avonds buiten hunne voorkennis in hunne schuur schuil- plaats en nachtverblijf wist te verschaften. Op eene stoep van een huis te 's Gravenhage is Woensdag avond een pasgeboren kind, zorgvuldig in een mandje gepakt, gevonden. De vondeling is door de politie aan de zorg van den vinder toevertrouwd. De kantonrechter van Rotterdam heeft eergisteren een apotheker aldaar veroordeeld tot 17 geldboeten van 3 of subsidiair 17 dagen gevangenisstraf, ter zake van het als apotheker in zijne apotheek voorhanden hebben van 17 niet deugdelijke soorten van geneesmiddelen. De zaak van het te Brummen vermiste spoorweg mandje is deze week voor het provinciaal gerechtshof in Gelderland voor de derde maal behandeld. De ver dachte stations-chef van Brummen is schuldig verklaard aan diefstal met binnenbraak in een gebouw dat niet als bewoonde huizing kan worden beschouwd, en ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf, in eenzame op sluiting te ondergaan. In het Politieblad is gesignaleerd Gerardus Jans sen, oud 39 jaren, directeur van het expeditiekantoor van Gend en Loos te Eindhoven ter zake van misbruik van vertrouwen door het verduisteren van 10,000 fran ken ten nadeele van genoemde firma. Eene premie van 10 pet. der bij hem te bevinden gelden is voor zijne aanhouding uitgeloofd. De Tijd heeft eene inschrijving geopend, om te voor zien inden geldelijken nood van den paus, en eene andere inschrijving om aan den heer Duchatel een bewijs van erkentelijkheid aan te bieden. Laatstgenoemde inschrij ving mag echter niet hooger loopen dan f 5000; wat er meer gegeven wordt, zal de Tijd voegen bij de bydragen voor den paus. Jl. Zondag zou mevrouw Poitevin, te Bordeaux, bij gelegenheid van een feest, waarvan de opbrengst zou strekken ten voordeele van de nagelaten kinderen van de in den oorlog omgekomen Elzassers en Lothariugers, eene voorstelling geven van een luchtreis te paard. In het schuitje van den ballon bevonden zich haar zoon en schoonzoon, terwijl zij zelf zat op een aan den ballon be vestigden poney. Bij het oplaten bad een verzuim plaats, daar een der koorden niet bij tijds werd losgelatenwaar door de ballon de noodige kracht om op te stijgen ver loor. Daar de ballon niet hoog genoeg opsteeg werd hij tegen boómenscboorsteenen en hooge gebouwen ge dreven zoodat de reizigers in het grootste gevaar verkeerden. Eindelijk raakte het schuitje los en viel op een huis, dat moedig door een aantal menschen, die hulp wilden brengen, was beklommen, en weldra ver scheen mevrouw Poitevin, die niet uit den zadel was geraakt, tot groote blijdschap van het publiek tusschen haar zoon en schoonzoon voor de ramen der woning van mevrouw Eschaw. Ook dz poney werd ongedeerd van het huis afgelaten. De duurzaamheid van timmerhout in gebouwen is in sommige gevallen zeer groot. Het oudste gedeelte van het dak van de St. Paul's kerk te Rome dagteekent van 816, en bij een nauwkeurig onderzoek in 1814, dus 1000 jaar later, bleek het nog in goeden staat te zijn. Het hout van de bekapping der torens van de St. Mar cus-kerk te Venetië i3 840 jaren oud en nog in goeden staat. Albcrti beschrijft deuren van de St. Petrus-kerk te Rome, die nog in goeden toestand zijn, hoewel zij zes eeuwen gestaan hebben. Engeland kan de St. Nicolaas- kapel te Norfolk, en Frankrijk het Jacoba-klooster te Parijs aanwijzen als bewijs voor de duurzaamheid van hout. Thermometerstand. 9 Feb. 'sav. 11 u. 46 gr. 10 'smorg. 7 u.43gr.'smidd. 1 u.54gr.'sav.6.u50gr. öuitmkni). Algemeen overzicht. In de zitting der nationale vergadering is eene beslis sing genomen, die bet vooruitzicht opent op een meer vrijzinnige gedragslijn dan de Fiansche vergadering tot dusverre gevolgd heeft. Hoewel een besluit tot dejprise en consideration van een voorstel nog volstrekt niet de aan neming van dit voorstel in zich sluit, verdient het toch de bijzondere aandacht, dat eene quaeBtie als het amnes tie-voorstel van den heer de Pressensé, dat zoo oneindig veel aanleiding tot het opwekkeu der hartstochten biedt, zonder discussie door de vergadering naar eene commissie verzonden wordt. Het rapport der eerste commissie ad hoc, die voor het grootste gedeelte uit leden der rechterzijde bestond, is in zulke gematigde en verzoeningsgezinde termen vervat, dat men met eenige hoop een gunstige beslissing van het voorstel tegemoet ziet. De duizende personen, die zich alleen aan het ver grijp schuldig maakten van als gewone manschappen in de rijen der communards medegestreden te hebben, zullen du8 weldra op vrije voeten gesteld worden. Eene pre ventieve gevangenis van bijna éen jaar onder