r aan, dat de guano die door vreemde schepen wordt aan gevoerd van een hooger recht vrijstelt. Twee denkbeelden schijnen thans in Frankrijk de overheerschende te zijn, nl. verzekering van de goede orde in het land en bevrijding van het grondgebied van den vijand. Zaterdag en gisteren werd van verschil lende zyden medegedeeld, dat het denkbeeld der ver kiezing van een vice-president der republiek ook in regeeringskringen aanhangers vond, en dat de regeering de quaestie reeds in overweging had genomen, zonder evenwel tot eenig beslnit te zijn gekomen. Het blijkt echter heden, dat die quaestie wel als beslist kan worden beschouwd, en wel in dien zie. dat geen vice-president zal worden gekozen. Thiers schijnt er tegen te zijn, en dit is natuurlijk reeds voldoende; de nationale vergadering zal nu geene beslissing meer tegen zijn zin durven nemen. Onder de door de leden der nationale vergadering ontworpen moties schijnt er eene te zijn geweest van den heer Antonin Leiébre Pontalia, die de strekking zou hebben om een vice- president te verkiezen. Verscheidene afgevaardigden hebben, volgens le Temps, het oordeel van Thiers over deze motie ingewonnen en de president heett er zich zeer ongunstig over uitgelaten. Hij noemde de motie ontijdig en onstaatkundig en verklaarde iedere poging om een vice-president te verkiezen, te beschouwen als een daad van vijandelijkheid tegen hem. Hij gat de verzekering dat indien hij zich verplicht mocht ach ten om zijn ontslag te nemen, hij vaderlandsliefde genoeg bezat om aan het bestuur te blijven totdat zijn opvolger zou zijn benoemd, terwijl indien hij mocht sterven er een vicepresident van den ministerraad was, de heerDufaure, die tijdelijk de functiën van president der republiek kon vervullen. In eene Zaterdag avond gehouden vergadering van het veehier-centrum is daarop besloten, dat geen voorstel tot verkiezing van een vice-president, zal worden gedaan, en daarmede is deze quaestie waarschijnlijk beslist. Behalve het plan om de ontvangsteader schouwburgen van gisteren avond aan te wenden tot bevrijding van het grondgebied, werd Zaterdag het bericht uit Nancy ontvangen, dat het comité tot inzameling van gelden voor de bevrijding van het grondgebied aldaar ei in was geslaagd om in een dag de beschikking over 400,000francs te verkrijgen. De wijze waarop het comité daartoe was gekomen zou door eeue naar Parijs gezonden commissie openbaar worden gemaakt, teneinde algemeene navolging op te wekken. Men hoopte daardoor weldra in staat te zijn 500 millioen bijeen te brengen en ter beschikking te stellen van de regeering. Zoolang niets naders omtrent het plan bekend is, moet het oordeel worden opgeschorst, en de gematigde Parijsche bladen manen aan om zich geen al te groote illusies te scheppen, doch bet ernstig streven naar bevrijding en de groote opofferingen die men zich wil getroosten, om het doel te bereiken, verdie nen toch ieders bewondering en waardeeriug, want zeker is dat aan de regeering reeds belangrijke sommen zijn aangeboden. Ia de Beiersche kamer van afgevaardigden werden Dinsdag de debatten geopend over de door den bisschop van Augsburg bij de kaïner tegen de houding der regee ring ingediende bezwaren. De bisschop had er zich over beklaagd, dat de regeering baar krachtige hulp niet had verleend, om den pastoor Reoftle te Mering uit zijne betrekking te ontzetten. De heer Ilenftle was. volgens het door den bisschop ingediende bezwaarschrift, wegens het misbruiken van den kansel en ongehoor zaamheid jegens de geestelijke overheden geschorst en vervolgens geëxcommuniceerd, eu eindelijk vervallen verklaard van zijne bediening als pastoor te Mering. De regeering daarentegen beweert, dat aan den beer Reuftle de genoemde kerkelijke straffen slechts zijn opgelegd, omdat hij had verklaard zich niet te willen onderwerpen aan de besluiten van het concilie van 18 Juni 1870, die in Beieren niet op wettige wijze zijn afgekondigd