MIDDELRURGSCHE COURANT. N° 39. 1872. Donderdag 15 Februari. Middelburg 14 Februari. De overbrugging van de rivier de Eendracht heeft jl. Donderdag- in de zitting van den gemeenteraad van Tholen weder een onderwerp van besprehjja-g^jiitge- maakt. Zooals men weet heeft die gemeenréfaad'vroeger besloten, om gedeputeerde staten van Zeeland te ver zoeken, ten aanzien dier overbrugging, met hunne ambt- genooten in Noord-Braband in overleg te treden. Op dit verzoek is door gedeputeerde staten dezer provincie geantwoord, dat zij bezwaar maken om hunnerzijds de zaak op te vatten en zij besloten hebben nadere voor stellen af te wachten. Het gemeentebestuur van Bergen op Zoom en de kamer van koophandel en?2bTieken aldaar hebben daarentegen bericht ingezonden, dat zij bereid zijn zooveel mogelijk tot verwezenlijking van het plan der bedoelde overbrugging mede te werken. Beide colleges hebben tevens den gemeenteraad van Tholen gemachtigd, om ook uit hunnen naam bij den minister van binnenlandscbe zaken aanvraag te doen ter verkrijging van de reeds vroeger voor de overbrugging gemaakte ontwerpen en begrootingen. Dientengevolge heeft de gemeenteraad alsnu besloten, aan burgemeester en wet houders op te dragen den minister te verzoeken om in het bezit te worden gesteld van de reeds bestaande ont werpen en begrootingen, met vermelding tevens dat dit verzoek geschiedt in overleg met de beide genoemde colleges uit Bergen op Zoom. Als aan dit verzoek door den minister zal zijn voldaan, zal de raad zich nogmaals tot gedeputeerde staten wenden. Z. M. de koning heeft gisteren middag ten gehoore ontvangen zijne excell. Adolfo Patxot, nieuwbenoemd buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Spanje bij het Nederlandsche hof, tot overreiking zijner geloofsbrieven. Benoemingen en besluiten. ieger Uit den militairen dienst ontslagen de lui tenant der artillerie van de landmacht in West-Indië P. L. Andriessen. Marine en leger. Met den 21en dezer worden geplaatst: op Zr. Ms. wacht schip tc Willemsoord de luitenant ter zee 2e klasse jonkheer J. C. F. Westpalm van Hoorn, en op Zr. Ms. fregat met stoomvermogen admiraal van Wassenaer de adelborsten 1° klasse L. R. Koolemans Beynen en W. Al- lirol. Koloniën. Behalve de reeds gisteren gemelde, heeft de gouver neur-generaal van Nederlandsch-Indië n.og de volgende beschikkingen genomen: (Javasche courant van den 5en Januari.) civiel departement. Ontslagen: wegens vertrek als buitengewoon substituut-griffier bij den landraad te Banjoewangi, H. H. Donker Curtius; eervol, uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioen, de ambtenaar op wachtgeld J. C. Romswinckel. Ingetrokken: wegens vertrek uit Nederlandsch- Indië, de aan J. N. A. Beehtinger verleende admissie tot het uitoefenen der genees- en heelkundige praktijk te Batavia. Benoemd: tot auditeur-militair bij den krijgsraad te Willem I, de buitengewoon substituut auditeur-mili tair mr. A. J. Zeeman; tot secretaris der residentie Rem bang, de eerste commies bij het departement van bin- nenlandsch bestuur J. P. Veldentot vendu-meester te Samarang, de eerste commies op het residentiekantoor te Batavia L. C. Heynis; tot secretaris en boekhouder bij het ven.du-kantoor te Samarang, de ambtenaar op non- activiteit W. F. L. Chasteau; tot kassier bij bet vendu- kahvcpr te Samarang, de ambtenaar op non-activiteit E. J. Hanibals; tot ambtenaar ter beschikking bij de landelijke inkomsten en cultures, C. O. van der Plas, G. Ii. Hilling, C. Th. Maijer, H. F. Adriaans, J. W. Mesman, en F. K. W. van Cattenburgh; bij het departement van binnenlandsch bestuur, tot hoofd-commiesdel0commies mr. L. W. C. van den Berg; tot len commies, de 2e com mies H.C. Maurenbrecher; tot 2»n commies, de ambtenaar voor den burgerlijken dienst in Nederlandsch-IndiëG. de Heer jr.bij het