in de behoefte wordt voorzien. Het eerbiedigt de rechten en verplichtingen van den huisvader, en ontheft hem niet van den plicht om bij te dragen in de kosten van onderwijs voor zijne kinderen dan ingeval van armoede, en dan nog wordt hem toegestaan zelf de school te kie zen waar bij zijne kinderen wil laten onderwijzen. De oprichting van vereenigingen tot bevordering van het onderwijs wordt door dit voorstel aangemoedigd, daar het aan al dergelijke vereenigingen hetzij katholieke of protestantsche, wereldlijke of geestelijke het recht toekent om aan hunne leden bewijzen van bekwaamheid uit tereiken, een recht dat tot nogtoe slechts aan gees telijke vereenigingen was verleend. Aan de gemeen ten, kantons en departementen wil de heer Beaussire het recht geven om scholen te stichten die met den staat geen andere betrekking hebben, dan dat zij aan het staatstoezicht onderworpen zijn. Hij wil niet zoozeer de schoolplicht als wel de verplichting tot onderwijs invoeren. Het bewijs dat aan die verplichting is voldaan zal kunnen worden geleverd door certificaten die ieder openbaar of bijzonder onderwijzer zal kunnen uitreiken, terwijl hij de voldoening aan die verplichting wil laten aanmoedigen door particulieren, de gemeenten, de kan tons, de departementen en den staat. De rechten, die aan den staat worden gewaarborgd, zijn belangrijker dan men oogenscliijnlijk zou denken, want zij omvatten het geheele schooltoezicht en de be noeming van de openbare onderwijzers. Belgische brieven. Brussel20 Februari. De zaken nemen hier haren natuurlij ken loop; en België begint de zegeningen van het clericale bewind to onder vinden. Het ministerie acht het niet voldoende dat de clericale theorieën en beginselen in het binnenlandsch bestuur toegepast worden ook op het gebied der buiten- landsche politiek wil het aan de eigenaardige verpach tingen hartstochten en preferentiën der cleriealen beant woorden. Dat de ministers aan bet verblijf van den graaf van Cbambord te Antwerpen 'geen hinderpaal in den weg stellen, ook al kiest hij ten tweeden male zijn domi cilie op Belgischen bodem, teneinde er de vrome pel grims der legitimiteit te ontvangen ik zal de laatste zijn het hun euvel te duiden. Evenwel wanneer men ge roepen is het recht te handhavendan moet men zich van éen maat en van éen gewicht bedienen zoowel ten opzichte van de republikeinen als vaa de monarchalen. Dit doet bet ministerie niet. Een Antwerpsch blad, l'Opinion, toont op zeer juiste wijze de vreemde tegen strijdigheden in de daden der regeering aan. De schrij ver van dit artikel zegt o. a. het volgende: „Er hebben manifestatiën plaats gehad voor het hotel Saint-Antoine, waar de graaf van Cbambord logeert. "Wij zullen die zeker niet goedkeurenbij is onze gast, en zoolang hij de publieke orde niet stoortbehoeft de pu blieke opinie zich aan zijne woorden en daden niet te storen. Wij betreuren dus de vijandige kreten die on der de vensters van den graaf van Cbambord vernomen zijn, maar tegelijkertijd kunnen wij niet nalaten onze groote verwondering te kennen te geven over de houding der Belgische regeering, die zich haastte om tegen Victor Hugo met strengheid te werk te gaanwegens het uiten van eenige woorden die au fond van edelmoedigheid en humaniteit getuigden, doch wat den vorm betreft wat al te opgewonden waren, en thans kalm toeziet dat bijeenkomsten gehouden wor den, waarin openlijk saamgezworen wordt tegen de re geering welke Frankrijk zich zelve gegeven heeft. „Wanneer de graaf van Cbambord niet de vertegen woordiger ware van het droit divin en van de regeering der priesters, wanneer bij niet de banierdrager ware van het oude régime en van het absolutisme, dan zou men hem reeds lang bevolen hebben om het grondgebied van den staat te verlaten, met bet verzoek om een andere plaats voor zij De complotten uit te kiezen. Maar de graaf van Cbambord geniet bijzondere voorrechten bij ons, zeker omdat bij de telg is uit dat beroemde stamhuis dat aan Frankrijk een Lodewijk