MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N° 36. Maandag 1872. 12 Februari. Middelburg 10 Februari. Bij besluit van gedeputeerde statem^vS;. 2<^Ï£$b$ opgenomen in het Provinciaal blad n^lByisUepaaM dat voortaan in Zuid-Beveland, bij het berijden der buurtwegengeen andere regel zal mogen gevolgd wor den dan die vermeld is in art. 49 van het reglement op de buurtwegen en voetpaden van 6 Juli 1838. Ten aanzien van het uithalen ot uitwijken van alle rijtuigen, vracht en postwagens daaronder begrepen, zal mitsdien ook in Zuid-Beveland de regel van toepassing zijn, dat iedereen de helft van den weg van de linker- naar 'db^rechter- hand (van de hand) moet afstaan, en de voerlieden alzoo, wanneer zij elkander ontmoetenelk vaijr de linker- naar de rechterzijde (van de hand) uit het spoor moeten wijken. Eenige ingezetenen van Goes hebben een adres ge richt aan gedeputeerde staten dezer provinciehoudende verzoek om het door den Goeschen gemeenteraad ge nomen besluit waarbij de overschrijding der gasthuis- begrooting voor rekening der gemeente wordt genomen, niet goed te keuren. De arrondiesements-rechtbank te Dordrecht heeft op de lijst van aanbeveling voor de vaceerende betrekking van griffier bij die rechtbank geplaatst de heeren: mr. M. Crommelin, substituut-griffier bij die rechtbank; J. deFremerij, griffier bij de arrondissements-rechtbank te Middelburgen A. Reigersmansubsitituut-griffier bij de arrondissements-rechtbank te Breda. De bcvolkiDg der provincie Friesland bedraagtvol gens de uitkomsten der laatste of vijfde tienjarige volks telling, in de Staats-courant van heden medegedeeld 144,906 mannen en 147,448 vrouwensamen 292,354. De bevolking van Leeuwarden telt 25,121 personen. Met ingang van den l<* Maart a. is tot rljks-telegraaf- kantoorhouder te Monster benoemd de rijks-telegraafklerk F. Kater Cz. Benoemingen en besluiten. eereteekenen. Vergunning verleend aan F. H.A. van de Poel, resident van Samarang, tot het aannemen van het eereteeken genaamd Chula Sura Bhornhem door Z. M. den eersten koning van Siam geschonken. rechterlijke macht. Eervol ontslag verleend als kantonrechter te Venlo aan m'. J. H. L. Haffmans, en in diens plaats benoemd mr. L. J. M. H. Leclercqthans kantonrechter te Gennep. politie. Benoemd, met 1 Maart a., tot commissaris van politie te Arasterdam J. H. F. Gclpke, thans com missaris van politie en commissaris van rijks-politie te Vlaardingen; tot commissaris-van politie en commissaris van rijks politie te Vlaardingen J. C. Wichersthans commissaris van politie te Sneek; tot commissaris van politie te Sneek J. A. van Tricht, thans inspecteur van politie te Groningen. leger. Overgeplaatst in rang bij het leger in Neder- landsch Indië de thans voor den tijd van vijfjaren bij dat leger gedetacheerde apotheker 2C klasse A.Machielse, van het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger hier te lande. Onderwijs. Volgens het Utrechtsch dagblad maakte de hooglee raar Buys Ballotte Utrecht, toen hij eergisteren morgen zijne lessen over physica zou aanvangenzijne talrijke hoorders bekend met de heuglijke tijding van het behoud van professor Opzoomer voor de Utrechtsche acade mie, en noodigde bij ben uit, zich gezamenlijk tot dezen te begeven hetgeen met daverende toejuiching werd beantwoord. Professor Buys Ballot begaf zich hierop met de jongelui naar het huis van Opzoomer, en gaf in eene toespraak zijne vreugde over het behoud van zijn collega aan deze hoogeschool te kennen. De heer Opzoomer, geheel onvoorbereid op eene derge lijke ovatie, bedankte zijn ambtgenoot en diens leer lingen