fSjanödsbmrljtfn. gewoon toerist, en het defileeren der getrouwen neemt een aanvang. De Antwerpenaars begrijpen hunne rechten echter anders dan de clericale ministers, die hnonc adviezen gaan halen aan het aartsbisschoppelijk paleis te Meche- len. Zij zeggen daarentegen: Aide toi toi-même et le ciel t'aidera. Zij willen niet dat hunne stad het tooneel is van de legitimistische intriges, die met het doel ondernomen wor den om niet alleen in Frankrijk, maar in geheel Europa de regeering van het droit divin met al hare kwalen en gebreken, waaronder lang genoeg het mensckdom geblikt ging en waarmede men thans geloofde afgedaan te hebben, opnieuw in al hare ellende te herstellen. Wanneer die schimmen de levenden komen lastig vallen, dan is het hoog tijd om ze te herinneren dat zij niet meer in deze wereld te huis behooren. „Andermaal is het 't oproer klaagt leBien public dat de wet wil voorschrijven. Nauwelijks drie maan den is het geleden, dat een volksoploop onder de ven sters van het paleis te Brussel schreeuwde en aan de kroon het ontslag opdrong van een ministerie, dat het vertrouwen eener groote meerderheid in de kamers en het land genoot. Heden is het weder na een regelmatig en door een verpletterende meerderheid genomen besluit der wetgevende machtdat het gepeupel zich vermeet aan een gast van België zijne souvereine besluiten ken baar te maken." Aan wie anders de schuld dan aan de clericale regee ringen, die iederen keer wanneer zij aan het bewind zijn, juist handelen tegen de publieke opinie, haar ter gen en provoeeerenen ziet volstrekt niet door de belan gen des lands, maar door de bevolen der jezuïeten laten leiden. Vergun mij u nogmaals op mijne woorden van de vo rige week opmerkzaam te maken, toen ik u zeide en ik houd mij vast daarvan overtuigd: de graaf van Chambord is niet alleen voor zickzelven naar Antwer pen gekomen, de groote drijfveer voor dezen nieuwen pelgrimstocht, het eigenlijke doel is.... Rome, het Vaticaan. Wat men bovenal herstellen wilis de wereldlijke macht van den paus. Daarom confereert de aartsbisschop Deschamps aanhoudend met den graaf van Chambord daarom ook begeeft de heer Dupanloup zich naar Ant werpen. Sedert hij zich niet meer als lid der Fransehe academie beschouwt en een man als Littré niet als col lega heeft, is bij in bijzondere genade aangenomen. Eerst Bonapartist, daarna Orleanist komt hij eindelijk terug in de armen der legitimiteit. Het kan u niet onbekend zijn, dat men reeds op het eerste banket, waaraan de legitimisten te Antwerpen vereenigd warennog bedwelmd van het genot de hand van „het wonderkind" gekust te hebben, gedronken heeft op de dubbele restauratie van den troon des Fran- schen konings en des pausen. Omdat de Antwerpsche demonstratiën de uitvoering dezer heerlijke plannen belemmeren omdat zij eindigen zullen recht te verkrijgen trots gouvernement en gees telijkheid, spreekt le Bicn public met slecht verbetene woede van de verschijning van een vijfde macht in den staat: „Zijne majesteit hot oproer." „Zoo vestigt zich en schiet die vijfde macht in den staat wortel zegt le Bien public welker bestaan in België dagteekent van de Saturnalia van 1857 en die ten slotte, zoo men niet zorgvuldig acht geeft, het geheele vertegenwoordigende regeeringsstelsel zal doen ontaarden. Noch in het paleis des konings, noch in het paleis der natie zetelt de macht, die over het lot van België beslist. Het „souvereine volk," dat is het schuim der bevolking, opgeruid door de redevoeringen van een of anderen dronkaard of door de geschriften van een Vermersch of Vermorel, legt het meeste gewicht in de schaal. Te vergeefs protesteeren de eerlijke lieden tegen de volksbesluiten der aebterbnurtenmen moet bukken, en de liberale pers haast zich om de souvereine besluiten eener zoogenaamde publieke opinie te versprei den en toe te lichten „Hierin ligt voor ons land een zichtbaar begin van desorganisatie en ondergang. Wanneer de wettelijke autoriteit niet met krachtige hand de macht die haar toe behoort herneemt, dan zullen wij weldra overgeleverd zijn aan eene anarchie zonder redmiddel en zonder einde. De eerlijke lieden hebben slechts de keus