Voorjaars-Examen. DE HOFSTEDE, Publieke Verkooping 3frtijï>irrgm. i)an&rlsbmcl)tm. UIT DE HAND TE KOOP een wel beklante HOUTEN eerste kinderjaren doorleefde en droomde dat de kroon der Hendrikken en Lodewijken zijne jongelingslokken zou versieren! Daar was het sierlijke paviljoen Marsan in de Tuilerieën waarin hij geboren werd; het tot droomen uitlokkende Elysée waarin zijne ouders de schoone dagen van hun korten echt zoo gelukkig door brachten; het vroolijke, heldere zomer kasteel Roany, waarin zijne móeder ter here van den „beminnelijken, goeden Orleans" zulke vroolijke feesten gaf en den schoonen hertog van Chartres als verloofde van haar dochtertje mademoiselle de France, met moederlijke teeder- heid behandelde het door de frissche zeelucht omgeven badslot te Dieppe, waarin de hertogin van Berry zoo gaarne met hare kinderen vertoefde, en waar zij als patrones van de ivoor-nijverheid en begunstigster van den bloei der stad algemeen werd vereerdhet oude trotschemet zoovele torens voorziene slot Chambord, een bewijs van hulde der Bourbonnistenhet prach tige, te midden van het bosch gelegene St. Cloud, waarin Karei X des zomers zoo gaarne zijne familie rondom zich vereenigdetotdat op een heeten Juli-dag van 1830 de hertogin van Berry met een angstig hart uren lang voor een der vensters van het slot St. Cloud stond en met onafgewenden blik door een verrekijker naar de witte vlag op de Tuilerieën tuurdeEensklaps begon het voor hare oogen te schemeren aan haar sidderende band ontglipt de verrekijker: „Mijn God, onze witte vlag helt over Gedeeltelijk uit kinderlijke nieuwsgierigheid, gedeel telijk ook omdat hij begreep, dat er iets bijzonders gaande wasgreep de tienjarige Hendrik van Bordeaux den kijker en keek naar de Tuilerieën „Moederde witte vlag is geheel verdwenen, en op de Tuilerieën waait de driekleurWat beteekent dat?" „Mijn arme jongen, dat beteekent, dat uw oom Orleans u de kroon van Frankrijk heeft ontstolen „Onmogelijk!" riep de dauphins, hertogin van Angou- leme, uit. „Zoo even toch was de hertog van Mortemart bij den koning en bracht de verklaring van den hertog, dat men hem met geweld naar Parijs had gevoerd maar dat hij zich liever in stukken wilde laten scheuren dan zich de kroon op het hoofd laten zetten En toch was het mogelijk, want anders treurde Hen drik Dieudonné van Bourbon thans niet in het droevige slot Frohsdorf op de Hongaarsche grenzen De droef heid om een verloren koningstroon is echter niet de eenige smartelijke gedachte die aan het oude slot ver bonden is. Menige verandering hebben de grijze muren in den loop der eeuwen beleefd, menige traan werd hier gestort. Zelfs de bloedige tranen van een verdreven koningsdochter en van een onttroonde koningin over twee terechtgestelde koningen. En toch om die tranen en hunne oorzaken haatten deze ongelukkige vrouwen elkander, met al de kracht van haar door droefheid over stelpt gemoedDat was het begin van den onsterfelijken haat tusschen de Bourbons en de Napoleouiden. In de 13e en 14« eeuw behoorde het slot aan den edel man von Krottendorf en had twee namen. Twee eeuwen later was een baron Teufel de eigenaaren noemde het huis Frösche en het goed Froschdorf, dat later veran derde in Frohsdorf. In Mei 1817 kocht een Italiaanschc gravin, die zich Carolina van Lipona noemde, het slot en de heerlijkheid Frohsdorf en vestigde zich daar met hare kinderen. Zij ging steeds in rouwgewaad; het was een marmerbleeke schoonheid met groote* donkere, vurige oogen. Haar fraai gevormde kleine handen en voeten hadden Canova eens in geestdrift doen uitroepen„deze alleen maken haar