10 000 francs, 30 van 5000 en 1000 francs. Voor de aflos sing der twaalf seriën van 55,556 obligatiën, zijn 133,334,100 francs noodig, zoodat er jaarlijks met depre- miën moet betaald worden 139,334,400 francs. De sub commissie, waarvan de heer Soubeyran deel uitmaakt, zou dit plan bebben goedgekeurd, zoodat het bij de ge nerale budget-commissie zal worden ingediend. Werd het aangenomen dan zou geen enkele nieuwe belas ting noodig zijn mits dat voor al de obligatiën werd iugeschreven. De kardinaal-aartsbisschop van Rouaande Bon- nechose, heeft aan le Nouvelliste de Rouen eene gift van 5000 francs voor de bevrijding van bet Fransche grondgebied toegezonden en te gelijkertijd een herder lijk schrijven aan de geestelijkheid en de leeken van zijn aartsbisdom gericht, waarin hij hun het verzamelen van geldelijke bijdragen ten behoeve van het bevrijdingswerk met den ineesten nadruk aanbeveelt. Hij noodigt eerst- genoemden uit om zich met de ntaires te verstaan over het houden van collecten óf in de kerken óf aan de hui zen, en spoort hen aan om in hunne pastoriën bovendien inschrijvingen voor hetzelfde doel te openen en de inko mende gelden bij het centrale comité te storten, 'twelk, gelijk verwacht wordt, door de nationale vergadering zal worden benoemd, naar aanleiding van het dezer da gen door den afgevaardigde Bouisson ingediende voor stel tot bet instellen eener commissie tot regeling der inschrijving, door hem eene „facultatieve belasting tot kwijting der oorlogsschatting" genoemd. Dat lid heeft toen verklaard voor 10,000 francs in die inschrijving te zullen deelnemen. Een ander afgevaardigde, de gene raal d'Aurclles de Paladinesheeft afstand gedaan van zijne toelage als gedeputeerde; eene daad, die vermoe delijk navolging zal vinden bij diegenen zijner militaire en burgerlijke ambtgenootenwelke, behalve de be doelde toelage, nog wedde of pensioen uit de algemeene schatkist genieten. Engelsche toestanden. „Hij die een terugblik wilde werpen op alles wat sedert het begin van het jaar in Engeland is voorgeval len zoo schrijft een Londensch correspondent van de Neue freie Presse zou in denzelfden toestand ver- keeren als hij die een Hollandsch landschap beschouwt. Yeel rust, heldere zonneschijnprachtige vergezichten over weilanden, huizen en booinen; over het geheel.een vroolijk, aangenaam tooneel, zonder dat de blik blijft rusten op bijzonder sterksprekendeindrukwekkende punten of de pbantasie de krachtige indrukken der detuilt verder kan uitwerken. Zoo vertoont zich ook Engeland voor het oog van den waarnemer. Op alle plaatsen kalmte, drukke bezigheid van noord tot zuidhooge prijzen, goede loonen, vruchtbare arbeid, een zachte winter, het vragen om hulp niet erger dan in goede tijdendaarenboven geen politieke sociale of gods dienstige agitatiën, die vulcanische uitbarstingen doen vreezen. Dus over het geheel een prettig tooneelhar monisch in kleurschakeering, in teekening en in uitdruk king." Het spreekt echter van zelf, dat in eene natie die deel neemt aan de sociale cn politieke gebeurtenissen, altijd iets gebeurt dat de aandacht verdient ensterker uitkomt. Zoo heeft b. v. in den laatsten tijd de agitatie onder de arbeiders tot loonsverhooging of liever tot vermindering van den werktijd zeer de opmerkzaamheid getrokken vooral om de vreedzame, bedaarde wij ze waarop de werk lieden hun doel trachtten te bereiken en grootendeels bereikt hebbeu. Op het cougres te Nottingham hebben zij getoond, dat zij ernstig begeerden in goede verstand houding met hunne patroons te leven, terwijl deze, door Mundella en anderen vertegenwoordigd, te ken nen gaven, dat het kapitaal nietB liever wilde dan vrede met de werklieden. Evenzeer als in andere landen heeft ook in Engeland de Internatiouale zoowel aau in- als uitwendige kracht verloren. Het gaat haar als menige andere vereeni- ging: zij doodt zich-zelve door inwendige verdeeld heid. Het gebrek aan een positief practischen en zede lijken grondslag gepaard met gebrek aan flinke, edel aardige en eerbiedwekkende mannen als leiders, bereidt baar een langzamen maar zekeren dood. Karl Marx is niet meer deeenige, alles beheerschende ziel van de broederschap. Sedert aan de Franscbo elementen zitting en stem is verleend in den algemeenen raadis zijn aanzien zoowel als zijn invloed zeer verminderd, en is eene scheuring tussehen het noorden en zuiden ont staan die steeds grooter