XIV en een Lodewijk XV en aan België een halve eeuw van oorlog en verwoesting schonkterwijl het ons ten slotte nog een gedeelte van onzen nationalen grond ontroofde „Wij hebben steeds met alle kracht de toepassing van de vreemdelingenwet bestredenen nemen daarom akte van de werkeloosheid der regeering tegenover de open lijke samenzwering en de handelingen van een troon-pre- tendent, die zich niet de geringste moeite geeft om zijn doel te verbergen, teneinde met recht de afschaffing eener wet te kunnen vragen welker toepassing ons tot heden griefde. België behoort met gelijke maat te meten, en mag op zijn grondgebied geene bijeenkomsten dul den die misschien de voorboden zijn van een burger oorlog in een bevriend land, wanneer het zich onver biddelijk betoont tegenover weerlooze vluchtelingen, wier grootste onrecht hierin bestaat dat zij overwonnen werden." Maar er is nog iets dat veel erger en veel onvergeef lijker is dan het eenvoudig toelaten der conferentiën van den vertegenwoordiger van het droit divin te Ant werpen. De burgerlijke en militaire autoriteiten der provincie hebben zich op officieele wijze naar het hotel Saint-Antoine begeven en hunne opwachting aan den graaf van Chambord gemaakt. De koning heeft in zijn naam zijn hofmaarschalk, den graaf van der Straeten Ponthoz, daarheen gezonden. Wanneer de koning zijn hofmaarschalk nog slechts op vertrouwelijke wijze badgezonden, en de autoriteiten slechts als privaatpersonen een bezoek bij den graaf van Chambord hadden afgelegd maar neen, dat alles is openlijk en op officieele wijze in zijn werk gegaan. De hofmaarschalk, zoowel als de gouverneur, de ridder Pyrke en de militaire kommandant, de luitenant-gene raal Eenens, hebben zich naar den laatsten ridder der leliën begeven, in hunne schoonste uniformen en gala rokken getooid, behangen metal hunne ordenteekens, in een woord, in groot tenue, alsof zij een gekroond hoofd bij zijn doortocht door het land gingen begroeten. Die bezoeken dragen daardoor het karakter van een legitimistische demonstratie. Het is zeer de vraag of het belang van het land wel medebrengt dat men zoo open lijk werk maakt van de pretendenten, die op het ver zwakte en door zijne tallooze rampen geknakte Frankrijk azen en met opgeduld het oogenblik afwachten waarop zij zich op hunne prooi kunnen werpen, waarvan zij nu slechts door de vrees van Diet te zullen slagen, terug gehouden worden. Is er dan niet eene stem der linkerzijde, die zich ver heft tegen die vreemde handelingen der regeering? Of blijkt niet daaruit ten volle, dat zij de hand leent ter be vordering van de fijngesponnen intriges der jezuïeten De graaf van Chambord is in voortdurende communi catie met den aartsbisschop van Mechelen, den heer Deschamps, en ge kunt er u van overtuigd houden, dat de legitimistische manifestatie te Antwerpen in het nauwste verband staat met de Romeinscbe quaestie. De ultramontaacsche partij houdt zich nog aan den stroohalm eener mogelijke legitimistische restauratie in Frankrijk vast, nadat zij nergens steun vindt en zelfs uit Oostenrijk, haar vroeger zoo gezegenden grond, ver- stooten wordt. Intusschen neemt zij als altijd hare voorzorgsmaat regelen en zijn hare leden slim genoeg om te begrijpen dat de kansen der legitimisten zeer slecht staan zij staan daarom reeds met éen been gereed om, wanneer het noodig is, terstond in het kamp der Bonapartisten over te stappen..... En waarom zouden zij dat niet? Zij passen immers volkomen bij elkaar. Gaf de katholieke geestelijkeid niet bare ingenomen heid met den 2<-'n December te kennen Waarom zou zij ook nu niet een tweeden terugkeer van Elba willen be vorderen Gelukkig is bet nog niet zoover gekomendat de Bonapartistische partij het reeds wagen kan haar schild omhoog te heffen. Wanneer ooit, wat God moge verhoe den, het keizerrijk nit den doode zal verrijzen, dan kan men met recht Polen gedenkende uitroepen: finis Franciae De kamer heeft heden haar wetgevenden arbeid hervat. De begrooting van justitie