een koningstroon waardig!" De kleine voeten stampten toen pok niet zelden in hartstochtelijke aan doening het hermelijnen tapijt van een schitterenden koningstroonen de kleine handen hielden den scepter met zooveel geestkracht vastdat het koninkrijk en de koning sidderden De gravin Lipona was eens koningin Carolina Murat van Napels geweest, en haar broeder keizer Napoleon I heeft van haar gezegd: „Het is een geluk voor Napels en voor de wereld, dat ingeval van moeilijke politieke quaesties mijne zuster de broek en haar man de rokken aan heeftToen echter Napoleon's gesternte op St. He lena te tweodemale onderging, daalde ook die van de Murat's achter de kimmen. Op den 1«" September 1815 bood Metternich hem uit Parijs een toevluchtsoord in Bohemen, Moravië, of Boven Oostenrijk aan, onder voorwaarde dat koning Murat een anderen naam zou aannemen, zich zou verbinden om de Oostenrijksche staten zonder uitdrukkelijke toestemming van den kei zer niet te verlatenen zicb aan de wetten te zullen on derwerpen „Nooit! dat is eene gevangenis en geen vrijplaats een graf! En een gevallen koning past het als soldaat te sterven!" {Wordt vervolgd.) Volgens ontvangen bericht van den gezagvoerder F. Nepperus, voerende bet schip Baron van Heemstra, dd. Tjilatjap 27 December 1871, was het schip geheel beladen en gereed om de terugreis aan te nemen. Schip en equipage in goeden staat. Den 3en Januari is te Batavia gearriveerd het bark schip Burgemeester van Middelburg, gezagvoerder Ph. Hoek. Schip en equipage in goeden staat. Graanmarkten enz. Gent, 9 Februari. Roode en witte tarwe met weinig aanvoer fr. 31; rogge met betere markt fr. 17.75: gerst fr. haver fr. 12.50; boekweit fr. 18; paardenboo- nen fr. 17.50; koolzaad fr. 49; lijnzaad fr. 38; lijnkoe ken fr. 29; koolzaadkoeken fr. 21; boter per kilogram fr. 2.75; eieren fr. 2 per 26 stuks. Amsterdam, 9 Februari. Raapolie op 6 weken 50$. Lijnolie op 6 weken 40$. Vlissingen 9 Februari. Boter f 1.20 a f 1.25 per kilogram. Prijzen yan effecten. Amsterdam 9 Februari 1872. Nederland.*Certific. Werkelijke schuld. 2$ pet. 56}-§ ♦dito dito dito 3 66 ♦dito dito dito 4 88$ ♦Aand. Handelmaatschappij 4$ 133$ ♦ditoexploitatie Ned. staatssp „123 België. ♦Certificaten bij Rothschild 2$ Frankrijk. *Inschrij vingen3 ♦dito5 82 Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 97$ ♦Certific. adm. Hamburg 5 681 ♦dito Hope C°. 1855, 6e serie 5 83$ ♦Cert. f 1000 1864 5 „96 ♦dito f 1000 1866 5 96 ♦Loten 1866 5 250 ♦Oblig. Hope Co.Leening 1860 4$ 87$ ♦Certific. dito4 70$ ♦Inscript.Stieglitz&Co.2ea4eL. 4 70$ ♦Obligatiën 1867—69 4 73$ ♦Certificaten 6 46$ ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 225 ♦Oblig. ditö4 Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 „90 dito dito Jelez Orel 5 89$ dito dito Charkow Azow. 5 „88$ Polen. ♦Schatkistobljgatiën4 71$ Oostenrijk. ♦Oblig. metall. in zilver Jan. Juli 5 61 ♦dito dito April/Oct. 5 60$ ♦dito in papier Mei/Nov. 5 52}$ ♦dito dito Febr./Aug. 5 52$ Italië. Leening 1861 5 Spanje. ♦Obligatiën. Buitenl. 186770. 3 31 dito 18713 31 dito Binnenlandsche 3 26$ Portugal. ♦Obl. 1856—62 3 38$ ♦dito 1867—69 3 „38 Turkije. dito (binnenl.)5 47$ Egypte Obl. 1868 7 80$ Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 „95 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 „96$ ♦dito dito dito (1885) 6 96$ ♦Obl. Illinois. 7 ♦dito dito Redemtion 6 87$ Oblig. Atl.Gr.W.Spw.Ohiosec.(7p) dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures8 Obl. St.Paul &Pac.Spw. lesec. 