Verkoopingoii en aanbestedingen. Gisteren avond is alhier te koop aangeboden een huis en erf op de Hoogstraat, wijk I n°. 134. Hoogste inschrij ving 1635. Niet verkocht. eene menigte half verscheurde brieven, terwijl de diet nog in het bezit is gevooden van eene Amerikaanscbe obligatie van 1000 dollars, coupons, Kassenanweisungen en eene kleine som in specie. „De belanghebbenden, die vermeenen mochten dat in de ontvreemde brievenmaal stukken voor hen bestemd gesloten kunnen zijn geweestworden opgeroepen daar van aan de directeuren der postkantoren in hunne woonplaats de noodige opgave te doen." Benoemingen en besluiten. consulaten. Benoemd tot Nedcrlandsch consul te Brussel A de Mare. politie. Benoemd tot hoofd-commissaris van politie te 's-Gravenhage J. C. van Schermbeek en tot commissaris van politie te Zaandam, tevens tot commissaris van de ryks-politie mf. L. C. F. Gasinjet. belastingen. Eervol ontslagen, op verzoek, als contro leur der directe belastingen, in-en uitgaande rechten en accijnsen te Bergen op Zoom, W. C. van Rhijn. Rechtzaken. Behalve de reeds gemelde heeft de arrondissements rechtbank alhier jl. Donderdag do volgende vonnissen uitgesproken. Maria Nortier, wed. J. Zonnevijlle, oud 48 jaren, arbeidster te Sluiswas beklaagd ter zake van bedelarij, den 27" December jl. te Sluis gepleegd, na reeds vroeger wegens bedelarij veroordeeld te zijn geweest. Zij is schuldig verklaard aan het haar ten laste gelegde feit en veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf en in de kostenmet bevel dat zij na het einde dier straf naar een bedelaarsgesticht of werkhuis zal worden overge bracht. Dirk van Dilst, oud 18 jaren, Gerardus Bennie, oud 17 jaren, Jacob Spater, oud 19 jaren, en Jacobus van AkkereDoud 16 jaren, alle werklieden te Ylissin- gen, waren beklaagd dat zij in vereeniging en op ver schillende tijdstippen onderscheidene hoeveelheden lood van het dak der voormalige marine-werf te Vlissingen arglistig weggenomen en verkocht hebben. Zij zijn schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal en, met aanneming van verzachtende omstandigheden veroor deeld de eerste drie beklaagden tot 4 maanden en de vierde beklaagde tot 3 maanden gevangenisstraf, in een zame opsluiting te ondergaan, benevens in de kosten. Johannes Jacobus Boerjan, oud 19 jaren, schoen makersknecht te Sluis, was beklaagd dat hij tijdens hij in dienst was bij P. Bonefaas, zich heeft schuldig ge maakt aan' verschillende feiten van oplichting en mis bruik van vertrouwen. De rechtbank heeft hem bij verstek aan die feiten schuldig verklaard en, met aan neming van zijn jeugdigen leeftijd en de geringheid van het toegebrachte nadeel als verzachtende omstandighe den, veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaanalsmede in de kosten Suzanna Peket, arbeidster te Oostburgwas be klaagd dat zij den 11« November jl. uit eene herberg te Sluis, waarin zij was opgenomen, ten nadeele van P.Geeraars arglistig heeft medegenomen een blauw ge- ruiten beddezak en een paar kousen. Zij is bij verstek schnldig verklaard aan diefstal in eene herberg waarin zij was opgenomen, en, met aanneming van verzach tende omstandigheden, veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf en in de kosten. Roeland de Pagter, oud 15 jarendijkwerker te Westkapelle, was beklaagd dat hg deD 19" Januari jl. eenige in den grond gestoken doornen van geringe waardedienende tof afsluiting eeoer weide onder "Westkapelle, moedwillig uitgetrokken en arglistig mede genomen heeft, zulks na reeds vroeger veroordeeld te zijn geweest. Hij is schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal, gepleegd met oordeel des onderscheids, en ver oordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf, benevens in de kosten. Gemengde berichten. In den Dacht van 26 op 27 dezer is te Zierikzee weder een brutale diefstal gepleegd en wel in het kan toor van den heer R. Koole, waarvan de ingang in het Vischslop is. Dit kantoor staat door een tuin van zijne woning afgescheiden. De dief of de dieven hebben door overklimming en door opschuiving van een raam zich een toegang tot het kantoor weten te verschaffen en aldaar kasten en lessenaars opengebroken. Hun vangst was echter schraaldaar zij