wordt en als onherstelbaar kan worden beschouwd. Eenigen tijd geleden deed de heer Mars het voorstel, dat geen vertegenwoordiger van werklieden vereenigingen lid van den algemeenen raad der Internationale zou kunnen zijn, omdat de werklieden- vereen igingen eene verhooging van het arbeidsloon ten doel hadden, terwijl do Internationale ijverde voor geheels afschaffing van het arbeidsloon. Bij dit voorstel bleek hoezeer de invloed van den heer Marx was ver minderd, want het werd verworpen. De woelingen der republikeinen hebben hun weinig gebaat; hunne partij is niet in kracht toegenomen al hebben zij hier eD daar bij meetings en manifestaties het slagveld op de monarchisten veroverd. „Zulke helden daden zsgt een'correspondent beteekenen niet veel, vooral als de politie rustig toeziet en de militair niet wordt gestoord in zijn omgang met de keuken- of kiudermeid. Zulke kloppartijen zijn in Engeland wel allerininstgrondslagen vooreen nieuwen regeeringsvonn. Personen van aanzien en beteekenis hebben zich bij de republikein8che beweging Dog niet aangeslotenen de republikeinen die iets beduiden verklaren slechts repu blikeinen in beginsel te ziju, doch niet in werkelijk- heid, en verzekeren dat zij de republiek in abstracto voor den besten regeeringsvorm houdenmaar haar niet noodzake lijk vinden voor bet tegenwoordige Engeland. Hoe meer de opening van bet parlement nadert, zoo veel te meer leven ontstaat er ook op politiek gebied. Het ministerie schijnt aau verschillende wetsontwerpen te arbeiden, maar ook de natie heeft sommige onder werpen die zij gaarne op het programma der aanstaande parlementszitting wilde gebracht zien, en waartoe vooral behooren de regeling van het onderwijshet stemrecht en de lersche quaestie. De hoop dat John Bright weder zitting zou nemen in het miuïsterie of althans in het parlement is opnieuw verijdeld wat vooral ten opzichte van de beide laatstge noemde qnaesties door zijne kiezers zeer wordt betreurd. Reeds was men bijna zeker, dat bij weder de zittingen van het lagerhuis zou bijwonen doch op eene Donder dag door zijne kiezers te Birmingham gehoudene meeting kregen dezen liet bericht, dat hij zich nog niet in staat gevoelde om de zittingen van het parlement of andere openbare vergaderingen bij te wonen. Hij gaf echter te kennendat hij hoopte aan een gedeelte der zitting van het parlement te zullen kunnen deelnemen. Die meeting had ook ten doel de quaestie van het stem recht te bespreken en er werd eene resolutie aangeno men om er bij de regeering op aan te dringen, dat zij zou trachten den ballet lilt, die verleden jaar door het hooger* huis werd verworpen, te doen aannemen. De quaestie over de ontbinding der wetgevende een heid tussehen Engeland en Ierland is in den laatsten tijd weer levendig ter sprake gekomen. Yoor de verkiezing van een afgevaardigde te Herry had de „Repeal"-partij Bright tot haar woordvoerder gekozen om de verkiezing van een voorstander der opheffing te bevorderen. De hoofden der lersche „Repeaf-partij schijnen geheel verkeerd ia den waan te zijn geweest, dat Bright vóór de ontbinding der unie was. Wel heeft Bright voor eeuige jaren reeds gewezen op rechtmatige bezwaren en klachten der Ieren en er toe bijgedragen dat aan vele daarvan is te gemoet geko men. Toen voor een paar jaren voor de liberalen de vraag ontstond welk plan zij zonden volgen en of zij eerst de quaestie geheime verkiezingen of die van de afschaffing der lersche staatskerk tot beslissing zonden brengen, moet Bright zich bepaald voor het laatste heb ben verklaard. Daarenboven heeft hij in talrijke rede voeringen den toestand van den grondeigendom in Ier land bestreden, en hij ging zelfs zoover, dat hij eens zeide „Ierland zou gelukkiger zijn als het eenige duizende kilometers westelijker kon ankeren." En toch verhin derde dit alles niet dat hij in Dublin volstrekt niet har telijk werd ontvangen en hem zelfs in eene vergadering een stuk hout naar bet hoofd werd geslingerd. Hoe het ook zij, zeker is dat Bright nimmer verklaard heeft voor de opheffing van de parlementaire eenheid van Engeland en Ierland te zijn. Daar hij de Britsche eilanden niet in verschillende staten wil splitsen, houdt hij twee wetgevende vergaderingen binnen het rijk voor ondragelijken overlast, waarmede hij niets wil te doen hebben. Hij heeft daarom een brief openbaar gemaakt, om het vermoeden te wederleggen dat hij een