en daarom niet kunnen worden toegepast. Het rapport der commissie van onderzoek werd uitge bracht door den afgevaardigde Hauk, die tot de meer derheid van die commissie behoorde. In dat rapport werden de bezwaren van den bisschop van Augsburg voor volkomen gegrond verklaard voornamelijk omdat voor de verkondiging vaD dogma's het koninklijk placet niet noodig is en de regeering verplicht was geweest, om den bisschop de hulp van den macht van den staat te verleenen bij de ontzetting van den heer Renitle uit zijne betrekking. De conclusie strekte om de bezwaren van den bisschop als gegrond te erkennen. Terstond werd het rapport bestreden door het lid van de minderheid der commissie den heer Bö;k,diede houding der regeering verdedigde als volkomen in overeenstemming met de wetten des rijks. En hiermede was een debat geopend tusschen de verdedigers der re geering en de aanhangers van den bisschop, waarin de verhouding tusschen den Beierschen staat en de kerk in alle bijzonderheden werd behandeld, waarin menig harde waarheid, zelfs menig scherp verwijt werd uitgesproken, en dat eerst Zaterdag eindigde met de verwerping der conclusie van het rapport. De houding der regeering is alzoo door de volksvertegen woordiging volkomen goedgekeurd, en de Beiersche ultramontanen weten nu wat zij van de regeering te wachten hebbenvooral ten opzichte van het onfeilbaar heids-dogma. De rede door dr. Sepp tegen het rapport gehouden heeft vooral de aandacht getrokken, omdat hij, die steeds tot de ultramontanen werd gerekend, en in ieder geval een getrouw katholiek is, op heftige w'ijze het leerstuk der onfeilbaarheid, het concilie, de bisschoppen en de jezuïeten heeft aangevallen, zoodat hij onder de geestelijken, die met hem tot de rechterzijde behooren niet weinig opschudding heeft verwekt. De steun, dien de regeering bij de kamer vindt, zal wellicht den minister von Lutz in sommige gevallen een meer bepaalde houding doen aannemen dan tot nogtoe het geval was. De Volks Zeitung hoopt daarenboven dat de verandering in het Pruisische ministerie van eeredienst, die vooral ook ten doel heeft krachtig op te treden tegenover de beweging van de partij der jezuïeten, gun stig zalinfluenceeren op den „lauw-warmen ijver" van den heer van Lutz. Genoemd blad schijnt echter nog niet geheel overtuigd te zijn van de richting die de nieuwe minister zal volgen, en is hoogst gematigd in zijne uit drukkingen. Hoewel het verklaart de plaats gehad hebbende verandering als een grooten stap vooruit te beschouwen, maakt het zich geen illusie's over een vol- komene bevrediging van de wenschen der natie en raadt het zijne vrienden aan, om bij wets voordrachten van den nieuwen miuister wel in het oog te houden dat personen wisselen, maar instellingen blijven. Vrijdag morgen heerseüte in Berlijn eenige agitatie tengevolge van de inbeslagneming van de Bürsen Zei tung, de Börsenkurier, de Bank Zeitung en de National Zeitung, wegens overtreding van de wet op de premie-loterijen. Als men de mededeeling van de National Zeitnng mag gelooven,dan is de inbeslagne ming bet gevolg van eene vergissing der politie, die eene aankondiging van de hypotheekbank te Mei- ningen verward zou hebben met aankondigingen van een premie-leening in Meiningen, waarover in de Pruisi sche kamer van afgevaardigden de regeering Vrijdag door dr. Lowe is geïnterpelleerd. De minister van han del, nijverheid en openbare werken, von Itzenplitz, gaf te kennen, dat over het al of niet geoorloofde van der gelijke aankondigingen de rechterlijke macht uitspraak moet doen. Door den heer Schroder is terstond eene interpellatie aangekondigd over de inbeslagneming van de genoemde bladen, die tegen morgen aan de orde is gesteld. Terwijl de Oostenrijksche bladen uitvoerige beschrij vingen der begrafenis van den vaderlandschen dichter Griiiparzer leveren, deelen zij mede, dat de bezwaren die nog tegen de indiening van het ontwerp eener kieswet tir voorziening in gevallen van nood bestonden, zijn op geruimd en dat het ontwerp weldra bij de kamer van afge vaardigden zal inkomen. Intusschen houdt de daartoe benoemde commissie zichjemstig bezig met het onderzoek der plannen tot verzoening met Gallicië. tjanüflsbcridjtcn. Graanmarkten enz. Amsterdam, 29 Januari. Raapolie op 6 weken f 48$. Lijnolie op 6 weken 39 J. Prijzen ran effecten. Amsterdam 29 Januari 1872. Nederland. *Certific. Werkelijke schuld. 