onmiddellijk af te doen, daar hij volkomen gereed was om de interpellatie te beantwoorden, doch de heer Haff- mans volhardde bij zijn verzoek om den minister op een nader te bepalen dag te interpelleercn. De afdeelingendie hernieuwd zijn, hebben tot hare voorzitters benoemd de heeren van der Linden, van Zuylen van Nyevelt, van Akerlaken, van Deldenen Fransen van de Putte; en tot hare onder-voorzitters, de heeren Begramvan der Doesvan ReenenMirandolle en Heemskerk Bz. Bij de kamer is ingekomen een wetsontwerp tot vast stelling van het slot der rekening van de koloniale uit gaven en ontvangsten voor Suriname over het dienstjaar 1867, in uitgaaf op f 1,17 6,949,46$-, en in ontvang op 737,562.15.$, zoodat voor bijdrage uit 's rijks schatkist tot aanvulling der koloniale middelen o ver 1867 is noo- dig geweest f 439,387.31. Van de in Curagao gedane koloniale uitgaven en ont vangsten over 1867 kan geen verantwoording worden gedaan, omdat omtrent sommige posten der rekening nog eenige nadere inlichtingen worden vereischt. De minister van koloniën heeft een wetsontwerp inge diend tot het toestaan van kredieten ten behoeve van tot het dienstjaar 1867 behoorende on verevende vorde ringen ten laste der Indische begrooting, tot een bedrag, van f 88,199,58^. Voor zoover bekend is, zijn deze vorderingen de laatste ten laste van den dienst 1867welke voor kre diet-aanvrage in aanmerking komen. Een stellige ver klaring echter, dat er geen meer overblijven, is moeilijk te geven. De gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië acht het zeer wel mogelijk, dat enkele rekenin gen, ter verbetering aan de belanghebbenden toegezon den, te eeniger tijd nog ter betaling worden aangeboden. $uitenlanö. Algemeen overzicht. Terwijl het Orleanistische Journal de Paris steeds nieuwe bijzonderheden weet mede te deelen omtrent het „manifest der 80," dat volgens zijn beweren het programma der geheele rechterzijde zal worden blijven de ultramontaansche bladen de aanneming van dit mani fest loochenen. L'Union b. v. zegtdat al wat men daar omtrent verhaaltop valsche geruchten gegrond is, dat het onwaar is dat de graaf van Chambord zijne vrienden uitgenoodigd heeft om het programma te onderteeke nen dat hij evenmin de onderteekenaars tot dezen stap heeft aangemoedigd, maar hen integendeel geheel hunne persoonlijke ingeving heeft laten volgen voorts belooft dat blad de volle waarheid omtrent deze zaak bekend te maken, zoodra het uur daartoe gekomen is. Dit verzet der clerica'.en tegen de pertinente verkla ringen der Orleanistische bladen laat zich gemakkelijk verklaren, wanneer meu bedenkt, dat door het tot stand komen dezer fusie de legitieme pretendent juist afstand eou moeten doen van die beginselen waarin de meeste kracht gelegen is voor het bereiken van hun doel: het herstel der wereldlijke macht van den paus. In de slot woorden zou men echter nog een anderen grond vodr het démenti der ultramontanen kunnen zien, niet zoo zeer wat de quaestie zelve als wel de opportuniteit be treft. Aan de waarheid der uitvoerige mededeelingen van het Journal de Paris valt toch nauwelijks te twij felen, en misschien achten de zuivere legitimisten „het nur nog niet gekomen" om met het programma voor den dag te komen, dat door het samenvallen met de confe- rentiën te Antwerpen eenigszins het karakter eener samenzwering draagt. Of de republiekeinsche linkerzijde dit veelbesproken manifest in dien zin opvat, is niet met zekerheid "te bepalen, doch dit staat vast, dat zij bet voorbeeld van het linker-centrumom de openbaarmaking van het manifest af te wachten, niet wil volgen. In hare bijeen komst van Maandag avond heeft zij met bijnaalgemeene stemmen besloten ,om eveneens een programma publiek te maken, ook dan wanneer de rechterzijde nog wachtte met de openbaarmaking van haar manifest. Tot leden der commissie van redactie van dit pogramma zijn geko zen de heeren Rivet, Ricard en de Malleville. In dit document zal de republikeinsche linkerzijde verklaren, „dat de dringendste belangen van het land de verdaging eischen van iedere discussie over binnenlandsche poli tiek; dat het verbond van Bordeaux niet zoo behoort opgevat te worden, dat het aan alle partijen geoorloofd zou zijn om aan bare hartstochten den vrijen teugel te vieren; dat de bestaande toestand wel provisioneel is, doch geëerbiedigd behoort te worden, als den vorm dien de nationale vergadering uit vrije beweging aan Frankrijk als regeering gegeven heeften dat eindelijk I de