p leg met de regoer&g lieeft ze besloten de behandeling i 1 dezer quaestie tegen Zaterdag den 2«-'° Maar taan de orde Ie stellen. Ofschoon niet bekend is, welke conclusie zij I genomen heeft, kan men met eenige zekerheid reeds voorspellen dat de nationale vergadering naar het voor- 1 beeld van den paus zeiven zal moeten zeggen: non possvmusDit antwoord zal echter niet dan na een he- 1 vigen strijd gegeven worden die Frankrijk aan groote gevaren blootstellen kan. Le Temps verzekert uit goede bron to vernemen, dat 1 de geruchten ook door ons overgenomen omtrent de overeenstemming welke tnsschen den minister van 1 financiën en de commissie voor het budget tot stand gekomen zou zijn, van allen grond ontbloot zijn. Het is niet juist dut de minister van zijn lievelingsdenkbeeld 1 tot beiasting der grondstoffen gedeeltelijk afstand gedaan zou hebben; wel heeft hij het voornemen om de voor- 1 gestelde rechten iets te verminderen, doch geenszins terwille van de meerderheid der budget-commissie, maar alleen omdat Engeland blijft weigeren tot booge tarieven zijne toestemming te geven. Opde laatste receptie, welke Thiers te Versailles gaf, heeft de president zelf openlijk verklaard dat geen andere belastingen aannemelijk waren dan de rechten opde grondstoffen. „Wij kunnen 1 er met zekerheid bijvoegen zegt het blad dat ver- schillende leden van de linkerzijde en liet linker-centrum, onder betuiging van huune gehechtheid aan zijn per- 1 soon en zijn bestuur, hem hebben te kennen gegeven 1 hoe zij het betreuren dat de vraag omtrent den vorm 1 eener belasting door hem tot een politieke quaestie 1 gemaakt wordt." Voegt men bij dit een en ander de ontevredenheid der Bonapartistische en radicale bladen over de vrijheid van schrijven, die den Orleanistischen en legitimistischen organen door de regeering gegeven wordt, terwijl voort durend hunne bladen opgeheven of in beslag genomen worden, en bovendien het gewichtige feit, dat zes radi cale bladen in de provinciën, die op bevel der regeering vervolgd werden, door de jury's hunner departementen vrijgesproken zijn, dan is er in Frankrijk genoeg brand- stof aanwezig, om te 'doen vreezen jdat bij de eerste vonk het geheele land in vlammen zal opgaan. In het Engelsche lagerhuis is gisteren het budget van oorlog ingediend. De heer Cardwell ontwikkelde bij die gelegenheid een nieuw plan der regeering, om de ver schillende onderdeelen van het leger te vereenigen en volgens de districten in te deelen, ieder onder een at zonderlij ken districts-kommandant. Dit plan schijnt in hoofdzaak op het Pruisische systeem te berusten, hetwelk trouwens bij den laatsten oorlog aan de ver wachtingen ruimschoots voldaan heeft. De minister wees op de voordeden, welke uit dit stelsel voor de staande armee zouden voortvloeien, en betoogde dat alleen daardoor eenheid van oefening en exercitie bij het 'leger, de militie en de vrijwilligers verkregen zou kunnen worden. Het kabinet-Gladstone schijnt dus zijn in het vorige jaar door de oppositie verijdelde pogingen tot uitbreiding van Engeland's weerbaarheid opnieuw te beproeven en het logenstraft daarmede het onver diende verwijt der radicalen, dat de aangekondigde reorganisatie der strijdkrachten zich tot de eenvoudige army-bill bepalen zouwaarbij het koopen der officiers- plaatsen afgeschaft is. The Daily Telegraph maakt eene depêche uit New- York van gisteren morgen openbaar, waarin verzekerd wordt, dat het antwoord der Amerikaansche regeering op de laatste Engelsche nota in vriendschappelijke ter men geschreven is, doch de opvatting der regeering ten opzichte van de indirecte schade handhaaft. Zij is van meening dat die opvatting op de bewoordingen van het tractaat gegrond is en Amerika dus zijne memorie niet kan intrekken. Het officieele Madridsche dagblad bevat eene circulaire door de regeering aan de gouverneurs der provinciën gezonden, waarin gezegd wordt dat, hoewel deleden van het kabinet niet allen tot dezelfde partij behooren, het programma dezer regeering hetzelfde is als door den minister-president, den heer Sagasta, in de zitting der cortes van 22 Januari medegedeeld is. „Dank zij de politiek van verzoening zegt de circulaire is de fusie der elementen, welke de oude meerderheid vorm den, een fait acconvpli. Van die verzoening is waarlijk weinig gebleken. Sedert den eersten dag van het optre den van het vorige ministerie dagteekenen de twisten tus- schen de progressistische en unionistische leden van het kabinet, en ofschoon die blijkbaar bijgelegd zijn door aan beide partijen gelijken invloed te geven, is het er toch nog verre van verwijderd, te kunnen beweren dat de oude meerderheid weder hersteld is. De heer Sagasta schijnt bovendien zijne doodvijanden, de Zorillisten, die ook onder het voorloopig bestuur tot de progressisten behoorden, geheel over het hoofd te zien. liaatsfe berichten. Antwerpen 24 Feln ari 2 u. 