verzuim der Fransche regeering in het oog houdt, om voortdurend den gezantschapspost aan het Italiaansche hof vacant te laten, dan heeft men reden genoeg'om zich over den toestand te verontrusten. Le Siècle daar entegen verzekert, dat men de benoeming van den Fransclten gezant te Rome reeds heden of morgen in het Journal officiel tegemoet kan zien, zoodat reeds vóór de behandeling der adressen de vestiging der Fransche ambassade een fait accompli zal zijn. Reeds lang had de regeering zoo moeten handelen, en dit had met minder gevaar gepaard kunnen gaan dan thans, zoo kort voor de behandeling van de bewuste adressen. Volgens le Siècle heeft Thiers aan den rapporteur van die petitiën woordelijk het volgende te kennen gegeven „Het Italiaansche parlement hervat Maandag zijne zittingen en met het oog hierop reken ik mij verplicht, om terstond een opvolger van den heer de Goulard te benoemen. De langdurige afwezigheid van een gezant van Frankrijk aan het hof van Italië heeft de publieke opinie bij onze naburen zeer geprikkeld. Eene interpel latie is in het parlement aangekondigd en reeds heeft de heer Nigra de klachten zijner regeering geformuleerd. Men ka;i dus zonder een conflict tusschen Frankrijk en Italië te provoceeren, niet langer een zoo belangrijken diplomatieken post onbezet laten." Wanneer dit de meening van Thiers is, dan vraagt men terecht waarom hij zoo lang met die benoeming talmde? Het bericht van the Daily Telegraph omtrent het ant - woord van de Amerikaansche regeering blijkt zeer voorbarig geweest te zijn. Een telegram uit New-York van Vrijdag berichtdat de ministerraad besloten heeft om het antwoord op de Engelsche nota eenige dagen, uit te stellen. Dit bericht wordt bevestigd door de tij ding, Zaturdag uit New-York verzonden, dat de heer Adams, de Amerikaansche afgevaardigde voor het col lege der scheidsrechters te Genève, dien dag den minis terraad heeft bijgewoond. Ware het antwoord reeds af gezonden dan was de conferentie met den heer Adams tamelijk overbodig geweest. Bovendien zeggen alle correspondenten der New-Yorksche bladen te Washing ton, dat de regeering het voorstel doen zal, om de quaestie der indirecte schade aan het oordeel der scheidsrechters te onderwerpen, dat hef antwoord van Amerika in beleefde doch krachtige termen vervat zou zij nmaar men weigeren zo u om wijziging in de memo rie te brengen. The Daily News zelf of zijn correspondent heeft zich dus blijkbaar vergist door den tegenwoor* digen in plaats van den toekomenden tijd te bezigen. De discussiën in het Pruisische huis van afgevaar digden over de afschaffing der belastingen op het gemaal en geslacht en een gedeeltelijke vermindering der Clas- sensleucr nemen een loop die der regeering weinig schijnt aan te staan. Niettegenstaande de verklaring van den minister van financiën, den heer Campbausen, dat de wijzigingen der commissie de wet onaannemelijk maken heeft de kamer de eerste artikelen aangenomen zooals de commissie die gewijzigd heeft, zoodat men al gemeen verwacht, dat de regeering de voordracht intrekken zal.' x In Zwitserland heeft de nationale raad in zijne zitting van Vrijdag zijne besluiten gehandhaafdwelke door de Stendenraad verworpen waren, namelijk het verbod tot oprichting van nieuwe of herstelling van opgeheven© kloosters en de bepaling dat de bondsbesluiten evenals de bondswetten de bekrachtiging des volks behoeven, zoodat hij het nationale recht van referendum in zijn uiterste consenquentie toegepast wil zien. Dealgemeene volksstemming zal dus over dit verschil van zienswijze tusschen de beide takken der vertegenwoordiging moe ten beslissen, evenals over de quaestie, of aan het bonds- gereebtshof de eindbeslissing opgedragen moet worden over de schending van bondswetten en verdragen met andere staten. De paus heeft Vrijdag opnieuw een bewijs geleverd van de onwaarheid der ultramontaansche bewering, dat hij in zijne vrijheid van handelen belemmerd is. Ineen consistorie heeft hij 28 bisschoppen benoemd, waarvan 20 voor Italië en 8 voor andere landen. Onder deze laatsten zijn twee voor Rusland, een voor Polen, een voor Stier marken en de vier overigen in partibus injideüum. De ongeregeldheden te Antwerpen; Zaterdag deelde de Fransche Union eene depêche uit Antwerpen mede, waarin werd verzekerd, dat de graaf van Chambord