pogingen, die door een zeker deel der vergadering aangewend worden om het bestaande zoo niet omver te werpen dan toch in gevaar te brengenniet geduld kunnen worden zonder nadeel voor de publieke zaak." De conclusie van al deze overwegingen, zooals die in dezelfde zitting aangenomen werd, is in het kort de volgeade: „Thiers blijft bekleed met de presidentale macht,doch de vergadering zal terstond overgaan tot de benoeming van een vice-president, en aan het voorstel-Rivet wordt zoodanige uitbreiding gegevendat aan den provisio- neelen toestand een definitief karakter verleend wordt, tenminste tot het tijdstip der geheele ontruiming van het grondgebied door de Duitsche troepen." Uit een en ander blijkt, hoe gespannen de onderlinge verhouding tusschen de politieke partijen in de Fran- sche nationale vergadering isen het kan dan ook geen verwondering wekken, dat men te Versailles algemeen van oordeel is, dat een voorstel tot constitueering van Frankrijk, hetzij van de rechterzijde, hetzij van de linker zijde uitgaande, hoegenaamd geen kans heeft om door de kamer aangenomen te worden. Minder juist komt ons do gevolgtrekking voor, die door denzelfden bericht gever daaruit getrokken wordt, dat „dus geen gevaar voor het statu quo voorhanden is." Juist in den strijd der partijen, die ongeveer in krachten tegen elkander op wegen, is voor Frankrijk het grootste gevaar gelegen, omdat daardoor een herstel van het Bonapartisme of iedere andere dictatuur mogelijk gemaakt wordt. De reeds in de vorige week in het Engelsche lagerhuis aangekondigde interpellatie over de benoeming van sir Collier, tot lid van den geheimen raad der koningin, heeft gisteren plaats gehad. Viel in het hoogerhnis het voorstel tot afkeuring dezer benoeming slechts door eene meerderheid van 2 stemmen, de overwinning der regeering was in het lagerhuis weinig schitterender, want slechts met 268 tegen 241 stemmen werd het voor stel vau den heer Cross verworpen. Aan de verwikke lingen met de Vereenigde staten heeft het ministerie- Gladstone het te danken dat het aan dit dreigende gevaar ontsnapte. Sedert het optreden van het Cisleithaansche kabinet von Auersperg heeft gisteren de eerste belangrijke zit ting van den Oostenrijksclien rijksraad plaats gehad. Na de behandeling eener kredietwefc voor het loopende jaar ten behoeve van de burgerlijke ambtenaren, kwam in het huis der afgevaardigden het zoogenaamde Nothwailgesetz aan de orde. Trots de bestrijding der enkele foederalistische afgevaardigden, die aan de zitting deelnamen, en trots de herhaalde verklaring van Grocholski, dat de Polen zouden tegenstemmen, verkreeg het ontwerp toch de vereischte 2/3 der uit gebrachte stemmen en werd in derde lezing met 104 tegen 49 stemmen aangenomen. Dit eerste succes der Duitsch-Oostenrijksche partij is van groot gewicht. Nu zij het eenmaal in hare macht heeft, om den rijksraad zoodanig aan te vullen, dat zij 07er een vaste meerderheid van 2/3 der stemmen kan beschik ken, is het te verwachten, dat Oostenrijk, tenminste op parlementair gebied, een tijd van ongekende rust tege moet gaat. Ot de niet-Duitsche stammen behalve misschien de Polen bij het onbelemmerd bestuur hunner zoogenaamde liberale Duitsche landgenooten even goed zullen varen als de bovendrijvende partij, dit is een geheel andere quaestie. Uit Frankrijk. JDe nat'.onale inschrijving". Dat de ingenomenheid inFrankrijk met het denkbeeld, om door vrijwillige inschrijvingen gelden bijeen te brengen, ter bevrijding van het land door aflossing der oorlogs-indemniteitaan Duitschland, nog veel bijval vindt en op alle wijzen wordt geëxploiteerd, blijkt uit de tal rijke opgaven van de sommen waarvoor reeds werd ge- teekend. Bij le Temps is voorwaardelijk ingeschreven vooreene som van 336,669,71 francs. Aanzienlijke sommen worden door particulieren, hetzij voorwaardelijk, hetzij zonder eenig beding, aangeboden. Te Havre alleen teekendede heer Emile Maquelier voor 50,000 francs, onder voorbe houd dat de som van 500 millioen worde bereiktde heer Delaroche voor 60,000 francs waarvan 10,000 in ieder geval zullen worden uitbetaald en nog 50,000 als voor 500 millioen wordt volteekend, de heer Mazurier voor 50,000francs on voorwaardelijk, en 17 leden van het comité te Havre voor 118,000francs onvoorwaardelijk en voor 389,000francs voorwaardelijk, te zamen voor ruim 500,000 francs. Te Bordeaux teekende de familie Creusé voor 60,000francs, als voor 500 millioen werd ingeschrevenen voor nogmaals 60,000 francs