zonderheden over de werkzaamheden der commissie voor het budget die zich steeds onledig houdt met het zoeken der belastingen, waaruit do aan het overwicht in het budget ontbrekende 105 millioen gevonden moe ten worden. Na de verwerping van den income-tax en de reeds zoo veel mogelijk opgedreven verhooging der be staande belastingen is deze taak niet lidht, vooral niet ■edsrt men tot de ontdekking gekomen wasdat de minister van financiën, terwille van zijn geliefkoosde belasting op de grondstoffen, weinig geneigd was om de commissie in haren arbeid behulpzaam te zijn. Het schijnt echter dat deze moeilijkheid thans voor een groot gedeelte uit den weg geruimd iswant de heer Pouyer- Qnertier heeft het voorstel tot belasting der grond stoffen, echter alleen voor geweven goederen, dus garens, katoen, enz. ingetrokken en daarvoor eene verhooging van de registratie-rechtenvan de patenten en van de inkomende rechten op den tabak voorgesteld, welke nieuwe verhooging door hem op 80 millioen geschat wordt, zoodat nog omtrent de wijze tot dekking van 25 millioen een besluit door de commissie genomen moet worden. De heer Pouyer-Quertier handhaaft voor dit tekort zijn voorstel tot belasting van alle grondstoffen, I behalve van die voor geweven goederen, en schijnt niet te bewegen te zijn om ook dit gedeelte van zijn lieve lingsdenkbeeld te laten varen. Onder de leden der ver- j gadering loopt het gerucht, dat deze overwinning op do protectionistische beginselen van den heer Pouyer- Quertier toegeschreven moet worden aan den persoon lijken invloed van den nieuwen minister van koophan del, den heer de Goulard. De woelingen dor partijen hebben de Fransche regeering aanleiding gegeven tot het indienen eener speciale wet, „gericht tegen alle aanvallen van welke zijde die ook mogen komen, op de nationale verga dering en de door baar aangestelde regeering." In de zitting der nationale vergadering van gisteren werd dit voorstel door den minister Victor Lefranc voorge lezen en toegelicht, en het schijnt dat dit zoodanige opschudding gemaakt heeft dat de aan,de orde gestelde onderwerpen tot heden verdaagd moesten worden. De urgentie, door de regeering gevraagd, werd met bijna algemeene stemmen verleend, hoewel men daaruit nog geenszins kan opmaken dat alle partijen dit voorstel zouden toejuichen. Blijkens de telegrafische mededee- ling worden de bepalingen der wetten van 17 Juni 1819 en 11 Augustus 1848 toepasselijk verklaard op alle organen die zich aan aanvallen tegen de kamer en de regeering schuldig maken. Tevens wordt in dit ontwerp bepaald dat de dagbladen, welke geschorst of opgehe ven zijn in eene plaats die in Btaat van beleg verkeert, niet op andere plaatsen opnieuw kunnen worden uitge geven. De minister zeide o. a. tot de vergadering„gij weet allen tegen wie deze wet gericht is", zoodat de regeering het gevaar voor Bonapartistische complotten niet gering schijnt te achten. Het gedrag der politieke partijen en de houding der regeering zijn trouwens gewoonlijk niet van dien aard om dit gevaar te doen verminderen. Na den gelukkigen afloop der interpellation betref fende de benoeming van sir Collierkan men met vrij groote zekerheid zeggen dat het ministerie-Gladstone aan het bestuur zal blijven totdat de quaestie van het tractaat van Washington tusschcu Engeland en Amerika op de eene of andere wijze tot oplossing gekomen is. De oppositie laat de regeering echter niet met rust. Zoo richtte de heer Disraëli in de zitting van Dinsdagavond de schijnbaar onbcteekenende vraag tot de regeering wanneer zij de Amerikaansche memorie ontvangen had? De heer Gladstone antwoordde dat den 20" December het stuk ontvangen was, doch dat alle leden van het kabinet eerst den I5en Januari tengevolge van bijzon dere omstandigheden daarvan hadden kunnen kennis nemen. De heer Disraëli danktezonder eenige opmer king te maken, voor de ontvangen inlichtingen, doch de conservatieve organenthe Morning-Post en the Stan dard, maakten gisteren morgen terstond van dit antwoord gebruik, om de regeering te beschuldigen van onvergeef lijke onverschilligheid en verwaarloozing der landsbe langen in eene zaak van zulk een buitengewoon ge wicht. Laatste berichten. Brussel22 Februari. In de zitting der kamer van heden is door den heer Defré, lid der linkerzijde, verlof