dat zij een blinden en ongemotiveerden haat koestert tegen Pruisen en a priori alles afkeurt wat van Prnisen komt of door Pruisen gedaan wordt. "Wij behoeven niet aan te tooaen, dat deze beschuldiging valsch en in ieder geval zeer overdreven is. De Nederlandsche natie haat Pruisen niet, maar kan ook onmogelijk veel sympathie voor haren nabuur gevoelen. Afgescheiden van de in de laatste jaren duidelijk gebleken veroveringszucht, vragen wij of het vrije Nederlandsche volk, dat prijs stelt op zijne constitutioneele regeering, hoog ingenomen kan zijn met eene natie welker vertegenwoordiging de volgende absolutistische woorden van een minister met daverende toejuichingen begroet: „Het is onwaar, dat ik slechts met meerderheden regeeren kan, ik heb het tegendeel bewezen en zou het nogmaals bewijzenook wanneer de heer Windthorst de meerderheid had!" Of die meerderheid ultramontaansch of liberaal, conser vatief of radicaal zijin een constitutioneel land moet de minister voor de meerderheid der volksvertegen woordiging wijken, en een vrij volk kan weinig sym pathie hebben voor eene natie, die niet alleen het onwettig bewind van een minister zonder volks vertegenwoordiging duldt, maar hem zelfs nog toe juicht, wanneer hij de onbeschaamdheid heeft om te verklaren, dat hij deze gedragslijn nogmaals zou volgen, wanneer de meerderheid zich niet naar zijn wil schikte. Een Duitsch schrijver zeide voor eenige dagen, dat do debatten over de leger-organisatie in de Neder landsche kamer niet voor Pruisische ooren aan te hooren waren, wij van onzen kant verheugen ons, dat redevoe ringen als von Bismarck "Vrijdag en Zaterdag uitsprak in onze kamer onmogelijk zijn. Grooter grofheden en persoonlijkheden zijn nog zelden in een parlement ver nomen dan die welke aan het einde der vorige week door von Bismarck uitgesproken werden. Al zijn de tegenstanders ook ultramontanendie openlijk de Duit- sche eenheid en von Bismarck's politiek bestrijden, persoonlijkheden als door hem gebezigd zijn behooren in een parlement niet te huis, en zullen in geen waren constitntioneelen staat ooit gedoogd worden. De nationale vergadering heeft Zaterdag het voorstel betreffende de benoeming! van rechterlijke ambtenaren overeenkomstig de conclusie der commissie aangenomen. De definitieve benoeming blijft dus een attribuut van het uitvoerend bewind. De commissie voor het budget heeft zich met 19 tegen 7 stemmen voor het voorstel van den heer Feray ver klaard, om eene belasting te heffen op alle commercieele overeenkomsten, hetzij op eigen naam heizij als agent, commissionnair, enz. gesloten. Geen wonder dat zich hier tegen weder een onbeschrijfelijke oppositie openbaart. Deze is zóo groot, dat vele kamers van koophandel voor nemens zijn eene petitie tot de regeering te richten, om liever de gehate belasting op de grondstoffen in te voeren, dan door de aanneming van dit voorstel allen handel onmogelijk te maken. Terecht kent de verontwaardiging der Fransche liberalen geen grenzen over de maatregelen, die door de regeering en de kamer aangegrepen worden, om als het ware moedwillig den handel en de industrie te dooden. Te Parijs heeft zich eene ligue de la liberie com- merciale geconstitueerd, die in allerijl hare vertakkingen over geheel Frankrijk verspreid heeft, om zich met be hulp der industrieelen en oeconomisten met kracht tegen de gevaarlijke plannen der regeering te verzetten. De republikeinen hebben een belangrijke aanwinst verkregen in den heer Casimir Périer. De oud-minister beeft tengevolge van de houding van het rechter-centrum in de quaestie van den terugkeer naar Parijs, zijne vroe gere geestverwanten vaarwel gezegd, en zich als lid van het linker-centrum laten opnemen. In de eerste zitting, die hij in het comité dezer partij bijwoonde, verklaarde hij gedurende zijn ministerschap tot een vurig aanhan ger der republiek bekeerd te zijn. De toekomst zal over de vastheid dezer nieuwe overtuiging moeten beslissen. Naar men zegt, heeft de heer Léon Say op aandrang zijner vele vrienden zijn verzoek om ontslag als prefect der Seine weder ingetrokken. In de zitting van Vrijdag heeft het Engelsche lager huis den candidaat der regeering, den heer Henry Bou- verie William Brand, met algemeene stemmen tot speaker gekozen. De heer Roundel Palmer stelde deze candida- tuur voor die daarna door den heer Locke King onder steund werd. Na de gebruikelijke plichtplegingen werd de nieuwe voorzitter naar den presidialen zetel geleid, waarop de heer Gladstone hem namens de koningin en het ministerie verwelkomde. De