7 erloren Volksfeest op 1 tot 4 Haart. reeds en wordt er nog geleden, door ontelbare zielen. Inderdaad wel eene stof tot ernstig nadenken voor den Franschman; en het is te bejammeren dat, hoe leerzaam hij ook zij en hoe geneigd om zijn misstap te erkennen, öe herinnering aan al wat er na Sedan gebeurde hem slechts tot wraakzucht prikkelen moet, zoodat hij daar door verblind maar al te dikwijls de ware middelen uit het oog verliest, om zijn vroegere kracht en grootheid te herstellen. Wie de gebeurtenissen, welke sedert den dag der capitulatie tot op ditoogenblik plaats vonden, met bedaardheid nagaat, zal tot het besluit komen dat het spoedig herstel van Frankrijk door niets belemmerd wordt dan door gebrek aan eenheid, niet in doel, maar in middelen. Sommigen willen met alle kracht do oorlog schatting voldoen, bet krediet van het land vestigen, handel en nijverheid tot zijn vorigen bloei herscheppen, de vernielde forten en gebouwen weder uit hun puin doen verrijzen, in éen woord hun vaderland uit zijne vernedering opheffen alvorens aan eene afrekening met Pruisen te denken; anderen stellen het denkbeeld om zich vroeg of laat te wreken, of ten minste het zegevierend Pruisendat door zijn bezettingsleger gelijk een roofdier den scherpen klauw drukt op de lendenen van de herle vende prooidie het toch niet dooden noch verzwelgen kan, op zijne beurt te doen beven op den voorgrond, en willen van niets anders hooren dan van de hervorming van het leger. Ja zij zija het eens; allen roepenhet vaderland zal herleven; maar de eene partij verlangt daartoe de repu bliek, de andere het herstel van het koningschap, en zij zouden in alles eens worden, wijl elk in Thiers zijn steun zoekt. Maar helaaser is een andere partij een communalisten-ras, dat met voorbijzien van de dierbaar ste belangen des vaderlands, stookt en verdacht maakt, teneinde de balfherstelde orde omver te werpen, om daarna zoo mogelijk een nieuwe commune in het leven te roepen. Moge Thiers, die bij al zijne gebreken reeds zooveel beleid en vaderlandsliefde aan den dag gelegd heeft, en thans de persoon geworden is, in wien het vereenigingspunt berust van al de goedgezinde krach ten die hem omgevenop den treurigen gedenkdag der capitulatie zich opnieuw van zijn hooge roeping door drongen gevoelen Het zal morgen een dag zijn die een pijnlijken indruk maken zal op de vaderlandsliefde en den vrijheidszin van eiken Franschman. Met weemoed zal hij terugdenken aan al de vernederingen die hij heeft moeten ondergaan, en nog dagelijks ondergaat, zoolang hij den vijand nog op zijn onvrijen bodem ziet, en hem zijne schatting brengen moet. Dieper nog zal het den Parijzenaar tref fen, wanneer hij zijn eigen stad, door zijn eigen autori teiten nog altijd in staat van beleg ziet gehouden, en dat alles voor een groot deel door den Prnisischen overmoed die ook over Parijs moest triomfeeren. De bladen hebben reeds qver dien dag gesproken, en terwijl sommige Franschen hem als een dag van rouw be schouwen willen, waarop alle luidruchtigheid vermeden, alle plaatsen van publiek verkeer en alle schouwburgen behooren gesloten te worden, stellen anderen met echt Franschen zin voor, om dien dag als naar gewoonte door te brengende schouwburgen te bezoeken en de ont vangsten te besteden tot bevrijding van het vaderlandsch grondgebied. Beide gevoelens getuigen van de energie, die in de Franschenvooral in hun ongeluk zoo diep veracht bij eene onnadenkende