zich te redden uit dit conflict tusschen galanterie en patriotisme. „Wegduiken? Dat is onmogelijk! Ik zit gedron gen tusschen verschillende bourgeois, die de giften hun ner naburen schijnen te controleeren. En dan te ver dwijnen in een oogenblik waarin het op betalen aankomt bah hoe alledaagsch „Een stijve houding aannemen en zeggen„Ik geef niet, je suis Prussian' Hij werpe den eersten steen op mij die het zou gewaagd hebben dit tooverwoord uit te spreken onder de menigte toeschouwers van een Parijsch theater. Waarachtig ik had met zulke stoutmoedige taal nog liever een regiment zouaven getrotseerd, dan de liefelijke zouaafsche, die reeds op den derden rang inzamelt en ik zit in den zesden, fauteuil n<>. 10 Malheur! „Daar krijg ik een goede gedachte: Als ik eens rustig lachend mijn tien francs in de zouaven-muts legde! Ze krijgen de drie milliarden die aan Bismarck betaald moeten worden toch; en ik kan morgen aan den rijks kanselier schrijvenhem dit geval van dwang mededee- len, en het onvrijwillig betaalde driehonderd millioenste gedeelte der oorlogsschuld terugvragen. Lat, laaghar tig, geheel-onuitvoerbaar „Intusschen werd mijn toestand ieder oogenblik be denkelijker. De zouaafsche is reeds op den vijfden rang, zij staat vlak tegenover ons en knikt ons vriendelijk toe, alsof zij wilde zeggenBinnen een halve minuut ben ik bij u! Gerechte goden, wat te doen? Spoedig een briefje krabbelen: „Mejufvrouw! Ik ben bereid om u alle offers te brengen, die gij verlangt, slechts deze eene" enz. en het briefje in hare muts werpen? Mij onder de bank verstoppen? Een flauwte voorwenden? verliefd worden „En zie, terwijl de verlegenheid mij martelt en de zweetdroppels op mijn voorhoofd parelen, terwijl ik mij angstig vraag, hoeveel ik wel zou geven om toch eigen lijk niet te geven, daar ontstaat plotseling op de gale rijen eenige beweging; men raast, tiert en schreeuwt en roept naar beneden om den commissaris van politie. Gaf de wanhoop mij deze gedachte inof was het de geest van den ambtenaar van politie die uit den fauteuil in mij voer? Kortom: Voïla, voila! roep ik hard ge noeg om door mijne buren te worden verstaan, ik verhef mij snel, laatMassin, de zouaven-muts en de patriotti sche inzameling in den steek en driug naar den uitgang van het parket. „Dat is de commissaris van politie!" zegt een der bourgeoisachter mij. „Neen, zijn secretaris!" hervat een ander. Ik laat ze haspelen, en op de galerijen waar een zakkenroller betrapt werd, een toeschouw ster in flauwte viel, of een paar gamins vochtenlaat ik ze schreeuwenik drukte den controleur de gewone fooi in de hand en vloog de straat op. „GeredGered door het toeval en door „het mij aanmati gen van een openbare bediening," eene overtreding waar voor een krijgsraad mij naar Cayenne of Nieuw-Caledo- nië kon zenden. Wie zou ook kunnen denken, dat men in zoo moeielijke omstandigheden kou komen, waarin men het civis germ aniens sum zoo moeielijk kan uitspreken en het altijd nog verstandig is om zich op mijne manier uit de voeten te maken „En welke voorzorgsmaatregelen zal ik in hét vervolg nog moeten nemen tegen die patriotiscbe inschrijving, die ons op al onze schreden vervolgt en ons overal zouaven-mutsen en allerlei inzamelingsbussen doet voor» houden! Het is toch bijna onmogelijk om een paar hand schoenen te koopen of een beefsteak te gaan eten zonder gevaar te loopen voor de bevrijding van het vaderland bij te dragen. Het is een nieuwe vorm van reclame voor heeren kleermakers en schoenmakers, om met zeer dikke letters boven hun deur te schrijven: ^,De winst van heden is voor de patriotische inschrijving bestemd." Champeaux, de restaureur op de Place de la bourse, offert alle inkomsten van den dag „met inbegrip van het drinkgeld der gargons" voor dit edele doel. Reusach tige biljetten aan vensters en deuren verkondigen de opofferende gezindheid van koks en koffiehuishouders. Ge kunt nagaan hoe er gegeten en gedronken wordt, sedert de eetlust een patriotische beteekenis heeft gekregen. „O die inschrijving, die bevrijdings-%#*, die inzame- lings epidemie! Ik ben zoo waotrouweud geworden dat ik vooreerst theaters, concerten en bals zal mijden en zelfs mij aan de onschuldigste bezoeken niet zal wagen uit vrees van een van die bevrijdingshelden te ontmoe ten, die nu ook zelfs de huiskamers onveilig maken. Wilt ge weten waarin het meest geliefde spel dat thans aan de orde is, het jeu de Ja dèlivrancebestaat? „Tusschen de heeren en dames die zich in een salon "bevinden wordt eene overeenkomst gesloten: Voor ieder bon motdat een dame tegen een 'heer zegt, betaald deze 20 francs aan de bevrijdings-//?