's nam. Er is eene meeting bijeengeroepen tegen lieden avond om te protesteeren tegen de werkeloosheid der regee ring tegenover de handelwijze van den raat van Cbam- bord, die er niet aan schijnt te denken om Antwerpen te verlaten, maar integendeel meer appartementen gehuurd heeft. De volksoploopen herhaalden zich reeds heden morgen vroeg, tengevolge waarvan de gemeente raad zich permanent verklaaid heeft. Een voorstel tot oproeping der burgergarde is ingekomen en terstond in behandeling genomen. Brussel 24 Februari 4 u. 30 min. 's nam. De heer Couvreur heeft in de zitting der kamer van heden medegedeelddat hij voornemens is eene inter pellatie tot de regeering te richten over de ooizaak en de mogelijke gevolgen der ongeregeldheden te Ant werpen. Antwerpen 24 Februari 5 u. 's av. De gemeenteraad heeft eene publicatie uitgevaardigd, waarbij samenscholingen van meer dan vijf personen verboden worden. Er heerscht groote opgewondenheid. Yaiia uit het Buitenland. Frankrijk. Het bedrag waarvoor thans bij le Temps ter bevrijding van het grondgebied is ingetee- kend, heeft bet cijfer van 380,247.71 francs bereikt. In Algerië bedraagt de som waarvoor werd ingeschreven 150,000 franes. Te Valenciennes was reeds op den 20en Februari een bedrag van bijna 200,000francs aan gewezen. Havre schonk 1,100,000, Tours 232,000, Calais 110*000, Brest 100,000, Taverny 31,988, Montpellier 75,500, Toulon 36;000, Cette 106,000 francs. De heer Córanne, lid van de nationale vergadering, heeft aan zijne collega's een brief gericht, waarin hij de instellingen bespreekt die naar zijne roeening vooral de aandacht verdienen, en behooren te worden tot stand gebracht. Hij wijst erop, dat het aantal personen het welk een gevestigde opinie heeft over de vorming van eene regeering slechts klein is. De massa der natie is noch monarchaal- noch republikeinschgezind. Grooten- deels bestaat de natie uit landbouwershandelaars cn industrieelen, die zich uitsluitend met hunne zaken bemoeien. Zij worden slechts doo'r den ontvanger van de belastingen aan 't bestaan der regeering, waarvoor zij moe ten betaleD, herinnerd. In gewone tij den vragen zij van de regeering niets dan veiligheid en vrijheid in de uitoefe ning van hun bedrijf. Thans echter verlangen zij daaren boven dat alle sporen van den oorlog zoo spoedig mogelijk zullen worden uitgewischt, dat bet land van de vreemde bezetting zal worden ontslagenen zij zijn bereid daar voor zich offers te getroosten. „Als de bestaande regee ring aan hun verlangen niet kan voldoen, wat dan te doen?' vraagt de heer Ccranne. „Het land aan een nieuwe crisis blootstellen l!ij acht het beter om de bestaande regeering te versterken en haar in staat le stellen om het land te bevrijden en de orde te handha ven tegenover de woelingen der partijen. Hij raadt aan de tegenwoordige regeering te versterken door de vor ming van een tweede kamer, de wederinstelling van een staatsraad en de toekenning van de uitvoerende macht aan het hoofd van den staat tot de volkomen bevrijding van het grondgebied. Hij gelooft dat dit het beste middel zal zijn tot voorloopige conciliatie der partijen. De commissie uit de nationale vergadering die de quaestie van het hooger onderwijs onderzoekt, heeft Woensdag de waarde der academische graden en de toe kenning daarvan besproken. De commissie heeft zich de volgende vragen voorgelegd1° Wat zal het karakter der graden zijn? Zullen zij uitsluitend eervol of professio neel wezen? 2» Zullen de graden worden behouden met dezelfde waarde die er thans aan wordt toegekend? Indien het bestaande stelsel wordt gehandhaafd, wie zal dan de graden uitreiken? 3° Waartoe zullen de staats-examens dienen? Is dit niet een waarlijk anti liberale instelling? 