Öuitrnlftnö. Botterdamwaar hij vroeger als kostganger had ge woond, gewapend met een in een zakdoek gewik- kelden steen wetende dat de man des huizes op dit uur reeds naar zijn werk was en dus de vrouw alleen te huis zou zijn. Gedurende een half uur sprak hij met zijn slachtoffer over koetjes en kalftjes, slechts op een geschikte gelegenheid wachtende om zijn plan te volvoe ren deze kwam. De vrouw die een harer kinderen, slechts 18 maanden oudaangekleed en op een stoei nedergezet had, keerde zich met den rug naar Riemenschneider, en een oogenblik later gutste het bloed uit haar hoofd, door de hevige slagen die haar met den steen werden toe gebracht, slagen, zoo hevig, dat de steen in stukken door het vertrek vloog. Maar de misdadiger was niet verza digd; in een achtervertrek waarheen de vrouw de wijk had genomen, werd zij met een emmer, een potlepel, een waterpot opnieuw gekneusd en geslagen, totdat zij ge lukkig naar boven ontkwam en moord" schreeuwde, waarop de beschuldigdeaan wien zij op de knieën ge smeekt had haar het leven te laten uit angst onder de bedstede kroop. Het zesjarige dochtertje had het ge- heele t.ooneel gezien, en had kennis gemaakt met de door bloed bezoedelde hafaden van Riemenschneider, die haar zeer onzacht op zijde had geduwd. Hij werd op de aanwijzing van het meisje onder de bedstede door de politie gevondenen de vrouw lag vier weken lang te bed, onbekwaam tot het verrichten harer werk zaamheden. Zaterdag heeft het hof uitspraak gedaan en den be schuldigde schuldig verklaard aan het voorbedachtelij k toebrengen van slagen en kwetsurenwaardoor ziekte of beletsel om te werken van meer dan 20 dagen is ontstaan, en hem veroordeeld totlOjaren tuchthuisstraf. Koloniën. Omtrent het doel van de eerlang te vertrekken expe ditie naar de oostkust van Sumatra meldt het Nieuw Bataviaasch handelsblad uit goede bron het volgende: „De hoofden van kampong Kadoendoeng en Goenoeng Tinggie wisten zich een aanhang te verschaffen om de kampong Kala Pan ei, de verblijfplaats van den vorst van Kotta Pinang, aan wien zij tevens ondergeschikt warenaf te loopen. „De troep maakte zich van de kampong meester ver moordde den vorst, een zijner bloedverwanten en nog eenige andere personen, terwijl zij meer dan 20 man nen vrouwen en kinderen benevens een aanzienlijken buit medevoerden. Het hoofd van Goenoeng Tinggie gaf zijne volgelingen bevel om op de portretten van den koning en de koningin der Nederlandenden vorst van Kotto Pinang eenigen tijd geleden aangebodente schie ten en die te vernielen. De Nederlandsche vlag en de teekeneD zijner waardigheid werden den vorst mede ontroofd. „De expeditie, bestemd om deze roekelooze daad van geweld te straffen, zal bestaan uit 2 compagniën (1 Euro- peesche en 1 inlandsche) militairen. De stoomschepen van Zr. Ms. marine, de Marnix, Banka en den Briel, te Riouw gestationeerd, zullen, zoo noodig, deze operatie met kracht van wapenen ondersteunen. De Java bode deelt hieromtrent nog het volgende mede: N „De 1» en 3e compagnie (Europeanen en inlanders) van het 9° bataljon, alhier in garnizoen, zijn aangewezen om op den 28en dezer naar Riouw te worden overgevoerd, teneinde van daar uit zoo spoedig mogelijk naar Suma tra's Oostkust op te rukken, tot tuchtiging en onderwer ping van de landschappen Goenoeng Tmgie c. a. „Het bij de expeditionnaire infanterie ingedeelde officierspersoneel zal bestaan uit de kapiteins F. A. J. Perié, en H. C. J. A. Demmeni, ridders der Militaire Willemsorde, als kommandanten respectievelijk van de 3® en le compagnie; de 1® luitenants W. J. F.Thieme en J. L. Hamel; de 2e luitenants W. A. Schneider C. H. F. RieszF. W. A. Jaeger en jonkheer J. C. van der Wijck. Als kommandant van de artillerie zal optreden de 1® luitenant van dat wapen L. K. Chevallerau, terwijl met den geneeskundigen dienst zal worden belast de officier van gezondheid 2® klasse J. H. D. L. Sanger. Voorts wordt voor de administratie aan de kolonne toe gevoegd de adjudant-onderofficier kwariiermeeater J. L. Drigny. „De kapitein Perié is aangewezen om het bevel over het geheel op zich te nemen. Tot chef van den staf der expeditionnaire kolonne is benoemd de le luitenant der infanterie A. F. Verbeek, van het departement van oorlog, die tevens de functiën zal uitoefenen van adju dant van den bevelhebber. „Twee militairen van den topographischen dienst