flïlmgcltwrk. Storrtmtiê'tt. Feestelijke begeleiding van Autoriteiten, Feestgenooten enz. 29 Februari 1872. vati Frankrijk verdeden. De gemeentebesturen ver- deelen in overleg met de zetters der belastingen de hun toebedeelde obligatiën weder over de ingezetenen. De 100 francs zijn betaalbaar in 4 termijnen, en de titels zullen aan de beurs verhandelbaar zijn. De uitloting met premiën heeft in 20 jaren plaats, welke voor de helft in zilver en voor de andere helft in Fransche 5 pet. rente a pari uitbetaald worden. De eerste trekking heeft een jaar na den laatsten stortingstermijn plaats. Met bijzondere ingenomenheid begroet men het vol gende vaderlandslievende stukje van een werkman te Charleville in le Nord-Est. „Er zijn velen onder de arbeidende klasse die geen middelen bezitten, om ook door hunne giften bij te dra gen tot de bevrijding van het land, en anderen die wel daartoe in staat zijn, doch hunne geringe offers niet durven geven, meenende dat dezen te onbeteekenend zijn. Ik ben zelf een werkman en geloof het middel gevonden te kebbeu, waardoor iedereen naar zijne krachten aan dit goede werk kan deelnemen. „Gewoonlijk gebruiken wij onze vrije dagen tot uit spanning. Laat iedere Dinsdag door ons voor het werk besteed worden en de opbrengst van dit werk in handen blijven der patroons. Laten zij van hun kant, die dezen werkdag winnenhet voordeel dat zij daardoor hebben ook voor het vaderland offeren. Door dit middel doet ieder zijn plicht zonder nadeel aan zijn huisgezin te berokkenen. Mogen de patroons dit plan aanvatten en ik houd er mij verzekerd vandat geen Franschman zich daartegen verzetten zal." Mogen de regeering en de nationale vergadering zich haasten om baren steun aan deze en meerdere vader landslievende opwellingen te geven, en zonder twijfel zal er in de geheele beschaafde wereld dan niet éen weldenkend en menschlievend man gevonden worden, die niet van ganscher harte wenschen zou dat de ver eende pogingen van regeering en natie met den besten uitslag bekroond mogen worden. BOTJUBOIT EN" ORLEANS. (Vervolg.) Murat ondernam den avontuurlykstcn guerilla-oorlog tegen de terugkeerende Bourbons van Napels. Hij werd gevangen genomen en door den krijgsraad ter dood ver oordeeld. Op den 13cn October 1815 schreef hij zijn afscheidsbrief: „Mijn dierbare Carolina! Binnen weinige oogenblikken zult gij geen echtgenoot meer hebben. Vaarwel, mijn Achilles; vaarwel mijne Laetitia; vaarwel mijn Luciaan vaarwel mijne Louise toont u der wereld en mijner waardig. Ik laat n zonder macht of goederen onder talrijke vijanden achter. Weest eensgezind en verheft u boven het ongelukdenkt aan hetgeen gij zijt, niet aan hetgeen gij waart, en God zal uwe onderwer pingen zegenen. Vervloekt mijn aandenken niet; het is mijn grootste smart ver van mijne kinderen te sterven. Ontvangt den zegen van uwen vader. Steeds leve in uwe herinnering uw ongelukkige vader Joachim!" In dezen brief sloot Murat een lok van zijn haar. Ter executie in den slothof gevoerd, riep hij de soldaten toe: „Ontziet het gelaat, mikt op het hartDe geweren knet terenJoachim Murat lag dood; in de reeds ver stijfde hand hield hij nog de portretten van zijne vrouw en kinderen Hoe dikwijls zal in het slot Frohsdorf gravin Lipona des nachts uit den slaap zijn opgeschrikt dooreen knetterend geweersalvo? Hoe dikwijls mag wel deze afscheidsbrief herlezen, deze lok met tranen bevochtigd zijn geworden? En Murat had gelijk; do Oostenrijksche vrijplaats Frohsdorf was voor zijne weduwe en kinderen eene gevangenis. Zij stonden voortdurend onder politie toezicht. Hun. brieven werden geopenden het gebeurde dat bij nieuwe sluiting de zegels waren verwisseld. Een woord van vertrouwen en hoop schreven de Napoleoni- den tusschen de regels met een soort chemische inkt die boven een heete plaat zichtbaar werd. Eene vrouw schetst eenige beelden uit het leven te Frohsdorf in dien tijd„Tegenover mij zegt zij o. a. werd een zwaar rood fluweelen gordijn geopenden een bleeke vrouw, die een marmeren standbeeld geleek in zwarte kleederen gehuld, trad te voorschijn. Naarmate zij echter