2$ pet. 57$ België. Rusland. *dito dito dito 3 67 ♦dito dito dito 4 r> 88g ♦Aand. Handelmaatschappij 4$ 134$ ♦ditoexploitatie Ned. staatssp n 123 ♦Certificaten bij Rothschild 2$ ♦Inschry vingen 3 n 521 ♦Obligatiën 1798/1816 5 98 ♦Certifirc adm. Hamburg 5 ♦dito Hope C°. 1855, 6e Berie 5 r> 84$ ♦Cert. 1000 1864 5 96$ ♦dito 1000 1866 5 96 ♦Loten 1866 5 253 ♦Oblig. Hope&Co.Leening 1860 4$ S9$ ♦Certific. dito 4 i) 69$ ♦Inscript8 fciegl i tz Co. 2« a 4« L. 4 ♦Obligatiën 186769 7.4 j» 73$ ♦Certificaten Rusland. ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 pet. 224 ♦Oblig. dito4 Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 90$ dito dito Jelez Orel 5 89 ij- dito dito Charkow Azow. 5 89 Polen. ♦Schatkistobligatiën4 71$ Oostenrijk. *Oblig. metall. in zilver Jan. Juli 5 62 ♦dito dito April/Oct. 5 61 ♦dito in papier Mei/Nov. 5 53$ *dito dito Febr./Aug. 5 52$ Italië Leening 1861 5 Spanje. ♦Obligatiën. Buitenl. 1867—70. 3 32| dito 18713 321 dito Binnenlandsche 3 27$ Portugal. ♦Obl. 1856—62 3 B 37J ♦dito 1867—69 3 „37 Turkije. dito (binnenl.)5 p 50$ Egypte Obl. 1868 7 „84 Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 961 ♦dito dito dito (1882) 6 97 ♦dito dito dito (1885) 6 98 ♦Obl. Illinois. 7 96 ♦dito dito Redemtion 6 88 Oblig.Atl.Gr W.Spw.Ohiosec.(7p) 78 dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures8 Obl. St.PanI Pac.Spw. lesec. 7 dito dito dito 2'sec. 7 75TV dito dito 1869 uito 7 751 Brazilië. ♦Obl. 1863 41 ♦dito 1865 5 941 Mexico. dito 18513 Grenada. dito afgestempeld6 Venezuela dito 3 81 Ecuador. dito1 vaa cïnuqp'Onfc. Amsterdam, 27 Januari, Metall. J 21.35; Dito zilver ,'24.32-1; Dito Eng. per f 11.771Eng. Russen per rEng. Portugal per ƒ11.771; Fransche f 54$. Belg. f 55$Pruis, f 34$; Hamb. Russen f 30$; Russen in 7j. R. 32; Pools, in Fl. fNapelsche Spaan- sche Piasters f 2.22; Spaansche in frs. f 11.72}; Ame- rikaansche Dollars 2.39; Papier 2.17. IDHöaötgljciïr. Middelburg, 29 Januari 1872. DIAKENEN der Nederduitsche Hervormde gemeente alhier, vermelden met innige dankbaarheid de ontvangst van 4 coupons 2} pet. N. W. Schuld, admin, van Ket- wich en Voombergh en Wed. Willem Borski, n°s. 130684, 143994, 169889 en 176513 ad f 12.37$, of te zamen f 49.50, in een verzegeld pakje, met opschrift „Diaconie", op gisteren gecollecteerd in de voormiddag-godsdienst oefening Oostkerk. Diakenen voornoemd, C. H. DE WAGEMAKER, Voorzitter. J. M. LE CLERCQKassier. K. J. H. WASCHSecretaris. 2Umrrtmtim. Ondertrouwd: C. MATERS en T. BOSCHOFF. Wilhelminadorp 26 Januari 1872. Bevallen van een Zoon F. M. MACHIELSE— Baars. Middelburg 28 Januari 1872. Algemeene kennisgeving. Bevallen van eene Dochter TITIA HELENA GOOS- SEN, Siegers. St. Annaland 27 Januari 1872. Heden 30 Januari, viert de Weduwe KUIPERS geboren PISTOOR, in behoeftige omstandigheden, baar 90cn jaardag. Lombardstraat, C, 71. Te Zalt-Bommel is, in den ouderdom van bijna 80 jaren, overleden onze geliefde moeder H. G. VAN HOF- TEN wede. van den WelEerw. Zeergel. Heer L. KROL, in leven pred1. te Lith. c. a. H. J. KROL, pred1. te Neuzen. L. D. G. KROL, pred1. te Zaamslag. 27 Januari 1872. Heden overleed in den ouderdom van 37 jaren diep betreurd door zijne vrouw, ouders en verdere betrek kingen, onze huisknecht JACOB PLEIJTTE, die ons 17 jaren getrouw en eerlijk gediend heeft en wiens diensten bij my steeds in aandenken zullen blijven. Middelburg BODDAEKT. 28 Januari 1872.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3