vergadering is daarna tot den 19ea dezer maand uiteengegaan. In de angstige spanning naar aanleiding van het trac- taat van Washington onstaan, is nog weiuig verandering gekomen. Wel bevat de Engelsche Echo eene depêche uit New-York van den 9en 's avonds, waarin gezegd wordt, dat de overtuiging zich van lieverlede bij het publiek vestigt, dat Amerika zijne eischen wel niet kan verminderen maar dat dezen desniettemin onzinnig zijnwel geeft the Tribune een brief uit Washingtonwaarin voor de Engelsche opvatting partij getrokken wordt, doch de directe berichten uit Amerika stemmen weinig met die gunstige en vreedzame teekenen overeen. De toon van de Amerikaansche pers toch is zeer weinig geruststel lend. TheWorld raadt aan de pers en het congres gema tigdheid aan, en beschuldigt Engeland van verregaande verwaandheid, omdat het zich het recht aanmatigt om in het twistgeding de meraoriën van beide partijen te wil len dicteeren. The New Yorlc Times maakt eene verge lijking tusschen de honding van het parlement en die van het congres, welke zeer ten nadeele van Engeland uitvalt. Terwijl het lagerhuis de onbezonnen redevoe ringenvan Gladstone en Disraeli toejuicht, weigert het congres zelfs om thans reeds een besluit tot het instel len van eeDe enquête te nemen. De houding van den Noord-Amerikaanschen senaat was iuderdaad Vrijdag zeer rustig en vredelievend. Met uitzondering van den heer Pattersondie de redevoe ring van Gladstone beleedigend voor de Vereenigde staten noemdekenmerkte dit regeeringslichaam zich door buitengewone gematigdheid. Met groote meerder heid werd de motie yan den beer Sherman aangenomen, om geen beslnit in deze zaak te nemen, voordat de officieele bescheiden aangekomen zouden zijn. De Spaansche radicalen hebben hun manifest open baar gemaakt en vallen daarin de regeeringspartij op heftige wijze aan. Zij zeggen de eenige partij te zijn die, wat aantal en kracht betreft, geschikt is een aan eengesloten regeeringspaitij te vormen. Zij willen de zuivere toepassing der grondwet, met behoud van de wetgeving op het burgerlijk huwelijk. Een particuliere correspondentie van le Temps bevestigt het gerucht van oneenigheden tusschen de leden van het kabinet. De unionisten onder Topete dreigen met hun ontslag en met het onttrekken van den steun hunner party aan het ministerie, wanneer do progessisten onder Sagasta het kabinet niet in dien zin wijzigendat aan de unionis ten twee zetels meer in het ministerie geschonken wor den. Men vreest dat het nog vóór de verkiezingen tot eene liitbarsting zal komen. De Zwitsersche vertegenwoordiging heeft hare zittin gen verdaagdde Standerath tot den 13ea en de National- rath tot den 19eu dezer maand. Het laatste besluit van den Standerath is de aanneming van het voorstel, om de jezuïeten-orde de inmenging in kerk en school en het verblijf binnen de Zwitsersche grenzen te verbieden. Zooals men weet, bestaat dit verbod reeds onder de tegenwoordige grondwet, en toch heeft Zwitserland zich er nooit op kunnen beroemen, dat het de jezuïeten bui ten zijne grenzen houden kou. Tusschen het verbod en de mogelijkheid der uitvoering is trouwens een hemels breed verschil. Het is daarom jammer, dat dit psendo- liberaal verbod behouden is, te meer daar het- bewijs ge leverd is, dat in Europa nergens de geheime invloed der jezuïeten grooter is dan In Zwitserland, Oostenrijk en Italiëjuist in de landenwaaruit zg heeten verdreven te zijn. Geef hun geheele vrijheid van handelen binnen de wettelijke grenzen en zorg dat de wet voor iedere machtsoverschrijding of benadeeling van de rechten van den staat streng waken kan, dan zijn die vijanden der maatschappij niet zoo gevaarlijk als wanneer men hen zooals in Duitschland met vestingstraf dreigt, of, zooals in Zwitserland te vergeefs tracht, over de grenzen te ver jagen. Daarentegen verwierp de Standerathweinig in overeenstemming met zijn eerste besluit, het voorstel van den Nationalrath, waarbij de oprichting van nieuwe en het herstel van opgehevene kloosters verboden werd. Laatste IbcricMen. Br?