fihutmlcmü. maatschappij de verleende definitieve concessie, voor het Duitsche gedeelte aan de lijn Boxtel Wezel, thans is uit gereikt. Van de dievenbende in Friesland is nog geen me deplichtige gevat, niettegenstaande'tnachtelijk inbre ken nog aanhoudt en de politie zeer waakzaam is. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag jl. heeft men weder te Kimswerd gepoogd in te breken. De dieven hadden een ruit met klei bestreken om ze op die wijze zonder geraas te kunnen uitnemen. Zij werden echter gestoord dooi de wachtdie hen een viertal revolverkogels nazond volgens de indrukkken op 'tzand waren ze minstens met hun drieën geweest. Elk vermogend ingezeten heeft thans steeds zijn goed geladen revolver bij de hand. In het Engelsche Kanaal is een Portugeesche stoomboot gestrand; de kapitein en 17 pasagiers worden vermist. In het Quartier Latin te Parijs hebben de studen ten het geven van fooien in de koffiehuizen afgeschaft. Le Figaro geeft de volgende statistische bijzonder heden. Te Parijs zijn niet minder dan 5800koffiehuizen estaminets en kroegen, die gezamenlijk 15,000 personen aan mannelijke en vrouwelijke bedienden hebben. Het gemiddelde cijfer van den algemeenen omzet per jaar is 150 millioen francs. De inkomsten der garcotis worden jaarlijks te zamen op 6 millioen francs geschat. De koffiehuishouders te Parijs hebben besloten, om de prijzen te verhoogen. Iu de provinciën van Frankrijk heeft reeds eene prijsverhooging plaats gehad, zoodat een klein glas likeur of een half kop koffie 5 centimes meer kost dan vroeger. De Parysche koffiehuishouders willen echter dezelfde hoeveelheden met 10 centimes verhoogen. L'Echo du Nord verzekert, dat sedert eenige dagen een drukke wisseling van telegrafische depêches heeft plaats gehad tnsschen den minister van buitenlandsche zakenin Frankrijk en den directeur van politie te Lon den. De handelingen van aanhangers der Interna tionale zouden daartoe aanleiding hebben gegeven. In de laatste weken moeten zij de aandacht der Engelsche politie tot zich hebben getrokken, die het initiatief van de verzending der depêches heeft genomen. The Pall Mall gazette maakt de opmerking dat de Duitsche geschutgieter Krupp aan zijne Engelsche col lega's de overwinning niet heeft gegund, die zij door het gieten van het reusachtige kanon „Het kind van Woolwich" hadden behaald. Krupp heeft een stuk gego ten dat 36,000 kilogrammen weegt. Met dit monster kanon zal een kogel van 333 kilogrammen worden ge worpen door eene hoeveelheid van 57 kilogrammen kruit. De heer Krupp is voornemens een nog grooter stuk te gieten, waarmede nog zwaarder lading kan worden ge worpen en dat bestemd zal zijn voor de nieuwe verde digingswerken van de haven te Kiel. Te Frecenwolde aan den Oder in de Pruisische provincie Brandenburg, had voor eenigen tijd zekere haringkoopman Rosenfeld zijn bedrijf laten varen, daar hij de overtuiging had gekregen dat bij geroepen was om als hervormer op te treden. Hij gat zich uit voor den „apostel van een nieuwe geloofsleer" en slaagde er wer kelijk in om een kleine kudde geloovigen rondom zich te vereenigen. De bijeenkomsten in zijne woning schij nen echter een eigenaardig karakter te hebben gedragen, want voor menig gezin hadden zij ongelukkige gevol gen. Dezer dagen stormde een man naar buiten, riep' dat hij bij den haringkoopman Christus en zijne