postkantoor te Weltevreden: tot len com mies, de 2e commies bij het postkantoor te Samarang W. van Beem; bij het postkantoor te Samarang; tot 2«n commies, de post-commies chef van het postkantoor te Gheribon, R. E. Rolf; tot 3en commies, de post-commies, chef van het postkantoor te Salatie (Samarang), F. T.E. Tellings; tot postcommies, chef van het postkantoor te Cheribon, de 3e commies bij het postkantoor te Samerang, E. B. R. Tellings; tot buitengewoon substituut-griffier bij den landraad te Banjoewangi, buiten bezwaar van den lande, J. N. Burgerhoudt. Gemengde berichten. Omtrent een te Utrecht tot stand gekomen nieuw symphonie-orchest deelt het Utrccktsch dagblad eenige bijzonderheden mede, waaruit blijkt dat het zijn ontstaan te danken heeft aan de behoefte welke aan een goed strijk-orebest bestond toen de nieuwe zaal in Tivoli gereed was. Toen werd de heerCoenen, luitenant-direc teur van het muziekkorps der Utrechtsche schutterij, aangezocht. Daar dit muziekkorps echter niet voldoende was om daaruit een goed strijk-orchest samen te stellen, deed de heer Cocnen het voorstel aan den kommandant der schutterijom het muziekkorps zoodanig uit te brei den dat hij daaruit een voltallig strijk-orebest kon vor men. Het vereischte aantal nieuwe muzikanten bedroeg 14, en na eenige besprekingen werden deze op een vast traktement geëngageerd. De heer Coenen stelde toen uit het muziekkorps der schutterij een sympbonie-orehest samen, waarmede hij bijna dagelijks repeteert. Dat orehest is nu door het bestuur van het Collegium Musi- cumUltrajectinum geëngageerd,waarvoor het aan de administratie van het muziekkorps der schutterij een vaste som betaalt en de „stads-concerten" nu, zonder musici van buiten kunnen gegeven worden. Professor Vreede heeftop zijn adres aan den koning, betrekkelijk den afstand der Nederlandsche bezittingen op de kust van Guinea, bij ministerieele beschikking ten antwoord bekomen, dat aan het daarin gedaan ver zoek geen gevolg is kunnen worden gegeven. Uit Sneek schrijft men dat er bij het comité voor den aanleg eener spoorweglijn HarlingenSne'ek Heerenveen van de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen zoodanige berichten zijn ontvangen, dat op de ondersteuning van dien kant niet te rekenen valt. In een te Leeuwarden gehouden vergadering moet daarop besloten zijn het comité niet te ontbinden maar de zaak te blijven doorzetten. Te Arnhem loopt het gerucht, dat het beroemde landgoed Biljoen voor rekening van den ex-keizer Napoleon III zou zijn aangekocht. Gelijk men weet, heeft voor eenige jaren een ander pretendent naar de Fransche kroon, de graaf van Chambord, niet ver van deze plaats, op Bronbeek, gewooud. (Amst. cour.) In geen andere gemeente van ons land is de bevol king gedurende de laatste vijftig jaren in die verhouding toegeoomen, als te Arnhem. Zij telde den lcn Januari van 1820 10,059, van 1830 13,483, van 1840 16,201 van 1850 18,561, van 1860 23,364, op den len December 1869 31,626 en op den l£n Januari van 1872 32,984 inwoners. Aan het Handelsblad wordt van den 10«q dezer uit Brielle geschreven: Heden werd ons door A. Weltevredengezagvoerder van de sleepstoomboot de Valk, omtrent den tegenwoordigen staat van den nieuwen waterweg van Rotterdam naar zee medegedeeld, dat hij dien middag circa éen uur met zijn stoomboot getracht heeft den waterweg van de buitenzijde binnen te stoomen daar, waar die nu met twee boeien is afge bakend dat hij die poging tot driemaal herhaald heeft, doch ook driemaal aan den grond stoomde, en zulks met een diepgang van 3 voet. Het water was toen reeds 2 decimeter gewassen. De proef, jl. Maandag in de Looijersstraat te Am sterdam metLiernur's pneumatisch rioolstelsel genomen, is goed geslaagd. Zij werd bijgewoond door een 30tal belangstellenden, waaronder de burgemeester en do wethouders voor de financiën en voor het armwezen leden van de plaatselijke gezondheids-commissie en van den raad, de burgemeesters van 'sGravenhageLeiden en Utrecht enz. De inlichtingen werden gegeven door de keeren Liernur, de Bruyn Kops en Thooft. Thermometer stand» 13 Feb. 