in een kast slechts een geldmandje met eene som van plus minus f 20 gevonden en ontvreemd hebben. Des morgens werd dit ontdekt, nog voordat men het kantoor was binnengetreden, daar men het raam zag opgeschoven. Ook de vorige week zijn pogingen tot diefstal gedaan. Een der drie personen waaruit het gevolg van den graaf van Chambord bestaat is gisteren per Middelburg- I sche stoomboot van Dordt naar Rotterdam vertrokken. I Tt Amsterdam zal den len of 2e» April a. een al- gemeene optocht worden gehouden. Daaraan zal wor den deelgenomen door ongeveer vier duizend personen, bestaande uit deleden van arbeiders-vereenigingen, on derofficieren der land- en zeemacht, gerechtigden tot het dragen van het metalen en zilveren kruis, liedertafels, het genootschap „Uiterlijke welsprekendheid", hand boogschutters, enz. Ook de redactiën der dagbladen zullen worden uitgenoodigd om zich te doen vertegen woordigen. Leden der Internationale mogen, als zoo danig, geen deel van den optocht uitmaken. De kosten worden geraamd op ongeveer 5COO, te bestrijden uit onderlinge bijdragen (echter hoogstens 25 cent per hoofd) en vrijwillige schenkingen, terwijl vooral wordt j gerekend op den krachtigen bijstand der feest-commissie en der VereenigiDg tot veredeling van het volksvermaak, j BandelsblJ De gemeente Purmerend heeft voor f 100,000 aan i deelen genomen in den Noor(J-Hollandsch-Frieschen spoorweg. In sommige streken van Groningen is de landver huizing naar Noord-Amerika weer in vollen gang. Uit Leens vertrekken meer dan 60 personenuit Middel- stum en omstreken ongeveer 50. De laatste soiréeeergisteren aan het hof gegeven, zette de kroon op alle vorige. De prins van Oranje woonde haar wederom bij. Verder waren de ministers, leden van het corps diplomatiqueciviele en militaire autoriteiten als naar gewoonte genoodigd, Z. M. de koning vertrekt morgen, des morgens te 4 uren, per Rijnepoor naar het Loo, om te 7 uren te Deventer aan te"komen. De procureur-generaal bij het hof in Drenthe deelt thans in de Drentsche courant mede, dat aan Hendrikje Kolk kwijtschelding van straf is verleend alleen op grond van de vergevorderde hartkwaal en longtering, die haren dood binnenkort zullen tenge volge hebben. Op de reede van Brest is jl. Zaterdag middag door e§n valwind een vaartuig met 40 passagiers omgeslagen, van welke slechts 18 met veel moeit© door een nabij- zijnd vaartuig gered werden. Bij besluit van den koning van België is met twee jaren, aanvangende 13 dezer, verlengd de termijn voor de uitvoering van werden in de concessie, dd. 21 September 1869voor den aanleg en de exploitatie van den spoorweg van Antwerpen naar de Nederlandsche grenzen in de richting van Gladbach gesteld. Stoomp Het Journal de Gënève verbaalt, dat in een zie kenhuis te Bern twee vrouwen zijn vergiftigd door morphine die baar in plaats van quinine was toegediend. De geneesmiddelen worden door de pbarmacie van den staat geleverddie onder directie staat van professor Fliickiger, en het schijnt dat die inrichting bare genees middelen bij een drogist aanschaft. Eene enquête is inge steld doch over den uitslag daarvan is nog niets bekend geworden. De geneesmiddelen bij den drogist voorhan den zijn allen in beslag genomen en aan een bijzonder onderzoek onderworpen. Als een bewijs voor de zedeloosheid van de groote Pruisische steden kan de volgende opgaaf dienen, die ontleend wordt aan üe officiële statistische opgaven der Pruisische regeering. Volgens deze statistiek bedroeg het aantal zelfmoorden in het koninkrijk Pruisen gedu rende het jaar 1869, 3554, dat is ongeveer 15 op 100,000 inwoners. In het district Maagdenburg alleen, hadden er 204 plaats, bijna 26 op 100,000 inwoners, en ongeveer evenveel in het district Mertenburg. Burgerlijke stand. (Van 17—24 Februari.) Goes. Bevallen: G. van der Mark, geb. de Koning, d. J. K. Schrijver, geb. van der Linde, d. W. A. van den Broeke, geb. Verhagen, z. J. Rogge, geb. Nout, z. L. C. van der Horstgeb.Fukken,z.C.Mulder,geb.Zuurveld,d. Overleden: K. P. Heinsdijk, d. 3 j. L. A. de Jonge, gehuwd met G. de Jonge, 67 j. ZiEfiiKZEE. Bevallen: Th.Versteeg,geb.Heuseveldt,z. Overleden: A. Kaler, vrouw van T.G. Kamminga,49j. Tkermoineterstaud. 