jonge ren had gezien en stortte zich in den Oder om zich van zijne zonden te reinigen. Hij verdronk en van dat oogen blik heerscht de grootste verbittering tegen den nieuwen profeet. De academie van achoone kunBten te Parijs streeft de Fransche academie in galanterie vooruit. Er is op dit oogenblik bij eerstgenoemde een voorstel aanhangig, dat door de regeering ten sterkste ondersteund wordt, om ook vrouwen tot leden der academie te benoemen. Van hooger hand wordt, zegt menvooral op de aanne ming van dit voorstel aangedrongen, omdat de schilde res mll# Jaquemart, die door den president der republiek zeer hoog gewaardeerd wordt en zijn portret schildert, candidaat is voor den eersten zetel die openkomt. In Engeland is eene Woman's dress assosiation eene vereeniging, welke zich ten doel stelt eenvoudige, passende, smaakvolle, practische, goedkoope wijze van kleeding bij de vrouwen te bevorderentot stand geko men. Eerstdaags zal een gedrukt reglement verschijnen. De New-York Times deelt in zijn nommer van 31 Januari weder een staaltje mede van de schandelijke bedriegerijen, waaraan het vorig stedelijk bestuur van New-York zich schuldig heeft gemaakt. De firma W. C. Rogers c°. namelijk leverde eene nota in over de maand September 1870 wegens geleverde papieren, pen nen, inkt enz. De nota beliep 10,605.50 dollars. De chefs der afdeelingen, die hot geleverde in ontvangst hadden genomen, keurden de rekening goed en noemden de prij zen „redelijk en billijk," Hierop ontving genoemde firma van den befaamden R. B, Connolly betaling dat wil zeggen, zij ontvingen 2.605 50 dollars en quiteerden voor het geheele bedrag van 10 605.50 dollars. Connolly stak de overblijvende acht duizend dollars in zijn zak. Yerkoopingen en aanbestedingen. Eergisteren zijn alhier te koop aangeboden: 1° Een huis en erve, in de Armeniaansche Schuit- vlotstraat te Middelburg, wijk Q, n°. 296. Verkocht voor 470. 2° Een huis en erve, in de Koningsstraat te Middel burg, wijk E,n<>, 247. Verkocht voor f 670. 3o Een huis en erve, in de Singelstraat te Middelburg, wijk N, n°. 197. Verkocht voor f150. 4° Een huis en erve, in de Korte Geero te Middel burg, wijk K, n°. 368. Verkocht voor f 380. 5° Een huis en ervemet daarbij behoorenden gang in de Zusterstraat te Middelburgwijkl, n°\ 243 en 244. Verkocht voor ƒ1000. 6° Een huis en erve, in de Zandstraat te Middelburg, wijk Q, n°. 221. Verkocht voor f 670. Eergisteren is te Serooskerke te koop aangeboden: Perceel 1. De hofstede genaamd Niet altijd zomer, staande en gelegen in de gemeente Serooskerke aan den straatweg naar Vrouwepolder, met 1 hektare 26 aren 80 centiaren weilandboomgaard en tuin. Verkocht voor ƒ5000. Perceel 2. 63 aren 98 centiaren boomgaard, dreef en sprink, aldaar. Verkocht voor f 1911. Perceel 3. 1 hektare 28 aren 62 centiaren weiland en sprink, aldaar. Verkocht voor 2798.22. Perceel 4. 1 hektare 15 aren 90 centiaren weiland, aldaar. Verkocht voor 2326. Perceel 5. 2 hektaren 29 aren 72 centiaren weiland en sprink, aldaar. Verkocht voor ƒ4436. Perceel 6. 57 aren bouwland, aldaar; peiceel7. 59 aren 20 centiaren bouwland, aldaar; perceel 8. 86 aren 20 centiaren bouwland, aldaar; perceel 9. 76aren 90cen tiaren bouwland, aldaar; perceel 10. 47aren 50 centiaren bouwland, aldaar. Samen verkocht voor f 4751. Perceel 11. 42 aren bouwland, gelegen in de gemeente Vrouwepolder; perceel 12. 