MIDDELRURGSCHE Verklaring. N° 37. Dinsdag 1871 COURANT. 13 Februari. ©innmlanïr. füuitmlcmD. De door den beer A. KOPPEJAN, Brandspuitmaker, enz. te Ylissingen, geleverde Brandspuit met toe- beliooren voor deze gemeente, is krachtvol en in allp. opzichten voldoende aan de eischen. Het is ons aangenaam dit te kunnen verklaren, zoo wel in het belang van den leverancier als van diegenen, die behoefte hebben aau eene doelmatige brandspuit. Zuidzande, 10 Februari 1872. Burgemeester en Wethouders van Zuidzande, De Burgemeester A. J. RISSEEUW. De Secretaris, H. G. FOKKER. Middelburg 12 Februari. Door de Amsterdarosche kanaalmaatschappij werd Za terdag een algemeene vergadering gehoudenwaarin een kapitaal van 1,487,600 was veitegenwoordigdvoor hetwelk 384 stemmen werden uitgebracht. Aan de orde was het voor3;elom de directie te mach tigen tot het sluiten eenor geldleening, ten laste der maatschappij nominaal groot 5.j millioen, en tot het be willigen in eene wijziging van de concessie voor zoover die zal worden vereischt teneinde de garantie van den staat te erlangen voor de renten en aflossing der te slui ten leening. Deze wijziging heeft slechts betrekking op het geval dat de staat genoodzaakt mocht worden oui het werk zelf te voltooien. Het voorstel werd na eenige discussie door de uitge brachte stemmen algemeen aangenomen. De heer Hovy hield zich buiten stemming. Benoemingen en besluiten. consulaten. Erkend als consul van Siain te Batavia W. Sinclair. rechterlijke macht. Eervol ontslag verleend aan J. H. L. Vader als plaatsvervangend kantonrechter te Kortgene. Onderwijs, Jl. Donderdag heeft de hoogleeraar Rauwenhoff zijne waardigheid van rector magnificus der Leidsche hooge- school overgedragen aau den hoogleeraar Bierens de liaan met eene rede die tot onderwerp had de verhou ding van de academische wetenschap tot de buitenwe reld. De conclusie van zijne rede was, dat het streng wetenschappelijk karakter van het academisch onderwijs door den wetgever moest worden vastgesteld, doch dat daarnevens grcote ruimte moet worden gelaten, om het onderwijs met de eischen des tijds gelijken tred te doen houden. Kerknieuws. Aangenomen het beroep tot predikant bij de Evan- gelisch-Liuhersche gemeente te Rijp door den heer H. Ernst jr., predikant alhier. Uit net vroeger vermelde zestal ter voorziening in de vacathre van eene predikant bij deNederduitsche her vormde gemeente te Dordrecht is heden avond een drie tal opgemaakt, waarop geplaatst zijn de heeren: Knot- nerus te Ylst, Schouten te Harderwijk en Vermeer te Zwolle. De heer S. G. Geertsema Beckering hield gisteren namiddag zijne intreerede als predikant bij de Neder- duitsche hervormde gemeente te Kleverskerke, spre kende naar aanleiding van Handelingen 28: 23&. In de voormiddag-godsdienstoefening was hij bevestigd door den heer J. van Leeuwen, predikant te Colijnspiaat, die tot tekst had gekozen Filip. 2: 29. Marino eu leger. Volgens.ket jaai boekje der koninklijke Nederlandsche marine voor 1872 telde men op den lc® Januari 1872: a schepen tot verdediging des lands: 1» voor kusten, zeegaten, reedeu en stroomeu, 16; 2® uitsluitend voor binnengaats 8; 5 verdedigingsvaartuigen vaa 5 stukken geschut; 1 gepantserd verdedigingsvaartuig van 5 stuk ken; 10 kanouncerbooten, nieuw groot model van 3 stukken geschut; 1 gepantserde kanonneerboot, nieuw groot model van 3 stukkeu4 kanonueerbooten oud groot model vau 5 stukken