vangen respectievelijk door den leu luitenant J. n. Zaal en den 2«n luitenant J. B. Verbey. Staals-cour Koloniën. De per mail uit Oost-Indië aangebrachte berichten loopen tot 27 December jl. Omtrent de overstrooming op 18 en 19 December te Samarangmeldt de Samarangsche courant het volgende „18December. Wie zich gevleid had, dat „de atad" in deze moesson vrij van bandjirs blijven zou, zag zich in zijne illusiën bedrogen. Gisteren middag en avond stond ze op de meeste plaatsen blank en bleef dit gedu rende den hal ven nacht, 't Was dan ook afschuwelijk weerzulke stroomen regen hebben wij dit jaar nog niet gehad. Voor het eerst heeft dezer dagen ook de reede eens wat gespookt. Wie van buiten af te Sama rang aankwam, 't zij met den middagtrein't zij met andere gelegenheid, meende Samarang verzwolgen te vindenzóo stond alles onder water. Geen wonder dan ook, indien men hoort van allerlei doorbraken. Zelfs de zoo hoog gelegen wegen op de aloon-aloon stonden hier bijna onder. Waar de kolossale bandjir de grootste schade aanrichttewas aan de sluiswerken. De dam die het bassin waarin gewerkt werd van de rivier scheidde, is met ingeheide palen, kistingen en al weggeslagen en het geheele bassin dadelijk volgestroomd. Men is na tuurlijk met alle kracht aan het dichten van den dam en kan de schade niet begrooten vóór het bassin weer is leeggepompt, 't Werk wordt door dit ongeval intusscheu maanden lang vertraagd. „19 December. Heden nacht was de brandjir nog hooger dan gisteren. Tot overmaat van ramp blijft het op de reede spoken zoodat de waterloozing daar ook niet gemakkelijk gaat. 'tGevolg is, dat de bandjir ons zooveel te meer plaagt. De dijk bij Pelloran be zweek gelijk trouwens wel moe3t voor den aan drang, en daardoor geraakten alle erven in die buurten als gewoonlijk onder water. De stad en het Chineesche kamp kregen ook hun deel, zelfs de overzijdewaar bijv. het water tot in het groote huis drong. „Dat de bandjir ditmaal in de benedenrivier hooger was dan in jaren het geval geweest is, kan blijken uit het feit, dat in het Chineesche kamp huizen hebben onder gestaan, bij welke dit in geen tien jaren gebeurd was. Ook dat in enkele suikerpakhuizen op Sleko het water binnendrong, waar men dat ook niet gewend is. „Ook de spoorweg heeft een weinig schade geleden. Voorbij Broemboong, tusschen de mijlpalen 15 en 16, heeft een bandjir een gat in den spoorwegdam geslagen, ongeveer twee meters breed en diep, zoodat de treinen I en II niet doorgaan konden, maar passagiers en goede ren moesten overgeladen worden. Onmiddellijk wordt hier de schade hersteld, zoodat men hoopt, dat de mid dagtreinen zullen kunnen doorrijden. „Aan de dijkbreuk bij Pelloran heeft men, onder toe zicht van den waterstaat en de politieden ganschen nacht bijna gearbeid met góed betaalde vrijwilligers, terwijl heden morgen eenige honderden kettinggangers het nog slechts half gedichte gat verder zijn gaan stoppen." Gemengde berichten. Omtrent het eigenaardig roode schijnsel in het oosten hetwelk jl. Zondagavond kort na bet ondergaan der zon zoowei hier als elders veler aandacht trokzegt het Utrechtsch dagblad dat het :t begin was vau een prachtig noorderlicht. Omstreeks 6 uren had zich een gordel ge vormd, die uit het oosten voorbij de planeet Jupiter ging en zich bezuiden het Zenith tot in het zuidwesten uitstrekte. De noorderlichtskroon vormde zich volkomen. Omstreeks half 7 vertoonde zich in het noorden, waar tot dusver niets bijzonders viel op te merken, eene min of meer donkere bank, en wel tot eene hoogte van om streeks twintig graden (het dusgenoemde donkere seg ment) ofschoon de lichtzoomwaardoor het anders meestal is omgeven, daaraan thans niet was te zien. Met vele afwisselingen duurde het prachtige schouw spel den geheelen avond voort en te II uren vertoonde zich nog in het oostnoordoosten een sterke roode gloed. Dit noorderlicht onderscheidde zich in twee opzichten van vele anderen: vooreerst door de in het algemeen zeer breede stralen, en ten andere door de kleurdie zoowel van de grootste licht-massa als van de meeste stralen rood was. Slechts enkele stralen waren wit of van een andere kleur. Zooals gewoonlijk ging ook dit noorderlicht gepaard met een groote afwijking der mag neetnaalden van haren gewonen standof een magneti sche storing. Het verdient