voor de betoonde belangstelling en reikte daarna elk de hand. Kerknieuws. Bij eene in de vorige maand gehouden stemming door leden der Nederduitsche hervormde gemeente alhier, daartoe door een paar leden dier gemeente opgeroepen, is gebleken dat de groote meerderheid van hen die aan de stemming hebben deelgenomen den wensch koesterde dat de gemeente hare goederen in eigen vrij beheer be- houde, in plaats van aansluiting aan het Algemeen college. Dientengevolge is gisteren eene commissie van zeven leden benoemd, om maatregelen voor het voeren van vrij beheer voor te stellen en dit beheer van de tegenwoordige beheerders over te nemen. Er zijn 458 biljetten ingeleverd, waarvan 2 van onwaarde. Bij de opening der stembus is heden geblekendat tot leden der commissie gekozen zijn de heeren: J. P. Non hebei met 425, J. A. Gerth van Wijk met 399, Jobs. van den Thoorn met 391, M. P. Dronkers met 36S, A. J. Dockheer met 350, J. D. Aartsen van Eindhoven met 344 en L. J. de Kok met 342 stemmen. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de Ne derduitsche hervormde gemeente te Sint Annaland door den heer J. J. Eigeman te Loosduinen. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche her vormde gemeente te Baarland de heer A. Bouma Gzn., te Schipluiden. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche her vormde gemeente te Leiden de heer de Wolf, predikant te Dalfsen. Marine en leger. De luitenants ter zee le klasse A. J.Visser en jonkheer H. J. P. von Schmidt auf Altenstadt worden met den 21cn Februari geplaatst, respectievelijk op Zr.Ms. wacht schip te Willemsoord en fregat 'met stoomvermogen Admiraal van Wassenaer. Koloniën. De per mail uit Oost-Indië aangebrachte berichten loopen tot 5 Januari jl. Aan het algemeen overzicht van het Nieuw Bataviaasch Handelsblad ontleenen wij het volgende: „Geen nieuws goed nieuws, is in den regel een waar heid, wanneer het betrekkingen of vrienden van verre betreft. Ditmaal geldt die regel niet. Het einde des jaars en het begin van den nieuwen tijdkring kenmerkten zich door onderscheidene min of meer belangrijke gebeurte nissen. „Het feit, dat in de jaarboeken van de koloniale geschiedenis, naar wij van harte wenschen, een plaats van hooge beteekenis zal innemen is de aanvaarding van het bestuur door den heer mr. J. Loudon. Den 29e» December werd Z. Exc. verwacht, maar eerst op den laatsten dag des jaars kwam de Soerabaija met den nieuwen gouverneur-generaal en familie van Singapore hier ter reede. Op het paleis te Rijswijk begroette de aftredende landvoogd zijn opvolger. „Denzelfden morgen legde mr. P. Mijer het bestuur in eene vergadering van den raad van Indië neder cn hield daarbij eene zeer uitvoerige rede, houdende een over zicht van zijn bestuur, waarin het betoog gevlochten was, dat hetgeen hij als minister beloofd had, verwezen lijkt was geworden. Een extra-nummer van de Javasche courant hield tevens de proclamatie inwaarbij deze gebeurtenis ter algemeene kennis werd gebracht. Ten gevolge van de uitvoerigheid der rede, door den aftre denden landvoogd gehouden, had de audiëntie, die tegen half éen uur aangekondigd was, eerst tegen twee uren plaats. „De heer Mijer vertrok den volgenden morgen met de Soerabaija naar Singapore, om van daar per mail naar Europa terhg te keeren. „De gouverneur generaal heeft zich naar Buitenzorg De heer Mijer heeft terecht gezegd, dat Z. Exc.'s optreden sympathie verwekt heeft. Laat ons de hoop koesteren, dat voor Indië een betere tijdkring geopend is, ofschoon wij ons niet aan overdrevene verwachtingen overgeven." Rechtzaken. De