menigte, blijft leven; die gevoelens getuigen dat de ernst en de moed aan wezig is om Frankrijk uit zijne vernedering op te heffen, waarnaar, nu Pruisen 't masker afgeworpen feeeft, ook elk hart, dat voor de ware vrijheid klopt, vurig begint te hakeD. Ook voor Pruisen zal het morgen een gedenkdag zijn. Doch ook menigeen zal in het denkbeeld van Das grosse Vaierlard den troost niet vinden voor den kommerdien de roem van zijn vaderland hem bracht. En menig staatsman, die de oorzaken van de overwinningen al le erkent, zal bij de gedachte aan de toekomst en hetgeen zij baren kan, men kan zeggen, helaas! baren moeteen zwarte stip aan Duitschlatid's helder verschiet ontwaren. Nederland. j België, j Frankrijk. Rusland. I - Brttijbingrn. Uit de haven van Vlissingen is gisteren vertrokken de Engelsche stoomboot Tijne, gezagvoerder Paton, in ballast naar Engeland. ^cmïrelsbmctjtm. Graanmarkten enz. ViussiNQiN, 26 Januari. Boter f 1,12 a f 1.05 pee ki logram. 21 Prijzen van effecten. Amsterdam 27 Januari 1872. ♦Certific. Werkelijke schuld2 ""dito dito dito 3 ♦dito dito dito 4 ♦Aand. Handelmaatschappij 4 ♦ditoexploitatie Ned. staatssp ♦Certificaten bij Rothschild ♦Inschrijvingen3 ♦dito5 ♦Obligatiën 1798/1816 5 ♦Certific. adm. Hamburg5 ♦dito Hope C°. 1855, 6e serie 5 ♦Cert. f 1000 1864 5 ♦dito 1000 1866 5 ♦Loten 1866 5 ♦Oblig. Hope&Co.Leening 1860 4i ♦Certific. dito4 ♦Inscript. Stieglitz Co. 2c a 4* L. 4 ♦Obligatiën 186769 4 ♦Certificaten 6 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 ♦Oblig. dito4 Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 dito dito Jelez Orel 5 dito dito Charkow Azow. 5 ♦Schatkistobligatiën4 ♦Oblig. metall. in zilver Jan.Juli 5 ♦dito dito April/Oct. 5 ♦dito in papier Mei/Nov. 5 ♦dito dito Febr./Aug. 5 Leening 1861 5 ♦Obligatiën. Buiten!. 1867—70. 3 dito 18713 dito Binnenlandsche 3 Portugal. ♦Obl. 1856—62 .3 ♦dito 1867—69 3 Turkije. dito (binnenl.). 5 Egypte Obl. 1868 7 Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 ♦dito dito dito (1885) 6 ♦Obl. Illinois'7 ♦dito dito Redemtion 6 Oblig. Atl.Gr.W.Spw.Ohiosec.(7p) dito dito geconsolideerde 7 dito dito debentures8 Obl. St.Paul &Pao.Spw. lesec. 7 dito dito dito 2csec. 7 dito dito 1869 dito 7 Brazilië. ♦Obl. 1863 4* ♦dito 1865 5 Mexico. dito 1851 3 Grenada. dito afgestempeld6 Venezuela, dito 3 Ecuador. d ito1 Polen. Oostenrijk. Italië. pet, 573 en 881 134J 1221 521 68 J 83} 958 958 89} 69} 731 46} 224 177 90) 89} 89 'U 621 61} 531 52J 328 32 A 27} 37]} 1 37 501 m 97* 981 96 871 77J 751 751 83* 191 81 8 Frezen vea coupons* Amsterdam, 26 Januari. Metall. 21.271; Dito zilver 24 32J; Dito Eng. per f 11.7715 Eng. Russen per Eng. Portugal per f 11.771; Franscho 54f. Belg f 55|; Pruis, f 34§; Hamb. Russen 301; Russen ia Z. R. 32; Pools, in Fl. f;Napelsche/Spaan- sche Piasters f 2.22 j Spaansche in frs. f 11.72 j; Ame- rikaansche Dollars 2.39; Papier 2,17. tDelöaötgljriïr. Westkapelle 25 Januari 1872. De COMMISSIE tot ondersteuning van behoeftigen te Westkapelle meldt met dankzegging de ontvangst van 1 in een briefje met het opschrift: „armen West- capelle" gevonden in de collecte der Nieuwe kerk te Middelburg op 21 dezer. K. VERHAGE. P. DE VOS. Middelburg 27 Januari 1872. Heden ontvang ik het voor mij en verdere nagelaten betrekkingen zoo treurig bericht, dat mijn ondste zoon THOMAS JOHANNES ANDREAS DHAENENS, in den ouderdom van ruim 28 jaren te Antwerpen is overleden. L. J. DHAENENS. Eenige kennisgeving. Voor de vele bewijzen van hartelijke deelnemingzoo hier als van elders, bij het overlijden onzer geliefde moeder en bebuwdmoeder Mevrouw de Wed®. VAN EEKELEN geb. BERDENIS VAN BERLEKOM, onder vonden, betuigen de ondergeteekenden hunnen welmee- nenden dank. Middelburg Mr. A. J. VAN EEKELEN. 