geheel instemde. Doch ook hij erkende dat de raad zich meer gehouden had aan een circulaire dan aan dc wet. Daarom had hij die circulaire ingetrokken. Ook de wet had gebreken; hij zou deze dan ook herzien en daarbij o. a. bepalen dat geen inferieuren bij de raden van onderzoek mogen tegenwoordig zijn. En wat de zaak zelve nu betreft daarin was geens zins met overijling te werk gegaan. De minister Engel vaart had lang overwogen wat hem te doen stond. Kapi tein Janssen omtrent wiens karakter en persoon de minister ODgunstige rapporten had ontvangen en mede deelde was gestraft wegens zijn schrijven over een dwang, die de minister afkeurde; hij had dan ook het gedwongen kerkgaan afgeschaft, maar dit nam niet weg dat kapitein Janssen zich heeft gedrageu tegen den militairen geest. Niemand behoeft zich aan den dwang te onderwerpen, maar als men militair is, moet men doen wat de discipline vordert. Hoe zou men dus kapi tein Janssen kuunen herstellen? De minister zag daar toe geen mogelijkheid en hij verklaarde dan ook pertinent dat van hem nooit een rehabilitatie van kapitein Janssen onder welken vorm ook, is te wachten. Omtrent de zaak van den luitenant-adjudant Keizer behield zich de minister zijn vrijheid van handelen voor. Er was uitgemaakt dat er geen termen bestonden dien officier voor een raad van onderzoek te brengen. Nu de minister alleen voor de wet en niet mesr voor de circu laire stond, zou hij overwegen wat te doen. Na eenige replieken werd de beraadslaging gesloten. Het voorstel van den heer van Eek werd verworpen met 31 tegen 13 stemmendat van den heer de Roo aangenomen met 37 tegen 27 stemmen. Daarna werd de gewijzigde conclusie met 44 tegen 18 stemmen aan genomen. Blijkens de door den minister van justitie aan de tweede kamer verstrekte opgave, bedroeg het getal zaken, betreffende overtreding van art. 415 wetboek van strafrecht(arbeiders-coalitiën) bij de arrondissements rechtbanken gedurende de jaren 18501870 aange bracht, 23, met 126 beklaagden. Van deze laatste zijn 75 veroordeeld, 39 vrij gesproken en 12 ontslagen van alle verdere rechtsvervolging. In 4 zaken is door 28 ver oordeelden van het vonnis des eersten rechters in hooger beroep gekomen en zijn deze vonnissen telkens bekrach. tigd. Geen voorziening in cassatie geschiedde. fluitmlani). Algemeen overzicht. De Pruisische regeering schijnt zichzelve nog moeilijk op den rechten constitutioneelen weg te kunnen houden, dien zij, althans volgens de verklaring van von Bis marck, ingeslagen heeften voortaan volgen zal. Hare natuur is nog sterker dan de leer, en zij kan zich niet bedwingen om nu en dan nog eens een kleineo zijsprong van het constitutioneel gebied te doen. In de zitting der kamer van Maandag werd tot groote verwondering der leden zonder tegenkanting der regeering het wets ontwerp tot afschaffing der geslacht-en gemaal-belasting en tot vermindering der Classenstcuer met overgroote meerderheid aangenomen zooals het door de commissie gewijzigd is. Na afloop der stemming stond de minister van financiën op, om te verklaren dat hij bij kabinets order van don vorigen dag tot intrekking der wet ge machtigd was. Terecht zeide de afgevaardigde Lasker dat deze verklaring te laat kwamwant dat, nu een beslissing door de kamer genomen was, noodzakelijk de wet aan het heerenhuis verzonden moest worden. Hier over ontstond een debat, dat bijna twee uren aanhield, waarin de heer Camphausen gesteund werd door zijn ambtgenoot in het „constitutioneele kabinet" von Eulenburg, dezelfde die zijn eerste sporen op constitu tioneel gebied verdiende, toen hij bij de behandeling van de wet op het schooltoezicht voor een amendement stemde, dat de regeering bij monde van von Bismarck verklaard had in strijd met het beginsel der wet te zijn. Niettegenstaande de krachtige oppositie dér Fortschritt- partei werd de regeering met 164 tegen 142_stemmen door de kamer in het gelijk gesteld. In de Wurtembergsche kamer wordtin den laatsten tijd meer en meer het streven duidelijk om het particu larisme aan de eenheid van het Duitsche rijk op te offe ren. Bij de behandeling der begrooting van buitenland, sche zaken zijn slechts de gezantschappen te Petersburg, Berlijn, Muncben