was aan de orde. Op de vraag van den heer Hageinans, een lid der linkerzijde, welke,'meening de minister omtrent de doodstraf toegedaan was, antwoordde de heer de Lantsheere, dat hij meer dan iemand anders voor de uitvoering der bestaande wet ten gezind was. Men behoefde zich echter op dit punt volstrekt niet ongerust te maken. „Ik ben zeide de minister een discipel van den heer ThoDissen (pro fessor in de rechtsgeleerde faculteit te Leuven en afge vaardigde voor die stad, een vurig bestrijder van de doodstraf) en deel volkomen zijne meeningen in dit opzicht." De liberale partij beeft een gevoelig verlies geleden door den dood van het senaatslid Forgeur, jl. Zaterdag te Luik in den ouderdom van 70 jaren overleden. De Luiksche liberale bladen brengen aan den overledene lof toe, niet alleen om de talenten en de welsprekend heid waarvan hij in genoemde betrekking blijken ge geven heeft, maar ook om zijne groote verdiensten als lid der balie en zijn warme vaderlandsliefde. De heer Forgeur heeft een zeer werkzaam deel genomen aan den opstand van 1830 en is lid van het nationaal congres van 1831 geweest. 3rrtijMngcn. Heden is ter reede van Veere gekomen de schooner I Twee gebroedersgezagvoerder H. Persoonvan New- j Castle met kolen naar Middelburg bestemd. I Gisteren is in de haven te Bath gezonken een scheepje, geladen met petroleum en lijnzaad, bestemd j voor de heeren van Uije Co. alhier. Schip en lading j zijn verzekerd. £}anöelsb£ricl)tm. In de op heden door de Nedeiiandsehe handelmaat schappij te Amsterdam gehoudene veiling van 80869 ba len koffie is alles verkocht en zijn de volgende prijzen besteed: Tjilatjap en Preanger a 14 cent boven taxatie. Blank1 3 Bleek groenachtig 44]- a 441 cent, dus. 1 1$ Malang14 Triage1 2 onder Graanmarkten enz. Amsterdam, 21 Februari. Raapolie op 6 weken f 49£. Lijnolie op 6 weken 40 i. Prijzen van effecten. Amsterdam 21 Februari 1872. Nederland.*Certific. Werkelijke schuld. 2\ pet. 56fk ♦dito dito dito 3 „66 ♦dito dito dito 4 ♦Aand. Handelmaatschappij 1344 ♦ditoexploitatie Ned. staatssp 122 België. ♦Certificaten bij Rothschild 24 Frankrijk. *Inschrij vingen3 53 ♦dito5 Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 „984 ♦Cerfcifie. adm. Hamburg. 5 ♦dito Hope C°. 1855, 6e serie 5 ♦Cert. f 1000 1864 5 „96 ♦dito 1000 1866 5 95J ♦Loten 1866 5 ♦Oblig. Hope&Co.Leening 1860 41 894 ♦Certific. dito,.4 714 *Inscript.Stieglitz&Co.2ea4eL. 4 ♦Obligatiën 1867—69 4 „744 ♦Certificaten 6 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 226 ♦Oblig. dito .'.4 „177 Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 914 dito dito Jelez Orel 5 90J dito dito Charkow Azow. 5 904 Polen. *Schatkistobligatiën4 724 Oostenrijk. *Oblig. metall. in zilver Jan.Juli 5 61-^ ♦dito dito April/Oct. 5 6I4 ♦dito in papier Mei/Nov. 5 534 ♦dito dito Febr./Aug. 5 Italië. Leening 1861 5 Spanje. *Obligatiën. Buitenl. 1867—70. 3 314 dito 1871.3 3lf dito Binnenlandsche 3 274 Portugal ♦Obl. 1856—62 3 39 ♦dito 1867—69 3 39^ Turkije. dito (binnenl.)5 48 Egypte Obl. 1868 7 824 Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 „964 ♦dito dito dito (1882) 6 „964 ♦dito dito dito (1885) 6 97| ♦Obl. Illinois. 7 ♦dito dito Redemtion 6 Oblig. Atl.Gr.W.Spw.Ohiosec.(7p) dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures8 Obl. St.Paul Pac.Spw. lesec. 7 dito dito dito 2esec. 7 73J dito dito 1869 dito 7 Brazilië. ♦Obl. 1863 4J ♦dito 1865 5 94^ Mexico. dito 18513 144 Grenada. dito afgestempeld 6 I94 Venezuela, dito3 9 Ecuador. dito1 9 Prijzen van coupons, Amsterdam, 20 Februari. Metall. 21.82; Dito zilver 24.35-4; Dito Eng. per £f 11.871; Eng. Russen per f—Eng. Portugal per f 11.884; Fransehe f 54£. Belg f 554; Pruis, f 34J; Hamb. Russen f Russen iD Z. R. 324; Pools, in Fl. f Napelsche fSpaan- sche Piasters f 2.24; Spaansche in frs. f 11.824; Amo- rikaansche Dollars 2.40: Papier 2.16. Getrouwd A. STREEFKERK en H. C. VAN BREEN. Vlisaingen 21 Februari 1872.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3