/ssel, 12 Februari. Le Bien public meldt, dat de graaf van Chambord zich evenmin naar Gend als naar Brugge begeven zal, maar te Mechelen eenigen tijd zal vertoeven. Het eenige, waarin zij belang stelt, is het smeden van wapenen voor de verkiezingen. Wanneer de begrootin gen aangenomen zijn dan zal men do zitting sluiten. Na de verkiezingen zal men ruimte van tijd hebben en naar hartelust kunnen disputeeren en debatteeren. Het budget van hinnenlandsche zaken is aangenomen door 75 tegen 5 stemmen, terwijl zes leden zich van stemming onthielden. Openhartig gezegd, begrijp ik niet hoe de linkerzijde na de ontwikkeling der beginselen van den minister, nog voor het bndget heeft kunnen stemmen. De heer Delcour, minister van binnenlandsche zaken, heeft toch op niet ondubbelzinnige wijze zijn voorne mens geopenbaard, om bovenal het bijzonder onderwijs, d. i. de scholen der geestelijkheidte begunstigen, ten koste van het openbaar staatsonderwijs. Nooit is een elericaal minister zóo ver gegaan. Het is waar, dat vaak den volgenden dag gewijzigd en nader toegelicht is hetgeen in de uiteenzetting zijner beginselen wat al te openhartig en wat al te absoluut was, doch wij hebben genoeg gehoord om te weten, dat de onder wijzers die zich niet vrijwillig krommen onder bet juk der geestelijkheid, en die zich de vrijheid veroorlooven, om zich bij de ligue van het lager onderwijs aan te slui ten, met een zwarte kool geteekeud zullen worden. Ik weet wel, dat de oppositie geprotesteerd heeft, dat er meer dan éene redevoering gehouden is, waarin dit systeem dat misschien gerechtvaardigd kan zijn in een land waar een staatsgodsdienst bestaat, afgekeurd en veroordeeld is; maar waarom geen krachtig protest door tegen de begrooting te stemmen? Waarom hebben onze doctrinairen, die mijns inziens Pruisen een weinig te veel bewonderen, niet eenigszins de ruwe manier nagevolgd, waarop het Pruisen van von Bismarck den strijd tegen het ultramontanisme voert? Wat von Bismarck gisteren aan de katholieke geeste- j lijkheid verweet, namelijk dat zij in plaats van nationaal 1 internationaal is, kan men dat, behoudens enkele uit- zonderingen, niet van de geheele clericale partij in België zeggen? Yoor eenige dagen nog brachten do katholieken in Antwerpen hulde aan de gevallen ministers door een schitterend banket. Ten spijt van de publieke veront waardiging willen zij hen troosteu voor hun échec. Men heeft veel toasten uitgebracht, en niet op den ko ning gedronken. Dit is naar mijn weten de eerste keer, dat zich dit op een politiek feest voordoet! Het is een feit van eigen aardige beteekenis, ofschoon het niet op zichzelf staat. Het is algemeen bekend, dat den dag, waarop de minis ters van hun ambt ontheven werdeneenige woedende conservatieven in de .Société d'agriculture, die in een der koffiehuizen in de Rue royale vergadert, de buste des koniugs, die den zaal van bijeenkomst siert, aan stukken wierpen. Het feit is bewezen. Gij ziet het, de eigenlijke revo- lutionnairen zijn zij die zich zelf conservatieven noemen. En wij staan nog slechts aan het begin van de cleri cale periode! Wanneer eenmaal de verkiezingen voorbij zijn, dan zal men de clericalen aan bet werk zien. Het liberalisme daarentegen is in volslagen staat van I ontbinding. De doctrinairen zijn thans zoover gekomen dat zij de overwinning der clericalen wenscheu, in de I hoop dat zij daardoor van de radicalen verlost zullen worden, eene berekening,die, gelijk de toekomst leeren I zal, geheel valsch is. Om teger.de clericalen,diezich overal in het land nes- j telen en de bevolking va3t aan zich verbinden, opgewas sen te zijn, heeft men iets anders noodig, dan de per soonlijke, eerzuchtige en romantische politiek van de heererr Frère-Orban, Eara en geestverwanten. Men moet een degelijk programma, eene partij hebben, die op ziclizelve vertrouwt en waarin het publiek ver trouwen stellen kan. Op het oogenblik bestaat niets van dien aard. België is op politiek gebied een ware chaos. Zal die chaos nog eenmaal vormen aannemen, en door een heldere zon verlicht worden? Helaas! de dageraad is zelfs nog niet aan de kimmen. Belgische brieven. Brussel11 Februari. j De kamer is gisteren wegens het carnaval uiteenge gaan en heeft hare zittingen tot den 20en dezer maand verdaagd. Te vergeefs heeft de heer Bouvier, een lid der linkerzijde, de kamer opmerkzaam gemaakt, dat men geen tijd te verliezen had, omdat de zitting met het oog op de naderende provinciale verkiezingen, die spoedig gevolgd zullen worden door die voor de kamer en daarna van die voor den gemeenteraadtoch reeds zeer kort zal zij n. Het baatte niets.De clericale meerderheid weet dat zij by de discussiën slechts verliezen en niets winnen kan. tHmtjchmh. boterbon en Orleans. {Vervolg tn slot.) Bonjour monsieur le conciergele comic de Paris est-il déjd arrivé!" De oude, grijze portier keek mij met opengespalkte oogen aan alsof hij hevig was geschrokken. nLe comte de ParisNotre enncmi?" „Ja, hij was eergisteren in Weenen

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2