6itttwlanï>. klaagde bovendien dat hij den 31cn December jl. in de herberg van A. de Smet den herbergier beleedigend heeft toegevoegd het woord „hjager." De recht bank heeft niet-bewezen verklaard dat de rnst der inge zetenen is verstoord en de beklaagden van dit hun in de tweede plaats ten laste gelegde feit vrijgesproken. Overigens zijn zij schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen en stootën, zonder dat daardoor eenige ziekte of beletsel om te werken is ontstaan, gepleegd onder verzachtende omstandigheden; de eerste beklaagde bovendien aan het beleedigend uiten van smaad- en scheldwoorden; en veroordeeld: de eerste beklaagde tot twee geldboeten en de overige beklaagden ieder tot eene geldboete van f 8, alsmede ieder voor een derde in de kosten. Franciscus Josephus de Roek, oud 23 jaren, werk man te Sluis, Victoria de Lange, oud 19 jaren, werkster te Sluis, en Christiaan van Pamelen, oud 32jaren, arbeider onder Heille, waren beklaagd dat zij in den avond van den 19en November jl. op de openbare straat te Sluis elkander moedwilliggeslagen hebben. In overeen stemming met het requisitoir van het openbaarministerie zijn de beklaagden echterwegens het niet bewezene van het hun ten laste gelegde feit, vrijgesprokende kosten te dragen door den staat. (Wordt vervolgd Gemengde berichten. Volgens de Amsterdamsche courant heeft de ko ning zijn jaarlijltsehe subsidie van f 10,000 ten behoeve van het Amsterdamsche tooneelbij het eindigen der loopende concessie en tijdens den herbouw van den schouwburg, tot wederopzegging toegestaan aan de heeren Stumpf en Veltman, ingaande met den dag waarop de tegenwoordige concessie eindigt. Eergisteren is te Haarlem de derde zitting van den krijgsraad gehouden in de zaak betreffende de officieren Ort en de Bije. In deze zitting is conclusie van eisch genomen. De uitspraak moet drie dagen na den eisch plaats hebben en is dus morgen te verwachten. Uit Moerdijk schrijft men aan de Nieuwe Arnhemsche courant dat de correspondent uit Roozendaal van Het Vaderland slecht op de hoogte was, toen hij mededeelde dat een van de pijlers van de spoorwegbrug bij de Moerdijk reeds enkele decimeters gezakt is. Wel heb ben eenige herstellingen plaats gehad, aan de spoorweg brug over het riviertje de Mark nabij het Nieuwe Veer, den weg van Moerdijk naar Breda, en misschien is dit de bron van de Roosendaalsche geruchten. Volgens jl. Vrijdag ontvangen telegram van Odessa liggen de Nederlandsche stoomschepen Jason en Irene aldaar ingevroren. De gewone jaarlijksche roeiwedstrijd tusschen de achtriemsgieken van Oxford en Cambridge is bepaald op den 25en Maart a. Reeds nu geven de Londensche dag bladen dagelijks verslag van de oefenings- en proeftoch ten, door de mannen van Cambridge en door die van Oxford gedaan. De algemeene opgewondenheid zal dit jaar even groot zijn als anders, want nog kan hetEngelsch publiek maar niet gelooven dat Cambridge twee jaren achtereen Oxford heeft geslagen, datzelfde'Oxford, dat in 1869 de Amerikaansche Harvard-roeiers beschaamd maakte. Er schijnt dan ook eenige verwachting te bestaan dat Ox ford,'t welk tien of twaalf jaren lang altijd zegevierend uit den strijd terugkeerde, dit jaar zijn ouden roem zal handhaven. De Luxemburgers zijn, volgens l'Opinion natio nale de slachtoffers geworden van een niet onaardige oplichterij. Voor eenige dagen werd op plechtige wijze door een geestelijke van de orde der jezuïeten aan de inwoners de aanstaande aankomst te Luxemburg van een Perzisch bisschop