buitenland. Verkoopingen en aanbestedingen. Eergisteren zijn alhier te koop aangeboden1° een huis en erf in de Langevijle, wijk K n°. 201. Verkocht voor f 3939. 2° Een huis en erf in de Winterstraat, wijk Q n*. 103. Verkocht voor f 1590. 3° Een huis en erf in de Korte Breestraat, wijk O n». 171. Verkocht voor 275. 4° Een huis en erf in de Korte Breestraat, wijk O n°. 172. Verkocht voor f 977.25. 5° 1/40 aandeel in het barkschip Stad Middelburg. Verkocht voor 501. Te Oost-Souburg zijn Woensdag te koop aange boden: 1° een huis en erf, gemerkt n". 29. Verkocht voor 1020. 2» Een huis en erf, gemerkt n°. 23. Verkocht voor 1375. Heden werd alhier in het gebouw van het provin ciaal bestuur aanbesteed, het onderhoud der rijkszee weringen aan de Oude hoeve, langs de noordkust van het eiland Schouwen, tot 1 Mei 1873, waarvoor het minst is ingeschreven door den heer Hendrik Hage, te Bruinissevoor f 2747. Thermometerstaiul. 22 Feb. s av. 11 u. 42 gr. 23 'smorg.7u.41gr.'smidd.lu.47gr.'sav.6u.46gr. Gemeenteraad yan Goes. In de eergisteren gehouden zitting zijn onder anderen de volgende zaken behandeld: Tot hoofdonderwijzeres aan de Franscbe meisjes school waarvoor op de voordracht zijn geplaatst mejufvrouwen C.Kreulen, hulponderwyzeres te Utrecht*, N. M. Byl, te Amsterdam en E. L. R. Happaard, te Ber gen op Zoom is benoemd mejufvrouw Byl met5 stem men, terwijl mejufvrouw Kreulen 3 stemmen op zich vereenigde. Tot bulponderwijzeres aan diezelfde school waar voor zijn voorgedragen mejufvrouwen E. B. E. Rappaard, hulponderwijzeres te Bergen op ZoomE. J. van Braam beek, te Arnhem, en D. C. Snijders, te Middelburg, welke laatste hare stukken heeft terugverlangd met verzoek niet meer in aanmerking te komen is benoemd mejuf vrouw Rappaard, met algeracene stemmen. Een voorstel tot werkverschaffing, door het burgerlijk armbestuur goedgekeurd, is zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Een voorstel tot wijziging van art. 5 der verordening op het spoorwegstation is zonder hqofdelijke stemming aangenomen en alzoo besloten dit art. te lezen „Rijtui gen, elkander op de in deze verordening bedoelde wegen passeerende, zijn de voerlieden verplicht rechtsaf uit te balen, teneinde het andere rijtuig links of bij de hand te doen voorbijgaan." Aan de vereeniging „Help n zelven" is op verzoek in erfpacht afgestaan 8 aren 20 centiaren gemeentegrond aan de zuidwestzijde van bot gedempte gedeelte der vest tegen den prijs van 2J cent per vierk. meter op de vroeger door den raad vastgestelde voorwaarden om daarop vier arbeiderswoonhuizen te bouwen, en tevens ia aan het rijk machtiging verleend, de op dien grond staande hoornen te roeien. Een adres van 5 hulponderwijzers om verhooging hunner jaarwedde is aangehouden, en een verzoek van den hoofdonderwijzer der school le klasse om adaisten- tie is gesteld in handen der vaste commissie voor het financie-wezen. De rekening der gildenfondsen over 1871 is goedge keurd, sluitende met een batig saldo ad f 119.03J, en wordt machtiging verleend daarvoor inschrijving op het grootboek der nationale werkelijke schuld a pet. aan te koopen. Het rapport der commissie ad hoc in zake de inzameling der faecale stoffen wordt met verdere stukken gesteld in handen der vaste commissie voor het financie-wezen. De stukken betrekkelijk de heffiug eu invordering van sas- en havengeld zullen in handen der zelfde commissie worden gesteld. Een adres van het bestuur van het gasthuis, houdende verzoek om eervol ontslag, is verzonden naar burge meester en wethouders, om in de volgende vergadering te worden behandeld. Voorts werden onder anderen de volgende mededee- lingen gedaan: dat op 10 Februari jl. de aanbesteding heeft plaats gehad en aannemer is geworden J. Nagel- werke voor f 70 van 150 toetsen van het carillon; dat den 17cn dezer is verpacht voor den tijd van 7 jaren 55 aien 40 centiaren land achter de school der 2° klasse aan J. de Jonge voor 171'sjaarsdat aan J. D. van den Berge door gedeputeerde staten vergunning is ver leend om de betrekking van leeraar aan de burger avond school en onderwijzer van de weezen- en armenschool gelijktijdig te bekleedcn; dat door burgemeester en wethouders op voordracht der plaatselijke school-com- missie is benoemd tot 3« hulponderwijzeres aan de bewaarschool op,de Beestenmarkt Jacoba Tavenier; dat door den hoofdonderwijzer der school 4e klasse, in over leg met den schoolopziener, als 2e