geschutb schepen voor algemecnen dienst 27c schepen bestemd voor bijzon dere diensten; 1° binnenslands en kleine tochten buiten gaats 1; 2° wacht- en koat-schepen 5; 3° instructie vaartuigen 4 en 4° zeilschepen, nog voor wacht- en blokschepen bruikbaar 6d schepen der Indische mili taire marine 16; e schepen vuu het departement van koloniën met bemanniug der marine 8. De bemanning van de in dienst zijnde bodems bedroeg op 1 Januari 1872 5322 koppen. Het korps mariniers telde op het zelfde tijdstip 53 officieren, 1795 onder-officieren en minderente zamen 1848. Rechtzaken. Behalve de reeds gemelde heeft de arrondissements rechtbank alhier jl. Donderdag de volgende vonnissen uitgesproken. Martina de Bruin, poldervrouw te Veere, was be klaagd dat zij deu 6en Januari j!. uit den winkel en ten nadeele van C. H. Mouton, te Veere, arglistig een koperen stukje gewicht (hectogram) weggenomen en zich toegeëigend heelt. Zij is schuldig verklaard aan eenvoudigeu diefstal en, onder aanneming van verzach tende omstandigheden, veroordeeld tot j.4 dagen gevan genisstraf en in de kosten. Johannes Fattist, oud 32jaren, koopman onder IJzendijke, was beklaagd dat bij den 6««> December jl. moedwillig zonder eenige reden een stoot heeft toege bracht aan V. L. van Mortelghem, tengevolge waarvan deze door het ijs in het water viel. Hij is schuldig ver klaard aau het moedwillig toebrengen van slagen en stootenwaardoor geen ziekte of beletsel om te werken is ontstaan, en veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan, eene geldboete van ƒ8 en in de kosten. Cornells Leegeuhoekoud 36 jaren, stalknecht te IJzendijke, was beklaagd dat hij den 14*n December jl. zich gewelddadig en feitelijk heeft verzet tegen bedie- nende beambten die een man wegens dronkenschap in arrest wilden brengen. Hij is schuldig verklaard aan feitelijk eu gewelddadig verzet, gepleegd door éen per soon zonder wapenen tegen bedienende beambten in de uitoefening van hun dienst, en veroordeeld tot 6 dagen gevangenisstraf, benevens in de kosten. B. d'Olislager, arbeider te Hoofdplaat, was bij vonnis van den kantonrechter van Oostburg, dd°. 11 De cember jl., ter zake van overtreding der jachtwet door het aanwenden van ongeoorloofde pogingen om in een jachtveld wild te bemachtigen of te dooden door het stellen van wildstrikken, veroordeeld tot eene geldboete van 20, doch vrijgesproken van een hem in de tweede plaats ten laste gelegd feit, dat hij zich in den nacht van den 19e» October jl. met een hazenstrik in een jacht veld heeft bevonden. Van deze vrijspraak is het open baar ministerie in hooger beroep gekomen, rvaarvan het gevolg is dat de rechtbank den gedaagde ook aau dat in de tweede plaats ten laste gelegd feit heeft schuldig verklaard en veroordeeld tot eene geldboete van 20 en in de kosten. Gemengde borichteu. Donderdag en Vrijdag hebben de commissaris des kouings in Groningen en de heer J. Klerck conferen- 'tiën gehouden met de afgevaardigden der Oldenburgsche regeeriug, om de voorwaarden tot aansluiting van onze staatsspoorwegen aan de Duitsche westbaan te be spreken. Volgens bij de stoomvaart-maatschappij „Neder land" ontvangen bericht van den gezagvoerder M. O. Braat, was het stoomschip Prins van Oranje den 5«® dezer 'sochtends op de hoogte van DuDgeness. Tengevolge van het mistig weder had het eenige uren langzaam moeten stoomen. Het stoomschip liep anders eene 10^- mijls vaart; het