's av. 11 u. 40 gr. 14 'smorg.7 u.38gr.,smidd.lu.48gr.'sav.6u.44gr. Staten-generaal. TWEEDE KAMB. De minister van justitie heeft zijn memorie van ant woord ingezonden op het verslag der tweede kamer over het wetsontwerp houdende bedreiging van straf tegen de vernieling en de onbruikbaarmaking van schepen en andere vaartuigen door andere dan de in de artt. 434 en 435 van het wetboek van strafrecht genoemde middelen. Die memorie gaat vergezeld van een nota van wijzigin gen in bet wetsontwerp. De hoofdbeginselen dier voor dracht blijven evenwel onveranderd. De minister blijft van oordeel dat de wetgever niet op bet motief der daad, maar op de intentie, het oogmerkhet naaste of verwijderde doel des daders moet letten, waar hij de grenslijnen trekt tusschen de onderscheidene misdrijven. De beweegreden der handeling komt alleen in aanmer king bij den rechter voor de bepaling van het quantum der straf. Evenzeer blijft de minister ongezind om aan den ver nieuwden aandrang te voldoen tot samenvatting van alle gevallen, waarin de drie artikelen van het ontwerp voorzien, onder éene strafbepaling. Hij blijft van oordeel dat men in het bijzondere deel van het strafrechtbij het stellen der grenzen tusschen de onderscheidene misdrijven niet uitsluitend moet letten op het objectief element, de materieele daad, maar evenzeer op bet subjectief element, het bepaald opzet, het oogmerk des daders. Gemeenteraad van Tlissingen. Zitting van Maandag 12 Februari. Brief Roomsch-katho liek armbestuur, weezen verplegingidem kèrkeraad Ne- derduitsche hervormde gemeente; rapport fmaucieele com missie; voorstellen commissie middelbaar onderwijs; bijdragen feestviering 6 Aprilgoedkeuring suppletoir kohier hoofdei ijken omslag; voorstel betrekkelijk weg langs liet kanaalidem verkoop onbruikbaar geworden goedeveu verpleging kindeven door algemeen armbestuur; verzoek pensioen ontslagen nachtwakers; voorstel betreffende ver mindering getal raadsleden; voorstel afschaffing broodzet ting; antwoord van den heet Kleijnbens op de interpellatie van den lieer Pot; adres kommiezen plaatselijke belastin gen, verbooging jaarwedde; voorstel van den beer Verkuyl Quakkelaar, vergrooting gasfabriek. Voorzitter de beer Winkelman, Afwezig de heeren de Gelderde Groof, van der Os en Schraver. Nadat de notulen van het verhandelde in de zitting van 10 Januari jl. zijn gelezen en goedgekeurddeelt de voorzitter mede, dat do heer Schraver bericht heelt in gezonden dat hij wegens ongesteldheid verhinderd is deze zitting bij wonen. Vervolgens.geschiedt voorlezing van een brief van het Roomsch-katholiek parochiaal armbestuur, waarin dit te kennen geeft dat het, afziende van zijn vroeger voor stel betreffende de afscheiding der Roomsch-katholieke weezen, van dit oogenblik voor nu en voor het vervolg de verpleging dier weezen zelfstandig op zich neemt, vertrouwende dat de raad voortdurend een jaarlijksche toelage per wees zal blijven verleenen. Nadat de voorzitter de beraadslaging over dezen brief heeft geopend, voert de heer Kleijnbens daarover in de eerste plaats bet woord. Hij zegt, dat hij den brief her haaldelijk en met veel oplettendheid heeft gelezen, en thans met allen ernst als zijne meening moet te kennen gevendat door dien brief in hooge mate de waardigheid van den gemeenteraad wordt aangerand. De gronden voor deze meening vindt hij in den toestand van het armwezen gedurende de laatste vijftig jarenalsmede in de bepalingen der armenwet. Hij weet de houding van

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1