zullen den chef van den staf ter zijde staan; een hunner is de korporaal E. H. von Hegedusdie zich in 1868 reeds gunstig onderscheidde door het opnemen en in teekening brengen van het oorlogstooneel op het eiland Bali. De bij het leger in beproeving zijnde voorwerpen voor den geneeskundigen ambulance- en transportdienst zullen voorts worden medegevoerd. Ieder onderofficier korporaal en soldaat zal wijders worden voorzien van een brood- of knapzakvervaardigd van eene ondoor dringbare stofteneinde zelf voor eenige dagen levenbe hoeften te kunnen medenemen. Aan het kader wordt tevens verstrekt een driehoekige verbanddoek volgens het model van dr. Esmarch, zooals die in het vorige jaar bij het Indische leger zijn in dienst gesteld.'' De Samarangsche courant verzekert, dat de ver ordeningen omtrent de uitvoering van de suikerregeling bij den raad van Iudië zijn afgedaan en eerlang in de Javasche courant afgekondigd zullen worden. De ver traagde afdoening lag hoofdzakelijk aan geschillen tus- schen de regeering en de fabrikanten over hot gebruik van water. De verpachting der kleine middelen te Batavia voor 1872 heeft f 2,890 per maand meer opgebracht dan het jaar te voren. De opium-verpachting in de meeste residentiën van Java is daarentegen geheel mislukt. Dit is het gevolg van het stelsel van onbeperkte siram verstrekkingter wijl men het opium-entrepdt te Soerabaija tevens open laat, waardoor een groote smokkelhandel in de band wordt gewerkt. De bevolking schuift steeds meer en meer, terwijl de prijs van de opium boe laDger hoe meer daalt e* de schatkist door de enorme concurrentie van de pachters onderling telkens belangrijk minder geniet. Het tegenwoordige stelsel is onhoudbaar en verderfelijk. De Javasche courant bevatte eene ordonnantie, waarbij wordt gewijzigd het besluit van 14 October 1863, n°. 37 (Staatsblad n°. 133) en voorloopig gearresteerd het reglement op het afnemen van het examen voor den rang van officier van gezondheid 1® klasse in Neder- landsch-Indië, met bijbehoorend programma. Wij vernemen dat eerlang bij den raad van justitie le Samarang een hoogst gewichtig proces aanhangig zal worden gemaakt. De aanleiding van het geding is gelegen in den koop en verkoop van een suikerfabriek, waarbij van de zijde des eigenaars vreemde handelingen moeten zijn ge pleegd. Er zal niet minder dan anderhalf millioen schadever goeding worden gevorderd. Belangrijke bijzonderheden zullen door dit proces aan den dag moeten komen. (N. B, II.) Te Batavia is den 15«> December door het bestuur van den schouwburg eene oproeping aan belangstellen den gericht om eene bijeenkomst te honden tot het be ramen der middelenteneinde de nog ontbrekende som van plus minus f 14,000 te verkrijgen, vereischt om een Fransch opera-gezelschap te laten overkomen. Buiten het bestuur kwamen zeven personen ter vergadering. Men geeft de zaak echter nog niet op. Door Reuters agentschap wordt uit Java van 27 Januari bericht, dat de overstrooraingen een dreigend aanzien krijgen; verlies van menschenlevens heeft men niet te betreuren; de zaken staan voor een deel stil; door een storm" uit het westen was alle gemeenschap met de reede afgebroken. Gemengde berichten. De gemeenteraad van Arnhem heeft eergisteren besloten, voor. 100 preferente aandeelen of 24,000 deel te nemen in de inschrijving voor den spoorweg Til burg'sBoschNijmegen, waarvoor 2 millioen noodig is, en waarvoor tot dusver 8-1 ton zijn ingeschreven. Het besluit werd genomen met 9 tegen 8 stemmen, nadat de zaak reeds in eene vorigevergadering in het breede besproken werd. Een jong kind, in eene der lanen aan den Binnen weg te Rotterdam woonachtig, zijn dezer dagen des nachts in zijn slaap de toppen der vingers door ratten afgeknaagd, terwijl het door diezelfde dieren ook eenige wonden aan het oor werd toegebracht. (N. Rott. cour.) Men schrijft uit Rijssen: Het bericht uit Wierden, voor eenige dagen in de Twentsche courant gemeld, en door vele andere couranten overgenomen, dat te Notter een persoon, M. van de Maat genaamd, was over leden die op zijn ziekbed de bekentenis zoude bebben afgelegd, dat hij schuldig was aan den gewelddadigen dood van een jongeling, wiens lijk voor omstreeks 13 jaren in de rivier de Regge werd gevonden, is bij onderzoek gebleken geheel en al onwaar te zijn. Uit Chicago wordt aan de New-York Times kort na Kersttijd