en Weeuen en deze laatste nog wel met de meerderheid van éene stem behouden, terwijl ten slotte Dinsdag het voorstel, om het ministerie, van buitenlandsche zaken bij een ander departement van openbaren dienst te voegen, met 62 tegen 14 stemmen aangenomen werd. Een telegram uit Londen meldt dat de feestelijke dank- en bededag voor het behoud van den prins vau Wales gisteren door het schoonste weder begunstigd was. De koningin, de kroonprins, de kroonprinses met al hare kinderen en alle leden van het koninklijk huis woonden den dienst in de kerk van St. Paul bij. De geheele stad was in feesttooi eu de ontzaglijke menigte toeschouwers was in buitengewoon opgewonden stem-, ming. De illuminatie beloofde schitterend te zullen zijn Een nieuwe paniek heeft zich van de rechterzijde der Fransche nationale vergadering meester gemaakt. De mislukte poging tot vereeniging van alle monarchale partijen, gevolgd door het dubbelzinnig wetsvoorstel van den heer Victor Lefranc, had het vertrouwen der rechterzijde in de vestiging der monarchie geschokt, en, nauwelijks van den eersten schrik bekomen, komt een nieuw incident hare idealen verstoren. De chef van het kabinet van Thiers, de heer Barthélemy St. Hilaire, heeft, in antwoord op een adres aan den president der republiek, een brief aan den algemeenen raad in het departement der Meurthe en Moezel geschreven, waarin de verzekering gegeven wordt, dat Thiers de voorloo- pige republiek, zooals die aan zijne handen toevertrouwd is, ongeschonden handhaven en daaraan al zijne krach ten wijden zal. De reeds ingediende wet toonde dit duidelijk aan, en weldra zouden meer voorstellen in dien geest gedaan worden. Deze verklaring komt volkomen overeen met de woordendie Thiers zelf reeds vaak in de nationale vergadering uitsprak en die steeds door de monarchale meerderheid, zoo al niet gaarne dan toch zonder protest, aangehoord werden. Daarin zou zij dus kunnen berusten, ware het niet dat de heer Barthélemy St. Hilaire aau het slot van den brief, uitdrukkelijk als zijne meening, de verwachting uitsprak, dat het niet twijfelachtig kan zijn of Frankrijk neemt de republiek ook als definitieven regeering8vorm aan. Zoodanige opinie in een brief van een officieel persoon openlijk te booren uitspreken, dit is voor het overkropt gemoed der monarchalen te veel Een storm van verontwaardiging is daarover opgegaan en in eene interpellatie in de nationale vergadering van heden zalzooals het gerucht loopt, daaraan uitdruk king gegeven worden. Het behoud van den voorloo- pigen toestand wordt inderdaad met den dag onmogelij ker en de keuze van de defiuitievo regeering zal niet lang meer verschoven kunnen worden. Jammer slechts, dat de onbedrieglijkste kenteekenen voorhanden zijn om te verwachten, dat die keuze niet dan met groote schokken haar beslag zal kunnen krijgen. Ofschoon het Journal officiel nog het stilzwijgen be waart omtrent de benoeming van een Fransch gezant bij den koning van Italië, verzekeren le Tempsbet Jour nal des débats en le Siècle toch te kunnen mededeelen dat de gezant te Stokbolm, de heer Fouruier, op dezen belangrijken post geroepen is. Van deze zijde is dan tenminste het grootste gevaar voor Frankrijk geweken. De commissie, belast met het onderzoek der wet van den heer Jules Simon op het lager onderwijs, heeft, zoo als zich met de ultramontaansche- meerderheid moeilijk anders verwachten liet, de hoofdbeginselen der wet, waaronder het verplicht en kosteloos onderwijs, met vrij groote meerderheid verworpen. Frankrijk is dus wat de twee cardinale reorganisatiën betreft, die van het onder wijs en van het leger, nog bijna niets gevorderd sedert het sluiten van den vrede. üit Frankrijk, Te Rouaan heeft Maandag voor het hof van assises in het departement der Seine inférieure de behandeling van een zeer geruchtmakende zaak een aanvang genomen, n. 1. van den heer Eugène Janvier de la Motte, voormalig prefect van het departement van de Eure, en zijne medebeschuldigden E. L. P. S. Bour- guignon, architect van het departement, F. A. D. Bou- langer, voormalig hoofdopzichter over de wegen in het departement van de Eure, en E. H. Vittecoq, ex-mairc van Beaumont le Roger. In 