had te kennen gegevendat hij niet lan ger aanleiding tot ongeregeldheden wilde geven en tot een vijandige houding tegenover de Belgische regeering en daarom zijne vrienden in Frankrijk had verzocht om hunne bezoeken te staken. Van een andere zijde werd tevens bericht dat de manifestatiën van Vrijdag den graaf aanleiding hadden gegeven om Antwerpen te ver laten. Geen van deze berichten is echter bevestigd, want de graaf van Chambord heeft Antwerpen nog niet verlaten en. de bezoeken van zijne vrienden schijnen nog niet te zijn gestaakt. Een correspondent van l'Etoile beige verzekert even wel dat de graaf voornemens was om zich naar Mechelen te begeven en werkelijk daarheen vertrokken isdoch dat het plaatselijk bestuur op het bericht van zijn aan komst aan den graaf van Chambord had te kennen ge geven hem eerst dan toestemming te willen verleenen om in de stad te vertoeven, als hij zich schriftelijk wilde verbinden geen enkele politieke handeling te zullen uitlokken. Daar hij dit niet wilde doen, was hij naar Antwerpen teruggekeerd. Anderen verzekeren dat in het hötel Saint Antoine door den graat van Chambord 18 kamers zijn besproken voor personen die hem in het begin van deze week zouden komen bezoeken. Zaterdag heerschte.in Antwerpen groote opgewonden heid. Overal waren biljetten aangeplakt van den volgen den inbond: „Uwe rechten, burgers, zijn gisteren.op een schande lijke wijze miskend. De eerlijke burgers werden niet door de politie verdedigd. De graaf van Chambord, een vreemdeling, die de Belgische gastvrijheid schendt, heelt de bescherming ontvangen der politie. Indien gij uwe rechten wilt verdedigenkomt dan in massa op de meetingterwijl de volgende proclamatie was afgekon digd en aangeplakt „Stad Antwerpen. „Medeburgers „Teneinde betreurenswaardige tooneelen als die, welke sedert eenige dagen voor het hotel St. Antoine plaats hadden, te voorkomen, zie ik mij in de noodzake lijkheid gebracht, maatregelen te nemen tot handhaving van de openbare rust, zoowel als tot bescherming van vreemdelingendie onze stad bezoeken. „Dientengevolge noodig ik de medeburgers, die de orde liefhebben, uit, om de manifestatiën, die geen a ndere gevolgen kunnen hebben dan dat de eer en de ^oede naam onzer stad ernstig aangetast worden, niet cloor hunne tegenwoordigheid aan te moedigen. „Antwerpen24 Februari. „De Schepenwaarnemend Burgemeester, J. F. tan den BergElsen." Sedert des namiddags 2 uren was een aanzienlijke menigte op de been, die zich vooral in de nabijheid van het hotel Saint Antoine bewoog, en weldra werden do f straten die op het hotel uitliepen door gendarmes, agen ten van politie en pompiers afgezet. Honderden personen begaven zich naar het huis van den burgemeester om een verschrikkelijk gefluit te doen hooren. De clericalen beantwoordden deze demonstratie met toejuichingen. Omstreeks 7 uren des avonds hadden botsingen plaats tusschen de legitimisten en Antwerp- fjche burgers. De manifestatiën hielden aan, ondanks (Ie stortregens. Vóór het Café Alsacien op de Place Werte deden eenige clericalen een aanval op de liberalen. De ruiten werden stuk geslagen. De menigte nam later op den dag steeds toe onder het giezang van Guerre aux tyrans Jamais, jamais en France Jamais Chambord ne règnera. Tegen 5 uren des avonds wérden de toegangen van h et hotel door gendarmes afgezet en het gedeelte van de Marché anx Souliers waarin zich het hotel bevindt d oor een kordon afgesloten. Te 7 uren had in het Café d es Arcades eene meeting plaats, om te protesteeren tegen d e houding van de regeering en het plaatselijk bestuur. D e zaal was stampvol; verschillende redenaars voerden hi 2t woord en het einde was, dat men onder het zingen dt ir Marseillaise naar de Place Verte toog, waar de toe- ga ngen naar de Place aux Souliers waren afgezet. „G 'uerre aux tyrans! „Chambord over de grenzen!" „Weg m<3t Chambord!" waren de kreten die allerwege werden g( 3hoord. Men begon zich tegen de gendarmes te ver- zetten; toebereidselen werden gemaakt om eene barri- 'cade op te werpen, doch de gendarmes ondernamen een charge en joegen de menigte uiteen die zich echter op een andere plaats weder verzamelde. Bij de woning van den Franschen consul werden levendige toejuichingen aan Frankrijk gewijd, terwijl men voor de woning van den burgemeester op allerlei wijze