gevraagd om morgen de regeering te interpelleeren over de aanwezigheid van vreemde samenzweerders op Belgischen bodem. Dit ver zoek veroorzaakte buitengewone sensatie. Be ministerieele crisis in Spanje. Als het bericht omtrent de vorming van het nieuwe ministerie in Spanje wordt bevestigd, dan zal koning Amadeus reeds het besluit tot benoeming vau zijn zevende ministerie hebben geteekend. Dit kabinet zou bestaan uit Sagasta, president, binnenlandscbe zaken Malcampo, marine; de Bias, buitenlandsche zaken; Gamacho, financiën; Rey, oorlog; Romero Robledo, openbare werken; Martin Herrera, koloniën, en Colme nares, justitie. Daar de vijf laatste tot de partij der unionisten behooren, zouden deze hun zin hebben ge kregen om twee portefeuilles meer te hebben. Hun lei der Topete heeft zich echter onder eenig voorwendsel uit het kabinet teruggetrokken. Als oorzaak van de laatste ministerieele crisis noemt men eenige besluiten van den minister van oorlog Gaminde, betreffende eenige promotiën bij het leger. Deze benoemingen, die het kenmerk van bijzon dere begunstiging zouden dragen, hebben zoowel in den ministerraad als bij het publiek en vooral bij bet leger een zoo ernstige oppositie gevondendat men een oogenblik vrees heeft gekoesterd voor het behoud der orde; zoozeer waren de gemoederen verbitterd. Een groot gedeelte van de leden van den ministerraad, en onder hen Topete, cischte het ontslag van gene raal Gaminde. Hij bleef echter, hoewel men in goed onderrichte krin gen verzekerde dat hij spoedig zijn ontslag zou nemen en gevolgd zou worden door den heer Angulo, minister van financiën, en Colmenares, minister van justitie. De eerste was ontevreden over de wijze waarop zijn finan cieel® plannen zijn ontvangen, terwijl de tweede zich zeer zou hebben gecompromitteerd door eenige besluiten en benoemingen die in strijd zijn met bet beginsel van onherroepelijkheid. Deze geruchten zijn echter niet in alle opzichten bevestigd, want het blijkt dat Colmenares de portefeuille van justitie heeft behouden, doch dat Angulo is afgetreden. Voor oorlog was generaal Serrano Bodoya, voor financiën de heer Elduayen en voor justitie de heer Groizard genoemd. Bij den heer Santa Cruz, voormalig president van den senaat, werd eenige dagen geleden eene vergadering gehouden van aanzienlijke leden der liberale unie, waarin werd besloten om bij den heer Sagasta ernstig aan te dringen op het ontslag van den minister Gamindo, en aan den minister-president gebeele vrijheid te laten in de keuze ter vervanging van dien minister. Wellicht heeft deze bijeenkomst bijgedragen tot het nemen van een spoedige beslissing. Bij die gelegenheid werd ook gesproken over het ontslag van den heer Sagasta en over eene ministerieele combinatie die door Topete zon worden tot stand gebracht in unionistischen zin. Men kwam echter in dit opzicht tot geen besluit. Van andere zijde werd ook twijfel geopperd of de liberale unie het bewind wel zou willen aanvaarden als het progres- sistisch element geheel werd uitgesloten. De terugkomst van Zorilla te Madrid heeft nieuwe kracht geschonken aan de maatregelen ter voorbereiding voor de aanstaande verkiezingen. Sommige geruchten, die in den laatsten tijd in omloop kwamen, luiden gunstig voor de regeeringspartijdoch men kan ze slechts onder voorbehoud van nadere bevestiging geloof schenken. Zoo wordt o. a. verzekerddat verscheidene afgevaardigden van de liberale fractie afvallig zouden zijn geworden en, uit vrees van niet weder te zullen worden herkozen, zich bij de regeering zouden hebben aangesloten, en aan deze de belofte zouden hebben ge daan haar te zullen steunen, indien zij als ministerieele candidaten mochten worden afgevaardigd. Wat hiervan zijtoch bewijzen zekere teekenen, dat de radicalen tegenwoordig niet meer zoo zeker zijn van hun succes als eenigen tijd geleden. Zij wenden alle mogelijke middelen aanom in hun voordeel eene coali tie van alle fracties der oppositie te bewerken. Men spreekt ook over plannen van koning Amadeus om te abdiceeren. Zulfs heeft een gematigd liberaal blad, hoewel van eenigszins verdachte zijde, El eco de Es- pana, een lang artikel aan deze quaestie gewijd. Deze geruchten zijn echter weinig in overeenstemming met een onlangs in de Gaceta de Madrid afgekondigd decreet, waarin wordt