arrondissements-rechtbank alhier heeft eergisteren de volgende vonnissen uitgesproken, Jacob Westcrbeeke, oud 13 jaren en Jan Lievense, oud 11 jaren beiden wonende te Westkapellewaren beklaagd dat zij den 19«=n December jl., samen en in ver- eeniging, ten nadeele van het polderbestuur van Wal cheren, uit de onafgesloten bergplaats op den zeedijk te Westkapelle eenige reeds gebruikte dijksmaterialen, ter waarde van 30 cent, arglistig weggenomen en zich toegeëigend hebben. Zij zijn schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal, gepleegd met oordeel des onder- scheids, en, onder aanneming van verzachtende omstan digheden, veroordeeld ieder tot 6 dagen gevangenisstraf, alsmede solidair in de kosten. Maria Theresia Goole, oud 46 jaren, arbeidster te IJzendijke, en Sophia Dhooge oud 14 jaren, arbeidster te Waterlandkerkjewaren beklaagd dat zij den30en No vember jl. de afsluiting eener weide van den landbouwer D. van den Hemel onder IJzendijke moedwillig ver broken en het daarvan afkomstige hout zich arglistig toegeëigend hebben. Zij zijn, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal, voor wat de tweede beklaagde betreft gepleegd met oordeel des onderscheids, en ver oordeeld tot gevangenisstraf: de eerste van 6 dagen, de tweede van 3 dagenbenevens solidair in de kosten. Hendrikus Theodorus Woltering, oud 19 jaren, kleermaker te Vlissingen, was beklaagd dat hij in het vorige jaar verzuimd heeft zich bijtijds aan te geven als Joteling voor de nationale militie binnen de gemeente Oost-Souburg, waar hij destijds verblijf hield. De recht bank heeft den beklaagde vrijgesprokenop grond dat het ten laste gelegde verzuim niet wettig is bewezen, daar de bekentenis van den beklaagde door niets beves tigd wordt, terwijl niet blijkt dat het proces verbaal van den 23en December jl. van den burgemeester van Oost en West-Souburg op den ambtseed is opgemaakt, en dit alzoo niet als schriftelijk bescheid kan gelden. George Laurens Gaarlandt, koffiehuishouder op den Grooten Abeele, was beklaagd dat hij ten vorigen jare nalatig is geweest in het aangeven van zijn destijds afwezigen zoon als loteling voor de nationale militie te Oost-Souburg. Hij is aan het hem ten laste gelegde feit schuldig verklaard, en, onder aanneming van verzach tende omstandigheden, veroordeeld tot eene geldboete van f 3, alsmede in de kosten. Wordt vervolgd.) Gemengde berichten. Op het jl. Woensdag door den heer J. P. Nonhebei en 445 andere ingezetenen dezer gemeente aan burgemeester en wethouders toegezonden adres, hebben laatstge noemden na ingewonnen information bij het bestuur der VereenigiDg Uit het volk voor het volk, geant woord, dat bij dit bestuur, nu door de regeering bepaald is dat de feestelijke opening van den spoorweg zal geschieden op Donderdag den 29cn dezer en niet op Vrijdag den len Maart, het voornemen niet bestaat tot het geven van eenig feest of volksconcert op Zondag den 3ea Maart, maar dat dit feest zal plaats hebben op Zaterdag den 2"> dier maand. Daar alzoo de reden van het verzoek heeft opgehouden te bestaan, meenen bur gemeester en wethouders dat het overbodig is geworden den inhoud van dat verzoek in overweging te nemen en vertrouwen zij, dat nu door alle ingezetenen eenparig het algemeene feest moge gevierd worden. De veldwachter van Oostkapello heeft eergisteren gearresteerd en naar het huis van verzekering te Mid delburg overgebracht een persoondie zonder huisves ting en zonder middel van bestaan rondzwierf en ver schillende personen verontrustte, doordien hij zich des

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1