooral nu de nieuwe Merwede zich meer en meer begint te vormener op werken moet de waterstanden te Rotter dam, vooral met Iaagwater, zoo laag mogelijk te doen dalen. De waterstanden op de geheele nieuwe Maas en het Scheur moeten dus zoo laag mogelijk blijven, want de standen te Rotterdam staan in onmiddellijk verband met en hangen af van die op de groote rivier beneden de stad. öuttentanö. Algemeen overzicht. De gemoederen der Fransche rechterzijde schijnen eenigszins gerust gesteld over den brief van den heer Barthélemy St. Hilaire; in de openbare zitting der nationale vergadering van gisteren tenminste is van geene interpellatie over deze zaak sprake geweest. Het gerucht liep dat door Thiers dienaangaande ophelderin gen in de bureaux gegeven waren. De kamer behandelde de verschillende ingediende voorstellen, strekkende tot het vormen eener commissie die zich aan het hoofd zou stellen der beweging, welke zich in geheel Frankrijk geopenbaard heeft om de ontrui ming van het Fransche grondgebied door de Duitsche troepen te bespoedigen. De minister van binnenlandsche zaken bestreed de verschillende voorstellen en ver- eenigde zich namens de regeering met de conclusie der commissie, „dat de nationale vergadering en de regee ring zich niet aan een échec mochten blootstellen. De beste nationale inschrijving zeide de heer Victor Lefranc is eene leeningdie reeds eenmaal gelukte en nogmaals gelukken zal, en bovendien ons den steun van geheel Europa verzekert." De nationale vergadering heeft daarop alle desbetreffende voorstellen verworpen. De teekening van het besluit, waarbij de heer Four- nier tot Fransch gezant aan het Italiaansche hof be noemd wordt, heeft gisteren plaats gehad. De behande ling der adressen, protesteerende tegen de vestiging van dit gezantschap te Rome, blijft op Zaterdag den 2e« Maart bepaald. De quaestie der Luxemburgsehe spoorwegen nadert bare oplossing op de wijze als zich verwachten liet, na melijk door de pressie der Duitsche regeering. Eene de pêche uit Berlijn aan de Luxemburgsehe regeering geeft in weinig woorden te kennen, dat het eenige middel om de moeilijkheden te doen ophouden hierin bestaat, dat de exploitatie door de Duitsche rijksregeering over genomen worde, die zich van hare zijde verbinden wii om de noodige waarborgen voor de neutraliteit van Luxemburg te geven. Uit deze pressie blijkt reeds van hoe weinig gewicht voor Luxemburg zijne zelfstandigheid zijn zal! Het schoonste van alles echter is, dat de Duitschers er zich nog over schijnen te verwonderen, dat de regeering in de depêche geen termijn stelde, waarop zij de exploitatie van plan was over te nemen. Een correspondent der Kölnische Zeitung schrijft dan ook,, dat dit eene beleefdheid tegenover de Luxemburgsehe regeering is, teneinde haar in de gelegenheid te stellen om hare zienswijze kenbaar te .maken. Blijkbaar is dit echter niets meer dan een vormwantwanneer zij ook al protesteert, Duitschland is toch voornemens zijn vermeend recht door te drijven en zoodoende een schitterend bewijs te gevendat het der regeering ernst is met hare ver klaringen van de zelfstandigheid dor zwakkere naburen steeds te eerbiedigen. De Verfassungsausschusz van den Oostenrijkschen rijks dag houdt zich onafgebroken met het onderzoek der Gallicische resolutie bezig. Reeds werden de voorstellen van het sub-comité aangenomen betrekkelijka de wet geving op de kamers van koophandel en nijverheid b die op de naamlooze vennootschappen en het bankwe zen, c die op het onderwijs der lagere scholen en gymnasiën, en d de politie en de politie-straffen, welke onderwerpen, behoudens de algemeenegrondbeginselen in de constitutieaan de competentie vau den Lemberg- schen landdag opgedragen zullen worden. De ingeno menheid der Polen met het ontwerp schijnt nog zeer flauw te zijn, en eerst wanneer zy zien onmogelijk meer te kunnen verkrijgen, zullen zij zich misschien met dit mindere tevreden stellen. Laatste berichten. Parijs 29 Februari. De heer von Arnim gezant van het Duitsche rijk bij de Fransche regeering, is heden morgen naar Berlijn vertrokken, teneinde op de aanneming van een nieuwe financieele overeenkomst tusschen Duitschland en Frank rijk aan te dringen. Voigens le Siècle heeft von Bis marck reeds zijne toestemming gegeven tot de vervroegde betaling in de maand Maart van alle in dit jaar verval lende termijnen der oorlogsvergoeding. Deze,schikking levert Frankrijk, alleen aan besparing van interest, een voordeel van 15 pet. op. Thiers heeft gisteren uitdrukkelijk alle ondersteuning van de pogingen der rechterzijde tot restauratie van het koningschap van de hand gewezen. ÉjcmMsbrntljtm. Graanmarkten enz. Oosïburg, 28 Februari. Bij zeer ruimen aanyoer van granen scheen alleen iets meer vraag te bestaan voor tarwe, waarvan zeer veel is afgedaan geworden,tot goed vorige prijzen. Alle andere artikelen, niet,dap, Jager te verkoopen en nog maar met weinige koopers. Inzonder heid bleef veel onverkocht van erwten, paardenboonen en haver. Er is beBteed voortarwe 11.50, 11, ƒ10.50 a 10; rogge 7.25 a 7wintergest 6.25, /6a /5.75; zomergerst 4.60, 4.40, 4.25 a f 4haver 8.25, 3 a 2.50; paardenboonen ƒ6.50 a /5.50: erwten 7.50 a/7. Middelburg, 28 Februari. Puike jarige Walchersche tarwe /12 goede nieuwe dito 11.75 a 11.90; jarige Zeeuwsche tarwe /II verkocht; rogge 8 betaald; win- tergerst /6.30; puike "Walchersche zomergerst mot graagte 5 betaald; harde Walchersche witteboonen 11.75; voor dito puike bruineboonen had men gaarne /13 betaald; dito paardenboonen ƒ6.50 a 6.75; dito groene kookerwten 8; dito zomerzaad ƒ13.75 nominaal; raapolie 47; patentolie 49; lijnolie ƒ39.per vat op zes weken, a contant 1 lager; harde lij p koek en 13.50 per 104 stuks; zachte dito f 15.50 per 104 stuks;.harde raap koeken ƒ110 per 1040 stuks. gemiddeldb marktprijzen. Aardappelen 3.a 3.50 per hektolijer. Versche boter 1.20 a 1.30 per kilogram.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3