44 aren bouwlandaldaar; perceel 13. 49 aren 12 centiaren bouwland en sprink, aldaar. Samen verkocht voor 2175. Perceel 14. 1 hektare 74 aren 16 centiaren bouwland, water en sprink, aldaar. Verkocht voor 2051.50. Perceel 15. 79 aren 26 centiaren bouwland en sprink, aldaar; perceel 16. 78 aren 56 centiaren bouwland en sprink, aldaar;' perceel 17. 86 aren 27 centiaren bouw land en sprink, aldaar; perceel 18. 79 aren 41 centiaren bouwland en sprink, aldaar: perceel 19. 59 aren 69 cen tiaren bouwland en sprink, aldaar; perceel 20. 62 aren 70 centiaren bouwland en sprink, aldaar; perceel 21. 72 aren 98 centiaren bouwland en sprink, aldaar; perceel 22. 75 aren 34 centiaren bouwland en sprink, aldaar; perceel 23. 53 aren 95 centiaren bouwland en sprink, aldaar: perceel 24. 52 aren 72 centiaren bouw land en sprink, aldaar; perceel 25. 71 aren 59 centiaren bouwland en sprink, aldaar; perceel 26. 60 aren 14 cen tiaren bouwland en sprink, aldaar; perceel 27. 51 aren 27 centiaren bouwland eu sprink, aldaar; perceel 28. 41 aren 35 centiaren bouwland en sprink, aldaar; perceel 29. 35 aren 87 centiaren bouwland en sprink, aldaar; perceel 30. 42 aren 85 centiaren bouwland en sprink, aldaar; perceel 31. 37 aren 17 centiaren bouw land en sprink, aldaar. Samen verkocht voor 13,444.50. Perceel 32. 1 hektare 42 aren 37 centiaren dijk en sprink aldaar; Perceel 33. 68 aren 50 centiaren dijk, aldaar; perceel 34. 26 aren 10 centiaren bosch, aldaar; perceel 35. 29 aren 30 centiaren dijk, aldaar. Samen verkocht voor 3130. Perceel 36. 2 hektaren 70 centiaren bouwland, in den Ooster Nieuwlandpolder, aldaar. Verkocht voor 2575. Perceel 37. 1 hektare 72 aren weiland, in Schellach, aldaar; perceel 38. 1 hektare 35 aren 80 centiaren weiland, aldaar. Samen verkocht voor 4082.25. Perceel 39. 1 hektare 43 aren 60 centiaren weiland, in de gemeente Sint Laurens in Schellach. Verkocht voor 1961. Perceel 40. 1 hektare 48 aren 6 centiaren weiland en sprink, aldaar. Verkocht voor 2060. Perceel 41. 98 aren 50 centiaren weiland, aldaar. Verkocht voor 1485. Zijnde de gezamenlijke grootte 35 hektaren 10 aren 15 centiaren en het bedrag der koopsommen 54186.47. Heden werd alhier aanbesteed het opruimen van de rijkstelegraaflijnen langs het kanaal van Neuzen en van het spoorweg-station te Hulst tot het spoorweg station te Philippine. De laagste inschrijver is de heer J. Verkuyl Quakkelaar te Vlissingen, voor 589. Eergisteren had door burgemeester en wethouders van Rotterdam de openbare aanbesteding plaats van het graaf- en baggerwerk tot het maken der Noorder haven metbijbehoorende ophooging, beschoeiing, brug-, kaai- en rasterwerken op Feijenoord. Hoogste inschrij vers waren de heeren L. A. van Haaften, te Sliedrecht, en B. P. do Groot, te Giessendam, voor f 879,000; laag ste inschrijver wa3 de heer W". Vermaas, te Rotterdam, voor 669,000. Tlierinometcrstand. 15 Feb. 's av. 11 u. 37 gr. 16 'smorg^u.Sögr.'smidd.lu.SOgr.'sav.