opmerking, dat Zondag morgen de barometerstand te Petersburg zeer hoog was, namelijk 782 millimeters, terwijl, die te Brest 756 be droeg; te Stokholm was hij 775, te Bordeaux 760 milli meters enz. Het zou onvoorzichtig zijn, om uit een en andsr eenig gevolg te willen afleiden; alleen kan gemeld j worden, dat in vroegere dergelijke gevallen groote ver anderingen in de temperatuur gevolgd zijn. In het Nieuws van den dag en de Haarlemsche courant komt eene oproeping aan landgenooten en Ne- derlandsche medebroeders voor, onderteekend dooreen graaf, eene gravin geboren baronesse, grondeigenaars, een kasteel bewonende, een burgemeester en een pastoor, om eene weduwe met zes kinderen op een Limburgsch dorpje aan den ko3t te heipon. Moet gansch Neerland daarvoor in de bres springen? Het komt ons voor dat personen, zoo rijk begiftigd met titels, die een kasteel bewonen en grondeigenaars zijn --al hetgeen zij ons in dit verzoek ooi onderstand mededeelen te hooghartig moesten zijn om te verkondigen, dat zij zelfs geen arm gezin in de goedkoopste streek van Nederland in het leven kunnen houden. Arnhcour.) In Amsterdam bestaat eene keur, waarbij de politie j wordt gemachtigd losloopende honden op te pakken. Aan j die keur wordt de hand niet gehouden. In aDtwoord op i de klacht daaraver antwoordde de burgemeester met deze vier argumenten le argumentMen kan aan een hond niet vragen „van wie ben je?" 2e argument: Men kan geen proces-verbaal tegen een hond opmaken. 3° argument: Het is niet te vergen dat de agenteu al de zoogenaamd losloopende honden meênemen. argument Het is heel moeielijk honden te vangen, die altijd wegloopen als men ze pakken wil. Terecht zegt het Nieuws van den dagnaar aanleiding van dit antwoord: „Als de burgemeester de goedheid wil hebben bij ge legenheid ook de andere gemeente-verordeningen op dezelfde heldere en alles afdoende wijze toe te lichten, zal het spoedig gedaan zijn met die hatelijke en ten eenenmale onnutte aanmerkingen, waarin sommige raadsleden de verversching hunner populariteit schijnen te zoeken." Maar voegt de Avnliemsche courant er bij men zou ook tot du conclussie kunnen komen dat gij veror deningen maakt, is noodig, dat gij er zoovele maakt, is lastig; maar dat gij er zoovele maakt, dat gij ze zelf niet kunt uitvoeren is belachelijk. Het Handelsblad geeft aan belangstellenden in de kunstmatige vischteelt den raad om thans een bezoek te brengen aan de inrichting voor dien merkwaardigen tak van nijverheid, in de'füinen van het Zoölogisch genoot schap te Amsterdam. Juist in deze periode, zegt het, zijn de werkzaamheden aldaar in vollen gang en is de traps gewijze ontwikkeling der edele vischsoorten op uitne mende wijze gade te slaan. Ruim honderdduizend bevruchte eieren, meest van den Rijnzalm, liggen op de kristallen roosters, terwijl duizende jonge viscbjes, reeds aan het omhulsel ontslipt, doch nog aan de kiemblaas verbonden, de eerste pogingen aanwenden om het spie- gelhelder water te doorklieven. In andere bassins zwemmen de oudere kweekelingen vroolijk rond of zoe ken onder de rotsbrokken eene veilige schuilplaats, ter wijl de meest ontwikkelden in de buiten-bassins reeds hunne schoone kleuren vertoonen en hun verlangen naar algcheele vrijheid te kennen geven. Te Zoelmond, bij Tiel, bleven jl. Vrijdag na het eindigen van het godsdienstig onderwijs eenige jonge lingen in de consistorie kamer achter. Bij het elkander spelend toewerpen van een stoelkussen ontving een hunner van een lÖjarigen knaap onverhoeds een mes steek in het onderlijf. De gewonde stortte, tengevolge van bloedverlies, weldra neer en verkeert thans in zorg- wekkenden toestand. De dader, die in zijne gemeente niet gunstig bekend staat, is Zaterdag in arrest geno men en geboeid naar Tiel gebracht. La France meldt het volgende: „Het ministerie van oorlog zegt men is thans in het bezit van den nauwkeurigen staat der verliezen welke door het Fransche leger in den laatsten oorlog geleden zyn. Daarop komen de volgende opgaven voor: „Het aantal manschappen, die in Frankrijk op het slagveld of aan hunne wonden gestorven zij nwordt begroot op 75,000; „in Duitschland stierven 15,200 man aan hunne won den of verschillende ziekten; „in Zwitserland vonden 1600 a 1700 den dood. „Dit zou dus het verschrikkelijk totaal van bijna 92,000 man opleverendie het vaderland in dezen nood- lottigen oorlog verloren heeft. Volgens telegrafisch bericht uit Parijs is gisteren aan het Comptoir d'escompte een Fransch-Nederlaudsche bank geconstitueerd, met een kapitaal van 150 mil- lioeu francs waarvan de eerste serie, groot 50 millioen francs, volteekend is. Onder de stichters dezer bank ko men behalve het Comptoir d'escompte de volgende firma's voor: Becker Fuld, Insinger c°. Lipmann Rosen thal c°, Wertheim Gompertz, allen te Amsterdam, benevens de Am3terdamsche en Rotterdamsche banken. Thermometerstand. 