naderde kregen haar als 't ware gebeeld houwde trekken leven. Waardigheid, geest, bevalligheid waren erop te lezen. Ook in den toon van hare stem lag zooveel goedhartigs en liefelijks, dat zij terstond mijn hart won. Zij had zwaar bruin haar, bruine oogen en fraaie tanden; geheel haar voorkomen is bevallig. Als zij haar lippen gesloten heeft krijgt haar gelaat een I gestrenge uitdrukking. In de oogen ligt iets gebiedends, doch men behoudt dien indruk slechts een oogenblik Generaal Macdonald, de voormalige Napelsche minister i van oorlog, een heldengestalte, die mij aan de barden i deed deuken, een uitstekend generaal, die bij Lützen I werd gewond, leeft hier als vriendPrins Achilles, I een verstandig en vlijtig zestienjarig jongeling, geeft recht tot groote verwachtingen. Helaas, nij heeft een bleek en ziekelijk voorkomen. „Prins Luciaaneen lieve fraaie knaap, is mijn bijzon dere vriend. Eveneens hebben de prinsessenlevenslus tige meisjes, zich bij mij aangeslotenMevrouw Murat stoort, niettegenstaande haar rouw, het genoe gen der vroolijke jeugd niet. Met groote bevalligheid neemt zij de honneurs waar en impoueert door haar een voudig toilet. Zij draagt bijna geen sieraden meer, wat slechts strekt om haar klassieke schoonheid te verhoo- gen. Overal ziet men herinneringen aan koning Joachim, hetzij in boeken en kaarten, in afbeeldingen of borstbeel den van hem, of in wapens en tropeeën, die van zijne over winningen in Italië en Egypte getuigen en smaakvol de wanden decoreeren." Eindelijk kreeg in 1822 gravin Lipona, die te Napels was geboren, van haar ouden Parijschen vriend Metter- nich verlof om in Triest te wonen. Haar zonen gingen naar Amerika; hare dochters huwden met Italiaansche graven. Zij verkocht Frohsdorf in 1828 aan generaal Jermoloff en stierf in 1839 in Triest aan dezelfde ziekte als haar broeder op St. Helenaaan kanker in de maag. In 1844 kwam Frohsdorf in bezit van de hertogin van Angoulome. Welke herinneringen bracht deze ongeluk kige vrouw mede! Zij toch bad nog meer geleden dan Caroline Bonaparte koningin Murat gravin Lipona Zij, MariaTheresia, de dochter van Lodewijk XVI en koningin Maria Antoinette, was in 1778 te Versailles geboren. Na de terechtstelling van hare ouders zat zij in den Temple gevangentotdat Oostenrijk zich de kleindochter van zijn lcGizerin Maria Theresia herin nerde en in 1795 hare uitlevering eischte. De zeventien jarige prinses, die een aandoenlijkenzwaarmoedigen indruk maakte, kwam naar Weenen en bewoonde gedu rende drie jaren het slot Belvedère. Zij zag en beminde den Duitschen held aartshertog Karei met al den gloed van een rein hart dat, sterk geworden door het ongeluknaar liefde dorstte. Wij weten niet of ook zij door den aartshertog werd bemind doch wij weten wel dat de politiek haar veroordeelde om in 1799 te Mitau mot den bijna onnoozelen, verbannen dauphin van Frank rijk, Lodewijk van Bourbon, hertog van Angoulême, de oudste zoon van den graaf van Artois, te trouwen. De restauratie voerde ook de dauphine naar Frankrijk naar Parijs terug, de gerechtsplaats van hare ouders. De Juli-revolutie, de Orleansen en de dwalingen der Bourbons waren oorzakendat zij ten tweedemale werd verbannen. Na den dood van den hertog van Angoulême in Gürz zocht zij te Frohsdorf de eenzaamheid. Nimmer zag men haar meer lachen en in 1851 stierf zij daar kalmverlaten, moede van de wereld. Acht jaren later nam een andere ongelukkige vrouw uit het huis van Bourbon haar intrek in het slot van den graaf van Cbambord. Zij geleek een afgemat, gejaagd stuk wild dat hier kwam sterven. Juist een halve eeuw vroeger kreeg zy in haar gouden wieg in het paleis Elysée den hoopvollen titel Mademoiselle de France zijLouise Maria Theresia yan Bourbon het eerste kind van den hertog en de hertogin van Berry. Een jaar daarna rustte zij voor het laatst aan de borst van haar stervenden, ver moorden vader en werd door zijn bloed besproeid. Een jonge, schoone, beminnelijke prins, de hertog vanCbar- tres, nam haar dikwijls op den arm en kuste haar zijn .lieve, kleine bruid. Toen bij dauphin van Frankrijk