kweekeling aan die school is aangesteld J. Btamperius; dat burgemeester en wethouders, onder goedkeuring van den raad, aan de nieuw opgerichte zangvereeniging voor gemengd koor hebben vergund gebruik te maken vau de zaal boven de korenbeurs tot het houden harer oefeningen, en dat die oefeningen op Donderdag avond van 7—10 uren plaats hebben. De vereischte goedkeuring is door don raad verleend. Algemeen overzicht. Uit hetgeen de Belgische dagbladen omtrent het ver blijf van den graaf van Chambord te Antwerpen mede- deelen, is het niet onwaarschijnlijk dat, wanneer dit verblijf nog langer gerekt wordt, bet tot treurige bot singen aanleiding zal geven. Hoewel nog geen feitelijk heden plaatsgehad hebben, moetdegeheele Antwerpsche politie toch op de been blijven, en heeft het gemeente bestuur de gendarmes gerequireerd, die in het bof van justitie geheel gewapend gestationneerd zijn. Een dichte menigte verdringt zich voor het hotel en geeft op zeer ondubbelzinnige wijze hare ontevredenheid te kennen over de vrijheid van handelen die den Franschen troon pretendent door de regeering geschonken wordt. Een groot aantal burgers hebben eeue petitie aan de kamer ter teekening gelegd, waarin zij zich over de openlijke samenzwering der Fransche legitimisten beklagen. „De onderteekenaars zijn er verre van verwijderd om voor den graaf van Chambord de toepassing te vragen der zelfde wet, die de beeren Cbarras, Rogeard,LouisBlanc, Prim, Victor Hugo en zoovele anderen uit België ver dreef." Zjj vragen echter, naar aanleiding van de partij dige houding der regeering, de onmiddellijke intrekking der vreemdelingenwet. Trouwens de bijeenkomsten in het hotel St-Antoine zijn wel geschikt om de rechtmatige verontwaardiging der Belgische natie op te wekken. „Dagelijks zooals de correspondent van l'Indépendance beige meldt brengen de treinen uit Frankrijk tallooze groepen legitimisten aan die hunne hulde aan den telg der Bourbons komen brengen." Die hulde „der Franscbe pelgrims" bestaat in niets minder dan het houden van redevoeringen en toasten op koning Hendrik V en het herstel vaa de wereldlijke macht van den paus, beide onderwerpen die direct tegen de met België bevriende natiën, Frankrijk en Italië gericht zijn, zoodat de hou ding der Belgische regeering onvergeeflijk en bovendien gevaarlijk is, zoo al niet met het oog op het buitenland dan toch zeker voor de rust in het binnenland. Het „manifest der 80", dat aanvankelijk zooveel op zien baarde, treedt meer en meer op den achtergrond, nu het blijkt dat de overeenstemming der geheele rech terzijde toch zoo groot niet is, wanneer men van het gebied der staatkundige theorieën dat der feiten betreedt. Het Journal de Paris, dat den meeaten ophef over deze zaak maakte, beweerde dat de monarchalen niets in het schild voerden, maar slechts voor een eventueele crisis gereed wilden zijn. De legitimistische bladen verraden echter het geheim door voortdurend de zaak tegen te spreken en te zeggen, dat men niet zulk misbaar zou ma ken wanneer het niets meer dan het samenstellen van een programma betrof. Het is daarom zeer waarschijnlijk, dat achter deze monarchale demonstratie werkelijk een staatsgreep verborgen lag, doch dat het plan onuitvoer baar bleek te zijn, omdat ten eerste het der partij aan macht en gezag ontbrak en ten anderen bij de overeen stemming der verschillende fractien over het monarchale beginsel, daarentegen omtrent de practische uitvoering van het programma de grootste verscheidenheid bestond. Ten overvloede getuigt voor deze onderstelling de houding der rechterzijde in de kamerzitting van "Woensdag, toen het gisteren door ons medegedeelde wets ontwerp onverwachts door den minister van binnen- landsche zakên, denbeer Victor Lefranc, werd ingediend Het booze geweten van de deelnemers aan het monarchale complot bleek duidelijk uit de opmerkingen van den heer de Baragnon die de urgentie van het regeerings- voorstel ondersteunen wilde, tenzij daarachter iets anders verscholen lag dan de vergadering daarachter meende te moeten zien, enz. Eerst na de bedekte ver klaring van den minister, dat de wet tegen de Bonapar- tisten gericht was, stemde de rechterzijde voor de urgentie. Ofschoon de regeering waarschijnlijk geen ander doel met deze wet beoogt, dan de onderdrukking der Bonapartistische woelingen, hetgeen duidelijk blijkt uit het gelijktijdig in het Journal officiel verschenen besluit, waarbij