bepaalddat voortaan het hoofd van von nissen en andere stukken in executorialen vorm zal luidden: „In naam van Amadeus, bij de gratie Gods en door den wil des volkskoning van Spanje." De legitimisten schijnen in Spanje al niet meer eens gezind te zijn dan die in Frankrijk. Over alle levens- quaestiën betreffende hunne partij zelve, als de tegen woordige politiek, verschillen zij in denkwijze en, naar het schijnt, zonder hoop op eensgezindheid. De leiding van den heer Nocedal geeft aanleiding tot talrijke klach- ten. Over de quaestie van vermindering der belastingen en uitbreiding van bet kiesrecht heerscht onder de legi timisten de grootste strijd, en don Carlos heeft nog geene poging kunnen aanwenden om zijne aanhangers onderling te vereenigen. Het spreekt van zelf dat door zulk een staat van zaken de numerieke kracht der carlisten bij de aan staande verkiezingen veel wordt verzwakt. Zelfs ver zekert men dat zij in beginsel zouden hebben besloten, om zich van de verkiezingen te onthouden vooral in do Baskische provinciën. De financieele toestand wordt niet gunstiger. Terwijl de uitgaven der schatkist vermeerderen, nemen de inkomsten af. Men maakt zich reeds ongerust over de betalingen in het volgend kwartaalterwijl uit de pro vinciën onophoudelijk klachten inkomen over de trage betaling der verschenen coupons. Reeds zijn verschei dene veroordeelingen uitgesproken wegens wanbetaling van verschuldigde belasting. £Sanöclsbmcl]tm. Graanmarkten enz. Oostburg, 21 Februari. Bij zeer ruimen aanvoer van granen bestond hedenin navolging der hoofdmarkten, geen andere vraag voor granen dan tot veel ver laagde prijzen. Yoor sommige artikelen zooals erwten en gele haver was zelfs niet de minste vraag te bespeu ren. Alleen van tarwe, zomergerst, witte haver en harde paardenboonen kwamen eenige verkoopeD tot stand tegen do volgende prijzen: tarwe f 11.50, 11.25, file. f 10; rogge 7.25 a f 7wintergerst f 6.50, /6a/ 5.50; zomergerst 4.75, 4.50 a 4.25haver 3.25 a/3; gele /6 per 100 kilo "waard; paardenboonen 6.50, 6.25 a 5.50, terwijl voor erwtenJ/ 7.50 te bedingen was. Middelburg, 22 Februari. Puike jarige Walchersche tarwe 12goede nieuwe dito 11.80 a 11.90; jarige Zeeuwsche tarwe 11.50; rogge 8; wintergerst 6.30 verlaten; puike Walchersche zomergerst 5 betaald; Zeeuwsche zomergerst 4.60harde Walchersche witte- boonen 11.50 a 11.75; dito bruineboonen 12.75; dito paardenboonen 6.50 betaald. "Vele landlieden hielden op /6.75; dito groene kookerwten 7.75 a 8; dito zomerzaad 13.75 nominaal;, raapolie 47patent olie f 49; lijnolie f 39 per vat op zes weken, a contant /llager; harde lijnkoeken 13.50 per 104stuks; zachte dito f 15.50 p. 104 st.; harde raapkoeken 110 p. 1040 st. gemiddelde marktprijzen. Aardappelen 3.a f3.50 per hektoliter. Versche boter 1.20 a 1.30 per kilogram. Prijzen ran effecten. Amsterdam 22 Februari 1872. Nederland. *Certific. Werkelijke schuld2$ pet. 56-^ ♦dito dito dito 3 66$ ♦dito dito dito 4 88 ♦AancL Handelmaatschappij 4$ 134$ ♦ditoexploitatie Ned. staatssp 122 België. ♦Certificaten bij Rothschild 2$ 58$ Frankrijk. *Inschri) vingen3 53 ♦dito5 Rusland. *Obligatiën 1798/1816 5 98 ♦Certifie. adm. Hamburg5 *dito Hope C°. 1855, 6e serie 5 85 ♦Cert. 1C00 1864 5 „96$ *dito f 1000 1866 5 96 ♦Loten 1866 5 255 ♦Oblig. Hope Co. Leening 1860 4$ 89$ ♦Certifie. dito4 7l| ♦Inscript.Stieglitz&Co.2ea4eL. 4 71$ ♦Obligatiën 186769 4 74$ ♦Certificaten 6 47 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 227 ♦Oblig. dito4 Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 91 dito dito Jelez Orel 5 90$ dito dito Charkow Azow. 5 90$ Polen. ♦Schatkistobligatiën4 72$ Oostenrijk. ♦Oblig. metall. in zilver Jan. Juli 5 6lf ♦dito dito April/Oct. 5 61 ♦dito in papier Mei/Nov. 5 53$$ ♦dito dito Febr./Aug. 5 54$ Italië. Leening 1861 5 Spanje. *Obligatiën. Buiten1.. 186770. 3 31$ dito 18713 31$ dito Binnenlandscbe3 27$ Portugal. *Obl. 1856—62 .3 „39 ♦dito 1867—69 3 „39 Turkije. dito (binnenl.)5 48 Egypte Obl. 1868 7 82$ Amerika. *Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 i ♦dito dito dito (1882) 6 96$ ♦dito dito dito (1885) 6 97$ ♦Obl. Illinois. 7 ♦dito dito Redemtion 6 88$ Oblig. Atl.Gr.W.Spw.Ohiosec.(7p) dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures8

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3