aangekondigd. Kort daarna ver scheen deze werkelijk en maakte terstond op de menigte die hem luisterrijk ontving, een diepen indruk door zijn ernstig voorkomenzijn statige houding en de waardigheidwaarmede hij als een heilige langs den weg den zegenuitdeel.de. De Perzische bisschop was zelfs zoo goed in de kerk een predikatie te houden, die ach tervolgd werd door een eigenhandige uitdeeling van de hostie aan alle geloovigen en door een inzameling van giften voor den bisschop, waarbij menig goudstuk ten offer werd gebracht. Na den kerkdienst genoot de heer Jonas, ex-gezant van het groothertogdom aan het hof van Napoleon III, de bijzondere eer den bisschop aan zijne tafel te ontvangen, wien hij bi) het dessert een bankbiljet van 100 franc» aanbood. Vele andere notabe len uit de stadvooral dames, kwamen hem mede nog aardige sommetjes aanbieden; kortom, de Perzische bisschop haalde in het geheel 15,000franc» opwaar mede hij vertrok. Welnu, de bisschop uit Perzië metv zyn arendsneus, zijn geele tint en fonkelende oogen, die al de geloovigen in Luxemburg heeft betooverd is thans ebleken te zijn een der sluwste gauwdieven uit Muncheu, (volgens de Siècle een Italiaan) die ook te Metz en te Straatsburg dergelijke oplichterijen met evenveel onbeschaamdheid heeft gepleegd, en in laatst genoemde stad in hechtenis is genomen. Le Droit verhaalt de volgende kluchtige gebeur tenis die Vrijdag avond ongeveer te 5 uren, bij de poort van Saint Cloud te Parijs, tot groot vermaak der omstan ders voorviel: Een Turk, en wel geen carneval-Turk, maar een echte Ottomaan die, naar men veizekerde, een in ongenade gevallen pacha was en thans het beroep van berenleider uitoefent, wil de met zijn gevolg, bestaande uit zeven personen en een beer, Solimau genaamd, de stad binnentrekken. Men gaf echter den Turk tekennen dat het verboden was zelfs met gemuilbande wilde bees ten binnen de stad te komen, en wilde hem niet door laten, hoewel hij zijn beer hemelhoog prees en diens goede eigenschappen opsomde. Het was zoo'n welop gevoed beest, dat niemand eenig kwaad zou doen en en dat daarentegen alleraangenaamste hoedanigheden bezat, waardoor het de vreugde der ouders en de blijd schap der kinderen was. In een tijd waarin iedereen zegt „Neem mijn beerl" voegde de slimme Turk er bij, kan men mij toch niet beletten om ook den mijnen aan te biedeD." Intusschen had men politie-agenten laten roepen. De eerste die kwam werd ontvangen door eene omhelzing van Soliman, die op een teeken van zijn mees-» ter zich op zijn achterste pooten verhief en zijn voorpooten uitstrekte tot eene omarming. Het geheele gezelschap van den ex-pachaallen clown» en soltim banquet, begon ter stond de zonderlingste sprongen rondom de politie agenten uit te voeren die niets konden doen. Zonder het geduld en de flinke houding van den brigadier zou de zaak waarschijnlijk een verkeerden loop hebben ge nomen, doch deze wist de vluchtelingen van de Ver hevene Porte tot rede te brengen en hen met hun beer te verwijderen. Inde nabijheid van de Salzbnrgsche voorstad Stein verheft zich de Capucijnenberg die men in de laatste jaren zooveel mogelijk heeft beplant, teneinde het afstor ten van rotsblokken te voorkomen. Werkelijk heeft dit teg'enwoordig veel zeldzamer plaats dan vroeger, doch eenige dagen geleden geraakte een rotsblok van onge veer 30,000 kilogrammen los, stortte in den tuin van een huis, rolde tegen den gevel van de woning aan, verwoestte dien gedeeltelijk en raakte er in beklemd. Een ander nog grooter rotsblok dreigt