27 Januari 1872. C. J. RÓELLvan Eekeleit. J. W. D. RÖELL. Voor de vele bewijzen van deelneming, ons betoond gedurende de ziekte en bij het overlijden van mijn echt genoot, den Sergeant-Majoor L. CALKOENbetuig ik, ook naraeus de familie, onzen welmeenenden dank. Wede. L. CALKOEN, geb. C. J. Laurens. Naar aanleiding van een Strooibiljet bun [door den heer UCHTMANN 11. Zondag gezondenverzoeken vele ingezetenen daarmede op dien dag niet vereerd te worden. CHR. JONGELINGS VEREENIGING onder de zinspreukRom. 1,16". TWAALFDE JAAKFEEST op Woensdag 31 «lanuari a. s.des avonds te zes wren in de zaal boven de Christel. BurgerschoolBoogaardstraat. Belangstellenden worden tot bijwoning uitgenoodigd. C. J. LUIJK, President J. C. VAN VLAANDEREN, Secretaris. Ofschoon niet tegen een Volksfeest zij dde bij gelegen heid der opening van den Spoorweg, eene heugelijke gebeurtenis voor onze Stadmaken eenige ingezetenen reeds voorloopi g hunne medeburgers er opmerkzaam op, dat ook daartoe de dag des lïeeren gebruikt zal worden, en geven hun in ernstige bedenking, of zij fin clat geval hun geld tot dat doel mogen geven. Zou het niet wenschelijk zijn deze zaak, alvorens in eeDe openlijke bijeenkomst of meeting te bespreken? LOTERIJ van Vrouwelijke Handwerken. TENTOONSTELLING van voorwerpen Dinsdag SO en Woensdag 31 Januari van 11 tot 4uren, in het gewoon lokaal in de Abdij te bezichtigen op ver toon der quitantie van het ingezonden voorwerpof tegen betaling van 25 cent ten behoeve der armen. Catalogussen a 10 cent verkrijgbaar aan het lokaal voornoemd en bij de boekhandelaren J. C. W. AL- TORFFER, bij wien tevens te bekomen zijn lijsten der getrokken prijzen a 2 cent, daags na de verloting, welke zal plaats hebben Donderdag 1 Februari te 2 urenop het Raadhuis alhier. Afgifte der prijzen Zaterdag den 3" Februari, van 11 tot 3 urenin het lokaal der Tentoonstelling, tegen intrekking van het lot. lioten verkrijgbaar a f l op de Tentoonstelling en bij bovengemelde boekhandelaren. Aan heeren LandbouwersFabrikanten en andere belanghebbenden in of onder de gemeente Mid delburg, wordt bericht dat van af Maandag 29 dezer tot Maandag daaraanvolgende ten kantore van de heeren W. F. HAMAN ZONEN (Groote Markt), ter teekening liggen zal een adres aan Z. M. den Koning, tot niet goedkeuring van het onlangs door de Provin ciale Staten van Zeeland aangenomen reglement op het gebruik en de instandhouding der kunstwegen in deie Provinciehoudende 0. a. voorschrift tot het gebruiken van breede velgen en banden. Het gewicht dezer zaak moge alle belanghebbenden tot deelneming nopen. A. DEN BOER. P. DUIJVEKOT. A. J. HAMAN. te Vlissingen1. 1. Zaterdageen goud DAME9- HORLOGEin blauw foudraal. De eerlijke vinder wordt verzocht het terug te bezorgen bij den boekban delaar MESTDAGH aldaaren kan op eene belooning rekenen. STRANDVONDERIJ. De Burgemeester van Colijnsplaat roept voor de 3« maal ter reclame op rechthebbenden op 65 stuks eiken Dwarsleggers voor Spoorwegen, lang 2,6 meter, breed 32 en dik 16 centimeter, waarvan sommigen gemerkt zija „N. P. M. N. 1627." Colijnsplaat den 25« November 1871. J. H. BIJBAÜ.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3