1856 werd de heer Janvier de la Motte prefect van. het departement van de Eure, en hij heeft zich in die be trekking aan zooveel schandelijke handelingen schuldig gemaakt, dat de akte van beschuldiging eenige blad zijden beslaat. Het blijkt daaruit dat hij gedurende 12 jaren een noodlottigen invloed heeft uitgeoefend op i de administratie van dat departement. Overal heeft hij de onzedelijkheid bevorderd. Als mensch heeft hij het voorbeeld gegeven van de schandelijkste losbandigheid; als administrateur heeft hij met het algemeen belang gespeeld. Hij is beschuldigd van valschheid in geschrif ten te hebben gepleegd, zijn onderhoorigen te hebben omgekocht, de openbare gelden te hebben verkwist en de aan hém toevertrouwde gelden te hebben besteed voor zijn eigene uitgaven. „Zoo, luidt o. a. de akte van beschuldiging, was het verleden van dien man, die, be gaafd met een zeldzaam verstand, zijn vaderland gewich tige diensten had kunnen bewijzen indien hij bij zijne goede hoedanigheden ook eerbied voor zichzelven had gekoesterd, en vooral de beginselen van zedelijkheid en rechtschapenheid had aangekweekt, die voor de waar digheid van een staatsambtenaar noodzakelijk zijn." De andere personen zijn beschuldigd van medeplich tigheid aan de handelingen van den prefect. Oyer niet minder dan 650 punten zal de jury uit spraak moeten doen. Door het openbaar ministerie zijn 180 getuigen opgeroepen en door de 4 beschuldigden 50. Onder de laatsten behoort ook de admiraal la Ron- ciére. De minister van financiëndie door de verdedi gers als getuige is opgeroepen, zal in den loop van deze week worden, gehoord. Ook de voormalige minister Pinard is gedagvaard. Een ontelbare menigte is in Rouaan tegenwoordig en woont zooveel mogelijk de zittingen bij. De sommen waarvoor ter bevrijding van het land wordt ingeteekend vermeerderen steeds. De lijst van le Temps bedraagt thans 432,807,71 francs. Te Tours werd tot nogtoe geteekend voor 320,000 francste Orleans voor 300,000, te Rodez voor 70,000, te Sedan voor 300,000, te Valenciennes voor 200,000, te Nevers voor 400,000, te Lunéville voor 150,000, te Toul voor 100,000, te Caen voor 167,919,80, te Havre voor 1,900,000, te Bourdeaux 1,055,129,20. De gemeenteraad van Brest stond 100,000 francs toe. Door de familie Moët te Epernay is voor 112,000 francsdoor mevrouw de gravin Duchatel te Jonzac voor 100,000 francs ingeschreven. ÉjanMsbmcIjten. Graanmarkten enz. Amsterdam, 28 Februari. Raapolie op 6 weken f 49£. Lijnolie op 6 weken 40|. Prijzen ran effecten. Amsterdam 28 Februari 1872 Nederland.*Certific. "Werkelijke schuld. 21 pet» 56 ♦dito dito dito 3 661 ♦dito dito dito 4 *88 ♦Aand. Handelmaatschappij 41 133| *ditoexploitatie Ned. staatssp België. 'Certificaten bij Rothschild 21 58 Frankrijk.'Inschrijvingen3 53j 'dito5 Rusland. 'Obligatiën 1798/1816 5 f 98 ♦Certific. adm. Hamburg 5 68-J 'dito Hope C°. 1855, 6e serie 5 85 j 'Cert. f 1C00 1864 5 961 ♦dito 1000 1866 5 96 f ♦Loten 1866 5 2541 'Oblig. Hope&Co.Leening 1860 41 89! ♦Certific. dito4 711 *Inscript.Stieglitz&Co.2ea4«L. 4 71,1 ♦Obligatiën 1867—69 4 74f ♦Certificaten 6 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 2261 ♦Oblig. dito4 Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 dito dito Jelez Orel 5 dito dito Charkow Azow. 5 901 Polen. 'Schatkistobligatiën4 73 Oostenrijk. ♦Oblig. metall. in zilver Jan.Juli 5 621 ♦dito dito April/Oct. 5 „611 ♦dito in papier Mei/Nov. 5 55^,- 'dito dito Febr./Aug. 5 56 Italië. Leening 1861 5 Spanje. 'Obligation. Buitenl. 1867—70. 3 311 dito 18713 311 dito Binnenlandsche 3 26 Portugal. ♦Obl. 1856—62 3 391 ♦dito 1867—69 3 39 ,V Turkije. dito (binnenl.)5 48| Egypte Obl. 1868 7 „831 Amerika. 'Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 961 ♦dito dito dito (1885) 6 97 H ♦Obl. Illinois, 7 ♦dito dito Redemtion 6 87J Oblig. Atl.Gr.W.Spw.Ohiosec.(7p) 761 dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures8 Obl. Sfr.Paul Pac.Spw. I« sec. 7 74 dito dito dito 2esec. 7 „74 dito dito 1869 dito 7 „741 Brazilië. ♦Obl. 1863 41 841 ♦dito 1865 5 941 Mexico. dito 18513 14[ Grenada. dito afgestempeld6 Venezuela, dito3 Ecuador. dito1

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3