5 Feb. 'jav. 11 u. 46 gr. 6 'smorg.7u.46gr.'smidd. Iu.54gr.'sav.6.u51gr. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 4*" dezer: L. Sorel, jm. 29 j. met E. n. Oosterbroek, jd. 22 j. A. Schuit, jm. 21 j. met J. Huiszoon, jd. 21 j. (Van 29 Januari3 Februari.) Goes. Gehuwd: P. de Wijs, jm. 22 j. met G. Verbee- men? jd. 24 j. F. van Hoorn, jm. 23 j. met A. Reije, jd 22 j. J. de Wijs, jm. 32 j met J. Poortvliet, jd. 35 j. BevallenE. Nonnekens, geb. de Hooge, d. Ch. C. de Jonge, geb. Verplakke, d. G. Meeuwse, geb. Vermeulen, z. A. M. Verstijlen, geb. Peijnenburg, z. A. de Brandt, geb. Reijnas, z. M. Korstanje, geb. Huffius, d. (levenl.) Overleden: J. de Pan, z. 3 j. J. H. Stieger, gehuwd met A. Loots, 63 j. W. de Kok, gehuwd met P.M. Heugst- menger, 43 j. C. de Bruijne, d. 74 j. Zierikzee. Gehuwd: S. Swittink, jm. 30 j. metE. J. Bebbe, jd. 23 j. M. Stiphout, jm, 33 j. met M. de Looze, jd. 24 j. Bevallen: B. E. vanTilburgden Boer,geb.Ochtman,d. A. J. Matbijsse, geb. Wagenaar, z. L. Schults, geb. Kan del, z. P. Zantvoort, geb. Rinkier, d. E. L. van de Polder, geb. de Weert, d. Overleden: P. van den Berge jm. 28 j. A. J. Böekling, z. 5 m. W. Wolfliage, vropw van C. Eijke, 66 j. G. de Blok, wede. Yan J. van Zuijdland. S4j.P. C. J.Rombouts, z. 6 m. Gemeenteraad yan Zierikzee. In de gisteren gehouden zitting waren 12 leden tegen woordig. Onder anderen is behandeld: een 'adres van mr. Ph. A. J. Bouvin, die eervol ontslag verzoekt als leeraar in de staatswetenschappen aan de hoogcre burgerschool, wegens zijne benoeming tot kantonrechter. Op voorstel van burgemeester en wethouders, die hierop het advies van den inspecteur van het middelbaar onderwijs hadden ingewonnen, is op dit verzoek gunstig beschikt. Voorts werd behandeld een adres van den heer P. 0. van de Velde Olivier, om verhooging zijner jaar wedde als leeraar in het boekhouden aan de hoogere burgerschool. Overeenkomstig het voorstel der commis sie voor het middelbaar onderwijs is met 8 tegen 4 stem men beslotendie jaarwedde met f 100 te verhoogen. Het voorstel van burgemeester en wethouders strekte om die verhooging niet toe te staan. Het voorstel van den heer J. L. de Jonge, om ten aanzien van het adres van jonkheer W. M. II. de Jonge, houdende klachten over het gasover te gaan tot de orde van den dagwas op verzoek von den heer Moens in de vorige zitting aangehoudendaar genoemde heer betrekkelijk deze zaak ook een voorstel wenschte te doen. Nadat de heer Moens had medegedeeld, dat hij daar van had afgezienwerd het voorstel van den heer J. L. de Jonge met algemeene stemmen aangenomen. Op voorstel van den heer Schorer is besloten om hiervan aan jonkheer W. M. H. de Jonge kennis te geven, onder mededeeling dat het rapport voor hem ter inzage ligt. Eveneens is behandeld het voorstel van den heer Zuurdeeg, dat de raad zal besluiten om eenc enquête te doen naar de oorzaken van den kwijnenden toestand van het openbaar lager en meer uitgebreid lager onderwijs. Tengevolge eener opmerking van den heer Schorer wijzigt de heer Zuurdeeg zijn voorstel in dier voege, dat de raad eene commissie benoeme, om te onderzoeken of het bedoelde onderwijs in kwijnenden toestand verkeert, en zoo jadan een onderzoek te doen naar de oorzaken dier kwijning. Dit voorstel is na discussie ontijdig geacht en met 11 stemmen tegen 1 verworpen. Door den voorzitter is medegedeeld dat de klok uit den St. Lievensmonstertoren in goeden staat naar bene den gebracht en gewogen is: het gewicht bedraagt 911 kilo. i3uitmlanö. Algemeen overzicht. Het Journal officiel van gisteren bevat, zooals alge meen verwacht werd, het decreet van den president der Fransche republiek, waarbij aan den heer Casimir Périer

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2