7 72$ dito dito dito 2e sec. 7 „71$ dito dito 1869 dito 7 „71 Brazilië. ♦Obl. 1863 4$ 84 ♦dito 1865 5 „94 Mexico. dito 18513 Grenada. dito afgestempeld6 18$ Venezuela, dito 3 Ecuador. dito1 Prijzen Tan coupons. Amsterdam, 8 Februari. Metall. 21.75Dito zilver 24.32$; Dito Eng. per f 11.82$; Eng. Russen per fEng. Portugal per 11.82$; Fransche f 54$. Belg. f 55$; Pruis, f 34$; Hamb. Russen fRussen in Z. R. 32$; Pools, in FI .f Napelscke fSpaan- scbe Piasters f 2.23Spaansche in frs. f 11.77$; Ame- rikaansche Dollars ƒ2.40; Papier 2.17. Bevallen van eene Dochter H. DOUW, echtgenoote van M. DE KEIJZER. Middelburg 8 Februari 1872. De Inspecteur van het lager -onderwijs in Zeeland maakt bekend, dat, ingevolge beschikking van Z. E. den Minister van Staat en van Binnenlandsche Zaken, de examens ter verkrijging van acten van bekwaamheid voor school- en voor huisonderwijs de eerste maal in dit jaar zullen worden gehouden op Woensdag den 3cu April aanstaande en volgende dagenen in deze provincie zullen worden afgenomen te Middel burg. Zij, die een dezer examens wenschen afteleggen, behooren zich daartoe uiterlijk op den 13»"» Maarte, k. aan te melden bij den Schoolopziener van het district waarin zij wonen of, van buiten 'slands komende, voor nemens zijn zich te vestigen, met opgave der acte die zij verlangen, en met overlegging der navolgende stuk ken t. w. a. éen of meer getuigschriften van hun goed gedrag; b. hunne geboorte-acte, en c. de acten van bekwaamheid die zij reeds vroeger mogten hebben verkregen. De dag en plaats van het examen zullen later aan elk der belanghebbenden door den Schoolopziener wor den medegedeeld. Middelburg den 6en Februari 1872, De Inspecteur voornoemd, C. M. VAN VISVLIET. Bij Akte verleden voor den Notaris D. VERHULST, den 1 Februari 1872hebben de Heeren CHRISTIAAN HERMANUS JOHANNES VAN BEN THEM JUTTING en LAMBERTUS SALOMON VAN BENTHEM JUT TING, beide Boekhandelarenwonende te Middelburg, aangegaan eene Vennootschap onder de firma VAN BENTHEM JUTTING, tot het uitoefenen van handel in Boeken, Platen, Papier en Schrijibehoef ten voor eigen rekening en wat Boeken betreft ook in Commissie, tot het uitgeven van Boeken tot het onder nemen van openbare verkoopingen van bovengemelde Artikelen en tot bet houden eener Leesinricbting. Uit gezonderd het sluiten van Geldleeningen en Borgstel ling, het Koopen en Verkoopen, Huren en Verhuren van Onroerende zaken, waartoe de medewerking wordt vereischt van beide Vennootenheeft ieder van hen het recht inet den naam der firma te teekenen en voor wat hunnen handel betreft de Vennootschap te verbinden. De Vennootschap wordt gerekend te zQn aangevangen 1 Januari 1872 en zal eindigen 31 December 1881. I reeds 99 jaar door dezelfde familie gedrevenmet den Inventaris, het MolenaarsliuisSchuur en Stalling, alles in goeden staat van onderhoud, met 26 aren 40 centiaren Erf en Tuin, staande op Krever- hill, Gemeente llontenisse, mitsgaders 80 aren BOUWLAND, gelegen in de Gemeente Ossenisse, Nijspolder. Nadere informatiën te bekomen bij den eigenaar A. PAASSE, Molenaar te Hontenisse, en bij Mr. J. G. VAN DEINSE, Notaris te Hulst. In bet begin van de maand April aanstaande zal ten overstaan van den Notaris A. M. TAKin het open baar worden verkocht bewoond door GILLES GESCHIERE, staande en ge legen in de gemeenten Grijpskerke en Biggen- kerke, groot 2S bektaren. op Dinsdag 13 Februari JLST2, des voorna id te lO uren, aan het Station te Arnemuiden, door den Notaris D. VERHULSTvan eene partij Bouwmaterialen, waaronder Ribben, Planken, Juffers, Kolders, latten en Pannen, alles zoo goed als nieuw, en eene partij ongebruikte Metselsteen (Waalvorm).

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3