eveneens te zul len neerstorten, doch men heeft reeds de noodige maat regelen genomen om het te verwijderen zonder dat het ongelukken kan veroorzaken. De Parijsche guillotine, welke zooals men weet op de Place Voltaire is verbrandis than» vervangen door eene verbeterde editie. Bij den bouw van dit nieuwe instrument heeft men namelijk gebruik gemaakt van de practische wenken van den tegenwoordigen scherprech ter. Zoo heeft men o. a, de lederen riemen weggelaten, waarmede de veroordeelde op de nootlottige plank werd vastgebonden, en die afbreuk deden aan de snelheid der executie. Het driehoekige mes hangt hooger, hetgeen den val krachtiger en stieller maakt. De tegenwoordige Monsieur de Paris is een man die zijn vak met artistieke voorliefde uitoefent. Hij heeft eene curieuse verzameling van gravuren en prenten, waaruit de eorwaardige ouder- d om van de onthoofdings-machine blijkt. Zoo bezit hij o. a. twee gravuren, beide van leerlingen van Albrecht Durer, (Hendrik Aldegrever, geboren in 1502, en Georg Penez) welke hetzelfde onderwerp voorstellen, nl. Titus Manlius, die zijn zoon laat onthoofden. Het toestel, dat voor deze executie dient, gelijkt tamelijk wel op het thans gebruikelijke. Manlius zelf drukt met kracht het hoofd van zijn zoon op 'tblok. Het ongelukkige slacht offer ligt geknield, met de handen op den rug gebonden. Links staat de beul, met het touw, waaraan de valbijl boven het hoofd van den veroordeelde is opgehangen, in de linkerhand. Een derde gravure, van Lucas Sunder, meer bekend onder den naam van Lucas Cranach, gebo ren in 1470, stelt een dergelijke onthalzing voor. Opal de drie platen is de bloedige machine op den vlakken grond opgesteld, terwijl men thans de misdadiger» op een hoog schavot het hoofd afsnijdt, zonder twijfel om er grooter plechtigheid aan te geven. Twee andere, kleinere gravuren, de eene van Mérian, de andere van Jacques Callot, geven ook getrouwe afbeeldingen van de voltrekking van een doodvonnis, waarbij de toestel eveneens veel overeenkomst heeft met de hedendaagsche guillotine. Eindelijk wordt nog gewag gemaakt van eene prent, in 1555 door Jules Bonasone gegraveerd, waarop de onthoofdings-machine wordt afgebeeld, staande op een schavot dat men met behulp van een ladder moet beklimmen. Een vierkante valbijl hangt tnsschen twee loodrechte stijlendie van boven door een dwarsbalk zijn vereenigd. De beul staat gereed het touw los te I latendat hij in de linkerhand houdt. De veroordeelde, bewaakt door een aantal krijgslieden in antieke kleedij» is bij den voet van het schavot aangekomen. Het schijnt dat een dergelijke inrichting tot het vol trekkeu van doodvonnissen in de middeleeuwen alleen ten behoeve van edellieden en geestelijken werd gebruikt. Men onthoofdde deze op de binnenplaats der gevangenis, met gesloten deuren, en tegenwoordigheid van een beperkt aantal getuigen, gelijk nog tegenwoordig de doodstraf in Engeland en sommige andere landen wordt voltrokken. (Zoo. cour.) Thermometerstand. 2-4 Feb. 's av. 11 u. 50 gr. 25 'smorg. 7 u. 49 gr. 'smidd. 