maakte schier geen beweging en geen der passagiers was zeeziek geweest. Eergisteren is in de fabriek van de heeren L. J. Endhoven c®. te 's Gravenhage het bronzen stand beeld van Boerbave, dat te Leiden zal worden opgericht, in den daartoe bestemden aarden vorm in den grond gegoten. De handelsreiziger van een firma te Birmingham werd sedert eenigen tijd van een reis naar Rusland te buis verwacht; in plaats van hemzelven ontvingen zijne patroons echter onlangs een paar brieven uit Londen, meldende dat hij aldaar in hechtenis was genomen en ter dood veroordeeldlater dat hij reeds dood en begra ven was, volgens de wetten van een geheim Russisch genootschap, waartoe hij zou behoord hebben. De ver miste stond gunstig bekend, zijn boeken en rekeningen zijn in de volmaaktste orde bevonden. Tot heden heeft de politie noch van den persoon, noch van zijn reisba gage het geringste spoor ontdekt. Men begint te gelooven, dat het Tichborne proces in Engeland Bpoedig afgeloopen zal zijn. Het pleidooi van sir John Coleridge voor de familie heeft de over tuiging gewekt, dat de zaak van den pretendent verloren is. De procureur-generaal hield Vrijdag reeds zijn 15° redevoering. Elke zitting duurt, met eene kleine pauze, van 10 tot 3 uren. De procureur-generaal doet meer en meer uitkomen, hoe men slechts met een be drieger te doen heeft, die niet alleen van zijn opleiding op Stonehurst niets meer wist, Latijn Grieksch noemde, zelfs Virgilius niet kende, maar ook, ofschoon hij 3jaren officier was, in krijgszaken geheel onkundig bleek te zijn. Aan de pokken zijn van 3 tot 5 dezer te Berlijn overleden 20 persoonen; aangetast 46. Verkoopingen en aanbestedingen. Door burgemeester en wethouders van Middelburg werd heden op het raadhuis alhier in het openbaar aan besteed 1® het maken van den onderbouw van een ijzeren draaibrug alhier met bijlevering van alle daartoe noodige bouwstoffen en gereedschappen. Hiervoor zijn 4 inschrijvingsbiljetten ingekomen: van de heeren: J. van de Griendt te 'sHertogenbosch 32,100, M. Geurts te 's Hertogenbosch 30,998, A. Rinders te Breskens 25,000 en W. van Uije te Mid delburg voor 23,965. 2® De levering van 180,000 stuks quenast-keien. Hiervoor kwamen 9 inschrijvingsbiljetten in van de heeren: B. Wuyts te Brussel ƒ92, M. Gevering te Vlis- singeu ƒ87,40. B. Rinders te Breskens 85,45, P. Loois te Vlissingen 84,98, van Noorden en Swartsel te Rot terdam 84,90. Erven Trip te Utrecht 83,93, Kopers en zoon te Schiedam 81,70, Kloos en van Limburg te Rotterdam 81,64 en F. J. Smits te Dordrecht 79,93, alles per duizend. Algemeen overzicht. De Pruisische kamer heeft in hare zitting vau Zater dag de debatten over het ontwerp op het schooltoezicht voortgezet en geëindigd. Met 197 tegen 171 stemmen werd het door de ameudementen vau den heer von Bonin gewijzigde ontwerp aangenomen. Aan de discus- Biën werd door de meest bekende sprekers van de Prui sische kamer en zelfs viermalon door den heer von Bis marck deelgenomen. Het debat moge dus, zooals men zich voorstellen kan, hoogst interessant en scherp ge weest zijn, op den vorm waarin het gevoerd werd, valt echter veel af te diogen. Onze ruimte verbiedt ons, om daaromtrent in bijzonderheden te treden, éene opmer king moge echter hier hare plaats vinden. Men hoort vaak de Nederlandsche natie door Duit sche en zelfs door Nederlandsche bladen beschuldigen,

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1