de Bonapartistische bladen le Ganlois en l'Armée opgeheven worden, zal de wet zelve toch noodzakelijk tot veel strijd aanleiding geven, omdat zij een wapen is dat beurtelings tegen iedere partij aangewend kan worden. Zoowel do monarchale als de radicale partij heeft er belang bij, dat een poging om den gelief koosden regeeringsvorm door te zetten, nog niet moeilijker gemaakt wordt dan reeds het geval is. De opheffing der Bonapartistische bladen en de indie ning dezer wet maken den indruk, alsof de regeering ook van haren kant medewerken en het voorrecht niet Jaan de monarchaleu en republikeinen gunnen wilde, om de Bonapartistische propaganda meer en meer terrein te doen winnen. Drie der moordenaars van de generaals Lecomte en Clément Thomas, Verdagner, Herpin-Laeroix en Lagrange zijn gisteren te Satory gefusilleerd terwijl de doodstraf van Aldenoff en Meyer in levenslangen dwangarbeid veranderd is. Ofschoon de sympathie voor deze moordenaars niet groot kan zijn, maakt het toch een onaangenamen indruk ,*dat zij de doodstraf eerst onder gaan nu bijna een jaar na hunne misdaad verloopen is. Gisteren was het gerucht in Versailles verspreid dat de generaal de Cisiey ernstig ongesteld is en zijn ont slag ais minister van oorlog ingediend heeft. Wanneer men ziet dat in het afgeloopen jaar nog niets van de zoo noodzakelijke reorganisatie der Fransche strijdkrachten tot stand gekomen is, dan zal men dit ontslag niet zwaar betreuren, mits het gouvernement van Thiers een bekwameren minister weet te vinden. Hieraan is door de gematigde bladen echter steeds getwijfeld, zoodat le Temps b. v. den generaal de Cissey als minister altijd ondersteund heeft. De Duitsche Reichs-Anzeiger maakt onder de rubriek Pruisen een koninklijk besluit van den 28en Januari open baar, waarbij von Moltke en von Roon benoemd worden tot leden van het Pruisische heerenhuis. Eene verster king van het liberale element in dit conservatieve re geringslichaam behoeft men van deze benoemingen niet te verwachten. De commissie uit het Pruisische heerenhuis heeft haar onderzoek der wet op het schooltoezicht ten einde ge bracht en tot aanneming der wet geconcludeerd mits aanneming van een amendement door een der lei ders van de conservatieve partij, den heer Kleist-Retzow, op het ontwerp ingediend, waarin bepaald wordt, dat de regeering in 'talgemeen geestelijken tot inspecteurs der scholen aanstellen moet, en eerst dan leeken be noemen magwanneer zij geen geschikte geestelQken vinden kan. Niettegenstaande de minister van binnen- landsche zaken dit amendement onaannemelijk ver klaarde, werd het door de commissie aangenomen, en de heer Kleist-Retzow tot rapporteur benoemd. Dinsdag den 4C0 Maart zal de wet in de openbare zitting behan deld ente oordeelen naar de houding der commissie waarschijnlijk aangenomen wordeD. De conservatieve partij zal toch voorzeker zeer goed begrijpen, dat de re geering zich met het amendement onmogelijk vereenigen kan, omdathet 't beginsel der wet aantast, en daarom is het niet onwaarschijnlijk, dat zij het niet waagt de wet te verwerpen en dit amendement slechts voorstelde om in schijn tenminste hare eer cn beginselen te redden. Laatste berichten. Antwerpen, 23 Februari2 u. 's nam. De samenscholingen voor bet hotel St.-Antoine nemen meer en meer een dreigend karakter aan. Allerwege verneemt men dekreten: Weg met de jezuïeten! Weg met Chambord! Leve de republiek! Men vreest ongeregeldheden voor dezen avond. Door het bestuur zijn voorzorgsmaatregelen genomen. Brussel23 Februari, 5 u. 15 min. 's nam. In de zitting der kamer van heden ia door den minis ter, in antwoord op de interpellatie van den heer Defré verklaard, dat de civiele gouverneur en de militaire kommandant te Antwerpen den graaf van Chambord zelven niet bezocht hebben, maaralleen een beleefdheids bezoek afgelegd hebben bij den graaf van Blacas. „De regeering koestert sympathie voor éene vlagzeide de minister de vlag van België. De graaf van Chambord geniet België's gastvrijheid en is die onderscheiding' waardig." Het incident is hiermede afgeloopen. Uit Engeland. Maandag avond hebben de afgevaardigden van de Londensche] voorstad Cbelsea in lietEngelsehelagerbuis (de beeren GharlesDilke on Henry Hoare), op eene verga dering in Vectry Hall hnn politieke denkbeelden voor hunne kiezers ontwikkeld. Het voorzitterschap in die

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2