öu^Ogr. Algemeen overzicht. Aan de band van het zittingsverslag komen wij nog even terug op de rede door von Bismarck Dinsdag in het Pruisische huis van afgevaardigden uitgesproken, tot verzachting van zijne beschuldigingen tegen de katho lieke geestelijkheid. Von Bismarck verklaarde, niet de geheele katholieke geestelijkheid van anti-nationaliteit 'beschuldigd maar slechts gezegd te hebben, „dat zulke symptomen en enkele verschijnselen, zooals zij bij ons voorkomen, bij andere nationaliteiten niet gevonden worden." Met „ons" bedoelde hij niet Pruisen maar ge heel Duitschland. Iets verder zeide hij: „ik sprak van uitzonderingen bij ons, en denk er niet aan om een zoo grooten en talrijken stand in het algemeen te willen veroordeelen, zooals de heer von Reichensperger mij in den mond gelegd heeft, maar die Duitsche geestelijken, die nationaler denken, komen juist weinig aan het woord, en durven of kunnen niet spreken; zij zijn wellicht het grootst in aantal maar niet de machtigsten^ het is hun niet geoorloofd vrij te spreken, omdat ban en excommu nicatie daarop zouden kunnen volgen." Deze laatste zinsnede doet de distinctie, welke vou Bismarck in den aanvang maakte, bijna weder geheel te niet. Wanneer hij niet de geheele katholieke geeste lijkheid veroordeelt, en later zegt dat hij daarvan slechts uitzondert hen, die reeds openlijk tot de oud-katholie ken zijn overgegaan en hen die door kerkelijken dwang of maatschappelijke positie zich niet van de kerk kunnen afscheiden, dan treft zijn verwijt wel degelijk de geheele katholieke geestelijkheid, zooals von Reichensperger zeide. Deze toch kan den geestelijken der oud-katholie ken, den dissidenten zijner kerk, den eerenaam van katholieke geestelijkheid niet toekennen ;en buitendien waar von Bismarck zelf strijd voert met de katholieke geestelijkheid als antinationale partijdaar weet hij even goed als ieder ander, dat onder die geestelijkheid niet anders verstaan kan worden dan de priesters der kerk, die den paus als bet onfeilbare hoofd erkennen, en niet de priesters eener sectedie zich niet op staat kundig gebied beweegt1 en allerminst oppositie voert Oppervlakkig beschouwd nam von Bismarck dus iets van zijne beschuldigingen terug, doch wanneer men den gedachtenloop zijner rede nauwkeurig volgt dan hield hij zijne beschuldigingen, slechts in andere woorden gekleedgeheel volen had von Reichensper ger volkomen gelyk toen hij zich beklaagde, dat do rijkskanselier de geheele geestelijkheid van gebrek aan patriotisme had beschuldigd. Trouwens, wanneer men de houding der Duitsche katholieke pers tegenover de Duitsche eenheid gadeslaat, dan moet men erkennen dat de opvatting van von Bismarck juister is dan die van de centrum-partij; doch dat hij zijne beschuldigingen verzachtte of terugnam, daarvan kan geen sprake zijn. De overeenstemming tusschen de Duitsch-Oostenrij- kers en de Polen schijnt nog niet volkomen te zijn. In de zitting van den Ver/astwigs-ausschusz heeft de heer Grocholski medegedeeld, dat de Polen tegen het door de regeering ingediende wetsvoorstel, waarbij een nieuwe wijze van verkiezen tot aanvulling van den rijksraad voorgeschreven wordt, zullen stemmen. Dat deze weigering plaats heeft bijna op hetzelfde oogenblik, dat de regeeringspartij haar ontwerp van den Ausgleich met de Polen in gereedheid en bekend gemaakt heeft, is een zeer slecht voorteeken voor het tot stand komen van de gewenschte verzoening. De wet tot aanvulling van de kieswet schijnt trouwens niet zoo stipt grond wettig te zyn, als men van de constitutioneele partij zou mogen verwachten. Iedere poging in het voorgaande jaar door von Hohenwart aangewend, om zich de meer derheid in den rijksraad te verzekerenwerd door de

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2