de omstan digheden, waarin die duizenden verkeerden, kan £rou- wens een voldoende straf geacht worden. Het voorstel-Arago tot benoeming van de leden der rechterlijke macht door een hooger college en ^an de leden van het hof van cassatie door de nationale verga dering kwam daarna aan de orde. De commissie conclu deert tot het behoud van het statu quonamelijk benoe ming van den staat nit een voordracht. De heer Béren- ger dient een tegenvoorstel in, waarbij de bestaande wijze van benoeming behouden blijft, doch vergelijkende examens voorgeschreven worden voor hen, die leden der magistratuur wenschen te worden. De discussiën zullen in de volgende zitting, welke waarschijnlijk heden zal plaats hebbenvoortgezet worden. Een depêche uit Parijs meldt, dat de heer Léon Say zijn verzoek om ontslag als prefect der Seine blijft hand haven. Als zijn opvolger noemt men den heer Cochin. In het Pruisische huis van afgevaardigden is de discus sie over de wet op het schooltoezicht gisteren aangevan gen. De wet is tegen de aanvallen der conservatieve en ultramontaansche afgevaardigden eerst door den minis ter van eeredienst, den heer Falck, en daarna door den heer von Bismarck verdedigd. Bij het afzenden der de pêche van Berlijn was de zitting nog niet gesloten. In de Beiersche tweede kamer was gisteren het voor stel betreffende de zoogenaamde Reservatrechte aan de orde. De rapporteur Seülmaier heeftzooals wij vroeger reeds meldden, tot aanneming van het voorstel geconclu deerd. De oorspronkelijke voorstellers hebben zich ech ter met de volgende wijziging van den heer Hutiler c. s. in hun voorstel vereenigd dat de Beiersche leden van den bondsraad slechts dan de goedkeuring der vertegenwoor diging behoeven wanneer de besluiten de constitntio- neele rechten van Beieren raken. De Wurtemburgsche kamer heeft gisteren deze quaestie reeds beslist, door met 60 tegen 29 stemmen de door de commissie voorgestelde gemotiveerde orde van den dag aan te nemen, nadat de motie tot bemiddeling van den heer Lick c. s. met 73 tegen 16 stemmen verworpen was. De Wurtemburgsche leden van den bondsraad zijn dus in hunne vrijheid van stemmen zeer belemmerd. [Beide motiën zijn in ons overzicht van gisteren opgenomen.] Wanneer men de mededeeiing der officieuse Noró- deutsche Allgemeine Zeitung gelooven mag, dat de Duitsche rijksregeering besloten heeft, om zelf de rege ling der betrekkingen tusschen staat en kerk in den Elzas en Lotharingen ter hand te nemen dan is het niet onwaarschijnlijk dat de Roomsche curie zich teleurgesteld ziet iu de verwachtingen die zij koesterde, toen zij ver klaarde het concordaat van 1801 thans voor de nieuwe Duitsche provincie niet meer verbindend te beschouwen. Het orgaan van den heer von Bismarck zegt dat de re geering harerzijds aan de bepalingen van het concordaat vastgehouden zou hebbenwanneer de pauselijke stoel niet zelve daaraan de geldigheid ontnomen had. Aan het welslagen van nieuwe onderhandelingen meent de regeering onder de tegenwoordige tijdsomstandigheden niet te kunnen denken. Zij neemt zich daarom voor om zelve de verhouding tusschen den staat en de katholieke kerk in den Elzas en Lotharingen te regelentemeer omdat deze handelwijze het best overeenstemt met de meeningen en overtuigingen, die zich in Duitschland langzamerhand baan hebben gebroken, nadat de onder vinding van concordaten geleerd heeft, dat het niet raadzaam is om zonder noodzaak dit middel opnieuw ter hand te nemen. Het hoofd der katholieke kerk en zijne omgeving hadden zeker niet verwacht, dat de heer von Bismarck in zijn strijd met het ultramontanisme zóo ver zou dur ven gaaD, om bij de vaststelling der regelen, waaraan de katholieke kerk in de Duitsche provincie onderworpen zal zijn, de medewerking der kerk niet in te roepen. Had men dat voorzien, de opzegging van het bewuste con cordaat zou zonder twijfel nog wel eenigen tijd op zich hebben laten wachten. Elzas en Lotharingen hebben bij hunne annexatie tenminste dit gewonnen, dat zij daar door van het verouderde concordaat verlost zijn en de positie der katholieke kerk naar gezonde rechtsbegin selen en in overeenstemming met den geest des tijds geregeld zullen zien. Menig ander land in Europa zal hun misschien dit voorrecht benijden. De Engelsehe secretaris van staat en van het minis terie van binnenlandsche zaken, de heer Forster, heeft eergisteren opnieuw het wetsontwerp op de geheime stemming bij de verkiezingen in het lagerhuis ingediend en met een enkel woord toegelicht en verdedigd. In eerste lezing werd het ontwerp zonder verder debat aangenomen. De quaestie