tegen diens houding hoorde protesteeren. Tegen middernacht ging de menigte zoowel op de aanmaning der politie, als terwille van den motregen die door alle kleederen heentrok, uiteen. Verscheidene personen waren in den loop van den avond gewond. Gisteren namiddag te 2 uren is eene deputatie uit het departement du Nord aangekomen,en deze zou des avonds weder vertrekken. Uit Brussel was gisteren eene ver sterking voor de gendarmerie van 50 man gevraagd, en de stedelijke garde werd tegen 5 uren onder de wapenen geroepen. Te 9 uren had een oploop van 5G0 man plaats voor de woning van den burgemeester, en de menigte deed aller lei verwenschingen en dreigementen hoorendoch vluchtte in een bierhuis toen zij door de gendarmes werd uiteengejaagd. De Ruo des douze mois werd afge zet. Te 10 uren kwam daar een andere troep aan met een banier die tot opschrift had: Maimi cPAnvtsrs. Amis du meeting. Er oiitwikkelde zich een strijd tusschen libe ralen en clericalen waarin eenige personen werden ge wond en de banier vernield. De clericalen moesten het veld ruimen. De politie kwam tusschenbeide en herstelde de orde. Op verscheidene plaatsen hadden manifestatiën plaats vooral tegen katholieke instellingen. Van de gebouwen het Institut SaintIgnace endenCercle populaire werden de glazen ingeworpen. Overal heerschte groote agitatie en van nacht te 12 uren was de orde nog niet overal hersteld doch de menigte ging langzaam uiteen. Laatste berichten. Antwerpen 26 Februari. Tal van personen begeven zich voortdurend naar de receptiën van dén graaf van Chambord. Heden is eene deputatie uit Metz door hem ontvangen. De manifesta tiën houden aan en zullenevenals de laatste dagen, waarschijnlijk tegen den avond ernstiger worden tweede d e p e c ii e. Antwerpen 26 Februari 6 u. 's avond. De graaf van Chambord ia heden morgen bij het gaan naar do mis begroet met de kreet van: leve de koning van Frankrijk! De kolonel der burgergarde heeft geprotesteerd tegen de verregaande toegevendheid tegenover de gewapende groependie met witte vanen door de stad trekken. Namens de Antwerpsche burgers heeft hij den procureur des konings gewaarschuwd, dat hij met de wapenen tegen dergelijke demonstration te werk zal gaan. De opgewondenheid en spanning zijn onbeschrijfelijk. Belgische brieven. Brussel 25 Februari. Onwaarhedensophismen en ontkenningenziedaar alles wat het clericale kabinet Donderdag ten antwoord gaf aan den heerDefré, toen hij de regeering ter ver antwoording riep over de wijze, waarop zij het land aan de billijke verwijten van het buitenland blootstelde, door niet alleen de legitimistische demonstratiën te Antwerpen te begunstigenmaar er zelve ook aan deel te nemen. De civiele gouverneurzeide de heer d'Aspro- mont-Lyndeu, minister van buitenlandsche zakenhad zelfs den graaf van Chambord niet gezien, hij kende hem volstrekt niet, bij had een bezoek gebracht aan den graaf van Blacas die eerst hem was komen bezoeken. En de luitenant-generaal Eenens, de militaire komman- dant dan Odat was een zuivere beleefdheidsvorm En de rechterzijde juichte, evenals zij juichte toen de heer d'Aspremont-Lynden met verontwaardiging den graaf van Chambord van de smet zuiverde, die men op hem wierp door hem een samenzweerder te noemen ft done! - Dit was eene ketterij in de oogen der rechterzijde. De „koning van Frankrijk" de minister heeft hem open lijk dien titel gegeven, zooals door het officieele verslag in den Moniteur beige wordt bevestigd, de „koning van Frankrijk" kaü geen samenzweerder zijndit is een axioma in de legitimistische politiek. Daar waar de graaf van Chambord koning van Frank rijk is, te Frohsdorff of op eenig punt van het Fransche grondgebied, kan hij niet conspireeren, en daarom verlaat hij Frohsdorff van tijd tot tijd, wanneer zijne vrienden en raadgevers het noodig oordeelen om weder eens een weinig bijeen te komen en plannen tegen de bestaande orde te smeden gaat op reis en vestigt zich in Zwitserland of aan de oevers van den Rijn of in België, ja steekt zelfs wel eens over het kanaal naar Engeland. Belgrave-Square, Antwerpen, Brugge, Wies- baden, Lucern, dit zijn de geliefkoosde oorden der legitimistische samenzweerders. De graaf van Chambord neemt dan zijn intrek in een bekend hotel, evenals een

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 10