werd, moest zij met hare familie in ballingschap vluchten. Hij huwde met een andere en zij met een ander! Maie- moiselle de France was in 1845 erfprinses van Panna ge worden. Drie jaren later werden zij en hare familie door de revolutie verdreven, doch de Oostenrijksche bajonet ten brachten hen weder in hun land terug. De oude hertog echter legde de regeering neder. De erfprins Ferdinand Karei besteeg den troon. Hij was een ruw, onachtzaam echtgenoot, die zich aan allerlei buitensporigheden overgaf en een wreed heerschzuchtig vorst. Zoowel zijn echt als regeering w;*ren ongelukkig. Het tot het uiterste getergde volk vermoordde hem in 1854. De hertogin aanvaardde het regentschap vóórhaar zoon cn aanvankelijk was zij door het volk bemind. Zij regeerde flink en rechtvaardig. Later tergden haar de jezuïeten en een Mazzinistische opstand. Verbitterd trok zij de teugels der regeering al sterker en sterker aan totdat het volk zijn geduld verloor. Het verjoeg zijn regentes in 1859. Zij vluchtte voor de hoeveel ste maal in haar leven? naar haren broeder te Frohs dorf. Daar werd zij voor twee jaren begraven Dat zijn de oude, bleeke geesten, die bij het gezicht van het slot Frohsdorf voor mij opdoemdenrusteloos, treurig, beschuldigend. Maar nu naar de levenden Dat zal heden een vroolijk feest der verzoening tusschen elkander steeds vijandige neven in het slot der schimmen geven. Wordt vervolgd.) Prijzen Tan effecten. Amsterdam 10 Februari 1872 Nederland. *Certifie. Werkelijke schuld2$ pet. 57 *dito dito dito 3 66 *dito dito dito 4 88 ♦Aand. Handelmaatschappij ..44 133$ ♦ditoexploitatie Ned. staatssp 122$ België. *Certificaten bij Rothschild 24 Frankrijk. *Inschrij vingen3 ♦dito5 Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 97$ ♦Certific. adm. Hamburg 5 68$ ♦dito Hope O. 1855, 6e serie 5 „834 ♦Cert. 1000 1864 5 95$ *dito 1000 1866 5 „96 ♦Loten 1866 5 249$ ♦Oblig. Hope Co.Leening 1860 4$ 88$ ♦Certific. dito4 *In3cript.St.ieglitz&Co.2ea4eL. 4 ♦Obligation 1867—69 4 73$ ♦Certificaten 6 46$ ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 225 ♦Oblig. dito 4 Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 „89$ dito dito Jelez Orel 5 89 dito dito Charkow Azow. 5 88$ Polen. ♦Schatkistobligatiën4 Oostenrijk. *Oblig. metall. in zilver Jan.Juli 5 60$ ♦dito dito April/Oct. 5 60$ *dito in papier Mei/Nov. 5 52$$ ♦dito dito Febr./Aug. 5 „53 Italië. Leening 1861 5 Spanje. ♦Obligatiën. Buitenl. 1867—70. 3 31$ dito 1871.3 314 dito Binnenlandsche 3 26$ Portugal. *Obl. 1856—62 3 „38$ ♦dito 1867—69 3 „38$ Turkije. dito (binnenl.)..5 47$ Egypte Obl. 1868 7 78$ Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 94 ♦dito dito dito (1882) 6 96$ ♦dito dito dito (1885) 6 96$ ♦Obl. Illinois7 95 ♦dito dito Redemtion 6 87$- Oblig.Atl.Gr.W.Spw.Ohiosec.(7p) dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures8 Obl. St.Paul &Pac.Spw. l«sec. 7 dito dito dito 2esec. 7 71$ dito dito 1869 dito 7 „72 Brazilië. ♦Obl. 1863 4$ 84 ♦dito 1S655 93$ Mexico. dito 18513 Grenada. dito afgestempeld6 18$ Venezuela, dito 3 8$ Ecuador. dito1 Prijzen van coupons. Amsterdam, 9 Februari. Metall. 21.80; Dito zilver 24.32$; Dito Eng. per 11.85; Eng. Russen per :i fEng. Portugal per f 11.85; Franscho 54$. Belg f 55$; Pruis. 34J; Hamb. Russen Russen in R. 32$; Pools, in El. Napelsche fSpaan- sche Piasters f 2.23; Spaansche iu frs. f 11.80; Ame- rikaansche Dollars ƒ2.40; Papier 2.17. Mevr. de weduwe B. SIVERT (DURING) verzoekt allen die nogeenige pretentie ten haren laste mochten heb ben en alten die nog aan haar verschuldigd zijn, daarvan opgave of betaling te doen voor den 20en dezer maand. Nagenoeg dertig met nijverheid handel en scheep vaart in betrekking staande bedrijven zullen daarbij vertegenwoordigd zijn. Diegenenwelke alsnog verlangen daaraan deel te nemen, of zich door eenige hnnner werklieden met de banier van hun bedrijf te doen vertegenwoordigen worden verzocht zich ten spoedigste aan te melden bij Mr. G. N. DE STOPPELAAR, teneinde tot het op maken van het programma te kunnen overgaan.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3