omtrent de uitlegging van het tractaat van Washington neemt steeds een dreigender karakter aan. De woorden van de Engelsehe ministers, bij gele genheid van de discussie over het adres van antwoord gesproken, leveren het duidelijkste bewijs, dat zij voor nemens zijn van hunne eens opgevatte meening geen stroobreed af te wijken. Aan den anderen kant bevestigt zich het gerucht, dat de Amerikaansche regeering op de laatste Engelsehe nota geantwoord heeft, dat zij hare eischen onverminderd handhaaft en met vertrouwen de beslissing aan de scheidsrechters te Genève overlaat. De toon der Amerikaansche pers is wel geschikt om de toekomst met bezorgdheid tegemoet te zien. The Evening Post, the Philadelphia Times en the New-York Times sporen de regeering eenstemmig aan om niet toe te geven. Het eerste blad acht een oorlog tusschen Engeland en de Yereenigde staten wel niet waarschijn lijk, doch wanneer men de taal der beide laatste bladen raadpleegt, dan moge die oorlog niet onmiddellijk uit barsten het gevaar daarvoor blijft desniettemin in de toekomst zeer groot. Hunne redeneeringen komen in hoofdzaak hierop neêr, dat Amerika niets van zijne me morie terugnemen zal en juist de indirecte schade ook daarin aantoonde en opnam, om voor latere moeilijkheden in dit opzicht gespaard te blijven. Daar het niet te verwachten is, dat Engeland zijne opvatting zal laten varen, zoo kan men „de conferentie van Genève als mislukt beschouwen, wat uiet bemoedigend is voor toe komstige onderhandelingen en internationale geschil punten. De Alabama claims zullen waarschijnlijk bestemd wezen, om tot de vele quaestiën te behooren die den wereldvrede in gevaar brengen." De Dransche nationale inschrijving. De beweging ten gunste van een nationale inschrij ving tot bevrijding van het grondgebied neemt dage lijks toe, en aan alle zijden stroomen niet alleen gif ten maar ook plannen toe, om dit Vaderlandslievend denkbeeld te verwezenlijken. Van enkele dezer plannen, die in de nationale vergadering ingediend zijn, maakten wij vroeger reeds melding, en hun aantal is legiozoodat er niet aan te denken valt om ook maar een eenigszins nauwkeurige opgave van al deze plannen te kunnen doen. Le Temps heeft gisteren een bij voegsel uitgege ven, waarin alles opgenomen wordt wat ten opzichte van deze nationale zaak geschreven, gesproken, gegeven of gedaan wordt, en geeft het voornemen te kennen, om dagelijks, aan zijne geabonneerden dergelijk bulletin de la souscriplion nationale pour la liberation du lerritoire gratis te verzenden, totdat deze quaestie tot „eene, zooals ieder Franschman hoopt, gunstige oplossing" zal geko men zijn. Le Temps verklaart zich bereidom giften voor het nationale doel te ontvangen en aan de later te benoemen commissiën of direct aan de regeering te verantwoorden, afgescheiden van het planwaarnaar ten slotte eene met de behoeften aequivaleerende som bijeengebracht zal worden. Om verschillende redenen acht do redactie het voorstel van het comité van Nancy het beste, name lijk om een vrije inschrijving zonder eenigen dwang door geheel Frankrijk open te stellen en aan deze inschrijvingen de voorwaarde te verbindeudat zij slechts geldig blijven voor het geval dat voor 500 mil- lioen francs of meer geteekend is. Blijven de vrijwillige inschrijvingen beneden dit cijferdan vereiscben do be hoeften een ander middel, dat min of meer dwang oefent, eene belasting, een gedwongen leening, enz. In dit geval zou het onbillijk zijn, dat zij, die reeds vroeger uit vader landsliefde volgens of boven hunne krachten vrijwillig gegeven hadden, dan nog door dwangmaatregelen tot meerdere offers gedwongen zouden worden. Le Temps heeft daarom onderaan dat extra blad drie inschrij- vingsbiljetten gevoegd, waarbij de ondergeteekenden zich verbinden om volgens bet plan van Nancy voor een bepaalde som iu te schrijven, betaalbaar in 4 termijnen en invorderbaar door le Temps. Het blad vangt de lijst der door de redactie ontvangen giften in dit eerste nummer van het bulletin aan met een totaal van 84,105,55 francs. Onder de vele plannen, welke iu dit bulletin voorkomen, trekt eene ontwerp-leening de aandacht, die de voorkeur verdient boven hot bekende voorstel van den heer de Soubeyran, omdat zij ieder burger dwingt naar ver mogen daaraan deel te nemen. De voorsteller wil 30,000,000 obligatiën van 100 francs door den staat doen uitgeven en naar verhouding van het aantal der bevol king, de opbrengst der belastingen, de statistieke opga ven omtrent welvaart en bloei enz. over alle gemeenten

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2