27 Feb.'s av. 11 u. 34 gr. 28 'smorg^u.Slgr.'smidd.lu^lgr.'sav.öu^gr. Staten-generaal. tweede kamer. Zitting van Dinsdag 27 Februari. Voortzetting behan deling zaak-Janssen. De discussie over de zaak van kapitein Janssen is voortgezeten teneinde gebracht. De conclusie door de commissie voorgesteld luidde: 1° om ten aanzien van het eerste adres over te gaan tot de orde van den dag 2° het verslag in afschrift aan den minister mede te deelen onder dankbetuiging enz.; 3° zich te vereenigen met de beschouwingen van het rapport. De heer rvan Eek had voorgesteld de conclusie aldus te doen luiden: „De kamer, overwegende dat geen officier buiten eigen verzoek mag worden ontslagen dan met inacht neming van de waarborgen in de wet omschreven „Overwegende dat die waarborgen in meer dan éen opzicht niet zijn in acht genomen en het gegeven ont slag derhalve is in strijd met de wet; „Noodigt de regeering uit het ontslag, aan Pieter Arnoldus Janssen gegeven, in te trekken en hem te herstellen in zijne betrekking." De heer van Eek nam, bij de toelichting van dit voor stel de partij voor kapitein Janssen. Deze had z. i. niets misdreven. Hij bad gebruik gemaakt van zijn recht en niemand met name beleedigd; hij was veroor deeld wegens een door de kamer afgekeurden maatre gel, het gedwongen kerkgaan, en de kamer moest dit dus niet dulden. Zij mocht niet volstaan mdt een plato nisch schouderophalen, maar, terwijl ook de wet van 1851 in zes opzichten door hem aangetoond was geschonden, bleef niets anders over dan het verleende ontslag in te trekken. De heer de Roo van Alderwerelt leverde in hoofdzaak hetzelfde betoog. Het rapport der commissie noemde hij te onbepaald en de conclusie niet in overeenstemming met de praemissen. In elk geval was ook z. i. de wet geschonden, en waar dit erkend was, moest de kamer handelend optreden. Nu was de circulaire van den minister Blanken reeds ingetrokken en daardoor de kroon op 'thoofd van kapitein Janssen gezet; maar de minister mocht het hierbij niet laten. Hij moest den kapitein Janssen in zijn eer herstellen. Indien hij ver klaarde dit niet te zullen doenzou spreker een andere conclusie voordragen. Later gat hij inderdaad hier aan gevolg en stelde den kamer voor te besluiten: „3° te verklaren dat de wet van den 28e° Augustus 1851 (Staatsblad n«. 128) bij de behandeling van dezaak van den voormaligen kapitein P. A. Janssen in menig opzicht verkeerd is opgevat en toegepast eu dat alzoo het aan dien officier verleend ontslag uit den militairen dienst niet voldoende gerechtvaardigd is," enz. De heeren Godefroi en Storm van 's Gravesande (pre sident der commissie) verklaarden in scherpe bewoor dingen het gedrag van kapitein Janssen at te keuren. De eerste meende dat, als alle officieren hun roeping opvatten als kapitein Janssen het leger onbestaanbaar was; de tweede wenschte het leger er geluk mede een man als kapitein Janssen, uitzijn gelederen te zien ver dwijnen. "VVel is waar was de wet in eenige opzichten verkeerd toegepast, zeide de heer Godefroi, doei* dit kon niet leiden tot vernietiging van het ontslag, omdat de zekerheid geenszins bestond dat kapitein Janssen niet zou zijn ontslagen wanneer de wet wól goed ware toege past. De heer Storm stelde in 't licht dat de heer Jans sen steeds een lastig man was geweest; dat hij zichzelf in 't ongeluk had gestort en bij kon daarmede geen medelijden hebben. Hij had door kinderachtig verzet tegen het gedwongen kerkgaan den eerbied voor zijn rang verbonden en dit keurde spreker af evenals hij het laakte dat een officier of burger in een kerk gemis aan eerbied toonde. De heeren Stieltjes en de Lange spreken beiden in tegenovergestelden geest. Zij wilden tot eiken prijs het gepleegde onrecht hersteld zien en dit was, volgens den eersten, zeer wel mogelijk en zelfs noodzakelijk ook ten aanzien ran den luitenant adjudant Keizer. De heer van der Linden vereenigde zich daarentegen met het advies, dat, al waren er informaliteiten gepleegd, het ontslag niet gezegd kon worden niet te zijn gerecht vaardigd. Eindelijk de minister van oorlog. Hij ving zijn rede aan met een dankbetuiging aan den heer Nierstrasz voor diens hulde aan den raad van onderzoek waarmede hij

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2