geschreven„Indien gij de menigte kostbare 1 geechenken gezien badt, zoudt gy er niet uit opmaken, dat Chicago zoo veel geleden had. Alle winkels, die weeldeartikelen verkoopenhebben buitengewone goede zaken gemaakt. Het is goed, dat zij, die in andére plaatsen hun best doen om voor eene, zoo zij meenen, lijdende bevolking geld hijeen te brengeuwetendat Chicago volkomen in staat is zich zelve te helpen. Van de bevolking hebben 235,000 niets door den brand gele den. Onze handel levert waarschijnlijk meer op, dan in eenige stadbehalve New-Yorknaar evenredigheid der bevolking, en wij kunnen als particulieren of als stad, ons zei ven zeer goed redden. De 235,000 inwoners, die niet door den brand geleden hebben, hebben geen cent meer belasting voor de ondersteuning hunner medebur gers opgebracht. Het is een schande voor de groote han delstad van het noordwestendat zij zulk eene buiten sporige weelde en verkwisting aan den dag legt en door veel armer plaatsen hare behoeftigen laat kleeden en voeden." Jl. Maandag is te Florence, in een der armste, meest uit houten huizen bestaande, buurten voor de Porta Croce een brand uitgebarsten die weldra twee wijken in de asch legde. Ongeveer 200 a 300 huizen zijn verbrand en 600 a 800 huisgezinnen zonder dak. Van verlies van menschenlevens heeft men nog niets gehoord. Het gemeentebestuur wedijvert met de particulieren om hulp te verleenen. Eene carnavals-vereeniging schonk dadelyk 10C0 francs. De boekdrukkers te Stuttgart hebben eene gemeen schappelijke drukkerij opgericht. Dientengevolge beb ben een aantal werkstakende letterzetters de stad ver laten. De militaire autoriteit heeft uit de militairen een aantal zetters voor de drukkers beschikbaar gesteld. Twintig jaren geleden werden in Nieuw Zuid-Wales eenige oude kameelen de bosschen ingejaagd. Later heeft men van deze dieren niets meer vernomen, zoodat men dan ook vreemd opzag, toen het bekend werd, dat in September eene kudde kameelen gezien wasen 't klimaat enz. voor deze dieren dus gunstig mag heeten* Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging vau 21 en 28 dezer: C. Vijgenboom, jm. 27 j. met J. Jan9e, wede. van A. Baljeu, 31 j. F. Driessens, jm. 24 j. met J. L. Veuema, jd. 19 j. M. J. J. Kaartsteker, jm. 21 j. met P. Kosts, jd. 20 j. C. A. Goethals, jm. 25 j. met M. C. van Holtb uijsen, jd 20 j. (Van 15 —27 Januari.) Goes. Gehuwd: P. M. Zandboer, jm. 28j. met M. L. Bouraan. jd. 24 j. BevallenC. Kogelenberg, geb. Andriessen, z. M- Proos, geb. Corstanje, d. M. S. Dalebout, geb. van de Volkere z. C. Meijler, geb. van der Hage, z. C G. Schouwenburg, geb. Stokmans, d. C. Holleman, geb. de Zeeuw, d. Overleden: C. A. Stoutjesdijk, z. 8 w. den Ö5en Juni 1871 te Antwerpen G. de Jonge, echtgenoot van H. Kam steeg. A. Oostdyk, wede, van C. Rech, 87 j. J. Delnay, wede. van W. de Haas, 82 j. J. de Lange, gehuwd met H. Duijvewaard, 47 j. Levenloos geboren een zoon van A. Krijger en M.Meul- meester. Zierikzbe. Gehuwd: J. J. van der Voorde, wed1". 52 j. met A. C. van Oppen, wed®. 53 j. Bevallen: C. H. van de Vate, geb. Minders,z. C. van der Ploeg, geb Wests" raate, d. A. M. Lokker, geb, Stablhöfer, z. E van Nieuwlaud, geb. Smits, d. T. Neer hout, geb. Romer, z. M. T. Gelden, geb. Axer, d. W. C. Gutnée, geb. Schouteu, z. M. Trijzelaar, geb. Nys, d. A. van der Have, geb. van Dijk, z. M. W. Landman, geb. Slager, z. P. M. Pankow, geb. de Graaf, d. H. M. Bethe, geb. van der Have, d. S. C. Olree, geb. de Neef, z. C. Loene, geb. van der Stolpe, doode zoon. Overleden: N. de Vos, vrouw van J. van Aekeren, 69 E. Holderiks, vrouw van B. Tabberné,48 j.N. Hillebrand z. 17 j. A. Trijzelaar, d. 3 d. J. N. van Maren, z. 5 j. L. C. van de Ree, wede. 71 j. P. A. Swaan, man F. Koole, 60 j. G. H. Brakejm. bijna 45 j. Therinomelerstaud. 26 Jan. 'sav. 11 u. 46 gr. 27 'smorg. 7u. 44gr.'smidd. 1 u.47gr.'sav. 6u.46gr. 's av. 11 u. 41 gr. 28 'smorg.7u.37gr.'sraidd.lu.42gr.'8av.llu.41gr. 29 'smorg.7u.36gr.'amidd.lu.41gr.'sav.6u.40gr. Algemeen overzicht. Zaterdag beeft de Fransche nationale vergadering de artikelen 23 en 4 van het wetsontwerp op de rechten betreffende den zeehandel aangenomen en een amende ment, waardoor de granen zouden worden uitgesloten van de toepassing der bepalingen vervat in de artikelen 1 en 2, verworpen. Daarentegen nam zij een amendement

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2