voorstan der van ontbinding zou zijn. Een ander afgevaardigde, de heer Otway, heeft Vrij dag voor zijne kiezers te Chatham zijn politieke denk beelden ontwikkeld. Nadat hij bij een overzicht van de gebeurtenissen van het vorige jaar over elk daarvan zijn oordeel had uitgesproken, gaf de vergadering door een votum van vertrouwen blijk van hare instemming met d© zienswijze van den heer Otway. Omtrent de militaire quaestie gaf de afgevaardigde te kennendat Engeland slechts 40,000 goed uitgeruste manschappen in het veld zou kunnen brengen. Een leger van 135,000 man zou Engeland 15,800,000 p. sfc. kostenterwijl de Noord-Duitsche bond een leger van 900,000 soldaten op de been kan brengen voor slechts 11 millioen p. st. De toekomst van Europa wordt be- dreigd met oorlogen en verwarringen, ea Engeland zou zich niet geheel aan alle gebeurtenissen kunnen ont- I trekken. In den laatsten oorlog hadvolgens den heer Otway, de Engelsche diplomatie getoond op de hoogte van haar taak te zijn. De oorlog had vermeden kunnen worden, indien men bij tijds rekening had gehouden met het voorstel van den heer Layard en de Spaansche kroon vroeger had opgedragen aan den tegen woordigen koning. Het was een feit, dat de quaestie der Belgische spoor wegen geen aanleiding tot een conflict heeft gegeven door den diplomatieken tact van lord Clarendon en de houding van Napoleon. Deze was onder de souvereinen steeds de beste vriend van Engeland geweest. Wat de betrekkingen met Amerika aangaat was de heer Otway van oordeeldat de buitensporige eischen van Amerika tot oneenigheden zouden kunnen leiden, wat hij zou betreuren. Als de onzijdigheid -te duur moest worden betaald dan zou het beter zijn thans den oorlog tegen Amerika te voeren en van de gunstige omstandigheden gebruik te maken. Hij verklaarde, dat, indien de Amerikaausche eischen 250 milioen pd. st. mochten te boven gaande Engelsche natie liever met Amerika zou strijden dan betalenmaar dat hij niet onderstelde dat men meer dan deze som zou vragen. Brrtijbingen. Het sehoonerschip Volharding, gezagvoerder J. Pan der, is den 27«n Januari 11. van Cardiff naar Buenos Aires gezeild. Alles wel aan boord. fr<anMsbmcljfcm. Graanmarkten enz. Oostburg, 31 Januari. De aanvoer van alle soort van granen was heden bijzonder groot, doch gebrek aan ge- noegzamen kooplust en vooral de overdreven vraag prijzen verhinderden om eenigszins belangrijke zaken tot stand te brengen. Het meest werd nog gedaan in gerst tegen eenige prijsvermindering, doch tarwe erwten en paavdenboonen bleven in 't algemeen onver kocht, de laatsten voornamelijk uithoofde der onvol doende qualiteit. Erwten nog meer dan de overige artikelen boven de waarde gehouden. De besteedde prijzen waren voor: tarwe ƒ12, ƒ11.50, ƒ11 a ƒ10; rogge ƒ5.25, ƒ8 a 7.50; wintergerst ƒ6.80 a ƒ6.50; zomergerst ƒ4.50 a 5; haver 3.75, 3.25 a 2.50; paardenboonen 7.10, ƒ7, 6,50 a 6; erwten ƒ9, 8.50, 8 a ƒ7.50; kanariezaad ƒ9 a 8.50. Middelburg, 1 Februari. Puike Walcheroche tarwe 14; goede nieuwe dito ƒ13; jarige Zeeuwsche tarwe 12.75; nieuwe dito 12.50; rogge ƒ9 voor consumtie; wintergerst ƒ6.50 afgedaan puike Walcherscbe zomcr- gerst 5.25 a-.ƒ5.35 ingewilligd; Zeeuwsche dito 5 verkocht; harde Walehersehe wittebooneo 13.75 a /14 gekocht; dito bruineboonen 14; dito paardenboonen ƒ7; dito groene kookerwten 8 a ƒ8.25 betaalddito zomerzaaa ƒ14.50; raapolie ƒ47; patentolie 49; lijn olie ƒ39 per vat op zes weken a contant lager harde lijnkoeken 13.50 per 104 stuks; zachte dito 15.50 per 104 stuksbarde raapkoeken 110 per 1040 stuks. gemiddelde MARKTPRIJZEN. Aardappelen 3.a 3.50 per hectoliter. Ver3che boter 1.05 a 1.15 per kilogram. Prijzen Tan effecten. Amsterdam 1 Februari 1872 Nederland. ♦Certific. Werkelijke schuld. 2$ pet. 57-^ *dito dito dito 3 66$ ♦dito dito dito 4 88$ ♦Aaud. Handelmaatschappij 4$ 134$ ♦ditoexploitatie Ned. staatssp 124 België. ♦Certificaten bij Rothschild 2$ Frankrijk. *Inschrijvingen3 52$ ♦dito5 Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 97J ♦Certific. adm. Hamburg 5 69 ♦dito Hope C°. 1855, 6e serie 5 83 {4 ♦Cert. 1000 1864 5 „96 ♦dito 1000 1866 5 „95$ ♦Loten 1866 5 „251 ♦Oblig. Hope&Co.Leening 1860 4$ ♦Certific. dito4 ♦Inscript.Stieglitz&Co.2ea4eL. 4 70$ ♦Obligatiën 1867—69 4 73$ ♦Certificaten 6 46J ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 224 •Oblig. dito4

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3