4> Welke plaats zouden in dit stel sel de vrije faculteiten bekleeden? De commissie schijnt geneigd te zijn, om de graden met de thans daaraan toegekende waarde te behouden. Een van de belangrijkste quaestiën is of de staat het verleenen der graden zal opdragen aan de universiteiten en vrije faculteiten, dan of hij een bijzondere jury zal benoemen, onafhankelijk van de faculteiten. De com missie is nog tot geen besluit gekomen. -r- Omtrent de laatst gehouden verkiezing in het departement du Nord is door het 14e bureau der natio nale vergadering uitspraak gedaan. De verkiezing van den heer Dnpont werd zonder discussie 'of oppositie goedgekeurd: wat die van den heer Deregnaucourt be treft, werden zekere handelingen vooral van den tnaire van Karaerijk sterk afgekeurd doch het bureau conclu deerde tot goedkeuring der verkiezing om nieuwe agita tie te verhoeden. De krijgsraad in de tweede militaire a'fdeeling te Rouaan heeft zekere Bautel van Beauvoiseen geboren Wurtemberger, bij verstek ter dood veroordeeld, wegens verstandhouding met den vijand. Door de krijgsraden zijn van II tot 17 Februari 234 vonnissen uitgesproken en 50 bevelen tot invrij- heidsstelling. In het geheel werden 4526 vonnissen ge veld en 20,754 personen in vrijheid gesteld, zoodat over 25,280 gedetineerden uitspraak is gedaan. Le Fran5ais verhaalt, dat de ex-keizer te Londen verschillende pogingen heeft aangewend om eene leening te sluiten, die echter niet zijn geslaagd. De som die. Napoleon wenscht te leenen zou niet meer dan 5 mil- lioen bedragen. In het Journal de Paris, dat voor het orgaan der Orleauisten doorgaat, wordt een afkeurend oordeel uitgesproken over de opheffing van le Gaulois en l'Ar- mée. Het blad verklaart al dergelijke handelingen af te keureu, onverschillig van welke richting het blad moge wezen dat er door wordt getroffen. België. Do manifestationdie te Antwerpen zijn veroorzaakt door bet verblijf van den graaf van Cham- bord hebben een ernstig karakter aangenomen. In de eerste dagen van zijn verblijf kon hij zich ongestoord op straat vertoonendoch in de laatste dagen wordt hij telkens door de menigte vervolgd en is verplicht zoo dikwijls hij naar de godsdienstoefening wil gaan een ander uur en een andere kerk te kiezen. Donderdag heeft de graaf 218 van zijne aanhangers ontvangen. Men verzekert dat ook de aartsbisschop van Orleans, de heer Dupanloup, werd verwachtbenevens twee prinsen van den bloede. Gisteren avond was een groote menigte voor het hotel Saint Antoine vergaderd. Door de verklaringen die door de regeering in de kamer zijn afgelegd en die door den Précurseur werden openbaar gemaakt vermeerderde de opgewondenheid. Onophoudelijk hoorde men de kreet: „Naar de grenzen!" Een troep van een 500talkatholieke jongelieden, die het Lion de Flandre zongen, baande zich een doortochtdoch werd met scheldwoorden en gefluit ontvangen. Er ontstond een strijd tnsschen de liberale en katholieke jongelingen. Eenige arrestatiën hadden plaats en de burgemeester en twee commissa rissen van politie, voorzien van hunne onderscheidings teekenen verschenen op het terrein, gevolgd door eene afdeeling politie-agenten en een peloton gendarmes te paard, onder bevel van een luitenant. Terwijl de menigte de Marseillaise zong, vormden de gendarmes voor het hotel een carré, en de autori teiten plaatsten zich in het midden. Dc burgemeester gaf bevel om het plein te ontruimen. De gendarmes en de politie-agenten voerden hot bevel uit en de menigte week terug zonder eenigen tegenstand te bieden. Te elf uren was de Marcbé anx Souliers geheel ontruimd en ging ue menigte uiteen. Morgen verwacht mon te Antwerpen een talrijke deputatie uit Rijssel. Kn geland. Do oude quaestie omtrent de wettig heid van het huwelijk met de zuster zijner overledene vrouw, de marriage with a deceased wife's sister bill is weder in het lagerhuis aan de orde en Woensdag met 186 tegen 138 stemmen tot de tweede lezing toegelaten. Er bestaat niet de geringste twijfel of deze wet zal door het lagerhuis worden aagenomen, doch het schijnt dat men de gewone oppositie in het hoogerhuis verwacht. De dagbladen wijden daarom weder artikelen aan deze quaestie, ofschoon weinig nieuwe argumenten meer daarvoor ot daartegen aangevoerd kunnen worden. The Daily News en the Standard twisten over de algemeene meening onder de vrouwen, en nemen gedeelten uit brieven van vrouwen op, waarin over het voor entegen gehandeld wordt. The Morning post wijst op de grdote inconsequentiën, waartoe dit speciale verbod in Engelind aanleiding geeft. In Zuid-Australië wordt zoodanig hu welijk wettig voltrokken volgens een wet door de konhp- gen gesanctionneerd. Keert zulk een echtpaar naar Ei- geland terug, dan zal de rechtbank dit huwelijk ds wettig moeten erkennen. „Men komt zoodoende tot Ie absurditeit zegt het blad dat kinderen wettig zijn uit een huwelijk in Zuid-Australië gesloten, terwijl zij bastaards zouden zijn, wanneer het huwelijk eldera voltrokken ware. Het is toch niet aan te nemen dat de koninklijke sanctie zoo groot onderscheid zou kan nen maken tusschen zedelijk kwaad en zedelijk goed, dat een contract, hetwelk in Zuid-Australië een wettig huwelijk is, in Engeland onwettig samenwonen zou zijn."

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 4