indien de inschrijvingen 1 milliard zonden bedragen. De familie Johnston verbond zich voor 110,000francs als men 500 millioen en voor 220,000 francs als men 1 milliard zou krijgen. De luite nant van de cavalerie de Tarade te Tours heeft 100,000 francs aangeboden. De heer Simon te Saint Dié teekende voor 50,000 francs. In de meeste groote plaatsen werd reeds voor belang rijke sommen geteekend. Het totaal der inschrijvingen te Rouaan bedroeg den 16en Februari 231,000 francste Tours op den 15en van die maand 208,000 francs. Te Reims denkt men een totaal van 2 millioen te zullen verkrijgen. Te Bordeaux is bij de kamer van koophan del reeds voor 410,525 francs geteekend. Ongeloofelijk is het bijna hoeveel ook in kleine en bijna armoedige plaatsen wordt bijeengebracht. Te Mal- zéville, een plaatsje van 1800 inwoners, zijn reeds 16,000 francs verzameld en men denkt nog meer te krij gen. Saint Dié, met 7800 inwoners, schonk reeds 100,000 francs; Deyvillers, een klein arbeidersdorp, in twee dagen 2500 francsVitry le Francais, met 8000 inwoners, 100,000 francs. Eene collecte te Audincourt, met 2030 inwonersbracht in twee dagen 35,000 francs op. De dames te Locheseen stad met 5000 inwoners verzamelden in eene week 30,000 francs. Ook door maatschappijen, zedelijke lichamen, bestu ren ot vereenigingen wordt veel geschonken voor de bevrijding van het land. De kamer van koophandel te Marseille gaf voorwaardelijk 25,000 francsde vereeni- ging van wissel-agenten bij de Fransche bank 100,000 francs onvoorwaardelijk en .nog 500,000 als voor 500 millioen wordt ingeschreven. De gemeenteraad van BayonDe stond 40,000 francs toedie van Auby 10,000. Het hof van appèl te Toulouse 25,000 francste betalen uit de traktementen der leden, de gemeenteraad van Auch (7,600 inwoners) 20,000francs. Buiten het land worden ook in verschillende plaatsen inschrijvingen gehouden. Te Metz werden in weinig dagen 89,700 francs bijeengebrachtterwijl het comité te Genève reeds in zijn eerste bijeenkomst de aan wij- zing voor 16 0,000francs verkreeg. Voorstel tot reorganisatie van Liet lager onderwijs. Door den heer Emile Beanssire, afgevaardigde uit de Vendeé in de Fransche nationale vergadering, is een wetsvoorstel op het lager onderwijs ingediend, waarvan de urgentie is aangenomen en dat gerenvooieerd is naar de commissie tot reorganisatie van het lager onderwijs. Le Temps spreekt over dit voorstel een gunstig oordeel uit, en meent dat het geschikt is om de verschillende richtingen, voor zooverre zij het in den grond der zaak eens zijn, doch in bijzaken verschillen, te bevredigen; „het is, zegt le Temps, een liberaal en practisch voorstel." Volgens den heer Beaussire heeft zijn voorstel ten doel „de uitbreiding van het lager onderwijs te bevorde ren. Om dit doel te bereiken verwerpt hij het kosteloos en uitsluitend door leekente geven onderwijs. Hij ver- eenigt zich echter met het verplicht onderwijs, doch wil het bevorderen door belooning en aanmoediging, lie ver dan door strafbepalingen, die hij slechts in de uiter ste noodzakelijkheid wil toepassen en dan nog op eene wijze dat zij het wettelijk gezag der bloedverwanten niet compromitteeren. Het voorstel strekt vooral om, zonderde rechten van den staat te schenden, de vrijheid en de decentralisatie van het onderwijs te bevorderen door het toekennen van nieuwe waarborgen. Het wil de tusschenkomst van den staat eerst na die van het departe ment, die van het departement niet dan na tusschenkomst van het kanton, die van het kanton niet dan na die der gemeente, eindelijk geen tusschenkomst der gemeente dan na het individueel of gezamenlijke initiatief der particulieren, en zelfs dat initiatief niet dan na dat der bloedverwanten, want op dezen rusten, wat betreft de opvoeding der kinderen, de eerste rechten en verplich tingen." Het voorstel van den heer Beaussire verschilt van het ontwerp van den minister Jules Simon, hoewel beide door middelen, die oorspronkelijk niet tegenstrijdig zijn, hetzelfde doel trachten te bereiken. Het ontwerp van den minister gaat uit van het beginsel van verplicht onderwijs op den grondslag van wettelijken dwang; het draagt alle benoemingen voor de plaatselijke scholen op aan den staat, en ontneemt aan de congregatiën van vrouwen eene bevoegdheid die haar door de bestaande wetgeving wordt toegekend. Het voorstel van den beer Beaussire wil geen tusschen komst van den staat dan daar waar op geen andere wijze

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2