^; voor iedere dom heid, die een heer tot eene dame zegt, betaalt hij ook 20 francs. Geest en domheid zijn, zooals gij ziet, gelijk belast, en als men nu nagaat hoe veel onzin iederen avond in een Parijsche salon wordt uitgekraamd, dan kan men zich een denkbeeld maken van de belangrijk heid van deze bron van inkomsten. Ik ken eene salon waarin het bevrijdingsspel in den tijd van twee uren 4000 francs afwierp, zooals mij een der medespelers vertelde; voor 2 geestigheden waren 40 francs betaald en voor 3960 francs domheden gezegd totaal 4000francs. „Op het oogenblik gaat het inschrijven en inzamelen vóór alle andere zaken. Ieder houdt inzamelingen: de arbeiders in de werkplaatsen, de vrijmetselaars in de loges, de kinderen in de scholen, de commisvoyageurs aan de tables iïhute, degargons in de koffiehuizen, de actrices in de theaters, de bisschoppen in de kerken, de por tiers aan de huizen, de schilders in de museaen de vrouwen overal. Dit alles zou zeer schoon eu prijzens waardig zijn als het patriotisme slechts wat stiller eu bescheidener was en niet zooveel ophef bij alles maakte? Waarom telkens de groote trom geroerd zoo dikwijls monsieurPrucFhomme de hand in den zak steekt, vooral zoolang men nog niet weet of het gewenschte resultaat zal worden verkregen; gebeurt dit niet, dan welk een Sfftij&ingm. Volgens brief van den gezagvoerder J. Pander, dato 10 dezer, is hij na tweemaal van Cardiff te zijn uitge zeild, door stormweer ter reede van Milford binnenge- loopen. Schip en equipage waren in goedeB Btaat. Vel© schepen lagen ook daar, door den aanhoudenden zuid westenwind opgehouden. fijembetebmehtrn. Graan iiiark teil enz. Amstrdam, 14 Februari. Raapolie op 6 weken Lijnolie op 6 weken 40* Prijzen van effecten. Amsterdam 14 Februari 1872. Nederland. ♦Certific. Werkelijke schuld 2* pet. *dito dito dito 3 ♦dito dito dito 4 ♦Aand. Handelmaatschappij 4* ♦ditoexploitatie Ned. staatssp België. *Certificaten bij Rothschild 2* Frankrijk. ♦Inschrijvingen3 ♦dito5 Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 ♦Certific. adm. Hamburg5 ♦dito Hope C°. 1855, 6e serie 5 ♦Cert, f 1000 1864 5 ♦dito f 1000 1866 5 ♦Loten 1866 5 ♦Oblig. Hope Co. Leen ing 1860 4* ♦Certific. dito 4 ♦Inscript. Stieglitz Co. 2e a 4e L. 4 ♦Obligatiën 1867—69 4 ♦Certificaten 6 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 ♦Óblig. dito 4 Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 dito dito Jelez Orel 5 dito dito Charkow Azow. 5 Polen. ♦Schatkistobligatiën4 Oostenrijk. *Oblig. metall. in zilver Jan. Juli 5 ♦dito dito April/Oct. 5 ♦dito in papier Mei/Nov. 5 ♦dito dito Febr./Aug. 5 Italië. Leening 1861 5 Spanje. ♦Obligatiën. Buitenl. 1867—70. 3 dito 18713 dito Binnenlandsche 3 Portugal. ♦Obl. 1856-62 3 ♦dito 1867—69 3 Turkije. dito (binnenl.)5 Egypte Obl. 1868 .7 Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 ♦dito dito dito (1885) 6 ♦Obl. Illinois7 ♦dito dito Redemtion 6 Oblig. Atl.Gr.W.Spw.Ohiosec.(7p) dito dito geconsolideerde 7 dito dito debentures8 Obl. St. Paul &Pac.Spw. lcsec. 7 dito dito dito 2esec. 7 dito dito 1869 uito 7 Brazilië. ♦Obl. 1863 4* ♦dito 1865 5 Mexico. dito 18513 Grenada. dito afgestempeld6 Venezuela, dito 3 Ecuador dito1 /50J. 57* 66 88 tV 134* 123 52| 97* 84| 96* 96 252 89* 73* 46* 226* 90* 89* 89* 71 62* 61* 54* 54* 62* 31* 31* 27* 38j* 38 j* 53* 83* 97* 97* 76* 74* 74 95 14* 18* 8*

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 5