tusschen een worstelstrijd in de straten met de miliciens duprogres" of een blinde onderwerping aan de staatsgrepen van het gepeupel. Kiezen zij het eerste dan heeft men den bur geroorlog, het laatste dan levert men zich over aan de verachtelijkste overheersehing. „Reeds heeft het prestige der kroon zeer veel van de vijfde staatsmacht geleden. De graaf van Chambord is in het algemeen veel minder beleedigd door de Ant, werpsche doctrinairen dun de koning der Belgen in de maand November door de liberalen der hoofdstad. Leo pold II heeft onder de vensters van zijn paleis de schan delijkste uitdrukkingen en scheldnamen moeten hooven die de eerbied voor onze lezers en bovenal voor onze lezeressen ons verbiedt hier te herhalen. Is het te ver wonderen, dat na dit alles, en vooral na de concessiën die aan het oproer gedaan zijn, een vreemd vorst niet boter behandeld wordt door de liberalen dan onze eigene souvereiu De voorstelling is inderdaad kluchtig. Le Bien public vergeet' alleeii maar dat er in België altijd slechts eene partij geweest is, die zich veroorloofd heeft om het nationale koningschap te beleedigen. Die partij is juist de clericale en in de eerste plaats te Antwerpen. De clericale partij kon te Antwerpen niet aan het bestuur komen dan met behulp van de vijanden van het koningschap, en duidelijker en openlijker kon dit feit niet blijken dan op het laatste feestmaaldat door de clericalen aan de heeren JacobsDelaet en co. in het Maison d'Anvers aangeboden werd, waarop men niet op de gezondheid des konings gedronken heeft, om de meeting-mannen niet te kwetsen. Ik hoop dat de linkerzijde, wanneer Dinsdag opnieuw de quaestie in de kamer komt, daarop het juiste licht zal doen vallen, zoodat alleen voor die betreurenswaar dige gebeurtenissen welke geprovoceerd zijn door het gouvernement zelf en zijne partij, de volle verantwoor delijkheid rusten zal op hen die rechtens daarvan de schuld dragen. „Twee maten en twee gewichten." Dit is de eeuwige fout der clericalen; heden zijn zij revolutionnairen, mor gen volbloed-monarchalen, wanneer de koning" naar hunne pijpen danst. Op deze grondbeginselen berust hun geheele politiek. Gelukkig waakt België voor zijne rechten, en de publieke opinie zal ten slotte even goed in het gelijk gesteld worden tegenover de legitimistische samenzwe ring, als zij vroeger zegevierde over het ministerie der Langrandisten. Rotterdam 26 Februari. Tarwe met ruimen aanvoer 30 cent lager; rogge met ruimen aanvoer 20 cent lager; haver en gerst met redelijken aanvoer onveranderd; blauwe erwten (schokkers) en'paardenboonen met mid- delmatigen aanvoer 25 cent lager; zomerzaad 40 cent lager; overige artikelen onveranderd. Amsterdam, 26 Februari. Raapolie op 6 weken ƒ49. Lijnolie op 6 weken 40J. Prijzen van effecten. Amsterdam 26 Februari 1872. Nederland. ♦Certific. W erkelijke schuld 2} pet. 56± ♦dito dito dito 3 664 ♦dito dito dito 4 88 ♦Aand. Handelmaatschappij 4J 133J ♦ditoexploitatie Ned. staatssp België. *Certificaten bij Rothschild 24 Frankrijk. ♦Inschrijvingen3 53 ♦dito5 834 Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 97-4 ♦Certific. adm. Hamburg 5 68i ♦dito Hope 0.1855, 6e serie 5 «854 ♦Cert. /1000 1864 5 96£ ♦dito 1000 1866 5 96 ♦Loten 1866 5 ♦Oblig. Hope&Co.Leening 1860 44 894 ♦Certific. dito4 71$ ♦Inscript.Stieglitz&Co.2ea4eL. 4 ♦Obligatiën 1867—69 4 „74* ♦Certificaten 6 ^74 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 227 ♦Oblig. dito4 Obl. spoorweg Poti-Tifiis 5 90f dito dito Jelez Orel 5 90J dito dito Charkow Azow. 5 „90 Polen. ♦Schatkistobligatiën4 73| Oostenrijk. ♦Oblig. metall. in zilver J an. J uli 5 62-fa ♦dito dito April/Qct. 5 62 ♦dito in papier Mei/Nov. 5 55(V ♦dito dito Febr./Aug. 5 554 Italië. Leening 1861 5 614 Spanje ♦Obligatiën. Buitenl. 1867—70. 3 31 ft dito 18713 3l| dito Binnenlandsche 3 26}-§ Portugal. ♦Obl. 1856—62 3 „39 ♦dito 1867—69 3 39^ Turkije. dito (binnenl.)5 48J^ Egypte Obl. 1868 7 834 Amerika. *Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 944 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 97 ♦dito dito dito (1885) 6 n 97$

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 11