1 u. 56 gr.'sav. 11. u 46 gr. 26 'smorg.7u.46gr.'8midd.lu.50gr.'sav.6u.46gr. Algemeen overzicht. De Fransche nationale vergadering heeft Zaterdag de behandeling der wet op de bevordering der rechter lijke ambtenaren geschorst, en is overgegaan tot de be noeming van de commissie, die belast is met het voorloo- pig onderzoek der wet, onlangs door den minister van binnenland8ehe zaken met het oog op de woelingen der Bonapartisten eu radicalen ingediend. De uitslag is geweest dat zes leden gekozen zijn, die als voorstanders der wet beschouwd worden, terwijl de negen overigen daartegen ingenomen zijn. Het merkwaardigste echter hiervan is dat de zes eersten tot de linkerzijde behooren, en juist de tegenstanders uit de rechterzijde voortko- mer. De monarchale partijen schijnen het voorstel toch nog niet zoo geheel te vertrouwen, voorzeker omdat het samenvalt juist met hunne vrij wel mislukte poging tot voorbereiding, zoo niet vestiging der monarchie. De dagbladen zijn het er echter over eens, dat de keuze der commissie nog geenszins zekerheid voor de al of niet verwerping van het voorstel geeft, niettegen staande de tegenstanders met grooter aantal stemmen gekozen zijn dan de voorstanders. Die tegenstand schijnt trouwens slechts voorwaardelijk te zullen zijn. In de bijeenkomst van de rechterzijde en het rechter- centrum,Vrijdag avond naar aanleiding van het bewuste" wetsontwerp gehouden, heeft! men na lange discussiën besloten om voor het voorstel te stemmen, doch met eenige wijzigingen „strekkende om den zin en de grenzen der wet juister te bepalen." Uit die restrictie blijkt voldoende dat de rechterzijde voor een ooupd'état of een complot der linkerzijde, door Thiers en zijne regeering gesteund, vreestongeveer op dezelfde wijze als zij door haar „manifest der 80" hare geliefkoosde plannen trachtte door te zetten. Wanneer ook al de regeering mondeling geruststellende inlichtingen geeft, dan nog schijnt het twijfelachtig of de rechterzijde bare toestemming tot de wet geven zal. Zonder schriftelijke waarborgen toch begrijpt zij zeer goed dat dit wapen in de banden eener andere regeering tegen baar gekeerd zou kunnen worden. Het gedrag der verschillende regeeringspartijen in Frankrijk rechtvaardigt trouwens bet onderlinge wantrouwen, en waarschijnlijk zal dit ook thans weder de grootste fout zijndie het den een of anderen gelukzoeker gemakkelijk maakt om aan het verdeelde Frankrijk een krachtige dictatuur op te dringen. Het rapport der zevende commissie voor het initiatief over de verschillende voorstellen tot geheele of gedeelte lijke vernieuwing der nationale vergadering, reeds voor eenigen tijd o. a. door kolonel Denfert, de heeren Guil- balLouis Blanc, Edgar Quinet, Gambetta en anderen ingediend, geeft echter een weinig licht in de duistere toekomst. Wel nam de commissie het besluit, om de ver gadering voor te stellen deze voorstellen niet in behan deling te nemen, maar die conclusie werd genomen met de geringe meerderheid van 10 tegen 9 stemmen. Het zou dus niet te verwonderen wezen, wanneer de nationale vergadering, misschien ook met geringe meerderheid, eene tegenovergestelde beslissing nam, te meer daar het linker-centrum in zijn geheel, versterkt door de niet- onderteekenaars van het manifest, meer en meer tot het inzicht komt, dat de bestaande toestand voor Frankrijk te groote gevaren oplevert. In ieder geval kan men over deze voorstellen een gewichtige discussie tegemoet zien. Bij al deze moeilijkheden blijft de aanstaande behan deling der adressen tegen de vestiging van het gezant schap bij de Italiaansche regeering in de nieuwe hoofd stad Frankrijk als een zwaard boven het hoofd hangen. De correspondent van het Journal des débats schrijft, dat „het Italiaansche gouvernement zich verontrust over de houding en de stoute taal van den paus tenopzichte van de verwachtingen die hij omtrent Frankrijk uit i spreekt," en wanneer men daarbij het onbegrijpelij

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 8